3.3.2024 | Svátek má Kamil


USA: Druhé čtení

14.12.2021

Existuje mnoho způsobů, jak nerozumět logice dějin. Možná nejúčinnějším z nich je ideologický přístup k faktům. Pokud je ideologie dostatečně perverzní, dosáhneme stoprocentně nelogického výkladu posuzovaných jevů. Letos poprvé v dějinách ve Zprávě o stavu demokracie ve světě se Spojené státy americké dostaly do kategorie zemí s „upadající demokracií“.

Společenský rozvrat v Americe je viditelný pouhým okem a předmětem možného sporu není otázka zda, nýbrž proč a co s tím? Nedemokratické režimy mají odpradávna tento problém dobře zvládnutý: zkraje za úpadek může tíživé dědictví předchůdců, pak nastávají objektivní potíže.

Zhruba takovou odpověď dává komentátorka pokrokového televizního kanálu MSNBC Cynthia Miller-Idriss. Za neochotu Američanů uznat pravdu vývoje může samozřejmě předchozí prezident Trump, který nese vinu i za dnešní nutnost všemožně omezovat občanské svobody – samozřejmě v zájmu překonání smutného dědictví.

Současný vůdce Biden se sice snaží obnovit ztracenou jednotu americké společnosti, jak to při nástupu k moci slíbil, ale zatím v tomto svém předsevzetí dosáhl jen dílčího úspěchu – naprostou většinu spoluobčanů dokázal sjednotit proti sobě. To proto, že překonávání minulosti je vůbec proces značně náročný a zdlouhavý, může trvat třeba i deset let, jak odhaduje autorka komentáře – odvolává se přitom na zkušenost postnacistického Německa. Rozdíl mezi povahou a následky Hitlerova režimu a Trumpovy „krvavé hrůzovlády“ Cynthia Miller-Idriss zjevně nepokládá za jakkoli dramatický.

Na objektivní potíže taky nebylo třeba dlouho čekat, dostavují se jako na zavolání. Klimatické hrůzy, inflace, nedostatek pracovních sil a zároveň vrcholící nelegální migrace, přerušení dodavatelských řetězců, energetická krize – nehodící se škrtněte. Navíc covidová epidemie jako Trumpovo zákeřné dědictví.

V minulých dnech guvernérka státu New York Kathy Hochul musela vyhlásit v regionu stav nouze, chcete-li výjimečný stav, který radikálně rozšiřuje kompetence represivních orgánů. Epidemie covidu se totiž rozmáhá – na 20 milionů obyvatel státu připadá nyní kolem 10 tisíc nakažených a tři desítky zemřelých za den. Na evropské poměry jsou to směšná čísla, při kterých se proticovidová opatření zpravidla začínají rozvolňovat, ale jiný kraj – jiný mrav.

Po celý letošní rok nás sdělovací prostředky přesvědčovaly, že Bidenova vláda s epidemií zatočila a napravila, co Trump zanedbal. A znenadání je třeba opět měnit narativ. Hodil by se osvědčený Stalinův paradox: „Čím blíže jsme k vybudování beztřídní společnosti, tím více se vyostřuje třídní boj.“ Leč současní američtí ideologové jsou v marxismu špatně školení, a proto musí znovu objevovat Ameriku.

Když chtěl před rokem tehdejší prezident zastavit na čas leteckou dopravu s Čínou zahlcenou covidem, byl obviněn z brutálního rasismu. Dnešní zákaz styku s obyvateli Jižní Afriky je stejnými experty označován za operativní opatření na ochranu lidských životů. Potíž je v tom, že perverzní logiku možná snadno snese novinový papír, ale horší je to s realitou, ta takové logice tvrdošíjně vzdoruje.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus