19.4.2024 | Svátek má Rostislav


TWITTER: Triumf cenzury

7.12.2022

lon Musk zveřejnil v pátek interní komunikaci vedení společnosti Twitter, která doprovázela zablokování účtu New York Post před prezidentskými volbami v roce 2020.

Před zveřejněním dokumentů uvedl, že „tohle je bitva o budoucnost civilizace“. „Pokud bude svoboda slova v Americe poražena, čeká nás tyranie.“

Článek New York Post
V říjnu roku 2020, čtrnáct dní před prezidentskými volbami v USA, zveřejnily noviny New York Post článek o počítači prezidentova syna Huntera Bidena. Počítač nechal Hunter Biden v opravně, nezaplatil za jeho opravu a nereagoval na výzvy k vyzvednutí. Na počítači se našly kromě jiného informace o obchodních aktivitách prezidentova syna na Ukrajině.

New York Post o informacích nalezených na počítači napsal článek, který zveřejnil na sociálních sítích. Twitter okamžitě účet New York Post zablokoval. Dále zablokoval účty některých členů administrativy tehdejšího prezidenta Donalda Trumpa, kteří článek sdíleli prostřednictvím svých účtů na Twitteru. Cenzura se nevyhnula ani tehdejší tiskové mluvčí prezidenta.

Rozhodnutí padlo na nejvyšších místech
Interní komunikace společnosti Twitter z té doby ukazuje, že to bylo nejvyšší vedení, které rozhodlo o tom, že článek New York Post zablokují. Důvodem pro zablokování měl být fakt, že informace v článku New York Post byly „hacknuté“.

Twitter použil všechny cenzurní nástroje, které měl k dispozici, včetně těch mimořádných. Odstranil linky k článku a zcela znemožnil jeho sdílení. Interní komunikace odhaluje, že „hacknutí byl zástupný důvod a že během pár hodin každý ve firmě věděl, že je to neobhajitelné“.

Stačí napsat: Tohle smažte
Další dokumenty ukazují, že Twitter spolupracoval s týmem tehdejšího prezidentského kandidáta Joe Bidena na cenzurování příspěvků na Twitteru. Tým Biden posílal opakovaně společnosti Twitter žádosti o vymazání příspěvků. Zveřejněná komunikace obsahuje například seznam příspěvků zaslaných týmem Joe Bidena, na který někdo z Twitteru odpověděl slovem „vyřízeno“.

Známí lidé stejně jako neznámí přispěvovatelé mohli být zablokováni nebo smazáni na žádost politické strany. Žádosti do Twitteru posílali zástupci obou stran. Nicméně vzhledem k tomu, že zaměstnanci Twitteru jsou v drtivé většině jedné politické orientace, byly dveře otevřené zejména politikům z Demokratické strany.

Profesor právnické fakulty ve Washingtonu k tomu uvedl: „Politická zaujatost není nic nového; noviny a televize vždy upřednostňovaly politiky nebo strany. Ale tohle nebyl případ novin, které tlačily svoji historku, aby ochránily oblíbeného kandidáta. Byla to to firma, která dodává lidem platformu, prostřednictvím které spolu komunikují. Cenzura komunikace na Twitteru je spíše podobná situaci, ve které telefonní společnost přeruší spojení každému uživateli, který se nevhodně vyjadřuje.“

Pozn. autora: Anglosaský právní systém pracuje s kategorií veřejný přepravce, která jakoukoli diskriminaci zakazuje.

Volby v Brazílii
Elon Musk na svém účtu o víkendu napsal: „Viděl jsem mnoho znepokojujících příspěvků na Twitteru týkajících se voleb v Brazílii. Pokud jsou příspěvky pravdivé, je možné, že zaměstnanci Twitteru upřednostňovali levicové kandidáty.“

Pokračování příště
Republikáni, kteří po volbách minulý měsíc získali v Kongresu většinu, vyjádřili svoje odhodlání celou záležitost vyšetřit.

Článek o počítači Huntera Bidena byl zablokován nejen na Twitteru, ale i na Facebooku. Následně publikovali bývalí členové tajných služeb veřejný dopis, ve kterém označili kauzu počítače Huntera Bidena za ruskou dezinformaci. O rok a půl později, na počátku roku 2022, přiznala média, že informace z počítače jsou autentické.

Elon Musk v průběhu víkendu uvedl, že další dokumenty budou následovat.

Poskytl server Sýr zdarma