22.5.2024 | Svátek má Emil


USA: Bidenův ‚Nový světový řád’

20.4.2022

Americký prezident Joe Biden svůj nedávný projev v sídle organizace Business Roundtable zakončil popletenou zmínkou o „novém světovém řádu“. Podle přepisu jeho projevu z webu Bílého domu doslova prohlásil:

„Stává se to každou třetí nebo čtvrtou generaci... je to doba, kdy se věci posouvají vpřed. Směřujeme k.... — přichází nový světový řád a my jej musíme vést. A musíme sjednotit zbytek svobodného světa.“

O čem to prezident mluvil? Řekl to na konci svého projevu a neupřesnil, co tím myslel. Pravděpodobně měl na mysli pokračující posuny v stávajících globálních mocenských strukturách od 2. světové války, ale ví vůbec Biden, jak by tento nový světový řád měl vypadat a jakou roli by v něm měla hrát Amerika, zatímco je Evropa na prahu potenciální velké války?

Američané se musí pokusit přijít na to, co tím chtěl Biden vlastně říct. To nejlepší, co můžeme udělat, je zaměřit se na jeho praktickou politiku, kterou implementoval během svých prvních 15 měsíců v úřadu. Uvidíme, jestli rozeznáme nějaké obrysy toho, co pro Ameriku v tomto „novém světovém řádu“ plánuje.

Hlavní prioritou byl pro Bidena a Demokratickou stranu Zelený nový úděl (Green New Deal). Chtějí USA díky svým obrovským rezervám energetických surovin a technologickému know-how hrát vůdčí roli v „ekologizaci“ planety a poskytování bezpečných a stabilních dodávek energie Západu a jeho spojencům a partnerům? Zdá se, že odpověď je ne. Výrobě materiálů z kovů vzácných zemin, solárních panelů i větrných elektráren dnes dominuje Čína. Šest z deseti největších výrobců větrných elektráren sídlí v komunistické Číně. Amerika zjevně nevede „zelený“ nový světový řád a zdá se, že Biden kromě radikálního narušení našeho životního stylu a zvyšování naší závislosti na Číně nemá žádný smysluplný plán, jak nás do jeho čela dostat.

Stejně matoucí jsou i další Bidenova rozhodnutí v oblasti energetiky. Když Biden nastoupil do úřadu, tak v Americe zastavil stavbu plynovodu Keystone XL, ale zároveň dal zelenou ruskému plynovodu Nord Stream 2, který by nechal Evropu na pospas závislosti na ruském zemním plynu. Před ruskou invazí na Ukrajinu se Biden také postavil proti snahám Kongresu uvalit na plynovod Nord Stream 2 sankce. Jako velvyslanec USA v Nizozemsku jsem byl hlasitým zastáncem politiky Trumpovy administrativy postavit se proti plynovodu Nord Stream 2. V duchu Zeleného nového údělu (Green New Deal) Biden hned první den v Bílém domě jednoznačně přijal Pařížskou dohodu, v důsledku čehož budou USA touto naprosto špatnou dohodou znovu vázány.

Místo toho, aby podporoval energetickou nezávislost Ameriky a těžbu ropy a zemního plynu, nechal Biden ve štychu americké spotřebitele – ceny benzínu v USA vyskočily ze 4 na 7 dolarů za galon benzinu. (Poznámka překladatele: 1 galon = 3,7854 litru, cena tedy vzrostla z 1,06 na 1,85 dolaru za litr benzinu.) Energetická krize je tak vážná, že Bidenova administrativa hovoří o nákupu ropy z Íránu a Venezuely. Pokud jde o ropu a zemní plyn, tak se zdá, že Bidenův nový světový řád představuje pokračování jeho politiky snižování energetické nezávislosti USA a zvyšování závislosti USA na nedůvěryhodných státech, čímž – což je obzvláště ironické – financuje jejich úsilí o podkopání postavení USA ve světě.

Je dnes Evropa – kontinent zmítající se strachem z války s Ruskem – součástí Bidenovy vize nového světového řádu? Zdálo se, že jeho podpora ropovodu Nord Stream 2 jen povzbudila Rusko a důsledkem jeho tlaku na snížení těžby ropy v USA je to, že Amerika nakupuje od Ruska půl milionu barelů ropy denně. Američtí daňoví poplatníci tak při ceně ropy 110 dolarů za barel financují ruskou válečnou mašinérii více než 20 miliardami dolarů ročně. Dary Bidenovy administrativy Rusku – plynovod Nord Stream 2 a prodloužení platnosti Nové smlouvy START o dalších pět let – nebyly v zájmu USA, Ukrajiny ani Evropy. Upravuje nebo přehodnocuje snad Biden svoji vizi nového světového řádu? V rozhovoru odvysílaném v den, kdy Rusko napadlo Ukrajinu, „klimatický car“ Bidenovy administrativy John Kerry ukázal, že Bidenova administrativa stále ještě fantazírovala o „Zeleném novém údělu“, když si postěžoval:

„Ale stejně důležité je, že to už nebude středem pozornosti.... Doufám, že nám prezident Putin pomůže zůstat na správné cestě s ohledem na to, co musíme udělat pro klima.“

Můžeme se jen dohadovat, zda by nějaká rozhodnutí Bidenovy administrativy před ruskou invazí na Ukrajinu narušila válečné plány ruského prezidenta Vladimira Putina. Co kdyby Biden neschválil plynovod Nord Stream 2 a místo toho pokračoval v politice Trumpovy administrativy? Co kdyby Biden vyslyšel výzvy ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a členů Kongresu k uzákonění sankcí před Putinovou invazí? Co kdyby se Biden rozhodl vést místo toho, aby jen reagoval na události v Evropě? Je zjevné, že v Bidenově „novém světovém řádu“ Amerika není lídrem, ale jen následuje ostatní nebo jen reaguje na události.

Co můžeme o novém světovém řádu usuzovat z Bidenovy politiky na Blízkém východě? Prezident tlačí na podepsání nové jaderné dohody s Íránem zprostředkované Ruskem a podporované Čínou, která údajně zruší sankce vůči Íránu, odstraní Íránské revoluční gardy ze seznamu teroristických organizací a umožní Rusku nakupovat íránský „přebytečný“ obohacený uran – asi aby jej mohlo příště použít proti nějaké budoucí „Ukrajině“.

Zoufalá snaha prezidenta Bidena znovu uzavřít špatnou jadernou dohodu s Íránem, jako za Obamovy éry, nutí americké spojence – Izrael, Saúdskou Arábii a Spojené arabské emiráty – přehodnocovat jejich vztah s USA, a evidentně je nutí přinejmenším zvážit posílení svých vazeb s Ruskem a Čínou. Izrael se v souvislosti s Ukrajinou snažil chovat vyváženě vůči USA i Rusku. Lídři Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů odmítli telefonicky hovořit s Bidenem, na Putina si ale čas našli. Nelze také přehlédnout, že těsně před ruskou invazí na Ukrajinu se konalo společné rusko-čínsko-íránské vojenské cvičení.

A na závěr je třeba se zeptat, jakou roli bude podle Bidena v tomto novém světovém řádu hrát Čína. Plány Bidenovy administrativy vypadají skutečně dost zmateně. Komunistická strana Číny pokračuje v genocidě Ujgurů v Sin-ťiangu, dále potlačuje svobodu v Hongkongu, militarizuje nejméně tři uměle vybudované ostrovy v Jihočínském moři, zdokonaluje hypersonické střely a „drtiče satelitů“, vyhrožuje Tchaj-wanu a podepisuje s Ruskem nové dohody o přátelství. Bidenova administrativa s Čínou mezitím sdílela zpravodajské informace o Rusku a zjevně donkichotsky doufala, že Čína pomůže Spojeným státům odradit Rusko od útoku na Ukrajinu. Přitom se ale ukázalo, že Čína zpravodajské informace získané od USA sdílela s Ruskem. Kdopak asi přišel s tou bláznivou představou, že Komunistická strana Číny pomůže USA udržet v Evropě pořádek a stabilitu?

Bidenova vize nového světového řádu vedeného Amerikou místo toho stále více vypadá jako nový svět chaosu. Místo toho, abychom formulovali jasnou vizi amerického vedení, tak jsme na světové scéně jen reagovali na akce Ruska, Íránu, Číny a dokonce i Evropy. Toto vše oslabilo vazby mezi USA a jejich tradičními spojenci. Zdá se, že američtí spojenci mají potíže pochopit prezidentovu globální vizi a nezdá se jim, že nový světový řád vede Amerika. Tradiční američtí spojenci vidí, že USA v poslední době jen reagují na vrtochy jiných zemí.

I když není zcela jasné, co měl Biden na mysli, když mluvil o Americe stojící v čele nového světového řádu, tak jeho činy za posledních 15 měsíců naznačují, že to asi byla oslabená americká ekonomika ochromená inflací, válka v Evropě, rozpad dosavadních spojenectví na Blízkém východě a rostoucí nejistota v Asii.

Pokud toto jsou nezamýšlené důsledky Bidenova nového světového řádu, tak je nejvyšší čas, aby Biden svoji politiku přehodnotil. Svět si toho již vytrpěl dost. Je již nejvyšší čas s touto globální noční můrou, kterou Bidenova politika zavinila, něco udělat.

Autor byl za vlády Donalda Trumpa velvyslancem USA v Nizozemsku. 18 let zastupoval ve Sněmovně reprezentantů 2. volební obvod státu Michigan. Byl předsedou Zpravodajského výboru Sněmovny reprezentantů USA. Nyní je předsedou poradního sboru think tanku Center for Security Policy a významným spolupracovníkem Gatestone Institute.

Překlad původního textu: Biden’s ‚New World Order‘
Překlad: Libor Popovský, Helena Kolínská

Převzato z webu Konzervativní noviny se souhlasem redakce.

Peter Hoekstra