3.3.2024 | Svátek má Kamil


SVĚT: Včera bude válka

9.2.2022

Ukazuje se, že možnosti jazyka vyjádřit časovou souslednost dějů značně zaostávají za skutečností, je-li dost sofistikovaná. Dnešní realita je sofistikovaná až až. Kupříkladu 4 února tisková agentura Bloomberg oznámila, že „Rusko v noci zaútočilo na Ukrajinu“. Později se musela omluvit, nikoli však za obsah sdělení, ten zůstává nezpochybnitelný, ale za jeho špatné datování. Úspěšně odražený útok nikdo nezrušil, leč byl omylem posunout na dřívější dobu, zatímco se ve skutečnosti konal v blízké budoucnosti.

V dějinách existuje jen málo osudových válečných konfliktů, které by byly tak dobře zdokumentovány jako ten probíhající střet mezi Ruskem a kolektivním Západem. Víme o něm všechno do nejmenších podrobností. Víme, jak začal, jak probíhal a proč skončil drtivou porážkou Zla a vítězstvím Dobra.

Víme, že Rusko, bytostně neschopné originálnějších nápadů pro zahájení ofenzívy, opět použije provokací. Za tímto účelem KGB-FSB určitě vyrobí falešné video zobrazující útok ukrajinské armády na území Doněcké a Luhanské lidových republik. Obsah rádoby dokumentárního snímku z dílny kremelských falzifikátorů byl preventivně odtajněn Bílým domem, což je všeobecně pokládáno za vtipný a efektní tah. Na speciálně svolaných tiskovkách připravovaná ruská provokace byla prezentována nezávislému tisku mluvčími Bílého domu, Pentagonu a ministerstva zahraničí. Přesvědčivě působila detailní znalost budoucího falzifikátu. Ukrajinský útok bude ve filmu proveden drony turecké provenience Bayraktar snadno decimujícími doněcké bezbranné traktory. Následné drancování, rabování a znásilňovaní místního obyvatelstva krvelačnými Ukrajinci má vyvolat mezi Rusy bouři umělého hněvu a ospravedlnit tak dávno chystaný vpád. Na naivní dotazy novinářů, kde že jsou důkazy příprav fejkového snímku, mluvčí odpovídali logicky a svorně: „Na rozdíl od nich, my jsme naprosto transparentní. Skutečnost, že jsme jejich plány odtajnili a budoucí lež odhalili, je největším důkazem pravdivosti. Je to v podstatě otázka toho, komu věříte. Pokud nevěříte nám, znamená to, že věříte Putinovi. Mimochodem, který sdělovací prostředek zastupujete?“

Pokud se vám zdá, že vám někdo otevřel lebku a promíchává mozek velkou vařečkou, pak vězte, že se vám to nezdá.

Jednotlivosti zítřejšího válečného konfliktu se dávno staly součástí učebních osnov vojenských akademií. V odborných článcích a zprávách z bojišť byly zevrubně popsány pravděpodobné směry hlavních úderů ruské armády, cíle masivního bombardování, převážně civilní, lokalizace předpokládaných kotlů, na mapkách červenými šipkami jsou vyznačeny úspěšné protiúdery ukrajinské domobrany, modrá kolečka představují pohřebiště techniky a čísílka znamenají množství zajatých tankových praporů. Počty obětí jsou vskutku odstrašující, agentura Reuters je oficiálně odhaduje přesně na 25 až 50 tisíc, devastace občanské infrastruktury nezměrná. Některá předměstí Kyjeva budou jednoduše vymazána ze zemského povrchu a už teď připomínají záběry z měsíční krajiny. V sousedních zemích jsou připravována ubytovací zařízení a pracovní místa pro desetitisíce utečenců v důsledku krvavé řeže. Na Arlingtonském hřbitově ve Washingtonu je vyčleněn prostorný úsek pro oba dva padlé americké seržanty z 82. elitní výsadkářské divize, která nejspíše přispěchá na pomoc obklíčené charkovské domobraně.

Z pomyslně hrozící války, nezávisle na tom, zda ta hrozba bývá označována za „bezprostřední“ (immediate), „neodvratnou“ (imminent) nebo „brzkou“ (pending), už jsou vyvozeny zákonité závěry. Všichni se shodli na tom, že Putin měl neuvěřitelnou smůlu – kdyby u moci v Americe zůstával nevyzpytatelný Trump, bůh ví, jak by to nakonec dopadlo – určitě ne tak dobře jako to má dopadnout teď. Naštěstí západní svět vedl do lítého boje prezident Biden, který se projevil jako velitel pohotový, rozhodný a důvtipný, což Rusy silně zmátlo. Budoucí válka zapůsobila na celou Alianci jako silný stmelující prvek, vrátila jí slábnoucí existenční smysl a zároveň ukázala občasnou potřebu podobných hrozeb.

Zpochybňování virtuality, natož nemístní sarkasmus v obzvlášť cynické formě jsou nyní zpětně posuzovány jako vlastizrada. Trvalým zákazem výkonu povolání se trestají pokusy nadřazovat tak zvanou „realitu“ nad její pokrokovější verze.