29.4.2024 | Svátek má Robert


Diskuse k článku

SVĚT: Evropa sestupující k válce

Vladimír Putin ztotožnil ve svých představách sám sebe s Ruskem. Vůdcům velkých států se to občas stává. Jeden z největších amerických psychologů Robert J.Lifton to pojmenoval syndromem supervelmoci. Patří k tomu narativ ať už reálného nebo smyšleného kolektivního traumatu, jaderné zbraně, a to, čemu profesor Lifton říká "mentalita Armagedonu". Nedá se to léčit.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Kosejk 22.3.2014 15:30

Re: Ruska je třeba se bát!

Jako tohle, co tvrdíte - že Rusové nikam nevlítli - je právě jeden z důvodů, proč píšu o vaší účelové argumentaci. Rusko mohlo mít na vojáky na krymských základnách - ale vy chvíli, kdy z nich vyjeli, aby obsadili klíčová strategická místa na Krymu, tak se začalo jednat o nelegální vojenskou agresi. A další vojáci přijeli přímo z území Ruska (zdokumenováno), aby posílili svou nelegální činnost na území Ukrajiny. Opravdu nerozumím, proč máme potřebu se snižovat k takové hloupé demagogii. Kdybyste byl vůl, tak bych to snad i chápal....

A k životní úrovni v Rusku: Co se týká holých dat, tak poslední době už jen stagnuje - a i předtím rostla jen maličko - a to jen díky nejbohatším městským skupinám obyvatel. Na menších městech a na venkově musí ve skutečnosti tedy ta životní úroveň jen dlouhodobě stagnovat, ale spíš i klesat.

J. Vyhnalík 22.3.2014 15:45

Re: Ruska je třeba se bát!

Vy znáte podmínky rozmístění Ruských vojsk na Krymu? Podle toho co vím, tak jediné omezení, byl horní limit 25 000 a území ukrajinských základen (to samé platilo i naopak).

Kolik si myslíte, že by bylo na Krymu mrtvých, kdyby tam nebyli ruští vojáci?

Pokud jde o životní úroveň, tak uveďte fakta, nebo toho nechme.

M. Kosejk 22.3.2014 15:55

Re: Ruska je třeba se bát!

Já vím, jak by bylo chápáno, kdyby třeba v Německu vyjeli Američané ze svých základem a obsadili Berlín, letiště, nádraží, dálnice.... :))))

Myslím si, že by mrtví nebyli. Možná jen pár. Myslím, že jich v budoucnu díky postupu Putina bude víc, než by bývalo, kdyby se do toho nevložil takhle. A myslím si, že většinu protivládních  demonstrací a násilností organizuje na Ukrajině Kreml. Průzkumy veřejného mínění na Krymu v posledních letech ukazovaly na úplně něco jiného, než co začalo dít - a co se stalo. A i ten neschválený jazykový zákon by zapadl, kdyby ho někdo účelově nevytahoval jako známku fašismu.

J. Vyhnalík 22.3.2014 16:13

Re: Ruska je třeba se bát!

No ve chvíli, kdy by DDR chtělo obsadit BRD, nejspíš by to museli udělat.

Pokud jde o Krym, tak já si naopak myslím, že ve chvíli, kdyby na Krymu začali umírat lidé, vypukly by násilnosti na celé ruskojazyčné Ukrajině a to v daleko větší míře než teď.

Nepoužívejte prosím slovo fašismus v jeho zkresleném, ruském významu, zavádí to. Právě zrušení jazykového zákona vedlo k vyhlášení referenda. Tím, že to Jaceňuk nepodepsal, tím to pouze vrátil k novému projednávání v parlamentu, kam mají ruskojazyční poslanci vstup zakázán. To Vám přijde jako nějaká záruka?

Dobře si pamatuji, že Kram chtěl být součástí Ruska už v době dělení, ale právě proto, že se všichni báli precedentu změny hranic, tak je přemluvili, aby zůstali součástí Ukrajiny s tím, že to budou moci kdykoliv v referendu změnit. Je naprosto logické, že ve chvíli, kdy reálně hrozilo, že se stanou občany druhé kategorie, tak to referendum vyhlásili. Na tom nic nemění ani to, že jako občané druhé kategorie se jinde na Ukrajině mohli cítit Ukrajinci. Naopak ten, kdo vidí souvislosti, musí jedním hlasem hájit právo na sebeurčení jak západní Ukrajiny, tak Krymu. Stranění jenom jedné straně vyvolává konflikt.

M. Kosejk 22.3.2014 17:31

Re: Ruska je třeba se bát!

