24.4.2024 | Svátek má Jiří


Diskuse k článku

UKRAJINA: Úvahy o blízké budoucnosti

Jelikož po úvodní dynamické fázi „speciální operace“ došlo ke zdánlivému útlumu kvůli zpomalení ruského postupu v souvislosti s logistickou situací a přísunem posil, nabízí se příležitost k zamyšlení nad dalším vývojem situace.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Meišner 9.3.2022 8:57

autore ten váš nápad s omezenou bezletovou zónou by dopadl tak, že by se z ní okamžitě stala neomezená bezletová zóna--a vše nakonec stejně skončilo válkou s NATO, a posléze s jadernou apokalypsou. zanechte prosím těchto nápadů. děkuji. 8-o

L. Hančar 9.3.2022 8:56

Autor věští z koule. Pro mě je docela důležité toto: ekonomicky slaboučké Rusko ( měřeno západním ukazatelem HDP ) s podílem na světovém HDP 1,8% k smrti vystrašilo zbytek světa s podílem na HDP: 98,2%. Tolik k posuzování síly režimů přes HDP. A další důležitý aspekt je, že Rusko je politicky jednotné a stabilní po dobu několika desetiletí, zatímco Ukrajina je stát s politickým systémem implementovaným zvenčí. Tato nestabilita se projevila v uplynulých 8mi letech ekonomickým úpadkem a exodem Ukrajinců ze země. A projeví se v jakémkoli post-válečném uspořádání.

L. Beneš 9.3.2022 9:18

To vaše žonglování s výší HDP je zcela mimo mísu. Až vás vyzve nějaký frajer před hospodou na férovku, taky si nebudete navzájem ukazovat výplatní pásku. A pokud jde o exodus Ukrajinců, po těch 15 milionech, kteří už dříve odešli, jsou dva či tři miliony dalších vcelku nevýznamné.

Š. Hašek 9.3.2022 8:29

Dlouhé, místy o ničem. Hodně Ukrajinců tvrdí, že jejich země by měla mít "vlastně tři vlajky".

Ale začínám pozorovat, že radostné, úderné, pravdivé "Wochenschau 1941" nějak polevuje. Asi se politmuzikologové "začali blížit ku Stalingradu". A někteří přeci jen chodili do školy/mají čich.

Zkráceno.

V. Církva 9.3.2022 8:45

Ukrajina od Rusáků vlajku nepotřebuje. Už jednu má [UA] a může na ni být hrdá.

Ta rusácká, je vlajka nechutná, vlajka ostudy, hanby a znak primitivů. A pěticípá hvězda byl vždycky symbol statana!

L. Beneš 9.3.2022 9:21

Chcete říct, že i ta bílá hvězda na letadlech US Air Force?

V. Církva 9.3.2022 8:49

A abych zapomněl. V Rusku jsem byl. Švábi všude (i v jídle) a neskutečný bordel, který nikde na světě neuvidíte! To je země, která by chtěla svoji kulturu až na Aljašce!

Š. Hašek 9.3.2022 9:52

Tak to potom jste toho moc neviděl, milý Církvo. Na tom "Vašem širém světě"!

V. Církva 9.3.2022 8:24

Tak lidem co všemu rozumí je hodně. Já myslím, že Rusko nějaké zásoby zboží, hotovosti atd. má. Podle některých ekonomů se sankce, pokud se neuhne a naopak přitvrdí projeví za 3 měsíce.

Možná se mýlím, ale pokud se zastaví plyn, moc se tato doba nezmění. Na úvahy o zastavení plynu je tak čas. Odkud ale vezmeme teplo a jiné energie je třeba uvažovat už hned a za 3 měsíce tyto varianty uvést v praxi. V každém případě to znamená uhlí a pozastavení emisních povolenek.... Nakonec ono by to pomohlo i neúměrným šmelením s nimi. Je válka [UA].

