24.4.2024 | Svátek má Jiří


Diskuse k článku

USA: Vražda a zodpovědnost

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Hajský 15.1.2011 10:11

Jsou podle toho Mašínové vrazi?

Konečně někdo explicitně napsal, že vrah je ten kdo vraždí, tedy implicitně, že Mašínové byli vrazi. Cituji z článku:

A) Když někdo něco spáchal, za to, co bylo spácháno, může ten, kdo to spáchal. B) Když někdo něco nespáchal, za to, co bylo spácháno, nemůže ten, kdo to nespáchal.

A když někdo někdy příště bude v mé přítomnosti tvrdit, že za něco, co někdo spáchal, může vlastně někdo jiný či něco jiného, nějaká neosobní síla jako například nezaměstnanost, chudoba, sociální vyloučení, establishment, systém, kapitalismus, doba či okolnosti, má pěst mu pod vlivem okolností vrazí do zubů a já řeknu:

„Sorry, já za to nemůžu. To okolnosti. Konec citátu.

Změňte v citátu slovo "kapitalismus" za "komunismus" a je to jasné.

J. Václavíková 14.1.2011 18:32

Obávám se,

že názorům pana Jocha asi nepřijdu na chuť. Mám čím dál silnější dojem, že má na život vytvořeny šablony, událost zasadí do ní a co přečuhuje, bez milosti rozseká na kusy. Čermobílý pohled na svět nemám ráda. Za vytváření agresivních nálad ve společnosti je podle mě zodpovědný každý, kdo si takto přihřeje polívčičku. Měl by líp volit metafory, minimálně. Společnost není prostý součet nezávislých jedinců, ale spíš vroucí kotel vášní. Názory a postoje těch, na něž je vidět, spoluvytvářejí obecně přijímané normy chování.

D. Švik 14.1.2011 18:27

Kopl mě hlavou do nohy

Jako obvykle výborný postřeh od pana Jocha. Závěr článku mi připoměl jednu scénku Soboty a Šimka "Vy jste mě kopl obličejem do nohy člověče..." Níže v diskuzi někdo psal o ČT, která bezostyšně uvedla , že vrah se mohl inspirovat stránkami S.Palinové. Jak dlouho ještě budeme nucení platit tyto levičácké hnusy?

L. Severa 14.1.2011 15:30

Trochu kultivovanosti ny neškodilo

Politici  bohužel často používají slovník, na který zřejmě slyší  určitá část lidí. Jdu vládě po krku, naházíme opozici do Vltavy apod. výroky, je pro ty, kterým se dělají před očima rudá kola při jakékoliv zmínce o politických odpůrcích, jako chlapský projev síly. Protože to  přináší politické body, asi se korektnějšího vyjadřování  permanentně nedočkáme. Překvapující je, že si ani američtí politici nezadají. Pochybuji, že to má přímý vliv na fyzické násilí jedinců, ovšem na  kulturu vztahů  ve společnosti určitě.

M. Prokop 14.1.2011 14:16

Lze souhlasit,

ovšem až na užívání nesmyslného pojmu "kongresmanka".

"Kongresmužka".

S. Ševeček 14.1.2011 21:43

Re: Lze souhlasit,

Kongresmužka - baba s koulema?

J. Klepal 14.1.2011 13:06

okolnosti násilných činů

Za trestné činy samozřejmě vždy nese odpovědnost pachatel, avšak každý soud zkoumá okolnosti, pohnutky, motiv, nejen proto, aby zhodnotil podíl viny pachatele, ale také aby si z nich vzali poučení ostatní lidé a měli tak příležitost, pokud by se ocitli v podobné situaci, zvážit předem své chování a nežádoucímu jednání se tak vyhnout. Tuto stránku zločinů však plytce uvažující a ideologicky zaslepený autor článku nebere v úvahu. Je potřeba v tomto případě masové vraždy se zřejmým politickým podtextem, aby si společnost uvědomila zrůdnost fašizující atmosféry projevující se ve zdánlivé oprávněnosti prosazovat své názory násilím, jak se zřejmě domnívala diskutovaná oběť společenských okolností -  mladý vrah, jehož čin oslavovaly skupiny stejně smýšlejících tak, jako před časem na jiném konci světa demolici WTC teroristy vycvičenými na letištích USA.

B. Rybák 14.1.2011 13:43

Re: okolnosti násilných činů

Poučením ostatních lidí je velikost trestu za spáchaný zločin a ne projevy soudců, které veřejnost vůbec nesleduje.

Svým tvrzením "oběť společenských okolností - mladý vrah" jste se z objektivní debaty (o pojmech a ne o dojmech) vyřadil sám.

M. Prokop 14.1.2011 14:16

Re: okolnosti násilných činů

Velikost a neodvratnost, ta hlavně.

J. Klepal 14.1.2011 14:47

Re: okolnosti násilných činů

Nesouhlasím, velikost trestu ani jeho neodvratnost nemusí být hlavním důvodem, proč budoucí zločinec váhá spáchat svůj zločin, jak prokazují výsledky psychologických testů a konec konců i praxe dokazující, jak vysoké procento lidí je ochotných mučit, znásilňovat a zabíjet, mají-li k tomu příležitost a jsou-li podřízeni nějaké autoritě - viz Milgramův experiment.

J. Klepal 14.1.2011 14:17

Re: okolnosti násilných činů

Chcete snad naznačit, že zločinci, kteří vraždí z politických pohnutek, nejsou objektivně formováni stávajícími společenskými poměry? To snad nemyslíte vážně.

