3.3.2024 | Svátek má Kamil


Diskuse k článku

SVĚT: Hroutí se další pokus

Naše aktuální vládní krize a francouzské prezidentské volby mediálně zastiňují události jiné. A přitom jsou určitě pozoruhodné.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
S. Ševeček 18.5.2017 18:44

Těším se nato,

až v Našem vyspělém EUsocialismu vypukne nedostatek europapíru a chleba bude rozdávat Ruská armáda Ochranitelka.

P. Mach 18.5.2017 19:45

Na ježíška se taky ještě těšíš ševečku?

I když tvém případě to bude spíš děda mráz. Těšit se každopádně můžeš, avšak upozorňuji tě, že šance na to, že ti na okýnko zaklepe děd mráz a nadělí ti pytel otrub za to, že jsi byl hodný volksrusák a příkladně lez báťuškovi puťkovi do tlustého střeva je nekonečně větší než to, že zkrachovalé rusácko bude v Evropě cokoli rozdávat. Prozatím to bylo vždy naopak, západ již mnohokrát tahal rusácko z žumpy, a nic nenasvědčuje tomu, že by to kdykoli mělo být opačně. :-)

M. Prokop 18.5.2017 20:58

Re: Těším se nato,

To první možné je.

Druhé těžko, jak z historie známo, chleba spíše kradou než rozdávají.

V. Němec 18.5.2017 18:30

Mně spíš

znepokojují záběry z jižní Moravy, kde jsou v lánech bílá místa obnažená po splavení humusové zeminy.

Co tam tak asi poroste?

S. Ševeček 18.5.2017 18:45

Re: Mně spíš

Tábory čmoudíků?

P. Mach 18.5.2017 19:50

Re: Mně spíš

Jako, že by hrozilo nějaké rozšíření tohoto invazního druhu z rusácka, kde ho mají obrovské množství (podstaně víc než v EU) a ještě jim tvoří zvláštní podmínky pro šíření (legalizace práva šaría a mnohoženství).

S. Kříž 18.5.2017 15:04

Co vmetu do tváře řezníkovi z ODS

Na co ve svém štvavém článku zapomněl řezník J. Míth, bývalou vládnoucí garniturou dosazený do funkce radního pro školství, aby pokračoval v havlistickém prznění myslí naší mládeže: Na NAŠE nejvyšší představitele.

Proč na ně „zapomněl“, ve skutečnosti je zapřel jako Petr Krista, ve svém výčtu socialistických politiků a státníků? Nu přece proto, aby nemusel přiznat sám sobě, že socialismus je nezničitelný a že jednou zvítězí na celém světě.

Proto napíšu za řezníka z ODS Mítha: Naši nejvyšší představitelé, pan prezident Zeman a pan premiér (budoucí, dlouholetý) Babiš vycházejí ze stále živé tradice naší Komunistické strany a jsou šéfové svých vlastních socialistických stran.

Z krásného Benešovska zdraví Svatopluk Kříž.

Buďme svorní!

M. Prokop 18.5.2017 17:25

Re: Co vmetu do tváře řezníkovi z ODS

Co to hulíte?

S. Kříž 18.5.2017 17:47

Re: Co vmetu do tváře řezníkovi z ODS

Jsem nekuřák.

Proč se ptáte?

P. Mach 18.5.2017 19:52

Takže jste přešel z chlastu

rovnou na nitrožilní užívání.

M. Prokop 18.5.2017 20:59

Re: Co vmetu do tváře řezníkovi z ODS

Že bych si občas také třeba způsobil takový "rauš". Na to běžný alkohol nestačí, to musí být něco extra.

J. Macků 18.5.2017 17:55

Re: Co vmetu do tváře řezníkovi z ODS

Naštěstí nebo naneštěstí je socialismus (komunismus) života neschopný, tak se po určité epoše, při které zničí vládnoucí socialistická (komunistická) garnitura celou zemi hospodářsky i společensky, vrátí se země zase k nějakému přirozenému způsobu žití, nejspíše kapitalismu a po mnoha letech usilovné práce napraví škody svými předchůdci způsobené. Bohužel lidé po čase zapomenou a zase se k socialismu vrátí a celá situace se opakuje. Lidstvo je nepoučitelné. Je třeba si neustále připomínat, že socialisté vznikli prapůvodně z lapků. Ti také bohatým brali, někdy něco dali chudým a většinu prožrali. To je jim vlastní způsob hospodaření a podle toho vypadá i jejich současné hospodaření kdekoli na světě.

S. Kříž 18.5.2017 21:43

Re: Co vmetu do tváře řezníkovi z ODS

Kapitalismus se hroutí, kope kolem sebe jako chcípající kobyla – viz předsmrtné křeče Evropské unie, té líhně, toho ODPORNÉHO PAŘENIŠTĚ kapitalismu a demokracie. Jistě, Le Penová a Wilders ještě letos nevyhráli, ale jejich doba přijde. A pak bude konec s EU, kapitalismem a demokracií. Nastane Zlatý věk národních států a národních socialismů, takových, jako nám uchoval náš V. Klaus a udržují náš pan prezident Zeman a náš (budoucí) premiér pan Babiš.

Kdo je naším vzorem? Ne EU, ne Švýcarsko plné muslimů a Tamilů, Albánců a českých emigrantů. Naším vzorem je Čínská lidová republika, plnící 13. pětiletý plán na 130%.

Co na to řezníci z ODS a TOP09?

Z krásného Benešovska zdraví Svatopluk Kříž.

Buďme svorní!

L. Vrána 18.5.2017 23:58

Re: Co vmetu do tváře řezníkovi z ODS

Socialisté se objevili ve větší míře zejména ve 2.polovině 19.století. Zcela jistě to nebyli zloději a darebáci. Chtěli pomoci chudým lidem. Živnou půdou pro ně byly permanentní rozpory lidské společnosti. Pokud vládnoucí skupina z blbosti či chamtivosti opomine poskytovat protislužbu za svá privilegia, systém se stává nestabilním a dlouhodobě neudržitelným. Proto např. přerozdělování společenského produktu jaksi masivně funguje už od Staré říše v Egyptě až do dnešní doby. Socialismus nesocialismus.

Mezi lidskými uskupeními ale probíhá darwinovská evoluce. V té socialismus proti kapitalismu ze známých důvodů neobstál a neobstojí ani v budoucnosti.

Jen na okraj, na krachu venezuelského socialismu se významným způsobem podepsaly destabilizační akce vlády USA.

P. Mach 19.5.2017 18:14

Re: Co vmetu do tváře řezníkovi z ODS

Aha, takže za tím, že chávezula si hrál na vojáčky a dobrodince zkrachovalého castrovského režimu místo toho aby investoval do obnovy ropného průmyslu, znárodnil (rozuměj rozkradl řadu soukromých podniků), zavedl řadu nesmyslných regulací (jako maximální ceny) - což jsou hlavní kroky, které vedly ke krachu Venezuely - jsou ve skutečnosti Američané. To je mi ale překvapení. :-)

Jen na okraj, řada socialistů druhé poloviny 19. století, byli zloději a darebáci (stačí si vzpomenout na ty zrůdy marxe a lenina) a navíc to byli často zcela vylízaní magoři.

L. Vrána 19.5.2017 23:18

Re: Co vmetu do tváře řezníkovi z ODS

Já Vám ale netvrdim, že za venezuelský průšvih mohou USA. Pouze, že k tomu přispěly. Tečka.

Znárodnění nemusí být zločin, zajisté to bývá v civilizovaném světě dle litery zákona. I u nás to bylo legální. Jenomže státní podniky jsou zoufale neefektivní a proto se to po čase vrací do soukromých rukou. Přesto však v neomarxistických programech radikální demokracie se požadavek zestátnění znovu objevuje.

V. Vaclavik 18.5.2017 14:05

Jenze socialismus je neprustrelny i u nas

mame ho ve skolstvi, zdravotnictvi, vsude v tech nejdulezitejsich oblastech spolecnosti. A ve zbytku spolecnosti mame nejaky polosocialismus (kdyz to nebudu rozebirat, do jake miry).

Kdyz se neumime poucit my, lid stredni Evropy, s historii aspon nejake predvalecne miry svobody a te nasi udajne poucenosti s komunismem minuleho rezimu, co treprve ocekavat od lidu Jizni Ameriky? Osobne se jen divim, ze se nad tim nekdo divi, tedy ze nerozumi tomu, proc lid Venezuelsky voli socialismus a kdyz jim negunguje, voli jeste vetsi, tuzsi socialismus.

Me to tedy prijde naprosto logicke. Copak se napriklad ta nase slavne EU nechova uplne stejne, ignoruje nefungovani a jako odpoved na potize jen ordinuje vice toho sameho. O jak moc jsme my Evropane lepsi, nez ti Jihoamericane?

M. Pivoda 18.5.2017 14:30

EU je nám blíže než Venezuela. Zde je odlišný názor:

Evropa má podle prognostika Rifkina nástroje k tomu, aby hospodářsky předběhla Spojené státy.

Inteligentní energetická síť je podle teoretika budoucnost hospodářského růstu.

Americký sociální teoretik, ekonom a prognostik Jeremy Rifkin se ve svých předpovědích mýlí jen zřídka. V nejnovější teorii nastiňuje podobu globální hospodářské revoluce. Tématu se věnuje německý list Die Welt.

http://www.rozhlas.cz/plus/svet/_zprava/evropa-ma-podle-prognostika-rifkina-nastroje-k-tomu-aby-hospodarsky-predbehla-spojene-staty--1726329

M. Prokop 18.5.2017 17:27

Re: EU je nám blíže než Venezuela. Zde je odlišný názor:

Nástroje jo, lidi ne. Moc socialismu, ať už technologického nebo jiného.

M. Pivoda 18.5.2017 13:30

Manifest technologického socialismu?

Na rozdíl od Komunistického manifestu z roku 1848 (který začínal slovy "Evropou obchází strašidlo – strašidlo komunismu. ..."), bychom dnes (tj. v roce 2017) mohli začít raději takto:

Světem obchází velká technologická příležitost. Do budoucího stavu hojnosti a tzv. technologického socialismu se nedostaneme přes revoluční masy pracujících (což bylo minulé Marxovo učení, které vedlo jen k nedostatkové socialistické ekonomice), ale přes revoluční technologii (tzv. umělou inteligenci či spíše technologickou inteligenci), která ve svých aplikacích dovede ekonomiku k hojnosti, zbaví lidi tvrdé práce a umožní lidem, aby například kvůli práci nezanedbávali svou rodinu a výchovu svých dětí.

Historie ukázala, že revoluce lze sice zorganizovat a realizovat, ale málo kdy lze dlouhodobě udržet jejich původní záměr. Minulý nedostatkový socialismus nebyl v konkurenčním prostředí trvale udržitelný, potenciál trvalé udržitelnosti má teprve technologický socialismus.

Ovšem ani tato světlá budoucnost lidstva není automaticky jistá. Všímejte si proto tohoto směru vývoje, jinak opět může dojít k událostem "o nás, ale bez nás", které nebudou ve váš prospěch.

Nebojte se vzdálené budoucnosti a tzv. super-inteligence. Čím inteligentnější bude budoucí umělá inteligence, tím by měla být méně lidem škodlivá. Ale v této fázi ještě vůbec nejsme. Teď nám hrozí více současní bezohlední lidé ovládající tu dosud méně inteligentní umělou inteligenci. Je zneužitelná. ...

M. Prokop 18.5.2017 17:28

Re: Manifest technologického socialismu?

Přes Marxe nebo přes Pivodu, průser zaručen tak jako tak.

Z. Lapil 18.5.2017 22:20

Re: Manifest technologického socialismu?

Historie především ukázala dvě věci: 1/ Člověk chce víc a víc a 2/ dáti člověku volný čas znamená posadit ho k televizi. Dobrá, námitka, že svět se vyvíjí se přijímá. Dnes televizi nahrazuje facebook.

Otázkou ale pořád zůstává, jak zajistit hojnost, když budou (skoro) všichni sedět u televize a zároveň chtít víc a víc. Přinejmenším lepší a lepší televizi/notebook/chytrofon.

M. Pivoda 19.5.2017 10:04

Pro Z. Lapila

Cesta k hojnosti bude snazší (viz https://www.amazon.com/Abundance-Future-Better-Than-Think/dp/1451614217), než předělání Čechů na občany.

Z. Lapil 19.5.2017 10:50

Re: Pro Z. Lapila

Jo, hezký. Jestli jsem z anotace dobře pochopil, tak se v knize praví, že "my" jsme schopni vyprodukovat vše, co potřebujeme. Což je asi pravda. Nevím ale jak vy, ale já si pamatuju pohádku o kohoutkovi a slepičce: vody bylo dost, jen ta distribuce vázla. Doufám, že mi nezačnete vysvětlovat, že kdyby studánka, slepička i kohoutek měli za zadkem inteligentního robota, tak by se domluvili. Samozřejmě přichází otázka, NA ČEM by se domluvili. Tahle planeta funguje stylem "něco za něco", a když si uvědomíte, kolik entit přišlo skrz slepiččinu anabázi k něčemu dobrému, tak je otázka, jestli by chudák kropenatá, štvána umělými inteligenty, nevyjednávala dodnes.

Dosavadní zkušenost totiž říká, že nejsme schopni spravedlivého dělení ve smyslu "každému stejně", natož "každému podle jeho potřeb". Znáte ten, jak na Sahaře začali budovat socialismus? Do roka a do dne začaly ze stavenišť docházet zoufalé prosby: Pošlete písek. Což, mimochodem, není takový nesmysl, jak se na první pohled zdá: saharský a jakýkoliv jiný pouštní písek je roztříděný větrem, takže jednotlivá zrna jsou stejně velká, což se do betonu moc nehodí.

Nezlobte se na mě, ale takhle vám můžu poslat iks odkazů na knihy, které věští budoucnost nikoliv zářnou, ale katastrofickou; momentálně je vysloveně v módě globální oteplení, před čtyřiceti lety hrozilo globální ochlazení. Osobně si myslím, že budoucnost bude někde mezi: nezmrzneme, neuvaříme se ve vlastní šťávě, ani z nás nebudou hromady tučného rosolu u televize. Budoucnost bude, řečeno s Clarkem, mnohem podivnější.

P.S. Všem 23 družstevníkům byla dána plná důvěra, aby si svůj díl deputátu vyzvedli sami. Velmi nás proto překvapilo, že se na posledních 21 už nedostalo.

P.P.S. Ilja Varšavskij: Perpetuum mobile (povídka z r. 1965).

M. Pivoda 19.5.2017 21:59

Upřesnění pro Z. Lapila

Vážený pane Z. Lapile:

Já chápu, že je to na vás opravdu velký skok oproti tomu, co znáte z minulosti. Dal jsem vám odkaz na pět let starou knihu od člověka, kterého podporuje i minulý prezident Clinton. Pokud mne považujete za blázna, pak musíte k tomu bláznovství přiřadit i ty dvě jmenované osoby. A to už je málo pravděpodobné. A mohl bych ve výčtu osob pokračovat.

V diskusním příspěvku nemohu dát celou výuku.

To je právě to, co mne děsí: Jestliže nejsou v v obraze současné technologické doby lidé jako je Z. Lapil, jak potom tomu tématu může porozumět nějaký Pepa z Depa, občan demokratického státu Česko. A přitom již dnes se (demokraticky) rozhoduje o naší budoucnosti.

J. Chaloupka 18.5.2017 12:31

To mi hlava nebere. V r. 1948 jsme sebrali

všem bohatým a rozdali chudým, kteří mnozí usedli do ředitelských křesel. Po 40 letech jsme byli chudí všichni. Dokonalý experiment a přesto to láká mnohé na tomhle světě. To, že to zkoušejí ve Venezuele, zemi na druhé straně zeměkoule, z nichž pravděpodobně ani mnozí neví, kde je ČR, mne nepřekvapuje, ale že nám nevěří ani Západ, to mne překvapuje. Myslí si, asi, že to u nich bude jiné. Jen je škoda, že tu cestu s nimi budeme muset projít znova.

J. Růžička 18.5.2017 12:44

Re: To mi hlava nebere. V r. 1948 jsme sebrali

Láká to jen některé...ti naslibují blbcům hovna s háčkem, blbci uvěří, jak jinak, a průser na světě.

V. Kain 18.5.2017 13:06

Re: To mi hlava nebere. V r. 1948 jsme sebrali

Oni ti znárodňovači zase tak naivní nejsou.Všichni do jednoho a kdekoliv ve světě žili v nevídaném přepychu.Samozřejmě,že jediní kdo měl možnost sbírat málo obrané kosti které tato dělnická šlechta házela ze stolu byla policie a armáda.Zbytek ať žere třeba trávu.

I. Schlägel 18.5.2017 12:15

Socialismus by byl úspěšný,

pokud by mu podle a zákeřně nekonkuroval kapitalismus. No, ještě se nasmějeme, až nám své rezervy odhalí současné moderní pojetí "sociálně tržního hospodářství". :-)))

J. Lukavsky 18.5.2017 15:35

Re: Socialismus by byl úspěšný,

Inu pokud by byl socialismus bez konkurence kapitalismu, čili jediný tak by vlastně úspěšný byl, neb by nic jiného nebylo. Tak jste to myslel?

J.L.