24.4.2024 | Svátek má Jiří


ÚVAHA: Studená sprcha

16.3.2022

Někteří quislingové u nás už dospěli k závěru, že dost bylo válečných útrap a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj by měl mírnit svou náročnost a přestat po nás žádat další oběti – rozuměj, že my tady trpíme drahotou a utrháváme si od úst poslední chlebíček s kaviárem, zatímco oni si tam na travičce válí šunky.

Mezitím na Západě sílí zcela nové pochopení, že je na čase radikálně přehodnotit ten, jak se dnes tak pěkně říká, intelektuální diskurz, který v poslední době měl podobu nesmiřitelného střetu.

Říká se tomu kulturní válka – lítý boj na život a na smrt vedly mezi sebou pokrokářská, tedy levicově liberální ideologie se všemi svými projevy, jako jsou zákaz povolání, angažovanost sdělovacích prostředků a jiné známky nastupující totality, a ideologie konzervativní, preferující osvědčené hodnoty a tradiční způsoby fungování společnosti.

Zvlášť myslitelé, kteří jsou k sociálním povětřím citliví, začínají tušit, že kulturní války značně oslabují Západ jako celek v situaci, kdy každý konflikt může co nevidět přerůst ve válku opravdovou, ať již konvenční, nebo jadernou. Takovým citlivým filozofem je izraelský historik Yuval Harari. Takto vypadá jeho poslední úvaha pronesená na internetové videoplatformě TED:

Ukrajinská tragédie musí být vnímána jako příležitost ukončit kulturní války na Západě. Bezpodmínečně musíme mezi sebou uzavřít mír. Pochopit, že v tom jedeme spolu. Jen jednotní dokážeme ubránit západní demokracii. Nevěřme těm, kdo nás přesvědčují, že boj se vede mezi liberalismem a nacionalismem, a nutí nás vybrat si tu správnou stranu. Válka na Ukrajině jasně ukazuje, že tomu tak není, že oba postoje jsou slučitelné a jsou schopné se navzájem podporovat. Protínají se kolem ústřední hodnoty svobody. Ať už zpravodajství sledujete na té či oné znepřátelené televizi, všude prostupuje stejná realita.

Je na čase pochopit, že tak zvaný nacionalismus, to není o nenávisti k menšinám, ale o lásce k vlasti, o pocitu sounáležitosti se svými spoluobčany, o vzájemném porozumění s nimi ohledně toho, jak společně uspořádat mírový život ku prospěchu své země. Všechno zlé je k něčemu dobré a já velice doufám, že tragické události povedou k ukončení kulturních válek na Západě.“

Tolik politický myslitel Yuval Harari. Nevím, jestli renomovaný historik není až příliš optimistický, ale každopádně jeho veřejně vyjádřený názor je důkazem, že v pozici západního světa dochází k radikálnímu zlomu.

Autor je publicista

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus