Sobota 27. července 2024, svátek má Věroslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

USA: Strategie pro mírovou dobu

diskuse (22)

Za americkými armádními škrty se skrývá Obamova snaha ušetřit tam, kde ho to nebaví

Když se první lord admirality Henry Leach dozvěděl, že Margaret Thatcherová hodlá prodat pýchu britského námořnictva, letadlovou loď Invincible, povzdechl si: "Teď nás může zachránit jenom válka." Bylo to v listopadu 1981. V dubnu 1982 obsadila Argentina Falklandské ostrovy a Invincible stanula v čele operačního svazu, který Británie k ostrovům vyslala. Plány na její prodej (a redukci námořnictva o 20 procent) samozřejmě padly.

V nic podobného američtí důstojníci doufat nemohou. Žádná válka je nespasí. V jedné už totiž jsou (v té proti teroru a v jejím rámci nejvíc v Afghánistánu) a navíc i ministr obrany Hagel uznal, že svět je "více nebezpečný a nepředvídatelný než dříve". Přesto se administrativa prezidenta Obamy rozhodla škrtat. A to ne málo, zvláště vzhledem k tomu, že minulý ministr obrany Richard Gates už preventivně seškrtal 900 miliard dolarů a Kongres nařídil pro příštích deset let škrty ve výši 500 miliard dolarů. A díky dohodě Kongresu s prezidentem o automatickém snižování rozpočtu všech ministerstev o 10 procent, nedojde-li jinak k omezení výdajů (byla to podmínka republikánů pro navýšení dluhového stropu), můžou čekat obranu v dalších letech ještě další škrty.

Pozemní armáda se zmenší na nejmenší stav od roku 1940, a sice z 522 000 na 440 000 vojáků. Armádní rezervisté přijdou o 10 000 vojáků a Národní garda o 20 000 mužů. Zruší se řada základen (což je nejrozumnější bod Hagelovy agendy, ale o ten se samozřejmě povede v Kongresu nejtěžší boj), do výslužby odejdou legendární špionážní letouny U-2 nebo bitevníky A-10. Zastaví se vývoj nového bojového vozidla pro pěchotu a letectvo dostane jen 187 prvotřídních stíhaček F-35, které mají tvořit jeho páteř v příštích desetiletích. Obrovskou nevoli mezi vojáky i veterány vzbudil i návrh na omezení zdravotní péče a platů. Jediný, kdo na tom všem vydělá, budou odborníci na kybernetickou válku a speciální síly. Ty se ze současných skoro 70 000 ještě o několik tisíc mužů rozrostou.

Jen žádný další Afghánistán

Spojené státy sice podle nové strategie budou schopny odrazit jakéhokoliv nepřítele, ale už nebudou schopny vést dlouhou a nákladnou pozemní válku jako v Afghánistánu. Problém je, že kdykoliv si ozbrojené síly řekly, že nějakou válku už vést nechtějí (například po Vietnamu, že už nikdy nebudou válčit s nějakými pitomými povstalci), tak je to zpravidla čekalo... Pravdou je, že drastické škrty v obranném rozpočtu mají v Americe dlouhou tradici. Po první světové válce zredukovali Američané armádu natolik, že nebyla schopna provádět cvičení ani na úrovni divize. Po druhé válce demobilizovali tak rychle, že pouhých pět let po porážce Německa a Japonska je válka v Koreji zastihla zcela nepřipravené a od podceňovaných Severokorejců dostávali ze začátku pořádně zabrat. Po válce ve Vietnamu škrtala pro změnu Carterova administrativa, než armádu postavil na nohy Reagan. Mimochodem, když Spojené státy v první válce v Zálivu porazily Saddáma Husajna, zavolal tehdejší ministr obrany Dick Cheney Ronaldu Reaganovi, aby mu poděkoval za to, co udělal pro armádu v 80. letech, protože bez toho by vítězství nebylo možné. Žádný příští ministr obrany asi Baracku Obamovi volat nebude. A pokud ano, tak určitě ne proto, aby mu poděkoval.

Zdá se, že podstatou škrtů je Obamova snaha ušetřit tam, kde ho to nebaví (obrana, potažmo zahraniční politika), a investovat tam, kde ho to baví (velké domácí programy). Opoziční republikáni tvrdí: "Je hezké, že chce Obama šetřit, ale proč chce šetřit jen a pouze na obraně, zatímco všude jinde miluje co největší státní výdaje, které se nijak nesnaží omezovat?"

Snaha to celé zakamuflovat do nějakých zásadních strategických změn je průhledná a zdá se, že i ministr obrany Hagel má potíže něco takového předstírat. Strategie byla zkrátka napsána tak, aby odpovídala škrtům, ne naopak. Je to asi jako Obamův slavný přesun pozornosti od Evropy k Asii, který skončil tak nějak v půlce – v přesunu pozornosti od Evropy, aniž by se americká akceschopnost v Asii nějak zásadně zvýšila. Hagel nyní přiznal, že "vstupujeme do éry, kdy americkou dominanci na zemi, ve vzduchu a na mořích už nemůže brát jako jistou".

Racionální škrtání

To vše navíc přichází v době, kdy prestiž USA klesla snad nejníž od neslavného konce vietnamské války. Postoj Obamy k Evropě (jak jsme jej zažili v případě radaru), jeho ústup před Íránem, jeho neslané nemastné lavírování v případě Sýrie, jeho současný nezájem o Ukrajinu, jeho distancování se od Izraele, to vše vede k tomu, že spojenci už zkrátka přestávají věřit, že je na Spojené státy spolehnutí.

Žádní jiní spojenci ovšem sílu USA nenahradí. Jedině Japonsko zvyšuje výdaje na obranu. Zbytek (hlavně Evropa) redukuje své armády na žalostné armádičky. Celé britské námořnictvo je menší než flotila, která plula na Falklandy, a pokud chtějí někde zasáhnout Francouzi, musí je tam Američané letecky dopravit. Bojeschopnost armád NATO nezachrání ani famózní projekty, jako je "Smart Defence" (tedy sdílení často neexistujících a ne vždy kompatibilních kapacit), popřípadě – a zde je nutno udělit první místo v kategorii newspeaku – "princip odložené spotřeby" (ten znamená, že munici budeme kupovat, až zrovna dojde, aniž by se bralo v úvahu, že vojenský materiál nejsou sušenky, které lze kdykoliv v supermarketu koupit v jakémkoliv množství a za stejnou cenu).

Když už se ale škrtá, snaží se alespoň Pentagon o co nejracionálnější rozložení škrtů. Zatímco v minulosti byly rozloženy rovným dílem mezi pozemní armádu, letectvo, námořnictvo a námořní pěchotu, teď ponese největší díl úspor pozemní armáda. Pokud totiž chtějí být Spojené státy mocností i jinde než v Severní Americe, je pro ně námořnictvo a letectvo klíčové. Námořní cesty volné a bezpečné pro tok světového obchodu jsou pak zásadní pro americký (a nejen americký) blahobyt. Námořnictvo si tak udrží svou flotilu jedenácti letadlových lodí, nezbytnou pro udržení alespoň zdání dominance na světových mořích.

LN, 27.2.2014

Občanský institut

Aston Ondřej Neff
27. 7. 2024

Jako zlověstné předznamenání byl teroristický útok na francouzskou železniční dopravu. Sabotáž...

Jakub Michálek
27. 7. 2024

Autoritáři mají jedno společné: odpudivý a nenávistný jazyk, který uměle vyrobila mašinérie...

Marian Kechlibar
27. 7. 2024

Základní příčinu shrnul architekt Jan Kasl slovy „systém tvoří stavebním řízením nepolíbení...

Jan Ziegler
27. 7. 2024

Pro některé jedince v Česku je národovecký maďarský premiér velkým vzorem. Ve skutečnosti však...

Aston Ondřej Neff
25. 7. 2024

Kolik by stálo přemalování červených pruhů sanitek na zelené? Jak se asi přemýšlelo? Představuji si...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Aston Ondřej Neff
26. 7. 2024

Jako uchazeče o post eurokomisaře navrhuje vláda Josefa Síkelu.

přečetl Panikář
25. 7. 2024

Že mají dámské plavky předvádět muži, považovali diskutující, včetně řady ženských sportovkyň, za...

Milan Smutný
26. 7. 2024

Co je vlastně ten dnes již jedněmi (spotřebiteli a podnikateli) proklínaný systém, druhými...

Lenka Štěpánková
27. 7. 2024

Tělesné trestání dětí je nepřípustné. Novela občanského zákoníku, která obsahuje tuto deklaraci,...

Zbyněk Petráček
27. 7. 2024

Leckomu se nelíbí výraz hybridní válka. Je prý moc gumový. Ale to, co se dělo před olympiádou,...

27. 7. 2024

Oficiální název zní aerofobie nebo také aviofobie. Ačkoliv se nám může strach spolucestujících zdát...

Tomáš Kazda
26. 7. 2024

Zahájení, které nemá obdoby. Poprvé v historii se slavnostní ceremoniál přesunul mimo stadion....

Lidovky.cz
26. 7. 2024

Zatímco se na řece Seině v Paříži plavily desítky lodí se sportovci během oficiálního zahájení...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz