23.6.2024 | Svátek má Zdeňka


USA: Výbor pro kontrolu dezinformací

4.5.2022

Výbor pro kontrolu dezinformací rozhodně není vládní úřad Ruské federace, jak by mohl napovídat jeho název – jde o radu Ministerstva vnitřní bezpečnosti USA pod patronací jeho Centra pro programy prevence.

Co se týče náplně nového Výboru (Disinformation Governance Board), není sice úplně tak jasné, jakými pravomocemi bude vybaven, ale demokrat Alejandro Mayorkas, ministr vnitřní bezpečnosti, řekl, že bude pracovat na řešení dezinformací zejména v menšinových komunitách, a to prostřednictvím poskytovaných grantů, které mají pomoci omezit politickou radikalizaci v USA.

Celou zprávu bychom mohli už teď uzavřít tím, že Demokratická strana USA si za 20 milionů dolarů z peněz daňových poplatníků hodlá rozšířit svůj voličský elektorát zejména u Hispánců tím, že jim bude poskytovat politický masírung, aby nevolili republikány, jenže Rada pro dezinformace má také svého předsedu, který si jistojistě zaslouží ještě pár řádků navíc. Tím nám bude také jasnější, jaký skutečný záměr má Bidenova vláda s americkou demokracií na poli svobody slova.

Mediální expertka Nina Jankowiczová

V čele nového Výboru bude stát odbornice na ruské dezinformace, Nina Jankowiczová, označovaná za mediální expertku a výzkumnici v oboru dezinformací.

https://twitter.com/wiczipedia/status/1519274470049042432

Jankowiczová v podstatě stále studuje, a studovat ještě asi pár let bude, nicméně už v letech 2016-2017 působila jako vládní konzultantka pro strategickou komunikaci Ministerstva zahraničních věcí Ukrajiny.

Její úlohou na Ukrajině bylo vytváření mediálních her o boji ukrajinské vlády proti korupci, ale zejména tvorba koncepce protiofenzív k ruské propagandě.

https://www.wilsoncenter.org/person/nina-jankowicz

Výkonná ředitelka Výboru pro řízení dezinformací, Nina Jankowiczová, je bezpochyby skutečným expertem ve službách Josepha Bidena. Působí v řadě institucí, píše knihy a na Twitteru si stěžuje, že jí pronásledují trollové a dávají jí nemravné návrhy. Ona, jako profesionálka, však těmto tlakům umí odolat a zdiskreditovat se rozhodně nenechá.

Ministr Mayokras také poznamenal, že hlavní úsilí Výboru bude v krátkodobém horizontu směřováno k listopadovým kongresovým volbám a k hispánské komunitě, což tak nějak skoro přesně určuje i politické zadání pro ředitelku Jankowiczovou. Ta však umí jen ukrajinsky a polsky – španělština není její silná stránka.

Poté, co byla ohlášena jako vůdce boje proti dezinformacím ze strany Republikánské strany, dostala se pochopitelně i do hledáčku všelijakých konzervativních badatelů, kteří rádi „pošpiní“ každého, a jde-li o progresivistu, tak i s velkou pompou.

https://twitter.com/JackPosobiec/status/1519389409149345792

Notebook Huntera Bidena

Takže například zjistili, že Hunterův notebook, který vydal světu svědectví, jak a s kým obchoduje Bidenova rodina, považuje Jankowiczová „za dezinformaci s jasnou ruskou stopou“ a také konstatovala, že jde o „produkt kampaně Donalda Trumpa“. Tím zaujala své kolegy, kteří se též zabývají dezinformačními kampaněmi.

https://twitter.com/JackPosobiec/status/1519386106042716165

https://twitter.com/HawleyMO/status/1519406288756785152

Ti namítají, že je otázkou, zda je Jankowiczová vůbec schopna dezinformace analyzovat, když nevnímá, že existují jasné důkazy o pravosti notebooku syna Josepha Bidena nevyzvednutého ze servisu kdesi v Delaware a že informace zjištěné z tohoto notebooku jsou natolik podrobné, že o jeho původu nepochybuje nikdo. Spor je jen o to, zda informace z něj zjištěné jsou hodně vážné, či méně vážné.

Jankowiczová je příznivkyní tzv. „Barevné revoluce“, což je ve Spojených státech stále nezažitý název pro černošské nepokoje gradující v létě roku 2020 po smrti drogového dealera George Floyda. Co přesně má tento výraz představovat, se můžeme jen domnívat, ale jistý extremistický náboj komunistické agitky její frazeologie bezesporu má. Nakonec i její další názory na afro centrismus potvrzují, že označení za levicovou extrémistku, v případě její osoby, zní velmi přiléhavě. Co přesně znamená výraz Barevná revoluce si můžete nakonec vyposlechnout sami zde:

https://twitter.com/wiczipedia/status/1307042117529882624

V rámci života Jankowiczové hrála významnou úlohu také postava Harryho Pottera ze stejnojmenné série filmů o mladém čarodějovi. Projevilo se to na tvorbě hudební kapely The Moaning Myrtles, kde byla zpěvačkou. V letech 2007–2008 vydala tato formace kouzelnického rocku dvě alba. Průřez z tvorby ředitelky Jankowiczové můžete zhlédnout zde:

https://youtu.be/F8_jzaKpPD0

Sociální sítě

Bidenova ředitelka dezinformací se vyjádřila také k Muskově Twitteru, podotkla: „Chvěju se při pomyšlení na to, kdyby absolutisté za svobodu slova převzali více těchto platforem …“ Vyhlídka, že Musk převezme Twitter jí tedy přímo otřásla.

Nina

Sociální sítě Jankowiczová považuje ve svém v boji proti dezinformacím za nejdůležitější a „selhání regulace Facebooku na Ukrajině“, podle ní, „by mělo Evropu znepokojovat“. Ve svém článku z května 2019, po ukrajinských prezidenských volbách, napsala, že „Zelenský umožní Rusku ovládnout zemi prostřednictvím násilné vojenské operace“. O Evropě se vyjádřila jako o kontinentu, „který je domovem rozvíjejících se krajně pravicových, populistických a nacionalistických prvků“. Vinu dává rozhodně „nedostatečné regulaci upravující online volební komunikaci“.

https://pulitzercenter.org/…/facebooks-regulation-fail …

Na obrázku je Bidenova dezinformátorka bojující proti dezinformacím, Nina Jankowiczová (33). Momentálně je v osmém měsíci svého prvního těhotenství. Není vdaná. Má ukrajinsko-polské předky. Harryho Pottera miluje dodnes, protože uměl čarovat – práce s dezinformacemi jsou tedy jejím splněným dětským snem.