17.4.2021 | Svátek má Rudolf


USA: Trump proměnil politiku v show

30.1.2021

Hlavní rysem Trumpova prezidentství byl úplně nový, zvrácený vztah k faktům, k jejich pravdivosti. Washington Post napočítal za čtyři roky 30 529 falešných zpráv Donalda Trumpa. New York Times pak k tomu dodal, že to vychází asi na jednu lež denně! A lež zazněla i v jeho posledním projevu před odletem na Floridu, když řekl, že za něj došlo k největšímu snížení daní v dějinách.

V Bílém domě tomu říkali „alternativní fakta“. Jinými slovy: fakta jsou to, co říkal Donald Trump, což mělo za následek, že už neexistovala „pravda“, jen názory a příběhy.

Jenže jistý konsensus o faktické podstatě argumentu je zásadní podmínkou demokracie. Pokud tomu tak není, je to jen o tom, kdo koho přehluší na sociálních sítích či na Twitteru, a může to vést k pokušení svou „pravdu“ prosadit násilím.

Proto taky deset bývalých ministrů obrany varovalo před možným použitím či spíše zneužitím armády. Historik Timothy Snyder napsal, že „post-pravda je před-fašismus“. A Jacques Rupnik k tomu dodává: „Zásadní lekce z Trumpova období, zřejmá zvlášť od listopadových voleb, zní: šíření demokracie musí začít doma.“

Trump využil svou zkušenost z televize s moderováním úspěšné reality show The Apprentice, Učedník, a stejně jako si hrál s účastníky tohoto pořadu, si hrál s občany: manipuloval s nimi bez jakýchkoliv zábran.

To se ukázalo zcela zřetelně 6. ledna 2021, když zfanatizovaný dav přepadl Kapitol, kde zasedal Kongres: kostýmy vandalů dokládaly, že i tito lidé chtěli být v přímém přenosu součástí Trumpovy show.

Vtrhli do Kongresu jako do zábavního parku a, jak ukazují výslechy prvních zatčených, nezakrytě přiznávají, že poslechli výzvy prezidenta a bavili se při tom, což zase dokazují záběry z Kongresu. Potvrzuje to i SAG-AFTRA, odborářské sdružení herců, zpěváků a bavičů, jehož byl Trump členem a které ho nyní kvůli jeho výzvám k násilí vylučuje.

Přesvědčení sociologů o tom, že Trump prohrál, ale trumpismus zůstává, v důsledku znamená právě toto chápání politiky jako zábavy, jako show, která měla obrovskou sledovanost: Trumpa sledovalo 80 milionů, volilo ho 74 milionů občanů Spojených států, ale dnes ho podporuje podle ABC News jen 38 procent Američanů a 60 procent ho odmítá.

Podle webu The Hill podporuje Bidena více než stovka novin a týdeníků, což je výrazně více, než získal kdysi Trump.

Jinými slovy: Národ, jehož Lincolnem se stal Trump, měl s původní Amerikou založenou na zákonech méně společného než moderní Řecko s Řeckem antickým. Trump totiž zemi rozděloval, zatímco Lincoln zachránil jednotu amerického národa i demokracii.

To bylo poprvé v dějinách Spojených států, kdy prezident vyzýval občany k boji proti instituci jakou je Kongres, i když dostal o sedm milionů hlasů méně než vítěz.

Americká demokracie stojí na dělbě moci. A šéf výkonné moci se najednou sám násilně postavil proti moci legislativní.

Naštěstí instituce tomuto nestoudnému kroku odolaly. Naproti tomu Donald Trump je v dějinách Spojených států prvním prezidentem, jehož odvolání řešil dvakrát Kongres.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus

(převzato z Blog.aktualne.cz se souhlasem redakce)

Autor je novinář a spisovatelJarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?
Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?

Přes zimu jsme si do domácností natahali spoustu nepořádku, kterého je teď potřeba se zbavit. Doba si žádá pořádný jarní úklid. V redakci jsme...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.