19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

SVĚT: Trump v Rijádu proti Obamovi v Káhiře

V souvislosti s nedávným projevem Trumpa v Rijádu jsem si znovu přečetl Obamův projev, který v červnu 2009 přednesl na káhirské univerzitě v prvním roce své vlády.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 29.5.2017 23:06

Ehm

označit islámskou školu za pilíř učenosti je dobrým důvodem k izolaci v šaškecu. Obamovi se jí bohužel nedostalo ...

M. Berka 29.5.2017 18:01

S muslimy je to jak s Cigány

pokud je jich tady málo a jsou tady dlouho, je to v pohodě, pokud se jejich počet zvýší příchodem z východního Slovenska a Rumunska, pak je to katastrofa.... Je to úplně stejné, jako když si do bytu pustíte opice... Mají jiný životní styl a jiné hodnoty, pokud jsou ve své vlasti, v pralese nebo v ZOO jsou taky v pohodě, ale v jednom bytu to prostě nejde...

J. Vintr 29.5.2017 23:19

Re: S muslimy je to jak s Cigány

S muslimy to není jako s Cikány. Cikáni nikdy neměli ambice něco opanovat ...

V. Klepetko 29.5.2017 17:14

Několik vět :-)

Původně jsem se nechtěl vůbec na téma "islám" vyjadřovat na Psu vyjadřovat. Myslím si totiž, že muslimové v ČR (viz. například nedávné Erdoganovo referendum), se zdají být mnohem lépe hodnotově zaintegrovaní, než ti v Beneluxu, Francii a Německu, takže nevidím důvod, proč v našich poměrech zpochybňovat “kritikou islámu“ možnost nějaké klidné koexistence. Současně se ale domnívám, že by nebylo moudré nějak uměle podporovat expanzi muslimské komunity v ČR pomocí společné migrační a azylové politiky EU (kterou považuji za zcela chybnou). Velmi intenzivně bych si přál, aby se kompetence formulovat tyto politiky vrátili na národní úroveň v plném rozsahu! Jak ale tento názor vyargumentovat? A zde vidím obrovský problém – a dnešní článek autora a repliky diskutérů pod ním ho ukazují v celé jeho hrůzné podobě. K argumentaci je totiž nutná diskuse – ale žádná rozumná diskuse na toto téma ani na Psu, ani na jiných serverech (a v mediálním prostoru ČR obecně) vůbec neprobíhá! Místo racionální diskuse vidím toto...

Na straně "proislámské", místo racionální argumentace: 1. "Boj s většinovými sterepotypy“ 2.“Boj s xenofobií, případně nějakou jinou fobií“ 3.“Boj s hnědými nácky“ 4.“Vyvracení hoaxů a jiných lživých tvrzení“ 5.Snaha o destrukci racionálního dialogu s pomocí metod psychologické války – nasazení různých Svatopluků Křížů a jiných provokatérů. 6. Snaha znemožnit diskusi za cenu potlačení svobody slova, jako takové 7. Snaha zcela eliminovat některé účastníky diskuse s pomocí jejich účelové kriminalizace, případně naprosté společenské ostrakizace, vyloučení. 8. Pokud už se k věci vyjadřuje v médiích nějaký česky mluvící odborník, tak se ukazuje, že jde většinou o osobu, vzdělanou v saláfistickém duchu a proto velmi jednostrannou. 9. Skuteční odborníci znalci mlčí, protože z jejich pohledu je vlastně jakákoliv argumentace v češtině ZÁSADNĚ NEMOŽNÁ, chtělo by to arabštinu: viz. http://dfens-cz.com/o-islamu-nestranne-1-potize-se-ctenim/

V. Klepetko 29.5.2017 17:17

Re: Několik vět :-)

Na straně "protiislámské":

1. Neuvěřitelně zjednodušená, až primitivní argumentace. Působí to dojmem, jako by někdo chtěl posoudit například tento obraz: http://www.slavneobrazy.cz/picasso-pablo-zena-s-kvetinou-ido-1492 a odbyl to tím, že “obraz je odporný, protože má žena šišatou hlavu“ :-))) 2. Velká faktografická nepřesnost. 3. Pohyb v kruhu několika stále stejných jednoduchých myšlenek a neochota si přiznat, že o věci vím ve skutečnosti velmi málo, i když ji věnuji velkou spoustu času 4. Neochota pracovat s jinými zdroji, než doporučuje nějaký antiislámský guru 5. Zneužívání celého tohoto tématu k monotématické politice.

Je vůbec za takto nastavených poměrů nějaká rozumná diskuse vůbec možná? Rozsah problému bych chtěl dokumentovat na malém příkladu z dnešního páně Guttmannova článku. Ano, i já si myslím, že Obamův projev v Káhiře byl velmi špatný, a že ten Trumpův byl sice pro mě mnohem přijatelnější, ale také obsahoval pár nesmyslů, zřejmě diplomaticky motivovaných. Jenže ty Guttmannovy argumenty... Vždyť je to hrůza!!! Obama prý v Káhiře "citoval z koránu, a jelikož z koránu se toho moc citovat nedá, jeho poradci mu absurdně namíchali mezi domnělé citáty z koránu i citát z židovského talmudu, a to zrovna nejméně vhodný pro arabskou duši: "Kdo zachrání jednoho člověka, jako by zachránil celý svět."

Jaká je realita? Obama v Káhiře prohlásil doslova toto: "The Holy Koran teaches that whoever kills an innocent, it is as if he has killed all mankind; and whoever saves a person, it is as if he has saved all mankind." http://www.nytimes.com/2009/06/04/us/politics/04obama.text.html

V. Klepetko 29.5.2017 17:21

Re: Několik vět :-)

V Koránu dle obou českých relevantních překladů, Nykla i Hrbka, je pak v Súře 5 "Prostřený stůl" psáno toto: 5:32 "A kvůli tomuto jsme předepsali dítkám Izraele, aby ten, jenž zabije jednoho člověka - nikoliv pro pomstu na někom anebo za to, že šířil pohoršení na zemi - byl souzen, jako by zabil lidstvo veškeré. A aby ten, kdo oživí jednoho, byl posuzován, jako by oživil lidstvo veškeré. A přišli k nim již dříve poslové naši s jasnými důkazy, avšak mnozí z nich i potom se dopouštěli přestupků na zemi."

Když porovnáme český překlad s překlady do jiných jazyků na https://quran.com/ tak jasně vidíme, že se v arabském originálu s pravděpodobností , hraničící s jistotou, nejedná a žádné oživení jednotlivce ani lidstva, ale o "zachránu", nebo ještě přesněji, "zachování života": ... "And whoever saves one - it is as if he had saved mankind entirely.“ Takže to ten Obama citoval z Koránu takřka přesně. Jenže neúplně...

A zde by byla na místě diskuse o tom, co to dle muslimů přesně znamená - "šířit pohoršení", a zda je zabití nějakého šiřitele pohoršení opravdu bohulibá věc, a kdo je oprávněn zkoumat hloubku onoho pohoršení a intenzitu jeho šíření... A také – čeho všeho bych se měl vyvarovat, aby snad u někoho nevznikal mylný dojem, že šířím pohoršení a zasloužím si smrt ? Rád bych věděl, jak se k těmto věcem staví mí muslimští spoluobčané v ČR a jaký je výklad této pasáže Koránu nějaké jejich místní náboženské autority. A co si o své svobodě šířit svobodně pohoršení myslí mí spoluobčané jiných vyznání a jestli chápou, že budit v někom pohoršení by mohlo být i nebezpečné... A možná stále nebezpečnější...

Pochybuji ale, že se takové diskuse někdy opravdu dočkám!

J. Anděl 29.5.2017 19:00

Re: Několik vět :-)

Ta diskuze je ohledně islámu těžká i proto, že opravdu co muslim, to trochu jiný pohled. A minimálně trochu jiný pohled mají třeba čeští konvertité, a jiný přistěhovavší se. A dokonce jsem slyšel i hlášku typu (asi jsem jí trochu zkomolil, ale zhruba v tomto smyslu zněla) - "no jo, ale to je Maročan, oni to s tím islámem taky mají všelijak"....

Jsou určitě fóra na Facebooku, kde byste partnery k takové debatě našel. Já se tomu vyhýbám, mně stačí Pes, ale kdybyste chtěl, mohl bych se zeptat jedné, nepletu-li se, administrátorky takového fóra.

V. Klepetko 29.5.2017 19:28

Re: Několik vět :-)

Zamyslím se nad tím - nejsem si totiž jistý, jestli v té mé poslední větě byl povzdech nebo spíše naděje :-))

Rád Vás vidím, jestli budete chtít, nahlédněte ještě do těch "dobrých holubů "...

V. Klepetko 29.5.2017 20:07

Re: Několik vět :-)

P.S. Jste si jistý, že "volám po diskusi"? Co když jsem natolik empatický, že jen "vyjadřuji pohoršení" ve snaze obohatit svou mysl o nové, perspektivnější grify? :-)))))))

J. Anděl 29.5.2017 20:35

Re: Několik vět :-)

Z toho důvodu jsem si (taky) přečetl Základy tauhidu :-)

I když hlavně ze zvědavosti, co je na té knize potenciálně zákon porušujícího.

V. Klepetko 29.5.2017 20:45

Re: Několik vět :-)

Na světě neexistuje nic, co by potenciálně nebylo zákon porušující :-)))))))))... Doporučuji :

https://www.kosmas.cz/knihy/102096/islamska-vyzva/

Je to krátké, stručné, přehledné a bez zkratkovitých trivalizací...

V. Klepetko 29.5.2017 20:46

Re: Několik vět :-)

"trivializací"

J. Anděl 29.5.2017 21:36

Re: Několik vět :-)

Díky za tip

J. Anděl 29.5.2017 20:30

Re: Několik vět :-)

Ano, chystal jsem se ještě něco připsat, ale pak šly dny a události a zapomněl jsem. Vrátím se tam :-)

Pro mě by ta debata byla frustrující. Úplně společný pohled bych asi nenašel s nikým a i když bych s někým našel blízký, to vědomí, že to je vlastně relativně ojedinělá situace, by mi připadalo smutné :-)

V. Klepetko 29.5.2017 20:40

Re: Několik vět :-)

Jsou věci mnohem smutnější... Jinak, Vy sám jste odpovědí na mou nevyřčenou otázku, takže jsem spokojen a zlepšila se mi nálada :-)

P. Vaňura 29.5.2017 16:07

President Klaus se měl možnost setkat s Obamou někde

na schůzi presidentů v Pobaltí. Říkal, že vůbec neměl zájem mluvit s ním o něčem, co je ve společném zájmu ale s vytřeštěným extatickým výrazem bájil o "Arabském jaru."

A. Alda 29.5.2017 11:54

Ještě štěstí, že nejsem president USA.

Já bych k ním nepronášel projevy, ale posílal bych jim rakety (nikoli zabalené a deaktivované).

J. Jurax 29.5.2017 23:14

Re: Ještě štěstí, že nejsem president USA.

Jenže za ty zabalené a deaktivované oni zaplatí v řádu miliard dolarů - to je lepší kšeft než jim tam dělat vybalenými a aktivovanými zadarmo ohňostroj.

J. Chaloupka 29.5.2017 10:28

Dokud se nebudou hlídat sami, my je neuhlídáme.

Jsem toho názoru, že i malý přestupek má vést k vrácení celé rozvětvené rodiny do země původu. To by byl největší trest.

Jinak, co chcete od otce teroristy, z Líbye, bude snad říkat, že se s ním syn radil, jak vyrobit bombu, aby zabila co nejvíce bílých?

P. Smatlak 29.5.2017 10:08

ANO

Jsou to oba stejní pitomci a hlupáci, jeden muslimák a druhý mediální magnát.Jinak to ani nemohlo dopadnout.A skuteční politici s rozumem a inteligencí, už,mám takový dojem vymřeli.

M. Hoblík 29.5.2017 10:05

Co Obama napáchal,

to se Trumpovi nikdy nepodaří překonat! Větší prasárny uměl jenom Bush mladší.

V. Vaclavik 29.5.2017 9:54

Tak se konejsejte, ze diplomatickym mazanim medu

kolem ust muslimu se neceho dobreho dosahne. Kdyby mel ten Trump selsky rozum, vedel by, ze diplomaticka neuprimnost muze vest jen k nejakemu zlu.

Trump nema selsky rozum, ale sedlacky. A dobry je jen proto, ze ti pred nim byli tak spatni. Proste jednooky mezi slepymi kralem...

J. Vintr 29.5.2017 9:40

Lézt muslimákům do pozadi je zcela kontraproduktivní

Oni nic takového jako dobrá vůle a kompromis neznají. Pokud se tváří, že se chtějí dohodnout, je to jen lest, kterou se snaží dosáhnout toho, co zatím nemůžou prosadit silou. Naučil je to už Mohamed a mají v tom staletou praxi. Jediný způsob jak s nimi jednat je z pozice síly. Zatím na to západní civilizace materiálně má. Bohužel na to ale mentálně nemají západní politici - zřejmě i včetně amerického prezidenta.

P. Smatlak 29.5.2017 8:54

ANO

jE TO PODOBNÉ S TÍM ObAMOU JAKO U NÁS S BABIŠEM.tAK TO DOPADÁ KDYŽ VLÁDNE NĚKDO KDO je muslim a to hlavně myšlšením a není to skutečný patriot a nebo Babiš co také není patriot,protože je to slovák se vším všudy a i myšlením tak jako je Obama muslim.U babiše jsou v tom ještě peníze.

T. Hraj 29.5.2017 8:47

Je třeba zpracovat Trumpa!

Rozdíl je v tom, že Obama, coby dobrotrus, všem těm svým pozitivním větám o islámu sám věřil, zatímco Trump je zcela jistě říkal jen z diplomatických důvodů a jinak ví své.

Doufejme, že si Trump během svého volebního období nenechá nějakým poradcem obrousit hrany svého celkem zdravého (jakkoli možná primitivního) selského rozumu, který je dnes u vysokých politiků velmi vzácné zboží.

M. Valenta 29.5.2017 9:43

Re: Je třeba zpracovat Trumpa!

Nechme teď stranou, kdo bude nakonec lepší prezident. Ale rozdíl to je, to máte recht. Když řeknu něco a ještě tomu věřím (já bloud) nebo řeknu jen tak něco z diplomatických důvodů, čemuž zpravidla nevěřím ani já a ani to okolí.

T. Hraj 29.5.2017 10:12

Re: Je třeba zpracovat Trumpa!

Trump nijak nelhal, pouze některé věci nekritizoval a vyjádřil i určitý optimismus (jakkoli ho možná necítí). Bylo to první setkání a byl hostem, čili byla to zdvořilost a vstřícný tah na úvod.

Obama je dle Vás konzistentní, protože co říká, tomu také veří. Je to však podobná konzistence, jako u představitelů (a i voličů) KSČM. Jejich svět drží pohromadě jen díky mohutnému zavírání očí před realitou s kterou je v zásadním rozporu. Mentálně slabší nemají s životem v této schizofrenii problém. Mentálně slabý ale Obama jistě není. Co je tedy zač ať si každý doplní sám.

M. Valenta 29.5.2017 11:17

Re: Je třeba zpracovat Trumpa!

Já netvrdím, že lhal, ale mluvil hezky korektně. Zkrátka se učí za pochodu.