26.2.2024 | Svátek má Dorota


USA: Ta sprcha je ale studená!

25.3.2022

Na pozadí probíhající agrese Ruska proti Ukrajině si sdělovací prostředky ve Spojených státech začínají všímat relativně neutěšeného stavu americké armády a odpovědnosti současné vlády za vývoj konfliktu. Autorka Judith Bergmanová z Gatestone Institutu si všímá toho, že byly v posledních desetiletích obranné potřeby země obětovány ve prospěch jiných priorit – takových jako potlačování klimatických změn nebo hledání genderové vyváženosti.

Ve výsledku připravenost Ameriky čelit opravdovým bezpečnostním hrozbám neustále klesala. Analytička to dokládá na příkladu trvalého stahování vojsk z Blízkého východu a Evropy, kde se americká vojenská přítomnost za poslední dekádu snížila ze 400 tisíc na pouhých 60 tisíc vojáků.

Pověst armády utrpěla značné škody v důsledku Obamovy neschopnosti vynutit si dodržování jím samým vytyčených červených čar v Sýrii, nebo Bidenova bezhlavého úprku z Afghánistánu.

Autorka uvádí výrok bývalého bezpečnostního poradce prezidenta Trumpa Johna Boltona: „Kolikrát ještě máme opakovat, že když chráníme náš způsob života a naše spojence všude ve světě, neděláme to z nějakých dobročinných důvodů, nýbrž ve vlastním zájmu. Jakmile se tak přestaneme chovat, přestaneme být světovou velmocí.“

John Bolton se příkře vyjádřil také o roli současného prezidenta Bidena v rozhovoru pro německé novinářské sdružení Redaktionsnetzwerk.

Biden prý tragicky chyboval, když vpředvečer ruské agrese neustále ujišťoval světovou veřejnost, že Západ v žádném případě nezasáhne, dojde-li k ozbrojenému konfliktu. Udělal by lépe, kdyby na toto téma pomlčel, míní Bolton a dodává, že by se kolektivní Západ měl vrátit ke strategii Ronalda Reagana, která předpokládá kombinaci tvrdého zastrašování a podpory ruské opozice.

Vlivný webportal The Hill zdůrazňuje, že prosby ukrajinského prezidenta Zelenského o poskytnutí vojenské pomoci posilují pověst Bidena jako slabého lídra, zhoršují pozice demokratů.

A mohou hrát negativní roli v podzimních volbách do Kongresu. Na to prý bylo třeba myslet dříve.

Autor je publicista

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus