20.6.2024 | Svátek má Květa


Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Zídek 20.5.2024 15:04

Tak skandální zneužití justice vládnoucí stranou je horší než v ČR.!

L. Peleška 20.5.2024 13:49

Soud, kdy někdo něco tvrdí a druhý tvrdí opak je velice subjektivní. Důkazy nejsou. Byl jsem v pozici manažera, ale nikdy jsem nerozhodoval, zda jde o investiční nebo provozní příjmy či výdaje ( důležitá informace pro účtaře)

P. Kubáč 20.5.2024 10:42

Soudní procesy s nepohodlnými politiky se nám nějak rozmnožily

V. Cícha 20.5.2024 10:36

Málokdy se US ocitly v tak ostudném postavení jako v posledních letech a hlavně tím pocesem s D.Trumpen.Co se děje s justicí, právem a Deklarací, je zcela k nepochopení a hlavně proto, že nejvýšší soud nechce nebo nemůže zjednat nápravu. A tak ostuda bují a kvete a chřadnoucí velmoci to rozhodně neprospívál

J. Nevrkla 20.5.2024 9:11

Začínám být cynický, dříve jsem ve volbách fandil Trumpovi, dnes mám dojem, že je jedno, kdo bude zvolen. Každopádně potom nastanou velké třenice z obou stran, což by nám mohlo prospět, Amerika nebude mít tolik sil vládnout jiným.

M. Hoblík 20.5.2024 9:01

Mně, a to říkám naprosto upřímně, je to úplně jedno! Stejně jde v USA jenom o to, aby se stal prezidentem znovu starý a sklerotický dědek a ve skutečnosti mohli dál vládnout zazobaní hlupáci. A americká veřejnost - co byste od nich asi mohli čekat...?

M. Pivoda 20.5.2024 8:51

Cituji z článku: "... Veřejnost má právo vidět toto zneužívání justice na vlastní oči, aby si každý mohl udělat vlastní úsudek. ..."

Upřesnil bych ten výrok takto:

"Americká veřejnost (!) by měla mít právo vidět na vlastní oči". Tam by to prozření americké společnosti mělo fungovat.

Ale v ČR? Česká a moravská veřejnost? Hm.

Osobní poznámka

I když v mém konkrétním případě, tj. jen občana ČR (mého soudu z roku 2009), bych si to dokonce osobně přál. Abych tím snad definitivně zavřel hubu tomu speciálně vyšlechtěnému diskusnímu póvlu, co se zde úporně drží na Neviditelném psovi.

Vězte, že v ČR, dokonce i v vědeckém světě ČR, stačí pouze argument "jedna paní povídala ..." To je odrazem reálné polistopadové demokracie, 1989. Bohužel.

Poznámka č. 2.

Tímto komentářem jsem se určitě nevyjádřil k tomu, kdo by měl být v USA zvolen prezidentem USA. To je záležitost jen amerických občanů. Počet obyvatel: 340 970 393 (3. na světě, 2024)

Velmi mne kdysi zaujaly životní vzpomínky Benjamina Franklina, někdejšího hlavního architekta současné americké demokracie.

M. Pivoda 20.5.2024 8:52

Dle Wikipedie:

Benjamin Franklin, pseudonym Richard Saunders (17. ledna 1706, Boston, Massachusetts, USA – 17. dubna 1790, Filadelfie, Pensylvánie, USA) byl americký státník, diplomat, vydavatel, přírodovědec a spisovatel. Stal se jedním ze zakladatelů americké demokratické kultury, patří do skupiny otců zakladatelů Spojených států amerických. Podílel se na přípravě Deklarace nezávislosti Spojených států a byl jedním z jejích signatářů. Během americké revoluce zastupoval Spojené státy jako diplomat ve Francii. ...

https://cs.wikipedia.org/wiki/Benjamin_Franklin

M. Pivoda 20.5.2024 9:01

Vzhledem k tomu, že jsem kdysi intenzivně studoval Teorii řízení (sice hlavně byznysu), domnívám se, že současná doba, tj. 21. století, už vyžaduje inovaci i stávajícího systému řízení lidské společnosti.

Konkrétní návrh ale doposud nemám.

Upozornění: Bohužel, minulost nám ukazuje, že k tak velkým změnám ve společenském řízení v minulosti docházelo vždy až po velké válce.

L. Král 20.5.2024 10:46

To je výborné! Konečně někdo, kdo by mi mohl teorii řízení vysvětlit.

Děkuji předem.

M. Pivoda 20.5.2024 11:34

Bohužel mám velmi omezený diskusní prostor počtem znaků i osobním časem k tomu, abych zde mohl vysvětlit vše pořádně.

Myšlenka to není vůbec nová.

Viz například britského specialistu na operační výzkum (to jsou matematická řešení problémů logistiky), Stafford Beer, který uvažoval i o tzv. životaschopných strukturách (viable structures) v lidských organizacích napodobováním (modelováním) struktur lidského mozku. Vypůjčil jsem si, už v 80. letech, jeho knihu (je samozřejmě v jazyce anglickém).

... The model was developed by operations research theorist and cybernetician Stafford Beer in his book Brain of the Firm (1972). Together with Beer's earlier works on cybernetics applied to management, this book effectively founded management cybernetics.

J. Nevrkla 20.5.2024 12:38

Co vám z té teorie řízení utkvělo v hlavě? Jak jste své řízení po přečtení knihy změnil?

M. Pivoda 20.5.2024 13:06

Kybernetika k řízení (čehokoliv) nestačí. Proto jsem se začal zajímat o obor umělé inteligence, AI, když jsem dostal nabídku se zajímat o aplikaci AI.

Autor "Kybernetiky" (matematik Norbert Wiener) velmi optimisticky, leč mylně, předvídal (ve své knize Kybernetika a společnost), že plně automatizované/robotizované výrobní továrny by mohly existovat do 4 let (k čemuž ho asi inspiroval projekt Manhattan, čili vytvoření první atomové bomby).

M. Pivoda 20.5.2024 13:09

Kybernetika je jen o využití principu zpětné vazby (feedback). To je jen jeden z principů Teorie řízení.

J. Nevrkla 20.5.2024 13:54

Pokud někdo píše, že plně automatizované výrobní firmy budou fungovat za několik let, pak tím jen prokazuje, že obecně o výrobě nic neví.

Zabýval jsem se většinu života řízením lidí, ve vývoji i výrobě. Nedovedu si představit, jak bych v tom využil kybernetiku nebo umělou inteligenci. To by si lidi hned pomysleli, že jsem cvok a moc už bych toho neuřídil. Vám se něco takového povedlo?

M. Pivoda 20.5.2024 14:36

Já to vidím jinak:

1. Když se N. Wienera ptali, jak dlouho asi bude trvat (automatizovat výrobu), tak on, matematik, asi tehdy neodolal, aby k tomu něco neřekl. Ale to je celkem běžný jev i dnes, že i dnes se novináři stále ptají lidí, kteří řeší úplně jiné problémy, jinými prostředky.

2. To, co by si Nevrklovi zaměstnanci o něm mysleli, to mne totiž vůbec nezajímá. Já hovořím vždy jen do toho, k čemu cítím nějakou kompetenci. Věnoval jsem se problémům řízení na Ústavu řízení VUT Brno (kybernetika do toho řízení patří). Pak jsem se tam věnoval aplikacím AI, nikoliv ale vývoji moravského systému AI, matematika-logika doc. Václava Poláka. O tomto tématu ale moji tehdejší kolegové na Ústavu řízení neměli už vůbec žádné tušení, o co vlastně šlo. Na Ústavu řízení jsem připravoval budoucí aplikaci pro podnikání, což za socialismu úředně neexistovalo. Takže to byl pro mne takový "tanec mezi vejci".

J. Nevrkla 20.5.2024 18:16

Byla vaše aplikace pro podnikání úspěšná?

Já si přece jenom nedokáži představit, že byl byl nějakou aplikací, umělou inteligencí nebo kybernetikou řízen. Vy si to představit dovedete?

M. Pivoda 20.5.2024 20:19

Jako systémový analytik jsem kdysi IT projekty realizoval. Před realizací si člověk musí nutně představit, jak ty systémy budou fungovat po počítačové realizaci. Systémový analytik je jakýmsi projektantem budoucnosti. Musí tedy rozpoznat co lze, a co nelze implementovat.

- Tehdy ale ještě úspěšně nefungovala technologie AI. I někdejší Turingův stroj byla prvotním pokusem o AI.

- A podnikání v ČSSR tehdy snad mohli provozovat jen umělci. Všichni ostatní občané byli zaměstnanci socialistického podniku.

Setrvačnost lidského myšlení a kdysi dávno získané lidské návyky jsou obdivuhodné. S tím jsem nepočítal.

L. Král 20.5.2024 13:18

Tedy je zajímavé, že při Vašich znalostech klidně prohlašujete, že to chce změnu systému, konkrétně... současná doba, tj. 21. století, už vyžaduje inovaci i stávajícího systému řízení lidské společnosti.

Víte proč se teorie řízení dostala v SSSR na index, byla zakázaná? Může za to výrok zakladatele oboru, vysvětluje to ve svém životopisu.

M. Pivoda 20.5.2024 14:41

Občané planety Země pod stávajícím systémem řízení, čelí dnes neřešitelným problémům. Asi by to proto chtělo inovaci systému řízení, když už podstatu lidí nelze změnit.

M. Pivoda 20.5.2024 15:02

Jako systémový inženýr bych mohl doplnit: Když už nelze změnit komponenty systému (lidi), je na čase změnit systém řízení, aby vykazoval kýžené chování.

