Sobota 27. července 2024, svátek má Věroslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

USA: Bankrot Kalifornie

climate gate

aneb Terminátorův den zúčtování

Kalifornie chtěla jít příkladem v eko-politice. Výsledek? Osmá nejbohatší ekonomika světa krachuje. Prchají odtud i ekologické firmy. Po guvernéru Schwarzeneggerovi zbyla spálená země.

Vlastně je to smutné. Utopické sny o multikulturní harmonické společnosti, levných ekologických energiích a sociální spravedlnosti pro všechny končí krachem. Pokolikáté už? Je to předobraz toho, co čeká Evropskou unii?

Zlatá země

Někdejší špičkový kulturista a později hollywoodská hvězda Arnold Schwarzenegger se v roce 2003 stal guvernérem nejlidnatějšího státu Mexika, totiž USA. Z 38 milionů obyvatel Kalifornie tvoří cca 40% Hispánci.

Na přelomu roku 2010 a 2011 Arnold ve funkci skončil, je tedy vhodná chvíle na malé ohlédnutí.

Kalifornský státní dluh se za dobu Arnoldova vládnutí (2003-2011) téměř ztrojnásobil (viz). Voliči a levicoví Demokraté ovládající místní kongres odmítli úsporná opatření. V roce 2009 ratingová agentura Moody’s dala Kalifornii nejhorší známku z 50 států USA – to značí nízkou schopnost státu splácet své dluhy (viz). Je otázka, jak dlouho ještě si bude Kalifornie moci ponechat svou přezdívku „The Golden State“, Zlatá země.

Kalifornie často stanoví nový trend. I nyní vidíme, že Obamova politika kráčí v Arnoldových šlépějích. Krizi řeší tím, že do oživení ekonomiky pumpuje vypůjčené peníze na dluh. Zatímco ČR má zadluženost ve výši třetiny HDP (viz), v USA je to prakticky 90% HDP.

Tohle má být pilíř kapitalistického tábora?

debt

Americký státní dluh dnes činí 90% HDP – jako za druhé světové války (zdroj)

Doposud byl kalifornský stát velmi štědrý (viz). Žili si tu nad poměry. Nyní ale přišel čas zúčtování (The Judgment Day). V Kalifornii už nejsou peníze na nic. Kupříkladu státním zaměstnancům bylo nařízeno brát si neplacené volno. Není na výplaty.

Kalifornie nemá peníze ani na vybudování nových věznic (na vězeňství jde 10% rozpočtu). Přitom vězňů od roku 1990 přibylo o 80% a v budovách je dvojnásobek vězňů (2/3 vězňů jsou černoši a Hispánci), než na jaké byly navrženy. Dle rozhodnutí soudu z roku 2009 jsou tak přeplněné věznice nehumánní (zdroj), takže 50 tisíc vězňů má být do roku 2012 předčasně propuštěno. Občané se jistě na návrat svých milých sousedů z lapáku již těší.

Kalifornský Al Gore

U Arnolda vidíme totéž, co v EU. Protože skutečné problémy (zadluženost, imigrace) řešit neumí, tak odvádějí pozornost jinam. K pseudoproblémům, které si vymyslí. A zatímco si hrají na písečku fiktivních problémů, ty skutečné zatím bez povšimnutí narůstají do obludných rozměrů.

A tak Arnold utekl k tématu globálního oteplování. Začal si budovat image nejzelenějšího politika a dnes je jakýmsi nástupcem Al Gora. Pravicovou politiku hodil zagovernator hlavu, posunul se do „středu“ k tzv. nepolitické politice.

V roce 2005 řekl (viz) se svým árijským přízvukem: "Říkám, že debata skončila. Máme vědu. A víme, že jednat musíme ihned." ("I say the debate is over. We have the science. We see the threat. And we know the time for action is now"").

V roce 2006 Arnold prosadil zákon AB 32 o globálním oteplování (California Global Warming Solutions Act). Kalifornie je prvním státem USA, který má takový cap-n-trade zákon. Na federální úrovni takový zákon díky bohu neprošel. Co to znamená? Od 1. ledna 2012 mají na firmy v Kalifornii dopadnout limity emisí skleníkových plynů. Kdo limity překročí, bude trestán.

Krom toho Arnold zavedl řadu dalších zelených regulací a zákazů, papírování a daní. Terminátor nemá slitování - firmy zápasící o život uprostřed hospodářské krize ještě dorazí, místo aby jim pomohl.

Podnikatelé hlasují nohama. Odcházejí. Kalifornii nyní opouštějí firmy nejrychleji od spuštění specializovaného systému, který už dva roky pohyby firem sleduje. Jen od 1. ledna do 15. dubna 2011 proběhlo celkem 70 odchodů (deinvestment).

