26.2.2024 | Svátek má Dorota


USA: Trump to dokázal

10.11.2016

Dokázal to! Donald Trump, ten otloukánek z počátku volební kampaně, všemi vysmívaný, dehonestovaný, špiněný a všelijak odsuzovaný solitér si vytřel se všemi protikandidáty a kandrdasy establishmentu zadek, až nakonec rozdrtil i soupeřku nejvyšší - Hillary Clintonovou. Slovo „rozdrtil“ je zcela na místě, když v okamžiku, kdy píší tento komentář, je na serveru „US elections 2016“ stav 276 proti 215 hlasů volitelů ve prospěch Trumpa. To číslo ještě stoupne, ale 270 stačí). Takže je vymalováno a to, co se nyní děje v éteru, v médiích a na internetu, je ukázkou toho, jak hluboká je to porážka a jaký drtivý úder to do tábora Clintonové a jejího týmu byl.

Nejlépe to vystihuje až trapnost v prvních reakcích německých politiků, z nichž vyniká útok místokancléře a ministra hospodářství Německa Sigmara Gabriela vůči Trumpovi. Gabriel by si měl omývat přirození vlažnou vodou nebo si koupit medvídka mývala. Němečtí politici jsou v šoku a já nevím, proč: vždyť poslední týdny se skóre vyrovnávalo kontinuálně a některé (byť sporé) průzkumy naznačovaly i vyrovnanost preferencí či dokonce i malou převahu Trumpovu. Je to tak vždy (asi jako u brexitu). V šoku jsou bohorovní příznivci establishmentu, tj. Clintonové, anebo odpůrců brexitu, protože nemají dost fantazie si představit, že by někdo rozumný a chytrý mohl mít jiný názor. Nebojte se, dočkáme se toho zase, tj. tvrzení, že Trumpa vyhnala k vítězství venkovská spodina, hloupá a nechápající ten velký městský naleštěný svět, ta hloupější část populace, která nechápe velikost myšlenek Hillary Clintonové a kolem ní se rojících navoněnců.

Není důležité, proč vyhrál neortodoxní a kontroverzní Trump, i když si myslím, že Clintonovou mimo jiné do kolen dostala trapná podpora slabého Obamy a jeho manželky. To je věc názoru. Důležité je, že americké voličstvo ve většině prokázalo, že chce změnu a nehodlá udělat stejnou chybu, jakou již udělalo s opakovaným zvolením Baracka Obamy, což stálo USA na mezinárodním poli mnohé z jeho kreditu vůdčí světové velmoci. Většina si řekla, že mají-li oba představovat špatné, pak lepší z toho je to, co není propojeno se zapouzdřeným washingtonským sbratřením všehoschopných politiků. Dobře tak, tvrdím, a to až do důkazu opaku.

Až se všichni vysemení a vyštěkají, až všichni vysloví své apokalyptické vize o šíleném vlivu Trumpa na USA a svět jako takový a až se Trump pustí do běžného politického provozu své funkce, pak se uvidí, zač je toho loket a zač stojí. Já si troufnu tvrdit, že tak jako za Reagana se mohli všichni zpočátku podělat a pak zírali, jak si vedl, se možná dočkáme téhož. Jinak mluvil Trump jako kandidát a - jsem přesvědčen - jinak bude mluvit a konat, až bude inaugurován a složí přísahu.

Na závěr takovou drobnou poznámku: Zeman prozíravě podpořil Trumpa před volbami a hned to schytal a včera ráno při snídani jsem se málem udusil soustem, které jsem vdechl, když reportérka ČT ve Washingtonu řekla „trumpaň“ místo „kampaň“. Z tváří tří amerických reportérů ČT sálalo velké zklamání nad výpraskem, kterého se dostalo Clintonové. Něco to říká o předvídavosti Zemanově a objektivitě ČT. Tak zase na náměstí, dobrotrusové.