18.6.2024 | Svátek má Milan


Diskuse k článku

VOLBY: Vítězství pravice v Izraeli je triumfem demokracie

Izraelští politici vyznávající ideologii „Jen ne Bibi“ rozšířil svou platformu, jakmile se dostal k moci, a změnil své cíle tak, aby zahrnovaly boj proti vztahu náboženství a státu, vlasteneckému cítění cítění a rodinným hodnotám. Snížil úroveň osobní bezpečnosti a systematicky poškozoval osadnický podnik - a nejen to.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Farda 8.11.2022 21:06

Držím židovskému státu palce s nadějí, že se nové vládě podaří navázet na vše dobré, čeho zatím Izrael v boji za přežití v moři nenávistných Mahmúdú dosáhl, a vnitřně se - za tímto cílem - dokáže sjednotit v usmíření rozdílných názorů. :-)R^

L. Stejskal 7.11.2022 13:09

REAKCE ČTENÁŘE NA PŘÍSPĚVEK D. HRUBÉHO (v diskusi níže)---Musím se autorky zastat. Především: H. Lukešová, pokud jsem se nepřehlédl, nikde ve svém článku o Bibli nepíše; pouze jednou zmiňuje "studium Tóry". Dále: Pokud p. Hrubý zaměnil autorkou zmíněné heslo "JEN NE BIBI" za "JEN NE BIBLI", pak to především znamená, že obsahu jejího článku vůbec nemohl porozumět. To mu ale nezabránilo v hrubé urážce autorky ("nomen omen"): " Autorka sama nejspíš ani pořádně neví, o čem píše"; navíc ji nazval "kozou", v dalším příspěvku pak "husou". Za to by se měl autorce omluvit. --- Chyba je výlučně a jednoznačně na straně p. Hrubého, v jeho neznalosti toho, kdo je "Bibi" a v následné nesmyslné argumentaci ohledně toho, jak se vlastně jmenuje to, co nazýváme Biblí. V tom si udělejme pořádek. Bible z křesťanského pohledu se dělí na Starý a Nový zákon. Židé (náš) Starý zákon takto samozřejmě neoznačuji - neuznávají žádný Nový zákon. To, co my nazýváme Starým zákonem je pro ně Tanach, ten se skládá z Tóry (5 knih Mojžíšových), Proroků a Spisů (vše mimo prvních dvou). Až na výjimky bylo tyto posvátné texty psány hebrejsky, proto se někdy používá termín Hebrejská Bible. Vedle Tanachu (čili nikoli pouze Tóry) existuje také Talmud, v tom má p. Hrubý pravdu. Nikoli ovšem v tom, že, jak uvádí, "Židi mají svou Tóru a Talmud a ne bibli, které jsou součástí Starýho zákona" - to je zmatení pojmů. Tóra je součástí (našeho) Starého zákona, v jejich názvosloví Tanachu čili Bible (Hebrejské Bible), Talmud ovšem nikoli.---Smutné na tom všem je, že p. Hrubý je natolik nesoudný, že na základě svého vlastního omylu vycházejícího z jeho nevědomosti uráží autorku, která je v tom zcela nevinně. Jediným férovým řešeni, opakuji znovu, pokud je p. Hrubý gentleman, je omluva adresovaná autorce H. Lukešové.

P. Diviš 7.11.2022 18:24

:-P

D. Hrubý 7.11.2022 9:56 Já se nikdy nemýlím.

:-P

Nějak se to tu množí.

:-(

J. Farda 8.11.2022 21:01

Bobtná ... :-(

J. Černý 7.11.2022 12:24

Vadí vám, že Bibi stojí před soudem ?

H. Lukešová 7.11.2022 12:41

Ano, vadí. Bibi nic neudělal. Ale to je strategie celé levice kdekoliv na světě, v Izraeli nevyjímaje, když nemůžou izraelští levičáci porazit pravicového vlasteneckého politika demokraticky ve volbách, spřádají temné zákulisní plány a nikým nevolená levicová izraelská elita, takový izraelský "Deep State" ("Hluboký stát") se ho snaží zničit soudně a politicky.

J. Černý 7.11.2022 12:54

A co udělal Babiš?

V. Kuhaj 7.11.2022 12:57

No už léta se říká, co všechno udělal. Ale zatím tedy jaksi, důkazy nikde, že...

H. Lukešová 7.11.2022 13:06

Nevím, já nejedu na vlně "Antibabiš" a Babišova kauza je mi celkem ukradená, nějaké Čapí hnízdo mě vůbec netrápí.

J. Sládeček 7.11.2022 11:41

Pravice a demokracie, jde to vůbec dohromady? 😆🤭

J. Hrazdil 7.11.2022 22:00

Demokracie potrebuje pravici a levici, co nepotrebuje jsou fanaticti extremiste. Techto typu je v soucasnosti podstatne vice na levici...

V. Kuhaj 7.11.2022 10:21

Tak snad to vyjde. Ze srdce přeji Izraeli vládu zdravého rozumu.

V. Novak 7.11.2022 10:07

Dárcovství krve je podmíněno mnoha podmínkami, z nichž žádná není zbytečná. Když půjdete darovat krev u nás, první nebo druhá otázka v dotazníku je, "měl jste v posledním půlroce, případně měl váš partner (pro ženy) nechráněný homosexuální styk?" - při odpovědi "ANO" už nemusíte pokračovat.

Změna pohlaví byla financována z veřejného zdravotnictví už za hlubokého socialismu, a to od psychologických vyšetření přes hormonální léčbu a postupných operací po úřední zpracování, kdy dotyčnému byly nejdřív vydány doklady s "bezpohlavním" jménem a příjmením a nakonec se jménem a příjmením cílového pohlaví.

L. Stejskal 7.11.2022 9:08

Jako vždy fundovaný článek autorky, s níž stojím takříkajíc na stejné straně politického spektra , byť ona je, myslím, poněkud více vpravo od středu.--- Několik poznámek. Zastávám názor, že výroky řečené v předvolební kampani není zapotřebí brát až tak vážně (a sám se tím řídím); jde o specifickou daň za demokracii a svobodné hlasování. Za sebe říkám, že všechna ta někdy až neuvěřitelná slova musíme prostě přežít.--Myslím, že čtenáři NP žijící v Izraeli by potvrdili, že ani druhá strana si příliš servítků nebrala a že tedy v zásadě obě si v tomto smyslu nemají co vyčítat. ---Pokud jde o problematiku charedim a vztahu, který k nim zaujímají někteří sekulární politici (Lieberman aj.), tak jen tolik:1. Charedim by se měli víc zapojit do obrany vlasti. Nechci zabíhat do podrobností ani hlásat laciná hesla ("každý zdravý student ješivy do IDF" apod.), jen připomenu, když po návratu z babylonského zajetí stavěli Židé znovu jeruzalémské opevnění a dotírali na ně nepřátelé, tak a) část pracovala a část držela ozbrojenou stráž, b) i ti co pracovali byli ozbrojeni (mečem) - zapojeni byli všichni (viz 4. kapitola knihy "Nehemiáš") - o tuto historickou skutečnost opírám svůj výše zmíněný názor na vojenskou službu pro zdravé charedim muže. 2. Rozumím tomu, že ministerstvo školství chce finančně zvýhodnit ty náboženské školy, které kromě duchovních předmětů neopovrhují také tzv. základními osnovami, tj. hebrejštinou, angličtinou a matematikou. Naproti tomu nejsem srozuměn s tím, když někteří představitelé charedim tvrdí, že základní osnovy nejsou studentům těchto škol k užitku. Z hlediska jejich zapojení do fungování izraelské společnosti to není rozumné.

