29.4.2024 | Svátek má Robert


Diskuse k článku

SVĚT: Evropa sestupující k válce

Vladimír Putin ztotožnil ve svých představách sám sebe s Ruskem. Vůdcům velkých států se to občas stává. Jeden z největších amerických psychologů Robert J.Lifton to pojmenoval syndromem supervelmoci. Patří k tomu narativ ať už reálného nebo smyšleného kolektivního traumatu, jaderné zbraně, a to, čemu profesor Lifton říká "mentalita Armagedonu". Nedá se to léčit.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A. demeková 22.3.2014 13:50

Re: Nikto nepodal žiadosť?

To si myslíte, že naozaj Rusi nemali záujem  o Krym ako miesto svojej jedinej základne v nemrznúcich moriach ? Ibaže dôležitejšie bolo, aby Ukrajina, výbušná zmes národností a relígií, kultúr, nemala atómové zbrane a tak Krym musel ustúpiť do úzadia!  Pohľad na situáciu je zaujatý - autor vôbec nezmieňuje, že NAJPRV sa nedodržali dohody ZSSR, Nemecka a USA o nerozširovaní NATO na východ - inak by ZSSR nesúhlasil so zjednotením Nemecka, ďalej USA nedodržali zmluvu o odzbrojení (PVO), vyzbrojuje sa na prvý útok, nie obranu a zneužili oslabené Rusko pomocou dirigovaného pripitého  cára na rozkradnutie majetku ! Veď Chodor chcel dve najväčšie zlúčené spoločnosti predať Bušovcom. O podozrivých vraždách v jeho pozadí ani nehovoriac. Autor vidí, ako naši politici, nakrátko. Tu ide o zdroje, ktoré sa o pár desiatok rokov minú . Treba tomu zabrániť - destabilizáciou Ukrajiny, vyvolaním nepokojov, prípadne občianskej kej vojny, zapojením Ruska a nebodaj tretej svetovej...!? Veď USA sa to netýka. Nikto nevyvoláva tlak na krajinu pre jadrové zbrane? A kto vyvoláva tlak na Irán? Pričom Irán už sto rokov na nikoho nezaútočil! Ale, pravda, mohla by sa niekomu nepáčiť jeho nedemokracia! Čo vidíme po "demokratických " revolúciách na Blízkom východe?  Len krv a smrť! O čo ide v Sýrii sme sa z našich demokratických médií nedozvedeli - o plynovod z Kataru a SA, a o ruský prístav Tartus. Lenže nevyšlo, tak je  na rade Krym - a to v čase olympiády - aké podlé! Takže hlavne preto neprišli "vrcholní predstavitelia EU a USA na olympiádu (mimochodom, ani neboli na zozname...)!  Preto kotvili dve US lode v Čiernom mori! Rusko nemieni zaviesť krachujúci finančný systém US a EU, dokonca ani "demokraciu!! Má svoj vlastný model, ku ktorému speje a nie, nie je to diktatúra! Deniokracia v takom zložitom národnostnom prostredí  pri zmene režimu znamená pre Rusko chaos a rozpad.USA by si už mohlo vymyslieť inú mantru, lebo tejto už nikto  neverí - možno len pedagóg Newyorskej univerzity...

S. Ševeček 23.3.2014 8:24

Re: pane Urbane

"Nikdo dosud nepodal žádost o vrácení oněch území."

Však ten Mejdan nároků teprve začíná.

J. Svoboda 22.3.2014 12:58

Re: pane Urbane

Pane Šejno, Vy jste ale rudo, rudo, černěj. Máte možná informace, ale k čemu Vám jsou? Úkolem vzdělávání je vštípit uměnís informacemi zacházet. To Vám pravděpodobně chybí

M. Šejna 22.3.2014 17:47

Svobodo

kdybyste nebyl neinformovanej, tak bys věděl, že Kalinigrad je válečnou kořistí na Německu, a Kurily zas kořistí na poraženém Japonsku (na základě konference vítězných mocností v Jaltě). Naproti tomu územní zisky Ukrajiny vůči Polsku a Československu byly provedeny pomocí zmanipulovaných referend pod samopaly ukrajinských bolševiků.

M. Šejna 22.3.2014 18:24

Re: Svobodo

to nebylo určeno vám.

A. demeková 22.3.2014 14:24

Re: Navyše som čítala,

že EU mala nahradiť Ukrajine straty za zlikvidovanie jadrových zbraní 160mld. UA nedostala ani cent! A táto zmluva ju vraj mala nahradiť, pričom šlo o sumu 5 mld. teda okradnutie Ukrajiny! preto to tak súrilo! Janukovyč by musel byť samovrah ! K tomu zrútenie trhu, krach  obchodu s Ruskom,  prebudovanie noriem.- katastrofa! komu by čo predávala Ukrajina? Autobusy, lietadlá? nekompatibilné. Potraviny ? Nedotované - lacné a zároveň drahé. Hlúpych študentov, vyškolených v Tech centre júes, prišli podporiť nacionalisti a nacisti, ohlúpnutým výrastkom, bezdomovcom, nezamestnaným Haličanom,  podávali drogy v čaji - VOT, děmokracija! Úbohá Ukrajina! Mala nešťastnú minulosť a práve takú bude mať budúcnosť!

J. Šejnoha 22.3.2014 18:51

Re: Navyše som čítala,

Určitě si UA likvidaci zbraní neplatili.

Nezmatkujte. Že smlouva s EU nebude pro UA výhodná, tomu věřím.

J. Farda 22.3.2014 16:31

Re: pane Urbane

Pane Šejno, až Rusko vrátí Německu ukradenou Kaliningradskou oblast a Japoncům ukradené Kurilly (vč. půlky Sachalinu?), budu Váš první gratulant!

M. Šejna 22.3.2014 18:04

pane Fardo

přečtěte si závěry Jaltské konference a Postupimské deklarace. V nich se jasně vymezují hranice poraženého Japonska. Kurily v těch hranicích nejsou. Japonsko je ztratilo jako poražený stát. To samé platí o Kalinigradu, který muselo poražené Německo postoupit Rusku.

Jestli si myslíte, že Polsko a Československo byly poraženými státy, které musely postoupit Ukrajině svá území jako válečnou kořist, pak o tom napište disertační práci. Věřte, že historikové si budou při jejím čtení  ťukat na čelo.

J. Farda 22.3.2014 20:31

Re: pane Fardo

Mno, Vaše ukrajinofobie je jak vidno nezvratná, leč zarputilost, s níž odmítáte vzít na vědomí, že tzv. referenda, jejichž důsledkem byly poválečné územní zisky SSSR, byly prostým realizováním Stalinova rozhodnutí expandovat co nejdál na západ. S Hitlerem mu to sice nevyšlo, ale Churchil a Truman mu to skousli jako fait accompli tak, jako my dnes bereme na vědomí ruskou anexi Krymu. Tak mi při četbě Vaší reakce přišla na mysl logika komunistického ministra zahraničí ČSR soudruha Václava Davida, který svého času na otázku, proč nemáme diplomatické styky se BRD (záp. Německem) odpověděl, že ze zásadních důvodů. Na druhou otázku, proč tyto styky má SSSR, odpověděl, že ze zásadních důvodů. Mimochodem, radio Jerevan na otázku, s kým sousedí Rusko odpovědělo, že s tím státem, se kterým chce. P.S. Na disertace jsem příliš starý a lenivý, s radostí tuto činnost přenechám Vám.

M. Šejna 23.3.2014 8:53

co to plácete, pane Fardo?

Československo mělo zcela standardní diplomatické styky se Západním Německem. Vaše neinformovanost je do očí bijící. Mohl byste nám sdělit, na jakou obrovskou ambasádu zdrhali ve svých trabantech východní Němci v roce 1989 do Prahy? Pomohu vám. Na ambasádu Spolkové rebubliky Německo.

J. Farda 23.3.2014 10:33

Re: co to plácete, pane Fardo?

Pletete si dojmy s pojmy, milý pane Šejno. Výrazem "svého času" jsem mínil padesátá léta před navázáním, nikoli osmdesátá, které si zřejmě pamatujete nejlépe, leč pro zdejší téma nepřípadně. A s. Václav David na Zamini skončil, důvěrně jen pro Vás, v roce 1969, tudíž s DDRáky na ambasádě BRD v ´89ém jste zcela mimo. Citace: Protože ČSR neměla tehdy s BRD

diplomatické styky, poslal Vysoký komisař Spojených států pro

Německo Walter C. Dowling čs. straně protest proti svévolné vraždě a vyslovil

požadavek na odškodnění rodiny zastřeleného. Poučte se prosím v připojeném odkazu. Přeji Vám blahé dny, o neinformovanosti jiných však, sám jsa neinformován, račte račej pomlčovati.

http://search.seznam.cz/?q=diplomatick%C3%A9+styky+%C4%8Dsr+brd&sId=n4JyhdH1wfFhy4r8mzPJ&sourceid=top&sgId=RbQTkMPV_0xzu-IozXIE0Nwozi-MknpbznqfYG4NzL%3D%3D&oq=diplomatick%C3%A9+styky+%C4%8Dsr+brd&aq=-1&su=b

J. Vyhnalík 22.3.2014 20:59

Re: pane Fardo

Ale toho Královce je opravdu škoda. Po válce a komunistické správě tam nezůstal pomalu kámen na kameni.

P. Vaňura 23.3.2014 0:47

Pane Šejna, úplně Vám uniká, že západ Ukrajiny a

Moldávii získal Stalin na základě paktu Molotov-Ribbentrop ještě dříve, než jej Hitler napadl. A jaké ukrajinské bolševiky máte na mysli? Celé vedení KS Ukrajiny bylo totiž r. 1939 zlikvidováno a bylo z Moskvy! jmenováno nové. Chruščov byl šéfem KS Ukrajiny jmenován proto, že z dřívějšího vedení nezbyl nikdo, kdo by ho mohl, byť formálně, zvolit!

J. Slanina 22.3.2014 16:45

Re: pane Urbane

Ano, šejno-lejno, zase máš tu svou demagogickou pravdu:

Z Wiki: "Memorandum nebylo ratifikováno žádnou stranou a tudíž nemá právní účinky pro signatáře[1][2][3]. Z toho hlediska zůstává nanejvýš džentlmenskou dohodou."

Už jsi viděl nějakého rusáka co by džentlmena?

M. Šejna 22.3.2014 18:20

smradlavá Slanino

Pokud jde o dodržení džentlmenské dohody z Budapešti, tak se Britové a Američani dojemně shodli s Rusákama. Což ale tvému smradlavému špekatému mozku postiženému demagogií uniklo.

M. Kosejk 22.3.2014 8:56

Ruska je třeba se bát!

Rusko je země, které do 20. století byla středověkou společností, co rovnou přešla do socialistické totality. Dnešní Rusové považují dobu sovětského impéria za zlatý věk Ruska - a chtějí to zpátky (s čímž souhlasí i Kreml). Kreml navíc zná mentalitu svého lidu, tedy ví, že typický Rus klidně bude žrát plesnivou pohanku a posluchat na slovo gubernátory - jen když Rusko bude ve světě obávaným impériem.

Připomeňme si, co se v Ruskou dělo v poslední době: Popularita Putina strmě klesala, životní úroveň většinového obyvatelstva se nelepšila (spíš se zhoršovala), ale zato rychle klesala úroveň již tak slabých občanských svobod. A začaly se objevovat demonstrace proti Kremlu v rozsahu, který do té doby nebyl myslitelný. Nevalnému stavu ruského hopodářství nepomohl ani velký finanční průvan za zkorumpované OH v Soči.  A tak se Putin rozhodl "nakrmit" Rusy imerialistickou politikou - a Rusové to ocenili.

Má to však jeden háček.

Putin při anexi Krymu argumentuje právem na sebeurčení. Čím asi bude argumentovat, až nějaký separatistický region ruské federace bude chtít využít "krymské argumentace" pro vlastní separatistické snahy? Jak se vypořádal Kreml s "právem na sebeurčení" třeba Čečenců, víme - utopil ho v krvi. Putin otevřel Pandořinu skříňku s historickými a národnostními argumentacemi. Putin otevřel cestu, která nemůže končit jinak než tím, že bude neustále utužovat tvrdost režimu a ořezávat poslední zbytky demokracie a svobod - a zároveň bude nucen pokračovat v nesmlouvané imeprialistické politice vůči svému okolí. Když už se vydal na tuto cestu, nic jiného mu ani nezbude, protože by tím dal najevo svou slabost - a Rusko by se mu mohlo rozpadat podle vzoru, který sám uplatnil na Krymu.

I. Skolin 22.3.2014 9:39

Re: Ruska je třeba se bát!

!!!

M. Šejna 22.3.2014 12:03

pane Kosejku

tenhle dvojí metr používají všechny mocnosti. Buďte si jist, že USA budou podporovat jakákoli  práva na sebeurčení kdekoli ve světě, pokud se to nebude týkat odtržení jakéhokoli státu od USA. Rusové se chovají úplně stejně. Skotsko se chce odtrhnout od GB. Uvidíme, zda jim to Londýn dovolí. Ten Londýn, který prosazoval odtržení Kosova od Srbska.

