Středa 15. 5. 2024Žofie polojasno10 °C

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

  • Příspěvků: 95
  • Poslední: 12.6. 2008 14:34
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
Lilanna 8.6.2008 20:39

just my two cents.

nekdo pochybuje o normalite gayu, ja zas pochybuji o normalite lide kteri veri v nedokazane (resp nedokazatelne) . 

resp ono by stacilo rict ja budu respektopvat tebe a ty respektuj me ? nee... autor si musi ohrat svoji  polivcicku, a jeste se u toho tvarit jak se vlastne osviceny.

Cernochum fandim, ale americke pomery neznam.

V 8.6.2008 17:26

kde se stala chyba, aneb kde je zakopany pes

cemu vy asi nebudete nikdy rozumet, je ze objekt charity nikdy neni roven poskytovatelum te charity, cernosi v Americe budou vzdy nenavidet belochy prave kvuli tomu, ze jim tito svou pomoci davaji najevo svoji nadrazenost, nede samozrejme o nenavist vedomou ale o tu skrytou, kterou si ani sami cernosi explicitne neuvedomuji

proto ten rozdil mezi cernochy v Africe oproti tem v Americe, ti africti nejsou vydrzovani jinou tridou ve vlastni zemi jako jsou americti cernosi, ze jsou do jiste miry charitativnim objektem zemi prvniho sveta je trochu neco jineho, nez kdyz jsou to vlastni spoluobcane

P.M. 8.6.2008 18:44

Re: kde se stala chyba, aneb kde je zakopany pes

Pocit zavislosti vzbuzuje nenavist. Jen se podivejme na mnoheho ze Stare vlasti, kteremu se dostalo prilezitosti v Americe pracovat, jak se o Americe s nenavisti vyjadruje. Neni nepodobny tem, ktere nahore popisujete.

David 8.6.2008 14:26

Pokud to je pro bělocha v Keni pociťově lepší než v čenošské čtvrti v USA

tak důvod bych hledal v takových pastorech, ke kterému chodil na kázaní pan prezidentský kandidát.

Jakub S. 8.6.2008 16:06

Re: Pokud to je pro bělocha v Keni pociťově lepší než v čenošské čtvrti v USA

Přesné, příteli!!

Vlasy mi vstávaly hrůzou, když jsem o něm četl... Od té chvíle mám tísnivý pocit z toho, že ten kandidát - tenhle divný extrovertní ani ryba - ani rak, poloviční Afričan, bude snad v té nejvýznamnější funkci (možná) planety.

Petr H 8.6.2008 13:26

Amerika se mění

a nejen Amerika,ale celý Západ je atomizovaný a polarizovaný.Jsou dva jasné důvody.1/mizivá porodnost,2/nekontrolovaná imigrace.Jediné,co je na Obamovi sympatické,že nemá děti,čili vymře podobně jako bílá feministická trubka.

David 8.6.2008 14:15

Re: Amerika se mění

Jsi úplně mimo. 1) Obama má děti (tuším, že dvě).

2) Amerika (tedy USA) namá problém s natalitou. I bez imigrantů přibývají. A ty složení imigrantů mají výrazně příznivější a s zásadně větší šancí na jejich integraci.

Mimochodem - myslím, že i zbytek Ameriky, tedy Latinská Amerika, též nemá problém s natalitou. A země jako Argentina či Chile jso dnes už v podstatě "západem".

Zuzana W 8.6.2008 14:34

Re: Re: Amerika se mění

Obama ma dve dcery.

David 8.6.2008 14:15

Re: Amerika se mění

Jsi úplně mimo. 1) Obama má děti (tuším, že dvě).

2) Amerika (tedy USA) namá problém s natalitou. I bez imigrantů přibývají. A ty složení imigrantů mají výrazně příznivější a s zásadně větší šancí na jejich integraci.

Mimochodem - myslím, že i zbytek Ameriky, tedy Latinská Amerika, též nemá problém s natalitou. A země jako Argentina či Chile jso dnes už v podstatě "západem".