Já jen říkám, že nemůžete chtít po Ukrajině výsledky v jednání s Krymem, když jí to Rusko svou vojenskou akcí ani vůbec neumožnilo. A navíc Kreml prokazatelně "dováží" na Ukrajinu své demonstranty.

A taky se snažím vysvětlit, že laxní přístup k přístupu Ruska ke státním hranicím se může Evropě krutě vymstít. 

A že ruskojazyční poslanci mají do parlamentu vstup zakázán, jste vzal kde? Prosím o zdroj. Mám pocit, že zrovna toto je případ, kdy věříte nějakému obskurnímu zdroji. Parlament teď naopak trestá ty agresory, co zbili šéfa televize, že prý je proruský.

J. Vyhnalík 22.3.2014 18:17

Re: Ruska je třeba se bát!

Ukrajinský parlament má mít 450 členů. Účast na jednáních se od Majdanu pohybuje mezi 200 a 300. Vám to přijde normální? Zdroj oficiální stránky Verchovnej rady.

M. Kosejk 22.3.2014 18:33

Re: Ruska je třeba se bát!

No jo. Část poslanců utekla.  Je pravdou, že někteří z pouličních bojůvek vyřvávali různé věci. Ale na zákaz vstupu ruskojazyčných poslanců nikdy nedošlo (to už je ta prokremelská propaganda). Že některým bylo vyhrožováno, nemůžu vyloučit - ale to je holt revoluce. Málokterá revoluce probíhá jako v ČSSR.

p.s. navíc to dělítko na Ukrajině není v jazyku - někteří Rusové mluví ukrajinsky, někteří Ukrajinci rusky, někteří oběma jazyky a někteří Rusové dokonce ctí ukrajinskou vládu místo Ruska...

J. Vyhnalík 22.3.2014 18:52

Re: Ruska je třeba se bát!

Promiňte, ale první věc, kterou musí parlament udělat, je zajistit bezpečnost poslanců a umožnit jim účast na svém jednání. Bez toho to není parlament. Pokud je účast poslanců v době krizových jednání 45-55 %, tak je něco špatně, hodně špatně, nemyslíte?

Představte si, že obden s Ukrajinci mluvím a to jak s těmi z východu, tak s těmi ze západu. Dobře proto vím, že jak ti i oni nijak extra netouží po Rusku, ale zároveň mají strach z toho, co se na Ukrajině děje.

Mimochodem v tom Vašem druhém odstavci je odpověď na spoustu otázek. Nápověda: Jakou národnost příslušníci jednotlivých skupin uvedou při sčítání obyvatel?

M. Kosejk 22.3.2014 19:03

Re: Ruska je třeba se bát!

To je revoluce. Jenom v ČSSR, pokud vím, to proběhlo tak, že si parlament zvolil svého disidenta prezidentem. A je pravděpodobné, že mnozí zdrhnuli, jako zdrhnul Janukovyč. Nevím, jak chcete zajistit bezpečnost tomu, kdo zdrhne. Důležité je, že vláda sama sebe presentuje jako přechodnou - a hodlá dodržet plán voleb.

Představte si, kolik krve by vyteklo na ulicích, kdy ta revoluce nepřišla - a Janukovyč zůstal ve funkci až do prosince - jak vyjednali ti chytrolíni z EU s vládou a opozicí! Do té doby, by zemřelo velké množství lidí, protože Majdan by nevydržel čekat až do prosince.

J. Vyhnalík 22.3.2014 21:14

Re: Ruska je třeba se bát!

Podívejte se pozorně na video s Ihorem Myrošnyčenkem, jak svobodně (je poslancem za stranu Svoboda) brání svobodu slova (je členem parlamentního výboru pro svobodu slova) a přemýšlejte. Skupina viditelně ozbrojených osob (třeba hlavní mlátička v černém kožeňáku má za opaskem zastrčenou zbraň), vnikla do budovy TV a nikdo je nezastavil, ani nevolal policii. Vrazili do kanceláře ředitele, tam ho zmlátili, donutili napsat rezignaci a zase, nikdo je nezastavil, ani nevolal policii. Pak ho vyvlekli na Majdan a tam ho donutili se veřejně omluvit a opět, nikdo je nezastavil, ani nevolal policii. Celý zásah v kanceláři si natáčeli, protože se s ním chtěli pochlubit a vůbec neuvažovali, že by je někdo za to mohl stíhat.

Po zděšené reakci ze světa byl sice Ihor Myrošnyčenko vyzván třeba Kličkem k tomu, aby složil mandát, ale dosud tak neučinil a ani nevím o tom, že by proti němu bylo zahájeno trestní stíhání.