M. Pivoda 20.5.2024 15:40

Jeden z možných příkladů, proč je velmi obtížné změnit chování lidí (komponenty systému):

Cituji: ... Brzy poté, co firma OpenAI minulé pondělí vydala GPT-4o, si někteří čínští mluvčí začali všímat, že na této nejnovější verzi chatbota se zdá něco špatného: tokeny, které používá k analýze textu, byly plné spamu a porno frází. ...

J. Nevrkla 20.5.2024 19:36

Mohu vědět, jakým neřešitelným problémům obyvatelé planety čelí a jak by se občané měli chovat?

M. Pivoda 20.5.2024 20:04

Jak by se občané měli v dané situaci chovat nevím.

21. století je o technologiích, bohužel také o technologiích, které dnes již dokáží zničit celou planetu Zemi. Když to na vás padne přímo, tak člověk se stěží stačí pokřižovat. Ale můžete také přežívat delší dobu.

O neřešitelném problému, pouze snad zázrakem, jsem dnes večer již napsal pod dnešní Neffův umělecký Úvodník. Na výslovné přání zde zkopíruji ten můj diskusní příspěvek:

M. Pivoda 20.5.2024 19:11, Pepíci stále diskutují blízkou Ukrajinu. Jenže skutečně velký světový průjem, pokud se místní aktéři mezitím (nějakým zázrakem) nedomluví, s největší pravděpodobností bude kolem Izraele a Gázy. Toto místo je geograficky sice dále než Ukrajina, ale je to tam mnohem více výbušnější, než na Ukrajině.

Naštěstí. Naštěstí, český Všeználek, Karel Šebesta (zde skrytý jako typický český demokrat Prokop Diviš), vám zde pohotově vysvětlí, jak se lze domluvit s vůdčím Muslimem v Gaze a izraelským Netanjahuem, který pokud bude ze své funkce odvolán, už se k moci nikdy více nevrátí.

Jako svobodník absolvent, sice později degradovaný na svobodníka, vám zde k tomuto tématu už více nesdělí.

J. Nevrkla 20.5.2024 20:36

Jo, svět je v mimořádně turbulentni době, rychle se mění, pomatený Západ místo posílení světové hegemonie ji zaslouženě rychle ztrácí, společnosti zvláště v západních zemích jsou stále rozpolcenější, sociální rozdíly se zvětšují, volby hrají menší roli než globální elity. Je to stále napjatější.

M. Pivoda 20.5.2024 20:37

Prokurátor soudu v Haagu požádal o zatykače na Netanjahua a lídry Hamásu. Hlavní prokurátor Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karim Khan v pondělí požádal o vydání zatykačů na lídry palestinského radikálního hnutí Hamás a Izraele, včetně premiéra Benjamina Netanjahua. Podle Khana nesou Netanjahu nebo lídr Hamásu v Pásmu Gazy Jahjá Sinvár odpovědnost za válečné zločiny a zločiny proti lidskosti spáchané v Pásmu Gazy a v Izraeli.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/zatykac-izrael-pasmo-gazy-palestina-valka-icc-mezinarodni-trestni-soud.A240520_134228_ln_zahranici_lvot

L. Král 22.5.2024 10:54

Tak dnešní verze marxismu, kdy likviduje volný trh, kapitalismus, daněmi, regulacemi, dotacemi... Je jednoznačně nefunkční.

A opravdu musíme pracovat jen s lidmi, kteří existují. Nastudukte si Adama Smitha, ten pochopil, jaký systém funguje s nedokonalý lidmi. Není třeba nic hledat.

A aby byl systém inovativní a řešil problémy společnosti, je třeba si přečíst Friedricha von Hayek, například "Teorii rozprostřené informace". Díky tomu lze pochopit, proč různé verze marxismu a socialismu nikdy nebudou fungovat.

Nejzábavnější ovšem je, že společenské problémy současnosti, dávají za vinu kapitalismu, který zde ovšem už dávno neexistuje. Existují vnější kontury, to ano, zdaní kapitalismu, but capitalism does not exist.

Problém je další vlna marxismu, tentokráte z pera Herberta Marcuse a dalších představitelů "Frankfurtské školy", tedy revizionistů marxismu.

F. Navrátil 20.5.2024 8:44

Tak pracují moderní levicoví liberálové, kteří se považují za majitele jedné jediné pravdy. Vidíme to i u nás. Když nelze opozici potlačit politickými prostředky, nastupují prokurátoři a soudy. Procesy táhnoucí se roky a pokropené živou vodou vždy před volbami se nekonají kvůli spravedlnosti, ale kvůli vyřazení nepohodlného politika. A pokud se nedaří likvidovat opozici soudem, pak nastupují pouliční kravály, organizované a financované z podivných neznámých zdrojů. Případně řešení revolverem.

M. Šejna 20.5.2024 10:44

R^

J. Majzlík 20.5.2024 12:17

Když jim to veřejnost a média dovolí, pak z tohoto zacyklení není k demokracii návratu.