D. Hrubý 7.11.2022 10:41

Co člověk, to názor. Já zas třeba preferuji oddělení náboženství od moci. To je demokracie. Likud naopak preferuje tradiční hodnoty. Vláda, která v Izraeli končí, chtěla radikálně omezit určitou skupinu lidí, kteří jsou náboženští profesionálové. Tedy jsou placení za to, že se modlí. Nějakou dobu jsem byl v Izraeli a setkal jsem se i s rodinou, co takové profesionály vychovávala od dítěte. Žili pouze z toho, co jim dal stát. My žijeme v době, kdy už se moc od náboženství oddělila, ale není to tak dávno, co žádný panovník nechtěl konat proti církvi. Z čistě filozofického hlediska se Izraelci demokraticky rozhodli na nějakou demokracii kašlat. Nedivím se a nebudu je za to hanět. Když jsem tam byl a oni se dozvěděli, že jsem Čech, začali být milejší a vstřícnější. Oni si dodnes váží té pomoci z poválečných let. Jejich myšlení se nemůže posuzovat našimi měřítky, ale fascinuje mě, jak jedni a ti samí aktivisté nazývají demokracií návrat k tradiční svázanosti bohem a současně plivou na tradice naše, které by chtěli změnit. Autorka sama nejspíš ani pořádně neví, o čem píše, protože pokud by nějaký Izraelec prohlásil "Všechno, jen ne bibli", křesťan by to mohl pochopit jako vyhlášení náboženské války. Protože jak správně podotkla ta koza níže, svatou knihou Židů je Starý zákon. Ta špinavá řeka může být jen nepochopená metafora nebo zas jen špatný překlad. A že snaha o změny vyvolala pozdvižení? Někoho to postihlo více, jiné méně. Člověk žijící podle tradičních hodnot může mít pocit, že mu berou soukromí, které mu dávaly tradiční pravidla. No a pak už je z toho jen a pouze politikaření. Ti, co je živil stát, budou bubákovat, protože i dnes se Izraelci perou o hrob na Olivetské hoře a jak mi bylo řečeno, stala se z toho záležitost spíš komerční, protože příchod Mesiáše oslaví zmrtvýchvstáním jen ti nejbohatší. Tedy krom těch, co tam odpočívají po staletí.

H. Lukešová 7.11.2022 10:48

Tak to čtete velmi špatně, nepíši "„Jen ne Bibli“", ale "jen ne Bibi", tj. kohokoliv jen ne Netnjahua, který je nazýván Bibi. A Starý zákon je součást Bible, jinak označována jako hebrejská Bible. Takže se laskavě naučte číst a přestaňte mě hrubě urážet.

D. Hrubý 7.11.2022 11:08

To, že se Netanjahuovi říká Bibi jsem netušil. Ostatně nikdo nemůže vědět všechno. A měl jsem to za překlep, kterých je v tom článku spousta. Nic to ale nemění na faktu, kterým jste sama potvrdila tu chronologii. Svatou knihou Židů je Starý zákon. Nikoli Bible, jejíž součástí spíš není, ale obsahuje spoustu odkazů na něj. Sami křesťané se ke Starýmu zákonu nehlásí, resp. uznávají svou Bibli. A než Bible vznikla, určitě Starýmu zákou Židi neříkali neříkali Hebrejská Bible. Takže jsem se vlastně nespletl. I když se hádáme o kravině, protože pointa mýho sdělení je jinde. Jsem na vás hrubý, protože se chcete hádat. A i když jsem tou neznalostí s Bibim otevřel nechtěně jiný téma, pořád vás mám za husu, protože pořád platí, že Židi mají svou Tóru a Talmud a ne bibli, které jsou součástí Starýho zákona, kterážto skutečnost je mi známá, nicméně to jsem neřešil.

H. Lukešová 7.11.2022 11:36

Hádat se chcete jen vy, bez důvodu mě hrubě urážíte, já vím o čem píši, je to tak, jak tvrdím a váš jazyk a vaše výrazivo vypovídá jen o vás, já neklesnu na vaši úroveň a nebudu vás osobně urážet.