To si vážně myslíte, že v této atmosféře mají poslanci, kteří nesouhlasí s Majdanisty šanci naplňovat svůj mandát?

Revoluce je ze své podstaty nezákonná, ale její první starostí musí být návrat zákonnosti. Pokud to neudělá stává se z ní tyranie.

Pokud jde o krev, tak tu má na rukou Porošenko. Bez jeho peněz by Majdan vydržel maximálně pár týdnů a každopádně by skončil poté, co byla podepsána dohoda o předčasných volbách. Není náhodou, že masakr začal poté, co to začalo vypadat, že se všechno zklidní.

M. Stuchlik 23.3.2014 8:20

Není náhodou, že masakr začal poté

Není náhodou, že masakr začal poté, co to začalo vypadat, že se všechno zklidní. Rusi by ztratili záminku k okupaci Krymu.

J. Vyhnalík 23.3.2014 10:17

Re: Není náhodou, že masakr začal poté

Rusové nic měnit nechtěli a nepotřebovali. Na Krymu měli podle stávajících smluv základny a až 25 000 vojáků. To nebyli oni, komu vadila dohoda parlamentní opozice s Janukovičem s garancí EU o předčasných presidentských volbách na podzim.

M. Kosejk 23.3.2014 9:02

Re: Ruska je třeba se bát!

Vše, co jsem napsal, myslím vážně. Jinak bych to nepsal. :)) A tak zopakuji, že jenom v ČSSR, pokud vím, to proběhlo tak, že si kompletní parlament zvolil svého disidenta prezidentem.  Vlastně to při revolucích nejčastějí chodí tak, že chod parlamentu je rovnou zrušen nebo paralizován - a rozhoduje jen samozvaná vláda. Proti tomu je Ukrajina ještě ukázkou demokratičnosti. A nechápu, co očekáváte - že vláda bude honit bývalé vládní poslance, kteří zdrhli - a nutit je chodit do parlamentu? :) 

A když nadáváte, že se v porevoluční Ukrajině nepodařilo na 100% zajistit zákonnost a ochranu všech, tak asi zapomínáte, že mluvíme o UKRAJINĚ - o zemi, kde tohle nefungovalo nikdy pořádně (tak co očekávat v porevoluční době?!). Vaše nerealistické požadavky jsou tak ve své podstatě prokremelské. I v tom, že jste si jistý(!) tím, kdo platil ty odstřelovače, se dostáváte na linii kremelské propagandy (páč to nikdo neví, kdo je platil). A co se týká té agrese v televizi, tak příslušní poslanci jsou už vyšetřováni, odsoudla to prozatimní vláda, pověřený prezident i ten Vámi nenávidený parlament to odsoudil a bude je trestat.

A byl bych rád, kdybyte se vyjádřil k mé tezi: "Představte si, kolik krve by vyteklo na ulicích, kdy ta revoluce nepřišla - a Janukovyč zůstal ve funkci až do prosince - jak vyjednali ti chytrolíni z EU s vládou a opozicí! Do té doby, by zemřelo velké množství lidí, protože Majdan by nevydržel čekat až do prosince."

J. Vyhnalík 23.3.2014 10:39

Re: Ruska je třeba se bát!

Odpovídáte na něco jiného, než jsem se ptal, ale odpověď tam je. Shodujeme se na tom, že současný parlament na Ukrajině má velmi omezenou legitimitu a proto by měl být co nejdříve nahrazen novým vyšlým z voleb.

Podobně jako u nás proběhla změna režimu i Maďarsku, Polsku, NDR. Já respektuji ukrajinskou revoluci, pouze si myslím, že EU by se měla snažit tlačit na ukrajinské politiky, aby aktuální deficit demokracie na Ukrajině řešili a aby co nejvíce zkrátili období revoluční diktatury, protože ta hrozí přerůst v teror. Už dnes se na Ukrajině ozývají hlasy, že EU i USA je zradili a oni musejí vzít zbraně do rukou a vybojovat ukrajinskou Ukrajinu. To je právě ta zkušenost s národními revolucemi, kterou Evropa tak tvrdě zaplatila, a kterou by tedy měla využít k uklidnění situace.

Je zásadní omyl považovat za hlavní hrozbu Rusko. Hlavní hrozba jsou divoké síly potlačených národů a naším cílem musí být podpořit rozumnou většinu, aby mohla situaci zklidnit a aby situaci neovládli radikálové.

Já si vůbec nejsem jistý tím, kdo platil (nebo třeba organizoval) ostřelovače. Každopádně to byl někdo, kdo neměl zájem na tom, aby se situace uklidnila a došlo k dohodě o předčasných volbách. Mimochodem na Ukrajině funguje několik komerčních výcvikových středisek vedených veterány SpecNaz.

Co to blábolíte o mnou nenáviděném parlamentu? Čtete to po sobě vůbec? K Vaší tezi bych měl malou otázku. Jak dlouho by vydržel Majdan, kdyby Porošenko neplatil jídlo, ubytování přespolním, výrobu výstroje a v neposlední řadě nerefundoval demonstrantům ušlou mzdu (když demonstrují nemohou přeci chodit do práce)?

J. Mrázek 22.3.2014 8:49

Trocha jiných čísel

http://radekjohn.blog.idnes.cz/c/401337/Neprijemna-fakta-o-tom-proc-je-svet-Rusu-a-nas-na-hrane-stretu.html

Pana Urbana se drží utkvělá myšlenka z padesátých let příliš pevně...

I. Fencl 22.3.2014 7:54

h

Hezký článek, ale agresorem je Unie.

M. Marek 22.3.2014 7:30

Vyškrtněte

písmenka r a n z webové adresy, pro kterou je to psáno a máte sebehodnocení článků autora.

J. Boleslav 22.3.2014 7:15

Dnes naprostý souhlas

s autorem. Putin je zlé, expanzionistické KGBácké hovado, které je třeba zastavit všemi prostředky.

T. Kočí 22.3.2014 7:56

Re: Dnes naprostý souhlas

Připojuji se. Článek je výborný.

J. Svoboda 22.3.2014 13:11

Re: Dnes naprostý souhlas

Máte pravdu, pane Boleslave; buhužel těch reálných prostředků je žalostně málo. Západní lidé jsou bohužel moc rozmazlení na to, aby se nerozhodli čekat, že se zastaví sám. Až jim dojde, že je třeba ho zastavit stůj, co stůj, bude dávno pozdě a pokud to ještě bude možné, bude to stát neskonale cíc.

Dále je nutné mít na paměti, že Putin není jediný expansionista. Vzpoměňte na zbytečnou vietnemskou válku, zbytečnou iráckou válku atd.

L. Krajíček 22.3.2014 2:23

To poslední čeho bych se bál,

je milion Ukrajinců v Evropě.

Evropa klidně živí 50 milionů nevzdělaných a nevzdělatelných muslimů a různých indických etnik, kteří nikdy nic nedělali, nedělají a dělat nebudou. Na rozdíl od Ukrajinců, kteří zatím všichni přišli do Evropy za prací a také makají. Rozhodně nemakají jako barevní, to je jen hloupé pořekadlo, platné naposledy tak pře dvěma stoletími. Dnešní barevní jenom otvírají nenažrané zobáky jak mladé kukačky.

A na rozdíl od padesáti milionů muslimů se Ukrajinci v Evropě určitě nechystají na to, jak nám podřezat krky.

J. Boleslav 22.3.2014 7:15

Re: To poslední čeho bych se bál,

Přesně tak.

P. Lenc 22.3.2014 8:31

Re: To poslední čeho bych se bál,

Dovolím se připojit,článek nemá chybu.

J. Vyhnalík 22.3.2014 1:26

Nejhorší je, že pan Urban těm svým blábolům patrně věří

Ne, že by na tom nebylo něco pravdy, ale tím, kdo Rusko do současného postavení natlačil byla hloupá a alibistická politika EU a USA.

Je dobré si zopakovat, jak to opravdu bylo. Po rozpadu SSSR se Krym těšil na skutečnou autonomii a samosprávu. V rámci velmocenských dohod byl ovšem zatlačen do pozice, že v zájmu dohod mezi Ruskem a Ukrajinou ze svých svobod vyhlášených ústavou z roku 1992 sleví a zárukou autonomie mu bude dvojjedinnost jeho statutu, kdy sice formálně zůstal součástí Ukrajiny, ale zároveň byl vojensky součástí Ruska. (Ruský kontingent na Krymu překračoval velikost naší AČR až o 25 %.)

EU si nemůže dovolit odmítnout přidružení Ukrajiny, ale zároveň si nemůže dovolit Ukrajinu přijmout z finančních důvodů. A to jak proto, že Ukrajina je na pokraji bankrotu a jednak proto, že začlenění chudé země se 46 miliony obyvatel by řádně zamíchalo se současným systémem eurodotací. Něco takového by bylo pro politiky EU před blížícími se eurovolbami příliš riskantní. Proto raději nechali Ukrajinu se zmítat v občanských protestech, na jejichž mediální podpoře sbírali laciné politické body, které se jim před volbami tak hodí. Teprve poté, co v Kyjevě došlo k masakrům, EU se rozhoupala k přijetí Ukrajiny do EU, ale zatím pouze na úrovni politické deklarace. Tragikomická je ekonomická podpora, která spočívá v dočasně snížených clech na pár měsíců, s odhadovaným impulsem na úrovni 200 milionů EUR, přičemž odhady říkají, že Ukrajina bude do konce roku 2015 potřebovat 35 miliard! Důležité je také si uvědomit, že ekonomické stimuly musejí být dlouhodobé a v čase stabilní. Pokud snížení cel stimuluje ukrajinský vývoz na půl roku, je to danajský dar, protože případné přínosy spolyká přizpůsobení se vývozců na novou poptávku a poté zase na její výpadek.

Všichni v EU a v USA kritizují Putina a přitom neřeší legitimitu ukrajinského parlamentu, který má mít 450 poslanců, ale jednání se jich účastní cca 250-300, když se ti zbylí skrývají v obavách o své zdraví nebo i život.

V. Vlach 22.3.2014 8:28

Re: Nejhorší je, že pan Urban těm svým blábolům patrně věří

Přesné.

L. Krajíček 22.3.2014 9:05

Re: Nejhorší je, že pan Urban těm svým blábolům patrně věří

Ti co bezvýhradně kritizují Putina, by si měli přečíst to, co za poslední cca dva týdny řekl. Kdo si zachoval špetku zdravého rozumu a objektivity, když už odmítá dát Putinovi přímo za pravdu, tak se minimálně musí poškrábat za uchem a říct si: "No jo, něco na tom bude."

K těm poslancům, oni se moc neskrývají, když chodí mlátit ředitele televizí, které nevysílají přesně podle zadání a potom klidně jdou do parlamentu :-)) vlastně spíš :-((

L. Orlita 22.3.2014 11:35

Re: Nejhorší je, že pan Urban těm svým blábolům patrně věří

vy věříte tomu co politik řekne? Nebo se budete dívat na skutky? :)))

J. Vyhnalík 22.3.2014 13:33

Re: Nejhorší je, že pan Urban těm svým blábolům patrně věří

Naopak Ihor Myrošnyčenko ze strany Svoboda patří právě k těm, kteří diktují, kteří poslanci do parlamentu smějí a a kteří ne. Své chápání (přímé) demokracie názorně předvedl tím, jak coby člen výboru pro svobodu projevu, názorně řediteli TV ukázal, co to taková svoboda projevu je.

M. Kosejk 22.3.2014 9:07

Re: Nejhorší je, že pan Urban těm svým blábolům patrně věří

Smutné je, že VY to mysíte vážně. Normálě se s Vámi spíš shodnu, ale u Vašich názorů na Putina jen zírám. A jen čekám, kdy přijdete s tím, že za nacistické vražední Židů vlastně může Versailleský mír, který Německo dotlačil až k holokaustu... (Versailleský mír sice byl nespravedlivý, ale nic to nemění na tom, že všichni ti, kteří ještě v druhé polovině 30. let 20. století adorovali Hitlera, byli pitomci).

A mimochodem -Cyril Höschl, k tomu říká toto (a neberte to osobně): Čech, který Putinovi skočí na jeho imperialismus, je vlastně vlastizrádce. Z Ruska sem šel vždy jen primitivismus, zaostalost, demagogie, násilí, opilství, imperialismus, zamindrákovanost, tepláky (dodnes v Karlových Varech) a namyšlená zpupnost. Vzácněji šachy a klavírní a houslové umění. ... Mimochodem – představte si, jak by dopadlo referendum v Sudetech v roce 1938. Myslíte, že by ty tři milióny Němců chtěly zůstat v Československu? Ani náhodou. A po olympiádě v Berlíně se taky našli mnozí „inteligenti“, co chápali mírové snahy Německa. O to snadněji pak Chamberlain mohl oprávněné nároky Československa hodit přes palubu."

V. Hajšman 22.3.2014 9:45

Re: Nejhorší je, že pan Urban těm svým blábolům patrně věří

Co to píšete? Vždyť kolega se o Putina jen letmo otřel. Asi vám hodně leží v žaludku. Putin. Tak třeba já mám na něj názor opačný a s jeho poselstvím z 18. 3. 2014 Rusku a světu se ztotožňuji. A to, co o něm píše mainstream, jsou z 99% kecy.