28.5.2024 | Svátek má Vilém


UKRAJINA: Co se stane 9. května?

7.5.2022

A) Vojenská přehlídka

Rusko pořádá na den vítězství, který slaví 9. května, vojenskou přehlídku v Moskvě. Je to taková ukázka národu a světu, jací jsou čačtí junáci a jakou mají skvělou techniku (co na to, že některá se hodí zatím jen pro přehlídky, třeba tank T-14 Potěmkin, chci říct Armata).

Je to velkolepá událost i z hlediska politiky – například už za Stalina se lidé dívali na fotku milovaného vůdce, zejména tedy na to, kdo je s ním na tribuně a v jakém stojí pořadí, tedy kdo je mu nejblíže a kdo se třeba od minula posunul až úplně na kraj. Je taky zajímavé, kdo přijede ze zahraničí a kdo nepřijede.

Z tohoto hlediska bude letošní přehlídka zajímavá ještě z jednoho pohledu. Pochopte – na vojenské přehlídce neukazujete všechno, to by bylo logisticky zcela nezvládnutelné. Z každého druhu vojska vyberete vzorek, který mašíruje v parádních nažehlených uniformách a zdraví politbyro. Tu výsadkáři, tu námořní pěchota – ale jen jejich zlomek. Dále – ten zlomek není stejný! Čím více něčeho máte, tím menší zlomek z toho ukážete na přehlídce – a vice versa. Jestliže máte asi 20 tanků Armata, nemůžete ukázat na přehlídce jejich setinu. Dokonce i desetina by vypadala směšně – musíte jich ukázat maximální možné množství. No a některé systémy jsou tak drahé a nepočetné, že je prostě ruská armáda nemůže postrádat a zůstanou ve válce na Ukrajině. Letos na přehlídce budou chybět. Je samozřejmě otázka, zda si toho všimnou obyčejní Rusové (pochybuji), ale všimnou si toho ti, co o tom něco vědí – aktivní a bývalí důstojníci, novináři, politikové atd.

Bude nějaký útok na samotnou přehlídku?

Na to se mě lidé ptají. Samozřejmě to nevím. Ukrajina byla napadena a může se bránit. Může se bránit i útokem na území útočníka, pokud tímto útokem sama neporušuje mezinárodní právo (útok primárně na civilní obyvatelstvo je protiprávní, útok na vojenskou techniku na přehlídce je úplně v pořádku). Na první pohled se nějaká sabotážní akce nabízí – vidělo by ji totiž obrovské množství lidí. Na druhý pohled to není zas tak jednoduché ani žádoucí. Pojďme se podívat, kdo by takový útok dokázal spáchat, co by z toho měl a co by to mohlo způsobit.

Ukrajina – dokázala by ukázat Rusku, že je válka, a vojákům, že v bezpečí nejsou ani na Rudém náměstí. Vojenský dopad na vedení války je však bezvýznamný (leda by se podařilo odstranit osobně Putina, což je asi nepravděpodobné), riziko, že to Rusko přetaví v PR proti Ukrajině, je obrovské (zejména pokud by zde byly oběti z řad civilistů). Šance na nějaký všelidový odpor proti Putinovi je nulová, revoluci takový čin nevyvolá. Na místě Ukrajiny bych to nedělal a nechal přehlídku, ať si proběhne, a soustředil se na obranu země. Naopak bych deklaroval, že nic takového Ukrajina neplánuje, protože nechce působit civilní ztráty.

Rusko – útoky pod falešnou vlajkou jsou mu vlastní, stejně jako by mu nevadilo obětovat vlastní civilisty. Bylo by možné provést nějaký zpackaný útok na vlastní, při kterém zahynou zejména civilisté, a přiřknout to Ukrajině a prodat to doma jako ospravedlňující důvod války (zejména pokud by chtělo Rusko vyhlašovat mobilizaci). Ovšem mělo by to jednu špatnou konotaci – vypadalo by to jako neschopnost tajných služeb (ovšem v konfliktu tajných služeb by i to mohlo být žádoucí ve vnitřním boji). Nezapomeňte, taková akce se prodává domácímu publiku, i kdyby tomu na západě nikdo nevěřil.

Opozice – ruská opozice. Jsme svědky mnoha požárů po celém Rusku, za nimiž zřejmě nestojí jen šlendrián, ale skutečně je někdo zakládá. Hodně se mluví o vnitřní ruské opozici. To je divoká karta a nelze ji naprosto předvídat (té by mohla vyhovovat naprostá eskalace války na Ukrajině).