A bude hůře. Počátkem dubna 2011 nový guvernér Kalifornie Brown (Schwarzeneggerův nástupce) podepsal zákon SBX 1 2, který nařizuje, aby do roku 2020 třetina elektřiny v kalifornské síti byla vyráběna z drahých obnovitelných zdrojů. Brown tak činí totéž, co chce udělat EU – zvýšit svůj stachanovský závazek z 20 procent na 30 procent.

Firmy tedy nyní mohou očekávat nárůst cen elektřiny o dalších 19% a v některých místech dokonce více (v Los Angeles zdražení o 74%). Přitom už dnes kalifornské firmy platí o 50% více za elektřinu než firmy z jiných států.

Mimochodem, už před Arnoldovým nástupem Kalifornie prožila masivní výpadky elektřiny. Jedním z důvodů je, že v roce 1976 Kalifornie zakázala výstavbu nových jaderných elektráren. Takže je závislá na dovozu energie z jiných států.

Zelené firmy prchají před zelenými regulacemi

Brown při podpisování nového eko-zákona řekl: “Tento zákon přinese Kalifornii mnoho výhod. Bude stimulovat rozvoj zelených technologií a vytvoří desítky tisíc nových pracovních míst…”

A realita?

Mně osobně připadlo ironické, že z Kalifornie prchají i „zelené“ firmy jako třeba AQT Solar, která vyrábí solární panely. A stěhuje se ze Sunnywale (Kalifornie) do Blythewood (Jižní Karolína). Pracovní místa z Kalifornie mizí, pane Browne.

Jiným příkladem je firma Solar Millenium, mezinárodní energetický gigant, který tváří v tvář ekologickým regulacím rezignoval a odvolal svůj plán vybudovat v Ridgecrest (Kalifornia) rozsáhlou solární elektrárnu.

Jiným příkladem je SoloPower Inc., jejíž šéf Peter Kesser říká „Vždy jsme chtěli mít sídlo tady v Silicon Valley a i výzkum měl být tady. Ale když jsme si to spočítali a porozhlédli se jinde v USA i v cizině, zalíbily se nám podmínky v Oregonu.“

Známá jména odcházejí

Nejsou to jen eko-firmy, kdo jde pryč. Kalifornie bývala místem, které láká špičkové firmy. Proto právě v Kalifornii má hlavní stan tolik nadnárodních společností, které znáte ze svého života. Nyní ale z Kalifornie pozvolna odcházejí. Kalifornie byla před krizí osmou největší ekonomikou na světě. Krachuje samotné centrum amerického kapitalismu.

Intel Corporation má sídlo v Santa Barbara v Kalifornii. Nové pobočky ale zakládá v sousedních státech. Intel uzavřel svou továrnu na výrobu mikročipů v Santa Barbara v Kalifornii. Bloomberg News to komentuje: "Tím končí doba, kdy Silicon Valley bylo výrobním střediskem americké technologie. Pás mezi San Francisco a San Jose, kdysi ovocnářská oblast, byl posetý továrnami Intelu a dalších elektronických firem už od 60. let. Tyto výrobní závody jsou dnes zastaralé a jejich nástupci se otvírají v Texasu, Oregonu, Arizoně, Německu a Asii." (zdroj)

Nissan North America přestěhoval své ústředí z Los Angeles do Nashville, Tennessee.

Toyotta už nebude vyrábět vozy ve Fremontu v Kalifornii. Stěhuje výrobu do Kanady a do Texasu (San Antonio).

Počítačová firma Apple má sídlo v Cupertino v Kalifornii. Nové datové středisko ale otvírá v Severní Karolíně. Není divu, za elektřinu tam zaplatí 4-5 centů za kW, zatímco v Kalifornii by to stálo 7-12 centů za kW. (zdroj)

Facebook má ústředí v Palo Alto v Kalifornii, ale své nové datové středisko si otvírá v Oregonu a nové středisko v Texasu (Austin).

eBay sídlí v San Jose v Kalifornii. Nové servisní a datové středisko ale otvírá v Draper v Utahu. (zdroj)

I Google má ústředí v Kalifornii, Mountain View. Svou ekologickou investici do větrné energie ale udělali v Severní Dakotě.

PayPal sídlí v San Jose v Kalifornii. Otvírá a posiluje však své pobočky v Omaze či Texasu (Austin).

Hilton Hotels Corp. své dlouholeté ústředí přesunuli z Beverly Hills do McLean ve Virgínii.

V Kalifornii v Palo Alto měla ústředí firma Hewlet Packard (kopírky). Své pobočky přesouvají do Tennessee a Texasu.

Jdi do Texasu, mladý muži

Od roku 2001 z Kalifornie zmizelo cca 630 tisíc pracovních míst (zdroj).

Kam firmy odcházejí? Firmy hlasují nohama. Nejvíce společností odchází do pravicového Texasu, odkud pochází G.W. Bush. Je tomu tak už několik let. Magazín „Site Selection“ udělil Texasu za rok 2010 „Pohár pro nejlepšího guvernéra“ (viz), protože země láká tolik firem. V Texasu za rok 2010 bylo oznámeno 424 nových projektů, zatímco v Kalifornie se umístila až na 15. místě s pouhými 127 projekty. Kalifornie je přitom daleko větší a celkově bohatší.

Texaský guvernér Perry říká: „Desátý ústavní dodatek nám připomíná, že se státy je to jako s botami – nelze si myslet, že jedna velikost padne všem (one size fits all). Federální vláda nás nesmí dusit nadbytečnými regulacemi a daněmi. Federální vláda musí nechat státy, aby mezi sebou soutěžily.“ Desátý dodatek stanoví, že federální vláda smí konat jen to, co stanoví ústava, a nemůže se státům unie vměšovat do dalších záležitostí.

Perryho slova by někdo měl vytesat do kamene a umístit před centrálou Evropské komise.

Ekonomická analýza

Čísla o exodu firem z Kalifornie pro vás zpracoval Joseph Vranich, který má u firmy „JV Executive Consulting“ na starosti divizi „Business Relocation Coach“.

Tento ekonom vystupoval např. v hlavním TV byznys programu USA „Your World With Neil Cavuto“. Než se stal ekonomickým poradcem, pracoval v exekutivních funkcích řady firem z Fortune 500 (to jsou firmy spadající do žebříčku nejbohatších firem světa).

Joseph Vranich. Calif. ‘Disinvestment Events’ Reach New High As Companies Opt for Other States, Nations. 13.dubna 2011

Na jeho webu najdete další podrobnosti.

Jak si vyžehlit reputaci

Arnold skončil ve funkci na přelomu let 2010 a 2011. Jeho nástupce Brown v nepolitické politice pokračuje – nepolitická politika je nadstranická, takže ať zvolíte kteroukoli stranu, dočkáte se téže politiky (uhlíkové daně). Není úniku.

Co teď bude s Arniem? Oznámil, že se hodlá do showbyznysu vrátit s animovaným seriálem, kde on ztvární idealizovanou verzi sebe sama. Governator opouští po osmi letech úřad guvernéra a nyní bude jako novodobý Batman bojovat proti zločinu. A o každém svém úspěchu hned natočí animovanou epizodu.

http://youtu.be/Fw6J9OGSXpg

Je to podle mne dobrý tah. Jak zamést stopy. Za pár let si při slově „Governator“ už nikdo nevzpomene na zpackané vládnutí. Každý si vybaví animovaného akčního hrdinu. Ať už s Arnoldovou politikou souhlasíte nebo ne, je nutné uznat, že Arnie je prostě třída a umí v tom chodit.

Další čtení: G. Pascal Zachary. Kalifornie, vzor amerického úspěchu, je na pokraji bankrotu, iDnes 23.května 2009

******************************************************

(Diskutovat můžete i na: www.klimaskeptik.cz/diskuse)
www.klimaskeptik.cz
Převzato z Kremlik.blog.idnes.cz se souhlasem autora.

Aston Ondřej Neff
27. 7. 2024

Jako zlověstné předznamenání byl teroristický útok na francouzskou železniční dopravu. Sabotáž...

Jakub Michálek
27. 7. 2024

Autoritáři mají jedno společné: odpudivý a nenávistný jazyk, který uměle vyrobila mašinérie...

Marian Kechlibar
27. 7. 2024

Základní příčinu shrnul architekt Jan Kasl slovy „systém tvoří stavebním řízením nepolíbení...

Jan Ziegler
27. 7. 2024

Pro některé jedince v Česku je národovecký maďarský premiér velkým vzorem. Ve skutečnosti však...

Aston Ondřej Neff
25. 7. 2024

Kolik by stálo přemalování červených pruhů sanitek na zelené? Jak se asi přemýšlelo? Představuji si...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Aston Ondřej Neff
26. 7. 2024

Jako uchazeče o post eurokomisaře navrhuje vláda Josefa Síkelu.

přečetl Panikář
25. 7. 2024

Že mají dámské plavky předvádět muži, považovali diskutující, včetně řady ženských sportovkyň, za...

Milan Smutný
26. 7. 2024

Co je vlastně ten dnes již jedněmi (spotřebiteli a podnikateli) proklínaný systém, druhými...

Tomáš Kazda
26. 7. 2024

Zahájení, které nemá obdoby. Poprvé v historii se slavnostní ceremoniál přesunul mimo stadion....

Lidovky.cz
26. 7. 2024

Zatímco se na řece Seině v Paříži plavily desítky lodí se sportovci během oficiálního zahájení...

Stanislav Kučera
26. 7. 2024

Roli čestného vůdce výpravy zažil už při hrách v Riu, kde slavnostní zahájení probíhalo na...

Jaroslav Veis
26. 7. 2024

Fotbal nemá logiku, zněl počátkem léta co chvíli z televize oblíbený citát slavného fotbalisty a...

Luboš Jirsa
26. 7. 2024

V Paříži v pátek oficiálně začaly 33. letní olympijské hry. Zúčastnit se jich má pod neutrální...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz