Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

SVOBODA: Dočasné vítězství věčné bdělosti, britská edice

diskuse (46)

Britské zákony nakonec nebudou vyžadovat mazání „legálního, ale škodlivého“ obsahu z internetu.

The price of freedom is eternal vigilance, pravil prý kdysi Thomas Jefferson, jeden ze zakladatelů Spojených států amerických. „Cenou za svobodu je nutnost věčně bdít“ – jinými slovy, neustále dávat pozor na to, kdo proti vám zase co chystá.

Rebelové ze třinácti amerických kolonií museli dávat pozor hlavně na vnějšího nepřítele, krále a jeho vojáky; ale už tehdy panovalo tušení, že příští boje o svobodu mohou proběhnout i mezi občany samotnými. Společenské uspořádání se totiž mění, ale lidská povaha nikoliv, a bylo by divné, kdyby se všichni nepřátelé svobody rodili jen na královských dvorech v zámoří.

„Věčná bdělost“ je značně unavující činnost, navíc ještě s tendencí k tomu, strhávat svoje praktikanty k vyslovenému stihomamu. Lepší recept na ochranu svých zbytků svobody ale stejně dodnes nemáme. „Lepší“ neznamená ještě „dobrý“, ale přece jen občas funguje. Momentálně zafungoval v Británii, a to v případě takzvaného Online Safety Bill, zákona o bezpečí na internetu.

Británie má ve věci svobody a soukromí na internetu dost neblahou historii, bez ohledu na to, zda jsou u moci právě toryové nebo labouristi. Pokusů zavést různá drastická opatření bylo dost a některé z nich prošly.

Mezi britské lahůdky patří například zákon, podle kterého můžete jít sedět až na dva roky (nebo v případě národní bezpečnosti na pět let), pokud úřadům neprozradíte svá hesla a nevydáte své šifrovací klíče. Bývalá ministerská předsedkyně Theresa May byla velkou fanynkou hromadné archivace internetového provozu, kteroužto hrozbu se nakonec podařilo zažehnat. Její předchůdce David Cameron si zase pohrával s myšlenkou zákazu šifrování vůbec, samozřejmě ve jménu „boje s terorismem“ (ostatně EU uvažuje podobným způsobem, viz nedávný článek Nepíšeš si o něčem závadném, občane?

Dnešní příběh se týká Online Safety Bill, návrhu zákona předloženého loni Johnsonovou vládou. Ten obsahoval pro změnu jinou dystopickou klauzuli. Podle ní měli poskytovatelé velkých digitálních služeb povinně mazat i takzvaný „legální, ale škodlivý“ obsah, a to pod hrozbou masivních pokut.

Jestli vám pojem „škodlivý“ připadá extrémně vágní, nejste sami. Co se rozbředlosti svého významu týče, překonává „škoda“ (harm) svoji zákonem pronásledovanou konkurentku „nenávist“ (hate) přímo rozdílem třídy. Různé politické směry považují za škodlivé zcela jiné věci – zkuste například položit stovce náhodně vybraných lidí otázku, zda jsou škodlivé potraty nebo boj proti nim. Tím pádem by se seznam oficiálně cenzurovaných škod mohl skokově měnit po každých volbách, případně podle toho, která lobbyistická skupina si zrovna kam protlačí svého náměstka.

Navrhovaný mazací mandát, tvářící se jako ochrana nevinných dětí, tak z méně naivního úhlu pohledu vypadal nejen jako snaha o zavedení faktické cenzury, ale ještě navíc o to, aby ta cenzura probíhala pokud možno co nejhladčeji a bez jakýchkoliv pojistek proti zneužití. Neboť o tom, co je ilegální, rozhodují pořád ještě zákonodárci a následně soudy, kdežto o tom, co je škodlivé, může mít svoji představu kdejaký úředník.

(Mimochodem, když už si tak pohráváme se slovem „škoda“ a s tím, co všechno se do něj vejde… Z pohledu britské vlády bylo odtržení Ameriky nepochybně škodou obřích rozměrů. Čistě logicky by tedy měl z britského internetu zmizet i ten Jefferson se svým zatraceným citátem, který navíc ještě způsobuje další škodu tím, že navádí lidi nedůvěřovat jejich moudré a vlídné vládě.)

Podobné námitky začala proti návrhu zákona vznášet i britská veřejnost, a to vedlo k tomu, že několik poslanců Dolní sněmovny si výjimečně aspoň narychlo přečetlo, o čem že to mají hlasovat. Jejich námitky pak vedly k dlouhé a táhnoucí se debatě uvnitř Konzervativní strany. A konečným výsledkem této debaty je to, že pasáž o mazání „legálního, ale škodlivého“ obsahu z návrhu zákona zmizela.

„Věčná bdělost“ tedy slavila vítězství. Nikoliv věčné vítězství, ba naopak, nepochybně jen vítězství velmi dočasné. Pokud lze soudit z nedávné historie, za pár let můžeme očekávat nějaké další pokusy podobného rázu. Ale ještě nevyhráli, aspoň prozatím ještě ne.

Hudební epilog

Dnešní Skotsko je případ sám o sobě … Hrdí Skotové si od vlastních politiků (Skotská národní strana, SNP) nechávají líbit věci, které by Angličanům nikdy netolerovali – třeba zákon trestající „rozdmýchávání“ nenávisti i v případě, jde-li o soukromou konverzaci u vás doma. V případě SNP platí, že dokud dostatečně často křičí „nezávislost“, projde jí cokoliv.

Nezávislost, nezávislost, ale na kom přesně? Svých vlastních mocipánů se nezbaví.

____________________________________________________________

kechlibar

Zdejším základním principem je dobrovolná podpora od čtenářů. Nejjednodušším způsobem, jak můžete autora podpořit, je přispět na Knihovní fond nebo koupit si knihy od jeho autora. Právě vyšly Zapomenuté příběhy 6.

Můžete si pořídit také Zapomenuté příběhy, Zapomenuté příběhy 2 či Zapomenuté příběhy 3, Zapomenuté příběhy 4, Zapomenuté příběhy 5 a sbírku textů „To nejlepší z blogu 2015-2020“ pro sebe nebo pro někoho jiného. Nebo knihu dystopických povídek Krvavé levandule… K dispozici jsou už také znovu USB disky s nahranými audioknihami.

Marian Kechlibar
16. 7. 2024

Ve špionážní klasice Fredericka Forsytha Šakal se nachází scéna, která musela až do včerejška na...

16. 7. 2024

Pro všechny balistické experty, co mají pocit, že to celý bylo nahraný a další konspirační...

Lubomír Stejskal
16. 7. 2024

Začátkem tohoto roku jsem si koupil lahev portského (Ruby) a uložil ji. Původně pro jednu zvláštní...

Hana Lukešová
16. 7. 2024

V květnu roku 1967 Egypťané obsadili celý Sinajský poloostrov.

Jan Bartoň
16. 7. 2024

Joe Biden vyzval po atentátu na Donalda Trumpa k tomu, aby se do politiky vrátila „slušnost a...

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Aston Ondřej Neff
15. 7. 2024

Událost vyvolala celosvětovou odezvu. Naši političtí předáci reagují lidsky a věcně, přinejmenším v...

Robert Kotzian
15. 7. 2024

Šetření, které ukončila Evropská komise s provozovatelem sítě X, je především vydírání, jehož cílem...

Lukáš Kovanda
15. 7. 2024

Český Green Deal je tu, Fialova vláda ho chce schválit bez pozornosti médií nyní v čase dovolených....

Jan Ferenc
13. 7. 2024

V řadě případů, hlavně malých stálých pohostinství, však jde také o krácení tržeb, tedy šizení...

hej Adam Hejduk
16. 7. 2024

Cestující pražskou městskou dopravou už více než tři čtvrtě roku nenastoupí ve stanici metra Zličín...

Lidovky.cz, ČTK
16. 7. 2024

Americký prezident Joe Biden znovu odmítl pochybnosti ohledně své schopnosti ucházet o...

kop Josef Kopecký
16. 7. 2024

Na společné jednání s českou vládou přijíždějí do Prahy členové ukrajinské vlády. Tématy budou...

Lidovky.cz, ČTK
16. 7. 2024

Bývalý americký prezident Donald Trump se poprvé od sobotního pokusu o atentát objevil na...

Roman Joch
16. 7. 2024

Bylo to štěstí v neštěstí. Kdyby ta kulka směřovala o pár centimetrů vedle, byl by Donald Trump...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz