25.4.2024 | Svátek má Marek


SVĚT: Maso a létání by mělo být jen pro bohaté

26.9.2019

Báječný nový svět, který nám budují uvědomělí progresivisté, se až nápadně podobá starému dobrému feudalismu. Věci, které dnes jsou běžně dostupné, by měly v budoucnosti být opět luxusem jen pro bohaté.

Za poslední měsíc jsem byl dvakrát pozván do televize do diskusního pořadu (nejprve DVTV s prof. Bedřichem Moldanem a moderátorkou Emmou Smetanou a pak pořad Prostor X v Reflexu – viz zde). V obou případech se moderátoři tvářili překvapeně. Nemohli uvěřit, že se chystá zdražování masa a létání, aby bylo méně dostupné pro obyčejné lidi.

Takže popořadě:

OSN vydala v srpnu 2019 zprávu, ve které doporučuje snížit stavy prasat a skotu o třetinu – aby se tím pomohlo klimatické změně.[1] Český svaz zemědělců na zprávu reagoval znepokojeně.[2] Podobné návrhy v roce 2018 prezentovala Greenpeace, když žádala snížení spotřeby masa na polovinu. [3] V roce 2016 skupina europoslanců (hlavně Zelených) požadovala po Evropské komisi přijetí plánů na snížení spotřeby masa o třetinu.[4] V říjnu 2018 vyšla v časopise Nature studie požadující, aby Západ snížil spotřebu masa o 90 % - prý jinak lidstvo neuživíme. [5] Maso by prý mělo správně stát trojnásobek dnešní tržní ceny, aby se chránilo klima. [6] Elity si steak za tisícovku budou moci dovolit a plebejci, ti se prostě uskromní. Jako to bývalo odnepaměti.

Ve veřejných institucích chtějí environmentalisté maso ne zdražit, ale hned rovnou zakázat. Například dánští zelení ze strany Alternativa chtějí, aby červené maso zcela zmizelo z menu škol, školek a pečovatelských center v Kodani.[7] Londýnská vysoká škola Goldsmiths v roce 2019 zakázala ve svých kantýnách.hovězí v zájmu dosažení uhlíkové neutrality. [8] To jsou první náznaky toho, co nás čeká.

A co doprava? Zaleťte si na dovolenou k moři, dokud ještě můžete. Zelení, kteří nyní v Německu vyhráli volby (2019), prohlásili, že chtějí zrušit vnitrostátní letecké spoje. [9] Ve Francii Macron rozhodl 2019 o zavedení klimatické daně na leteckou dopravu (tedy zdražení letenek). [10] Asi mu nestačilo, jak řidiči v žlutých vestách protestují proti klimatickým daním na naftu a benzín. Nizozemská vláda předložila počátkem roku 2019 Evropské komisi návrh na zavedení celoevropské klimatické daně na leteckou přepravu. [11] V červnu 2019 Nizozemí a Francie pořádaly v Haagu mezinárodní konferenci o zavedení klimatických daní v letecké dopravě.[12] Ve Švédsku je nyní v módě “stydět se za létání letadlem” – říká se tomu flygskam. Kvůli tomu přece Gréta jela lodí. [13] Zástupci leteckých společností toto tažení proti létání odmítají – poukazují, že už nyní platí na eko-daních asi 4 eura za cestujícího. [14] Jsou tu i návrhy přejít na nízkoemisní paliva jako vodík (electrofuels), která by ale zdražila letenky o 60 %. [15]

Je-li na počátku zvýšení cen mírné, nemělo by nás to ukolébat. Připomeňme si standardní evropský proces zavádění legislativy tzv. salámovou metodou. V první fázi se tvrdí, že jde o konspirační teorie bláznů a žádná taková regulace se nepřipravuje (např. že uhlíková daň je výmysl Davida Ickeho). Pak se to navrhne, ale prý jen na zkoušku a v mírné verzi. Pak se taxy potichu zvyšují za naprostého nezájmu médií. Když si toho lidé konečně všimnou, je jim řečeno, že se o to měli přece zajímat před lety, když se to zavádělo.

Kdo proboha volí strany, které slibují zdražování a zakazování a rozevírání nůžek sociálních rozdílů? Cožpak to dává nějaký smysl? Inu, překvapivě dává. Zámožným lidem to umožňuje okázale dávat na odiv své bohatství, aniž by je trápilo sociální svědomí. Throstein Veblen tomu říkal „okázalá spotřeba“ (nebo též „demonstrativní spotřeba“). „Koukejte, jaký mám hybridní eko automobil za dva miliony a kvalitní zdravou organickou bio svačinku z farmy, která stojí tolik, co jinde oběd pro celou rodinu. Já a moji přátelé jsme uvědomělí a pokrokoví. Jsme lepší než vy.“

Nyní jsou to chudí lidé, kdo se má stydět za svou chudobu. Jako za časů Charlese Dickense. Protože chudí si kupují věci levné a neekologické.

A asociální chování je najednou vzorem morálky. Chránit klima je přece morální volba.

Reference
[1] https://www.thetimes.co.uk/article/eat-less-meat-to-save-the-earth-urges-un-pzvtqmp28
[2]
https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/cesti-zemedelci-odmitaji-navrh-osn-snizit-stavy-prasat-a-skotu/1786413
[3]
http://www.enviweb.cz/110856
[4]
https://www.plantbasednews.org/news/twenty-four-eu-countries-have-demanded-action-to-reduce-meat-consumption
[5]
https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/lidstvo-se-projida-ke-svemu-konci-pro-zachranu-musime-omezit/r~c44e65b6cd3211e899900cc47ab5f122/
[6]
https://www.dw.com/en/should-there-be-a-meat-tax-to-fight-climate-change/a-45868996
[7]
https://www.echo24.cz/a/Sbfeq/dalsim-krokem-bude-zakaz-masa-zeleni-navrhuji-zacit-u-skolnich-jidelen
[8]
https://simpleflying.com/german-domestic-flight-ban/
[9]
https://www.theguardian.com/environment/2019/aug/12/goldsmiths-bans-beef-from-university-cafes-to-tackle-climate-crisis
[10]
https://www.climatechangenews.com/2019/07/09/france-announces-tax-air-travel-climate-push/
[11]
https://www.transportenvironment.org/news/growing-support-taxing-climate-impact-flying
[12]
https://www.reuters.com/article/us-climate-change-eu-airlines/eu-nations-aim-high-with-plan-to-tax-air-travel-idUSKCN1TL1I7
[13]
https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/stale-vice-svedu-nechce-letat-duvodem-je-flygskam-40279980
[14]
https://www.euractiv.com/section/aviation/news/european-airline-chiefs-push-back-against-flight-shaming-carbon-taxes/
[15]
https://www.independent.co.uk/environment/air-travel-aeroplane-fuel-climate-change-carbon-emissions-electrofuels-kerosene-a8595946.html

***************************

V březnu 2019 vyšla kniha Vítězslava Kremlíka OBHODNÍCI SE STRACHEM

Obhodníci se strachem

Převzato z Kremlik.blog.idnes.cz se souhlasem autora.