Petr H 8.6.2008 15:29

Re: Re: Amerika se mění

S tím Obamou si mi ten nedělní oběd teda moc nezpříjemnil.Zbytek jsou kecy,teda pokus si nemyslíś,že Západ je i Honduras nebo Mexico.Počti si o McCainovu poradci Juanu Hernadezovi,šéfikovi La Razy a Mechy,co si o tobě a Západu povídaj na svých združeních.Nebo se zajeď zeptat do jakékoliv Latino čtvrti.

Šnek 8.6.2008 11:47

Nemyslím si,

že by zkušenosti z USA, někoho kdo tam pobýval dva, tři roky a ještě v akademickém prostředí, byly relevantní.

messenger 8.6.2008 12:31

Re: Nemyslím si,

Zase jeden Cechacek co umi tukat do klavesnice...

Predem se omlouvam pokud jste stravil pulku zivota v Bronxu ale obavam se ze tomu tak nebude...

Šnek 8.6.2008 13:20

Re: Re: Nemyslím si,

Nevím, proč kdejaký hňup musí znevažovat názor druhého.

Je lhostejno, kde člověk v cizině žil, aby věděl, že i třicet let někde v cizině je málo k chytrým úvahám o takovém problému, jako jsou rasové nesrovnatelnosti mezi bílými a barevnými.

Talián 8.6.2008 16:32

Re: Re: Re: Nemyslím si,

I když vynaložíme velké úsilí být korektní, nedokážeme překlenout ten rozdíl, který vyplývá ze stovek generací, žijících tak, aby v danném prostředí přežily. Zděděné a genově zakotvené zkušenosti nejsou jinde k ničemu. Ostatně stačí vnímat rozdíl v Evropě od Skandinávie po středomoří. Dovolím si citovat klasika: Pokud vyrovnáme rozdíly historické a sociální, zbývají mikroorganismy, která nemají rády násilný vpád do svého hájemství ( díky ignorování této pravdy se HIV rozšířilo i tam, kde by se normálně nedostalo ).

Dušan Neumann 8.6.2008 8:00

dokončení

Pozorně jsem posouchal vítěznou Obamovu řeč, jeho vystoupení v AIPAC a rozloučení Hillary. padá z toho na mne tíseň. Bez ohledu na ideologii, která v Americe doufám nikdy nemůže nabýt podobu evropských totalitních forem - (Už jen proto, že dodržujeme nejjednoduší a nejobčanštější ústavu na světě a jsem po uby ozbrojeni)- mi dnešní Amerika připomíná německo na konci Výmarské republiky. Národ je rozdělen jako tehdy Němci. Dokumentují to vysoké negativní preference prezidentských kandidátů (a politiků obecně). Amerika chce změnu a je ochotna pro ni obětovat kritické myšlení. Kdo slyšel Obamovu vítěznou řeč - jeho vybičování davů goebblesovskou metodou pouličního kazatele - We can, Sieg heil, We can, Sieg heil, we can, Sieg heil - a prázdnými nabubřelými sliby... "dnes nastává změna kdy nezaměstnaným dáme práci, nepojištěným zdravotní péči, kdy se zastaví stoupání hladin moří a začne hojení planety", nemůže uniknout srovnání s historií. I když Americe nehrozí nacionálně socialistická totalita, znechucení Bushovou vládou, ať oprávněné či nikoliv, vychyluje politické kyvadlo do tragických výšin etatismu s ekonomickou budoucností reálného socialismu.

expat 8.6.2008 15:32

Re: dokončení

...too many sieg heils, ale jinak naprosty souhlas...................

Jakub S. 8.6.2008 16:03

Velmi zajímavé srovnání, a inspirující k přemýšlení o analogiích vůbec!

Prosím, víc. Tohle mne eminentně zajímá - jsem historik, víte? I když mi už dávno bylo znemožněno se tím živit, natož to učit. Přesto jsem v podstatě tím, co jsem vystudoval.

Tana Zajicova 8.6.2008 16:03

Re: dokončení

 I když Americe nehrozí nacionálně socialistická totalita, znechucení Bushovou vládou, ať oprávněné či nikoliv, vychyluje politické kyvadlo do tragických výšin etatismu s ekonomickou budoucností reálného socialismu.

To je ovsem naprosty omyl. Jestlize uz uvazujete v podobnych extremech, pak fasisticka totalita je pro umirajici demokracie jediny realny vyvoj. Proc? Protoze na rozdil od komunistickych rezimu fasisticky system nezlikvidoval stredni tridu. 

expat 8.6.2008 16:34

Re: Re: dokončení

.........na rozdil od komunistickych rezimu fasisticky system nezlikvidoval stredni tridu....nezrusil soukrome podnikani a vlastnictvi vyrobnich prostredku a ponechal trh, aby resil vetsinu ekonomickych vztahu. To ovsem neznamena, ze fasisticky system je dnes jedinna realni cesta k zachrane demokratickeho kapitalismu. Muze tez jit o nejaky modifikovanou versi cinskeho modelu, kde bude vladnout benevolentni diktator s pomoci ekonomicko-vedeckeho tymu. No ale doufejme, ze se demokracie dokaze "pozvednout" a soucasne problemy veresi bez techto, nam pametnikum, ne prilis vabivych alternativ. 

Tana Zajicova 8.6.2008 16:45

zachrane demokratickeho kapitalismu

Nejedna se radeji o uchovani, nez zachranu?

benevolentni diktator s pomoci ekonomicko-vedeckeho tymu.

It's the culture, stupid! (no pun intended).

Dušan Neumann 8.6.2008 17:06

Re: zachrane demokratickeho kapitalismu

přehlížíte jednu podstatnou větu - máme dodržovanou ústavu a jsme po zuby ozbrojeni. Ústava se vykládá v akordu s vývojem společnosti, generační výměna soudců, kteří jsou za tento výklad zodpovědni nekoresponduje s výměnou oosob v Bílém domě a na Kapitolu. proto Amerika může propadnout davovému nadšení z charismatického agitátora, zvláště když jeho projev seneopírá o vyvolávání nenávisti, ale národ si nedá vzít své principiální osobní svobody, pouze za své okouzlení vyhodí perníze, které by měly být investovány a nikoliv přerozděleny

V 8.6.2008 17:32

Re: Re: zachrane demokratickeho kapitalismu

'po zuby ozbrojeni', to ano, ale moralne je Amerika odzbrojena a to v posledni instanci je vzdycky mnohem dulezitejsi

P.M. 8.6.2008 17:46

Re: Re: zachrane demokratickeho kapitalismu

Mozna by bylo dobre si pripomenout, co se stalo v roce 1994. Dva roky predtim byl zvolen president Bill Clinton, ktery nabidl pred volbami docela prijatelnou (pro mnohe) stredni cestu. Jakmile vsak vyhral volby, cesta se zmenila na nepokryte levicackou.(Ne nepodobnou ceste, kterou by nepochybne nastolil Obama, kdyby se stal on presidentem.) K prudkemu odboceni doleva znacne prispivala Hillary, hlavne svym planem na znarodneni zdravotnictvi. Kdyz se osaleni volici probudili, zjistili, ze je C+C pekne tahali za nohu. Nastesti se objevil na scene Newt Gingrich se svym konzervativnim Kontraktem s Amerikou. V nekolika zretelnych bodech zduraznil, jak ma korekce politickeho smeru vypadat. Volici zacali davat pozor a odhodili apatii. Najednou se po Reaganovi objevil nekdo, kdo umel nejen primo oslovit nedostatky, ale tez naplanovat, jak z bryndy ven. Vysledek voleb v 1994 byl absolutnim, v historii nejvetsim vitezstvim konzervatismu v Americe.

Nevesel bych tedy hlavu. Scenario Obamy a jeho zapskle, Ameriku nenavidejici zeny ve valthausu neni jen neprijemne, ale mozna i zastrasujici,.Vzpomeneme-li si na Obamovy asociace s ultralevicackym, nenavist k bilym lidem dsticim fararem, ci vselijakymi teroristy, byt nyni premenene na universitni profesory, nebo prave souzenymi podvodniky, duvery k nemu to nepridava. Zfanatisovani, omdlevajici hlupaci, kteri jasotem uvitaji i tu nejprazdejsi frazi z Obamovych ust, taky radosti prihlizejicimu nedodavaji. Presto vsak: Vzpomenme na probuzeni lidi v roce 1994. Vzpomenme, jak z vajtausu vypochodoval hlupacek Carter. Stale je cas, aby na scenu prisel nekdo, kdo jako predtim Reagan ci Newt nabidl alternativu prazdnym, populistickym kecum. Otazkou zustava: Mame zde nekoho, kdo prijde s tou alternativou?   

Paul Sulc 12.6.2008 14:16

Re: Re: Re: zachrane demokratickeho kapitalismu

Bohuzel, , Newt nekandiduje. Takze u voleb to bude tak, ze nebudeme volit toho nejlepsiho, ale toho nejmin spatnyho. Doba Reaganu je pryc, zda se. V Cesku pri volbe stran je to syejne dilema

Tana Zajicova 8.6.2008 19:48

Kazdy American Dwight Eisenhower

Ústava se vykládá v akordu s vývojem společnosti

Toto tvrzeni ovsem odporuje Vasemu prvnimu tvrzeni, ze americka ustava poskytuje politickemu systemu pevny zaklad a tudiz zaruky. Americka ustava jako 'zijici dokument' je konceptem americkeho levicoveho liberalismu. Jako takova je nutne otevrena spekulativni interpretaci.

generační výměna soudců, kteří jsou za tento výklad zodpovědni nekoresponduje s výměnou oosob v Bílém domě a na Kapitolu

Skutecne? Zeptate-li se politicky informovaneho Americana, bez ohledu na politickou afiliaci, jeho stezejnim argumentem pri vyberu prezidenta, jsou nominace hlavniho soudu(je-li otevrena moznost rezignace ci umrti stavajiciho soudce).

Vseobecne vsak je Vase tvrzeni, ze  vymena soudcu nekoreponduje s vymenou presidentovy administrativy, zarazejici. Prvni co Clinton udelal po nastupu k moci byla nominace novych federalnich soudcu(predevsim DC circut) se stejnym ideologickym pohledem. Stejne se zachova republikanska administrativa v dosazovani 'svych lidi' na federalni soudni stolici.

Tana Zajicova 8.6.2008 19:48

Kazdy American Dwight Eisenhower

Vase spojeni vymeny administrativ v Bilem Dome a nezavislosti soudni stolice na techto zmenach s davovym nadsenim nemytych davu je me zcela nesrozumitelne.

ale národ si nedá vzít své principiální osobní svobody

Narod svoje principialni osobni svobody ztraci dnes a denne. Rika se tomu politicka korektnost, ktera  efektivne reguluje svobodu slova. Apod.

Dušan Neumann 8.6.2008 21:06

Re: Kazdy American Dwight Eisenhower

mně nikdo svobodu slova nereguluje, pokud si ji necháte omezit, je to jen váš problém

Tana Zajicova 8.6.2008 21:53

Kazdy American Dwight Eisenhower

mně nikdo svobodu slova nereguluje

Jiste, jiste o Vas ale nebyla rec, neniliz pravda. Americka spolecnost, jeji kulturni a spolecenske instituce podlehaji kodum politicke korektnosti. Jinymi slovy politicky a spolecensky projev je regulovan pravidly, ktere politicka korektnost nastolila. 

Dušan Neumann 8.6.2008 22:52

Re: Kazdy American Dwight Eisenhower

ale vždyť to není pravda, v této společnosti je každý zodpověden sám za sebe.. Instituce, které podléhají politické korektonosti kritizuji kritizuji, případně ignoruji, pokud žebrají o příspěvky.

Ne zazbnamenal jsem, že by třeba Rush Limbaugh nebo O'Reilly (ani jeden z nich není mým mediálním favoritem) nějakému kodu politické korektnosti podléhali. Snad jen O'Reilly používá čstěji termín African-American than "black"

Tana Zajicova 8.6.2008 23:16

To speak in the vernacular of the peasantry:

jenom jeden z nas zije v Kansasu

ale vždyť to není pravda, v této společnosti je každý zodpověden sám za sebe

Jinymi slovy politicka korektnost v narodnich mediich neexistuje. Neexistuje v americke popularni kulture. Neni pritomna na universitnich kampusech. Neexistuje na zakladnich skolach a americkych pracovistich. Tak?