L. Hančar 9.3.2022 9:00

Za 3 měsíce uvést v praxi náhradní varianty za ruský plyn a ropu je nesmírně jednoduché: stačí 3 minuty zpívat s Klusem a mávat vlajkami a je to!

V. Novak 9.3.2022 10:32

To se žvanilo i o sankcích v r. 2014 - ruskou ekonomiku měly o půl roku "roztrhat na cáry" - a nějak to nevyšlo. A stejně nejspíš dopadne vaše prognóza o 3 měsících.

Prozatím v důsledku ZÁPADNÍCH sankcí krvácí ZÁPADNÍ ekonomika, ropa je na maximu, plyn vylezl nad spekulativní ceny z loňského prosince, palivo pro JE dovážejí Slováci "humanitárními lety" (a stejně i my pro výzkumníky v Řeži), kam se vyšplhá cena elektřiny, poznáme napřesrok - asi vysoko, podle velkoobchodních cen soudě.

A to ještě Rusko neodpovědělo jedinou sankcí!

Jo - a Němci odmítli prodloužení provozu posledních JE, natož aby uvažovali o znovuzprovoznění těch už zavřených...

J. Ganaur 9.3.2022 8:21

Putler velkou válku chce, takže bude!Po válce bude nutno zavést v Rusku okupační správu minimálně na čtyři až pět generací! https://1url.cz/NK6UV [>-]EU[UA]

V. Církva 9.3.2022 8:35

Co se týká "po válce", taky bych to tak nějak viděl. Myslím, že Rusko je třeba rozprodat. Na malé státečky vlastněné nějakými civilizovanými národy, aby tam nebyl takový nepořádek. Ono s tou denacifikací to platí především pro děti, které zpívají o strýčku Voloďovi co jim dá Aljašku!

Bohužel to "po válce" je zatím problémem podstatným. Rusové už jsou přes 100 let nebezpečím pro svět [UA][>-]EU. Kdyby neměli jaderné zbraně, bylo by to "po válce" rychlé. Štvou Ukrajince, USA, Turecko, Izrael Poláky...a Němci si rádi vzpomenou. Navíc to tam bude jejich. Vlastně Rusy nemá nikdo rád, ani Bělorusové. Armádu mají skvělou, ale bojovat proti vyspělému světu...

Bohužel Rusové jaderné zbraně mají a vážně hrozí že s koncem Ruska skončí celý svět!

V. Wagenknecht 9.3.2022 9:23

A Církva už si maluje, jak bude v tom nějakém státečku vládnout ruským otrokům jako Gauleiter. Takovéhle sny měli i Francouzové a Němci.

J. Karza 9.3.2022 9:51

Církva je jen ukázkou toho, co může udělat propaganda a mediální masírka s myslí nepříliš vzdělaného člověka.

Problém je, že všechny vlády jsou do jisté míry populistické a mají nějaký různý sklon naslouchat mínění ulice. To je riziko.

J. Prikner 9.3.2022 11:33

R^

J. Nevrkla 9.3.2022 8:11

Nejreálnější je neutrální a bezjaderny status Ukrajiny, uznání Donbasu a Krymu. Tak proste a levné to podle mého názoru může být, odpor Ukrajiny a západu proti těmto levným a logickým požadavkům je zásadní příčinou této války. Věřím, že budou splněny a vše brzy skončí.

J. Stehlik 9.3.2022 8:18

Já ne . Západu bude vyhovovat čím dál horší renomé ruska a tedy bude chtít takto jej v něm vymáchat . Nevím zda je dobré vytvořit takto tlustou černou linii a sblížit tak logicky rusko a čínu . Ukrajina je pro západ kononefutr. Budou se testovat zbraně , strategie ochotných bojovníku.

J. Nevrkla 9.3.2022 8:25

Rusko už údajně zrušilo karty Visa a MasterCard, jejichž zrušením Amerika tolik vyhrožovala, a přešlo na čínské platební karty. Dohodli se na výstavbě plynovodu přes Afghánistán do Pákistánu a Indie, všechny zúčastněné země se dohodly, že se výstavby nesmí zúčastnit žádné americké a snad i evropské firmy. Ze zvědavosti jsem si spočítal, kolik obyvatel světa reprezentují země, které v OSN neodsoudily ruskou invazi. Zjistil jsem, že přes polovinu. Svět se evidentně mění.

J. Lukavsky 9.3.2022 8:31

"Tak proste a levné" ano, souhlasím. Prostě Ukrajina podepíše Rusku, že nikdy nevstoupí do NATO. A za 10-15 let si tím vytře zadel, jako si Rusko vytřelo zadel Budapešťskou smlouvou (spolupodepsaly USA, Anglie, Francie...?), stejně jako si Paktem Ribbentrop-Molotov vytřel zadel Vůdce... prostě až bude vhodná doba tak se přestane dodržovat. Probatum est. J.L. end

J. Nevrkla 9.3.2022 8:42

Jako že za 10-15 let Ukrajina do NATO vstoupi, pořídí si jaderné zbraně a americké základny? To by byl opravdu problém, ale nepredbihejme. I takhle je Ukrajina rozvrácená, na pokraji ekonomického zhroucení, západ od toho taky nemá daleko, Rusko má svých starostí dost, tak snad dostaneme rozum a budeme se zabývat užitečnějšími věcmi než zbrojením a nepřátelstvím.

Z. Koutecký 9.3.2022 12:05

Myslím, pane Lukavský, že tak nějak to dopadne. Probíhající všeobecná ekonomická recese, prohloubená ještě koronáčem, není asi nejvhodnější doba pro zahájení nějaké delší a rozsáhlejší války. Banky nemají rády úvěry, u kterých není naděje ani na přítok splátek. Formálně se podepíší všelijaké dohody, záruky atd., papír snese všechno. Ty se budou časem tak, či onak porušovat, bude mnoho jednání, konferencí, fotografování, žranic atd.atd., prostě politici předvedou svoji obvyklou show. Získají čas než nastane zase vhodná doba na nějakou tu válečnou show, na které bude chtít někdo vydělat. Tak to bylo po první sv. válce a stejně to probíhá i po té druhé. Doufejme, že zájmy byznysmenů si vynutí co nejdelší odklad příští válečné katastrofy.

M. Baloun 9.3.2022 9:57

To je de fakto obsah minských dohod. Kdyby Západ zatlačil v lednu a únoru na UK ve směru dodržování těchto již uzavřených dohod, mohlo spoustu lidí zůstat na živu. Ale záměr byl zřejmě jiný...

J. Nevrkla 9.3.2022 10:39

Ano, ovšem zvláště Amerika na UK tlacila v právě opačném směru a její loutka Zelenskyj vyjadřuje její zájmy více než zájmy Ukrajinců.

P. Diviš 9.3.2022 10:40

My jsme (pod nátlakem) Sudety odevzdali, ale tím "levným a logickým požadavkem" nic neskončilo, naopak začalo. Ani teď to nebude jiné.

J. Nevrkla 9.3.2022 10:41

To je populární demagogicky argument úplně mimo mísu.

J. Jurax 9.3.2022 17:33

Není.

J. Prikner 9.3.2022 11:41

Dojde k regionalizaci Ukrajiny - oblasti Luhansk, Doněck budou jako Osetie, oblast Oděsa a přímoří bude možná další republikou, oblasti pravobřežní Urajiny další republikou, a zbytek západní Ukrajiny finlandizovaná země.

J. Nevrkla 9.3.2022 12:22

Možná by to bylo nejlepší, ale tím bych si vůbec nebyl jist, měla by stačit neutralita, demilitarizace a uznání Krymu a Donbasu, zbytek si musí Ukrajinci vyřešit sami.

K. Filip 9.3.2022 14:51

R^