29.5.2024 | Svátek má Maxmilián, Maxim


UKRAJINA: Válka se otočila

4.4.2022

Možná to není na první pohled patrné, ale na přelomu března a dubna válka na Ukrajině zažila svůj obrat. Po prvních 10 dnech poněkud zmatené, nekoordinované a neschopné ofenzivy ruské armády se boje zastavily. Rusko v duchu své barbarské tradice pouze zdálky nebo letecky bombarduje města, ale žádný úspěch to nemá.

Od začátku dubna se situace mění. Rusové přeskupují síly a stahují se ze severozápadu země, tedy od hranic s Běloruskem. Rezignují tím na dobytí celé země. Začínají se stahovat i od Kyjeva a tedy tím rezignují i na dobytí hlavního města. Jejich ústup potvrzují každodenní zprávy od Ukrajinců o převzetí dalších a dalších míst, které původně okupovala ruská armáda. Rusové se snad chtějí soustředit na to, aby alespoň udrželi Donbas a Luhansk, tedy území, které měli pod kontrolou, než válka vypukla. To se ale nelíbí představitelům Ukrajiny. Prezident Zelenskyj jasně prohlásil, že v žádném případě Ukrajina nebude akceptovat žádné územní ústupky za příměří. A to má na mysli nejen okupované území na východě, ale nepochybně i celý Krym.

O změně atmosféry ve válce svědčí i výbuchy palivového skladu u města Bělgorod, tedy asi 40 km od hranice s Ukrajinou. Najednou se ruská armáda nemůže cítit bezpečně a pohodlně a začíná tušit, že nebezpečí může přijít kdykoliv a odkudkoliv. Nevím, zda to byla náhoda, nebo zda ukrajinské vrtulníky pronikly za frontu a odpálily strategické zásoby pro ruskou invazi. Hrozba to ale je.

Ruská taktika zamrzla někde v II. světové válce. Stále spoléhá na tehdy tak slavné tankové bitvy. Ale svět se změnil. Tank již není nedobytná pevnost se silnou palebnou sílou. Tank se stává lovnou zvěří pro velmi úspěšné lehké a přenosné protitankové zbraně. Americký Javelin má vysokou úspěšnost v každém použití. Úspěšnost na Ukrajině 93 % znamená, že každých 100 střel zlikvidovalo 93 kusů ruské vojenské techniky, tedy tanky, obrněnce, odpalovací zařízení apod. Vlezli byste do tanku, kdybyste věděli, že vás kdykoliv mohou odpálit ze vzdálenosti až 4 km a vy nemáte žádnou možnost obrany? Švédsko-britské NLAW na boj „zblízka“ mají velmi podobné parametry úspěšnosti. Lze je použít na kratší vzdálenost, ale svůj cíl neminou a zlikvidují. Navíc jsou mnohem levnější a Ukrajina jich má a bude mít mnohem více. No a pak tu také máme nyní již legendární bezpilotní letoun Bayraktar. Kolik tanků bude nutné ještě rozpárat, než Putin pochopí, že prohrál. Jeho vojáci to asi již vědí.

A chtěli byste létat a bombardovat ukrajinská města? Na každé střeše, pod každým stromem nebo na každém dvorku může sedět takový šikovný chlápek s ruční raketou Starstreak, který zaměří vaše letadlo a dál již není pomoci. To jsou britské zbraně. Kromě toho na Ukrajinu Biden již dříve poslal 800 moderní protiletadlových systémů a bezpilotních letounů. Ruští letci se již bojí létat, protože velmi často nedoletí a těch vrtulníků, stíhaček a bitevníků také Rusko nemá nepočítaně. Zásoby se tenčí.

Zoufale nemoderní, zastaralá ruská armáda a zcela neschopné vedení armády, korupcí prolezlá společnost a diktátorský stát prostě nejsou schopny čelit moderním zbraním a odhodlaným obráncům. Z útočníků se stane štvaná zvěř. Je na místě se ptát, kam až ukrajinská armáda požene ruské okupanty. Bohužel zničená města a zničené životy již nikdo nevrátí.

Autor je komunální politik ODS