B) Vyhlásí Putin válku a mobilizaci?

Může se to stát, ale z vojenského i politického hlediska je to chyba (to neznamená, že to Putin nenařídí). Ve vztahu k mobilizaci jsem chtěl popsat některé aspekty, v podrobnostech je popsali už i Kamil Galeev a Marian Kechlibar, za mě už tedy jen stručně (a naopak dodám něco navíc).

Vojensky je to katastrofa:

1) musíte je převážet, ošatit, vybavit výzbrojí a výstrojí, živit, uložit ke spánku, ošetřovat. A to od prvního dne! Rusko má v tomto směru problémy už s těmi vojáky, co má teď.

2) musíte je aspoň nějak cvičit; i ti, co vojnou prošli, potřebují obnovení výcviku. To zabere čas (viz bod jedna), to zabere instruktory (kteří tím pádem nemohou bojovat, pokud je vůbec máte).

3) nedokážete je rychle vybavit moderním vybavením (noční vidění, balistická ochrana atd.) ani vycvičit k ovládání sofistikovaných systémů a spolupráci na úrovni velkých jednotek (to řešil SSSR už v roce 41 a vedlo to k velkým ztrátám)

4) budou vám chybět kvalitní důstojníci (protože jestliže chcete mobilizovat, musíte mít důstojníky v počtu, kteří odpovídají stavu po mobilizaci; důstojníky nevycvičíte za měsíc).

5) moderní vedení bojů se vyznačuje spoluprací různých zbraní; vrhnutí statisíců branců na bojiště proti vycvičeným vojákům, dělostřelectvu, tankům atd. znamená brutální masakr, byť třeba za cenu ústupových bojů obránců (stahování se a nucení nepřítele, aby neustále špatně vybavenými a vycvičenými vojáky dobýval připravená obranná postavení).

6) odvedenci vám budou chybět v civilním sektoru (v tomto případě však méně, než někteří předpokládají, protože sankce způsobují nezaměstnanost. Vyřešit problém nezaměstnanosti válkou je naopak historicky osvědčená metoda, kterou jakožto moderní humanisté nemáme rádi, ale tady hovoříme o Putinovi).

7) v případě velkých ztrát a špatného velení a zásobování je chyba vyzbrojit velké množství branců a soustředit je na jednom místě, zvyšujete nebezpečí vzpoury.

Psychologicky je to chyba:

1) 9. května slaví Rusko konec války. Není to ideální doba pro vyhlášení nové války (zejména pro případ, že by nedopadla dobře)

2) Rusko posílá do bojů vojáky z etnických menšin, z chudých krajů. V Moskvě nepláčí pro Burjaty a Inguše, o Čečencích nemluvě. Odvody ve městech v Rusku by byly jiná liga, to už by se ptali i ti, na jejichž hlase by v Moskvě mohlo záležet.

3) Bylo by to slavnostní přiznání neúspěchu „speciální operace“.

Mnoho novinářů operuje s tím, že 9. května vyhlásí Putin mobilizaci a válku Ukrajině. Je to možné, Putin se chová podle jiného vzorce, než odpovídá našim předpokladům. Byla by to však velká chyba a je dost dobře možné a pravděpodobné, že nic z toho neudělá.

Zkusme jiný scénář – prohlásí, že speciální operace se daří. Popíše území, které už je obsazené, kde chrání etnické Rusy, zdůrazní pozemní spojení Krymu s územím Ruska, vymyslí si ukrajinské ztráty, poděkuje vojákům, nějaké vyznamená, zdůrazní, že operace potrvá, protože fašistický Západ podporuje Ukrajince, kteří by se jinak vrhli Rusku do náruče (což dělají – popíše „uprchlíky“ do Ruska) a že kvůli Západu bude nutné utáhnout si opasky, porazit fašisty, restrukturalizovat armádu a nastoupit cestu ke světlým zítřkům. To je narativ, který v Rusku dobře znají. A to je taky můj tip na 9. května.

******

Převzato se svolením autora z jeho Facebooku, kde publikuje zcela neformálně pro své přátele a jejich přátele na Facebooku, takže to je co nejvíc srozumitelné, krátké a většinou bez zdrojů, které se ale dají snadno dohledat a doplnit.