24.6.2024 | Svátek má Jan


TURECKO: Erdoganova nová mravní policie

18.12.2017

Je jich pouze 17 000 v populaci o osmdesáti milionech (0,02 %). Jsou plnoprávnými tureckými občany. Většina pochází z rodin, po staletí žijících v moderním Turecku. Platí v Turecku daně. Jejich synové jsou odvedenci v turecké armádě. Turečtina je jejich rodným jazykem. Na otázku, odkud jsou, odpovídají, že z Turecka – jelikož to jsou Turci. I tak je Turci považují za „Izraelity“ – ne proto, že by nebyli Turky, ale proto, že jsou tureckými židy.

Členové Alperenova ohniště (Alperen Ocakları, mládežnická odnož nacionalistické a islamistické Strany velké jednoty, v turečtině „hrdinný“ nebo „mystický“) – bizarní jméno pro mládežnickou skupinu – jsou rovněž Turci. Mluví stejnou řečí jako turečtí židé a jsou držiteli stejného pasu pyšně zobrazujícího hvězdu s půlměsícem. Členové této skupiny se však o sobě domnívají, že oni jsou Turky, ale turečtí židé už nikoliv.

Alperenova mládež slučuje panturecký rasismus spolu s islamismem, neoosmanstvím, protizápadními a antisemitskými názory. Podporuje spojenectví od střední Asie po Blízký východ založené na „společných historických (tj. tureckých) hodnotách“.

V dubnu Alperenova mládež ohlásila, že by podpořila vysoce kontroverzní ústavní změny zaručující prezidentovi Recepu Tayyipu Erdoganovi širší pravomoc, které byly těsnou většinou 51,4 % hlasů přijaty v referendu. Svým způsobem se jedná o dobrovolnou armádu mladých osmanských vojáků.

V roce 2016 vyhrožoval Alperen násilím vůči každoročnímu průvodu homosexuálů v Istanbulu. Tamní vedoucí Alperenu Kursat Mican prohlásil:

istanbul pride

„Zvrhlíkům nebude povoleno vykonávat svoje libůstky na této zemi... Nemůžeme ručit za to, co se bude dít dál... Nechceme, aby v tomto městě, zalitém krví našich předků, lidé chodili polonazí a s lahví alkoholu v ruce.“

Úřad starosty Istanbulu později průvod zakázal.

V roce 2016 turecká skupina „Alperenova ohniště“ vyhrožovala násilím každoročnímu průvodu homosexuálů v Istanbulu. Úřad starosty Istanbulu později průvod zakázal. Na obrázku: Průvod homosexuálů v Istanbulu, 2011. (Zdroj: Jordy91/Wikimedia Commons)

Alperen se však umí i dobře bavit. V prosinci 2016 Alperenova mládež slavila Vánoce a Silvestra v Turecku mířením střelnou zbraní na muže oblečeného za Santa Clause.

Barak Yasar, oblastní vedoucí organizace mládeže, prohlásil: „Naším cílem je, aby se lidé vraceli ke svým kořenům. Jsme muslimští Turci a jsme nositeli praporu islámu už tisíc let.“

Alperen byl nedávno centrem nové antisemitské turecké podívané, pravděpodobně inspirované Erdoganem. Tentokrát Erdoganovo podněcování proti Izraeli bylo zapříčiněno židovskou státní kontrolou vstupů do Chrámové hory v Jeruzalému. Turecký prezident varoval, že se Izrael „nemůže spoléhat na to, že islámský svět nebude reagovat na ponížení muslimů, kteří jsou omezováni překážkami ve Vznešené svatyni.“ Šlo o reakci na nová bezpečnostní opatření krátce zavedená izraelskými úřady u vchodů do Chrámové hory, která byla po několika dnech zrušena. Muslimové se mohou modlit v mešitě Al-Aqsa, ale měli by mít bezpečnostní opatření, jak ke svojí, tak i k ochraně mešity. Byli to muslimové, nikoliv židé, kdo muslimům řekl, aby nechodili do Chrámové hory.

Alperen se však hned postavil na Erdoganovu stranu. Protestovali před jednou z nejvýznamnějších synagog v Istanbulu, aby odsoudili izraelská bezpečnosti opatření, načež došlo ke smrtícímu útoku v Chrámové hoře, který si vyžádal dva mrtvé z řad izraelské policie. Z prohlášení Alperenu: „Bráníte-li naší svobodě se tam modlit [v jeruzalémské mešitě Al-Aqsa], potom i my zabráníme vaší svobodě se modlit zde [v istanbulské synagoze Neve Shalom]. Naši [palestinští] bratři se tam modlit nemohou. Zavádění detektorů je pro ně diskriminační.“ Jeden mladík z Alperenu vykopl dveře od synagogy a další házeli na budovu kameny.

Eren Keskin, lidskoprávní advokát a aktivista, prohlásil, že žádný z členů Alperenu nebyl stíhán za maření modliteb v synagoze či za násilné činy v prostoru před její budovou. „Tato skupina je chráněncem vlády... Je třeba na ní nahlížet jako na násilné uskupení... Jejich činností je nahánět strach židovské komunitě.“

Může to znít absurdně, že skupina mladých tureckých násilníků, na protest proti bezpečnostním opatřením v cizí zemi, zaútočila na modlitebnu navštěvovanou jinými Turky a Turkyněmi. Žádné protesty před budovami izraelských zastupitelských úřadů v Turecku se nekonaly. Protest byl namířen na plnoprávné turecké občany jenom proto, že vyznávají jinou víru, než tu většinovou. Kdybychom parafrázovali George Orwella, „někteří Turci jsou si rovnější“.

Tak jako s koptskými křesťany v Egyptě, původními potomky faraonů; nebo Jezídy v Iráku či Armény, Řeky a Kurdy v Turecku, židé jsou „cizineckými“ Turky v Turecku, psanci ve vlastní zemi, v zemi svých předků.

Překlad původního textu:Turkey: Erdogan’s New Morality Police
Překlad: Pavel Michálek

Autor je jeden z předních tureckých novinářů, nedávno vyhozený po 29 letech z předních tureckých novin, za to, že psal o dění v Turecku pro Gatestone. Je člen Fóra pro Blízký východ.

Převzato z webu Gatestone Institute