3.3.2024 | Svátek má Kamil


UKRAJINA: Více marasmu, pokud možno!

16.2.2022

Ještě nedávno se zdálo, že ti, co tvrdí, že svět se nadobro zbláznil, přece jen trochu přehání. Zprávy z posledních dnů ohledně rusko-ukrajinského konfliktu ovšem hrají ve prospěch tohoto absurdního tvrzení. Přitom nikoho dávno nepřekvapuje, že většina informací si navzájem protiřečí a samy sebe popírají.

Je stanoveno takřka oficiálně, že ruský vpád na Ukrajinu začne nejpozději v polovině týdne, dokud se nerozbahní pověstné bažiny a tanky mohou zaútočit po zmrzlé půdě.

Učené spory se vedou jen o to, zda velká válka započne ve středu 16. února, nebo až ve čtvrtek, tedy o den později. V pátek se okno příležitosti údajně opět zavře. V dovětku k zaručené zprávě se vždy dodává, že o době spuštění operace ruský prezident zatím nerozhodl a nikomu, zdá se, takové sdělení nepřipadá dost protismyslné.

Již tři tucty států provádí urychlený odsun svých občanů a diplomatických zastupitelstev z Kyjeva. Není divu, že také letecké a pojišťovací společnosti přerušují do odvolání jakékoli operace související s územím Ukrajiny. A to znamená zastavení spojení s ohroženou zemí včetně nákladní dopravy, ale také včetně obchodní výměny, protože dnes bez pojištění neobchoduje nikdo.

Jinými slovy v rámci obrany Ukrajiny před ruskou agresí byla na ni, nikoli na agresora, fakticky uvalena tuhá blokáda.

Ukrajinští experti tvrdí, že další měsíc takové solidarity jejich vlast nemusí vydržet.

Prezident Zelenskyj oznámil, že v důsledku neopodstatněné paniky Ukrajina již ztratila 12 miliard dolarů, ale to bylo před týdnem. Ztráty určitě budou jen narůstat. Nelze se divit jeho zoufalému nářku: „Všichni vědí, kdy přesně válka začne a jak bude probíhat, ale nikdo nám nechce předložit aspoň jeden jediný důkaz budoucího vpádu!“

Na oplátku vlny marasmu zaplavují také ruský informační prostor. Tamní tisk chutě opakuje bláboly kyjevských opozičních poslanců, že hned po zahájení trestné výpravy ukrajinské armády na Donbase ruské obyvatelstvo země bude zahnáno do koncentračních táborů, údajně již zřízených a vybavených i spalovacími pecemi.

Jen touto atmosférou sílícího politického deliria se dají vysvětlit expertní žertovné výklady posledních telefonických hovorů mezi americkým a ruským prezidentem. Biden prý Putinovi pohrozil, že nedodrží-li Rusko stanovený termín vpádu, budou na něj uvaleny sankce, jaké ještě svět neviděl a pro jaké v lidském jazyce zatím neexistují slova.

Hned poté, aby vyvážil svůj tvrdý postoj vstřícnosti, stáhnul z Ukrajiny posledních 150 vojenských instruktorů, co tam ještě zůstávalo.

Autor je publicista

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus