14.6.2024 | Svátek má Roland


TURECKO: Dětské nevěsty

15.9.2018

Co byste chtěli, aby vaše dcera dělala ve svých 13 letech? Chcete, aby byla ve škole, nebo v posteli s dospělým mužem? Odpověď na tuto otázku je ve velké části světa mimo jakoukoli debatu. Nicméně v islámských společnostech - včetně nearabského a teoreticky sekulárního Turecka - můžete odpověď jen odhadovat. Obvykle v takových státech vládní moc nebojuje proti patriarchální tradici, ale naopak ji podporuje.

Bývalému prezidentovi Turecka Abdullahu Gülovi, spojenci islámského vůdce Recepa Tayyipa Erdoğana a spoluzakladateli strany, která vládne Turecku od roku 2002, bylo 30 let, když se oženil se svou manželkou Hayrünnisou, které bylo tehdy 15 let. Gül, jehož na prezidenta nominoval Erdoğan, byl prvním islámským prezidentem Turecka.

Abdullah Gül

Abdullah Gül s manželkou Hayrünnisou. (Fotografie: Tisková kancelář NATO prostřednictvím Getty Images)

Konzervativní Turci místo toho, aby zpochybňovali Gülův sňatek s dítětem, jeho zvolení do úřadu prezidenta nadšeně přivítali. Autor tohoto článku byl soukromě - nikoli však zdvořile - několikrát varován výše postavenými politiky, aby tuto otázku již nikde znovu neotevíral.

Podle nadace Turkish Philanthropy Funds (TPF) je v Turecku 40 % dívek mladších 18 let přinuceno k sňatku. Nadace TPF zjistila, že v Turecku nedokončí střední školu v celonárodním průměru 56 % studentek. TPF dále zjistila, že předčasná manželství se vyskytují zejména v rodinách s nízkou úrovní vzdělání. Pojem „nízké vzdělání“ zahrnuje téměř celé Turecko, neboť průměrná doba školní docházky v zemi je pouze 6,5 roku. Ve 45 tureckých provinciích (z celkových 81 provincií – poznámka překladatele) je míra vzdělání pod národním průměrem.

Islámská vláda v kdysi sekulární zemi uzavírání manželství s dětskými nevěstami podpořila, místo toho, aby proti nim bojovala. V listopadu roku 2017 prezident Erdoğan podepsal zákon muftí, který umožňuje státem pověřeným klerikům (nebo prostě imámům) provádět svatební obřady „navzdory obavám občanské společnosti, že by to mohlo ovlivnit výskyt manželství s nezletilými dětmi“.

V lednu 2018 Direktoriát pro náboženské záležitosti (Diyanet) - vládní orgán pod jurisdikcí prezidenta Erdoğana - navrhl, aby se dívky mohly vdávat podle islámského práva od 9 let a chlapci ženit od 12 let. Diyanet má na starost správu náboženských institucí v Turecku. Jeho webové stránky potvrdily, že podle islámského práva má každý, kdo dosáhl věku „dospívání“, právo uzavřít manželství. Tato „fatva“ podnítila hlavní opoziční stranu země, Lidovou republikánskou stranu (CHP), aby požádala o parlamentní vyšetřování dětských sňatků.

Příchod asi tří milionů syrských uprchlíků do Turecka během občanské války, jež vypukla v sousední zemi, situaci ještě zhoršil. Například sociální pracovník nemocnice Kanuni Sultan Süleyman Training and Research Hospital (Nemocnice sultána Sulejmana Zákonodárce) nacházející se v istanbulské čtvrti Küçükçekmece odhalil, že v období od 1. ledna do 9. května 2017 nemocnice ošetřila 115 nezletilých těhotných dívek, včetně 39 Syřanek. Sociální pracovník si stěžoval státnímu zástupci, že se nemocnice pokoušela zamlčet tato těhotenství a neoznámila je úřadům, což je v Turecku v případě léčby těhotných dívek mladších 18 let zákonná povinnost. Podle Canan Güllü, šéfky Federace tureckých ženských asociací, jsou takové případy jen „špičkou ledovce“.

Nedávný případ zneužívání dětí syrských uprchlíků je ostudou nejen pro tureckou politickou kulturu, ale také pro turecké soudnictví:

Fatma C., syrské uprchlické dítě, přišla do tureckého hlavního města Ankary se svou rodinou před čtyřmi lety. V roce 2017 byla podle obžaloby nucena si vzít ve věku 13 let svého příbuzného Abdulkerima J. Manželství nebylo uzavřeno formou civilního sňatku, ale formou náboženského obřadu (legalizovaného imámem podle islámského práva). Fatma C. otěhotněla a byla odvezena do místního zdravotního střediska, a protože jí ještě nebylo 18 let, byly informovány orgány činné v trestním řízení.

Prokurátoři rozhodli, že manžel dívky a její matka Emani B. by měli být postaveni před soud pro donucení nezletilé dívky k sňatku. Takže se dostavili k soudu. Soud v Ankaře však již při prvním soudním líčení rozhodl o jejich osvobození. Obžalovaní tvrdili, že neznali turecké zákony o manželství a že se dívka provdala „podle syrského práva“. Nezvykle tolerantní turecký státní zástupce rozhodl, že „manželství nevzniklo s úmyslem spáchat trestný čin“.

„Existuje univerzální pravidlo, že neznalost zákona není omluvou, když se někdo dopustí přestupku,“ řekl Ceren Kalay Eken, advokát a člen Advokátní komory v Ankaře. „Školní lavice je vhodnějším místem pro 13letou dívku než péče o dítě.“

Je úžasné, jak mírné a tolerantní může být turecké vymáhání práva, když se pachatelé chovají podle motivů odvozených ze strohých islámských hodnot a tradic. Přibližně ve stejné době, kdy byli pachatelé zneužívající dětskou nevěstu během prvního soudního stání osvobozeni, jiný soud v Ankaře uvalil vazbu na čtyři vysokoškolské studenty za to, že během své promoce vystavili plakát, který soud považoval za urážku prezidenta Erdoğana. V Turecku můžete zneužívat 13letou dívku a zůstat na svobodě, ale nesmíte dráždit prezidenta.

Autor je jeden z předních tureckých novinářů. Nedávno byl vyhozen po 29 letech z předních tureckých novin za to, že psal pro Gatestone Institute o dění v Turecku. Je spolupracovníkem Middle East Forum.

Překlad původního textu:Child Brides in Turkey
Překlad: Josef Janeček

Převzato z webu Gatestone Institute