D. Hrubý 7.11.2022 11:50

Kdybyste chtěla být přínosná, upozornila byste, že nejde o Bibli, ale o Bibiho. Čím jste začala? Hmm? Že Židi mají starý zákon. Psal jsem o Starým zákonu? Nepsal. Napsal jsem, že mají Talmud a Tóru. Řekněte, mají nebo nemají? MAJÍ!!! V kontextu toho mýho příspspěvku je to ale jen okrajové téma, které jsem ani nerozvíjel. Nebyl důvod, protože těžiště bylo jinde. To, že si z vás teď utahuju, mi opravdu nedělá radost, ale dělám to, protože jste na mně ošklivá a jen oplácím, Zameťte si před vlastním prahem.

D. Hrubý 7.11.2022 11:59

Znáte přísloví na hrubý pytel hrubá záplata? :-)

M. Krátký 7.11.2022 18:33

zalez a nafackuj si důkladně - jsi mimořádný hulvát, tak zalez !!!!!!

V. Kuhaj 7.11.2022 11:07

Takhle to dopadne, když někdo něco neví a ještě k tomu se při četbě přehlédne. Tak tenhle příspěvek se vám, pane Hrubý, opravdu nepovedl!;-D

D. Hrubý 7.11.2022 11:16

Pozor! Nepleťe si jablka s hruškama. Já nemám problém přiznat, že jsem něco nevěděl a nepovažuji to za slabost. To, že jsem psal o bibli a ne o Bibim neznamená, že se mýlím. Byť je to off topic.

J. Kalina 7.11.2022 8:27

Nebýt z článku patrné, že se jedná o Izrael, mohl jsem si myslet, že se v článku popisuje naše realita. A ano, kdo nepracuje, je přítěží. Jinou věcí je tolerance této přítěže.

R. Gramblička 7.11.2022 8:06

No, charedim přítěží jsou. Většina z nich nepracuje, ale očekává, že jí pracující budou ze svých daní živit.

D. Hrubý 7.11.2022 7:16

Tak zaprvé Židi nemají Bibli, ale Talmud a Tóru. A teď sranda. Likud je fakticky něco jako Spolu, leč ideově prosazuje něco, co naše Spolu definuje jako populismus. Rétorika Spolu taky odpovídá spíš současné vládě Izraele. Je to sranda. A asi by se opravdu opozice proti liberálům a eurobolševikům měla spojit do jednoho bloku. Dřív, než Rychetský zas upraví volební pravidla.

H. Lukešová 7.11.2022 8:33

Mýlíte se, základem židovského náboženství je celý Starý zákon (Tanach) a Tóra (Pět knih Mojžíšových) je jeho velmi důležitou součástí a ústní tradici (výklad rabínů) Talmud.

D. Hrubý 7.11.2022 9:56

Vám už zase z toho poučování hráblo, co? Není to ten efekt lidské blbosti, ztrapnit se za každou cenu? Já se nikdy nemýlím. NEPSAL jsem. co je základem, ale že mají talmud a tóru. A hlavně vy huso ( ať si zachovám dekórum), nemají bibli. O to šlo. Ten článek je blbě opravený automatický překlad. Jestli chcete pokecat, klidně, ale laskavě mi přestaňte vnucovat něco, co jsem nenapsal. Máte na mě pifku, co? A věřte, lichotí mi i zájem pitomců.

V. Novak 7.11.2022 10:18

1) Židé mají Starý zákon - a asi by se dost divili, kdyby jim někdo vykládal, že to není Bible. Váš argument, že nemají Bibli, protože mají Talmud a Thoru (názvy knih se obvykle píší s velkým písmenem) je mimo jakoukoli logiku.

2) To, že vám lichotí zájem pitomců, je celkem pochopitelné. Nikomu jinému totiž nemůžete imponovat.

3) Vaše kindršúbe je na úrovni vašich jiných znalostí - což není rovněž nic překvapivého. To se u pitomců snoubí...

D. Hrubý 7.11.2022 10:44

Starý zákon rozhodně není bible. Bible z něj pouze vychází a vychází z něj i Korán. A lichotí mi i váš zájem.