B. Rybák 14.1.2011 18:21

Re: okolnosti násilných činů

V demokracii jsou političtí protivníci odstraňování pomocí voleb. Ten, kdo v demokracii vraždí, stojí tedy mimo politiku, i kdyby se obhajoval pomocí nějakých "politických konstrukcí". V tomto případu pak v demokratickém právu může být přijatelným důvodem vraždy šílenství, mafiánská organizace, nebo organizovaný zločin. Pokud např. prezidenta J. Kenedyho skutečně dal zavraždit odborářský vůdce J. R. Hoffa, pak to nebyla ani odborová, ani politická činnost, ale mafiánská vražda (psychologovi nebo sociologovi se to může jevit jinak). Dostali jsme se ale od původního, spíše nepolitického problému hodně daleko.

S. Křivánek 14.1.2011 12:35

Česká televize

Veřejnoprávní ČT uvedla  v Událostech, ve své reportáži o řádění toho vraha, že k takovým činům mohla napomáhat vyjádření S. Pallinové. V tu chvílí jsem nadskočil vzteky nad takovým nehorázným tvrzením. Takové tvrzení přeci nemůže být nějakým omylem, to může být pouze hnusný záměr. Českou televizi zrušit a okamžitě.

H. Lukešová 14.1.2011 13:42

Re: Česká televize

Co čekáte? Ředitel ČT je komunista Janeček. Jeho nenávist k pravicovým lidem ctící vlastenecké hodnoty je typická. ČT se příliš od Haló novin neliší.

E. Kůrka 14.1.2011 15:32

Re: Česká televize

je komunistický moloch, živený z hlouposti daňových poplatníkú.

H. Lukešová 14.1.2011 19:01

Re: Česká televize

Ano, bohužel. I noviny Blesk nebo Aha mají větší úroveň než naše veřejno právní televize.

J. Václavíková 14.1.2011 19:16

Re: Česká televize

Nepřehánějte!

P. Fiala 14.1.2011 11:44

Doporučení pro lidí "napadené" médii

Většína médií uplatňuje na politiky i umělce, které chtějí "odrovnat" princip "presumpce viny".

Napadeným doporučuji navštívit redakace a jejich autory, kteří dávají přednost "presumpci viny" před "presumci neviny" a uplatnit závěrečné doporučení autora.

Konání médií (jejich autorů) na základě "presumpce viny" jsou evidentní pozůstalosti totálních režimů.

M. Prokop 14.1.2011 14:17

Re: Doporučení pro lidí "napadené" médii

V politické rovině je presumpce viny pro politiky dost obvyklá.

J. Kalina 14.1.2011 11:09

já se jenom divím,

že se nenašel nějaký vrah George Bushe mladšího?? To byla přeci dost dobrá a dlouhá štvanice napříč levicovými (tedy skoro všemi) médii o Evropě nemluvě hned po jeho prvním zvolení. A začalo to tak vtipně: "blbec v kovbojském kloubouku". Asi měl lepší ochranku. Co se týká toho magora co střílel, je třeba zjistit, zda někdy navštívil stránky paní Palinové a pokud ne, navrhuji, aby nebyla potrestána. Také by se mohl demonstrativně zbourat nějaký pomník s Marxem (a Hitlerem) ???

V. Běhal 14.1.2011 10:27

Logika liberálů

Liberální a neomarxističtí intoši úspěšně vnutili části společnosti, zejména té žijící na jejím okraji, názor, že za jejich společenské selhání a v mnoha případech i za jejich kriminalitu, může společnost. Velice pěkně to popisuje T. Darymple v knize Život na dně, kde líčí zkušenosti lékaře ordinujícího ve čtvrti anglického města obývané lidmi žijícími ze sociálních dávek. Dokonce zločinci od něj žádají lék na jejich agresivitu a pokud jej nedostanou je vinen za jejich násilné činy lékař. U nás je to případ Romů, kteří jsou stále přesvědčováni, že za jejich nedobrou situaci může okolní společnost; za komunistů kapitalismus.

K. Křivan 14.1.2011 10:55

Nejlepší pilulka pro zločince

je Plumbum. Podává se v různých velikostech, nejběžnější je průměr 8mm. V Americe se označuje jako  .38

M. Prokop 14.1.2011 14:19

Re: Logika liberálů

Cikány netřeba přesvědčovati. To je jejich běžný zvyk, starší než komunismus nebo i kapitalismus, že za vše mohou jiní.

I. Nápravníková 14.1.2011 9:01

:-((

Z logiky pana Jocha mi vyplývá, že Hitler nebyl největší válečný zločinec novodobé historie. On přece nikoho - skoro nikoho - osobně a vlastnoručně nezabil.

V. Novák 14.1.2011 9:39

Přesně tohle mě napadlo.

Děkuji.

R. Tesařík 14.1.2011 10:07

Re: Přesně tohle mě napadlo.

vitaliji, není zač, ale to je přesně argument, který je blboučký...jestli to necítíte, je mi vás líto.

S. Netzer 14.1.2011 10:22

Re: Přesně tohle mě napadlo.

Jste tak hloupý, nebo tak líný, že neumíte formulovat žádný hodnotný protiargument?

Sečka v hlavě není zrovna  vhodnou kvalifikací pro posuzování Vám intelektuálně nadřazených diskutérů, a jestli je Vám někoho líto nebo ne, je pro diskusi naprosto irelevantní.

R. Tesařík 14.1.2011 16:46

Re: Přesně tohle mě napadlo.

od vás to sedí. většinou reagujete úplně mimo. Copak tady to je za argument. já jsem jenom napsal, že srovnání s _Hitlerem je idiotství...co vy...

S. Netzer 14.1.2011 17:19

"většinou reagujete úplně mimo"

:-)))

Další hodnotný argument.

S. Netzer 14.1.2011 17:39

Re: Přesně tohle mě napadlo.

Vaši, a Janyškovu jistotu bych chtěla mít. Vy víte, že víte.

Není nad to být šumařem, nebo kominíkem.