M. Kosejk 22.3.2014 13:38

Re: pane Kosejku

Já v tomhle účelovém levičáckém sebevražedném kritizování našich spojenců, kteří nám nikdy nic špatného neudělaly, nejedu. A americké vojenské základny na našem území bych bral - Ruské ne!

p.s. ani jste patrně nepochopil, co píšu (mám v textu pár překlepů, ale i tak by snad šel chápat)

S. Ševeček 23.3.2014 9:52

Re: pane Kosejku

Taky jsem zvědav.

(souhlas)

A. demeková 22.3.2014 13:58

Re: Máte celkom popletené informácie

Čečensko nikto neutopil v krvi, ale v peniazoch. Kadyrov si pochvaľuje a dokonca bol v Moskve pri Putinovom prejave . To Čečensko najprv vyhlásilo nejaký kalifát, až potom Rusko reagovalo. treba poznať geopolitickú situáciu - Čečenským islamským štátom by sa uvoľnil Kaukaz, ilegálny prechod moslimov do Ruska, s ktorými má už teraz problémy. Alebo by malo nechať demokraticky zabíjať svojich občanov, vrátane detí? Islam ktosi zradikalizoval pre svoje úmysly v Afganistane. Odvtedy je neovládateľný. Putin neotvoril Pandorinu skrinku - otvorili ju v Kosove a Rusi pred tým varovali. Toto bol druhý krok nie prvý.

M. Kosejk 22.3.2014 14:09

:))))

Jo tak ono Rusko v Čečensku nevedlo žádnou válku?  Ono jen "reagovalo". Vy jste neuvěřitelná...

Nehájím tím postupy některých čečenských bojovníků za nezávislost, ale jen píšu, že Čečensku Kreml "právo na sebeurčení" neumožnil - a u Krymu je právo na sebeurčení jeho hlavní argument.

p.s. zjistěte si, kdo je to Kadyrov - a jak se na své místo dostal.

A. demeková 22.3.2014 14:53

Re: Aha,

tak Rusko prvé zaútočilo? No, doplním, si doplním.... Krym bol autonómna republika, ak ste si nevšimli a pred opitým boľševikom 200 rokov ruský. A je tam ruská námorná základňa, jediná v nemrznúcich moriach! To by malo Rusko poslať svoje loďstvo do šrotu, z lásky k Ukrajine, ktorej poľská časť ho ho nenávidí, pričom ani nevie, že by mala nenávidieť niekoho úplne iného? ! Vodcovia VOSR neboli Rusi! Rusko rozdelili, aby oslabili jeho vplyv! Neexistoval ani UV KSR! Okrem toho, možno spochybniť aj zmluvu z 1994, keďže nebola ratifikovaná a EU ani naplnená (160mld USD za zlikvidovanie jadrových zbraní) !!! NU, što teper?

M. Kosejk 22.3.2014 14:57

Re: Aha,

Tak se tam do toho Ruska přestěhujte... Ale mě už těmi žvásty neobtěžujte, jo?

J. Boleslav 23.3.2014 8:57

Re: Aha,

Zkuste na českém webu psát česky, nebo alespoň ne rusky.

J. Václavíková 22.3.2014 14:24

Re: Máte celkom popletené informácie

Běžte už s tou ruskou propagandou někam! My jsme ještě nezapomněli, jak vypustil Rus svou smečku na Čečence (kteří také chtěli samostatnost) a nechal vybombardovat Grozný. Vedl tehdy válku proti svému civilnímu obyvatelstvu. Včetně všech válečných hrůz. Těžko se pak následnému terorismu divit.

J. Vyhnalík 22.3.2014 14:30

Re: Ruska je třeba se bát!

Kdyby EU a USA vedli skuteční politici, tak právo na sebeurčení Krymu uznají a donutí Rusko, aby podepsalo obecné závazky, které třeba v budoucnu umožní odtržení částí Ruska, které si to budou přát.

Místo toho, aby si z Ruska dělali nepřítele, tak ho zapojí do hry na vlastní straně stolu. Spoluprací můžeme v Rusku získat daleko víc, než konfrontací. Tou spoluprací nemyslím primárně ekonomiku, ale hlavně participaci na politickém řešení konfliktů.

Zapomeňte na ty ideologické floskule. Životní úroveň v Rusku sice pomalu, ale roste. V Rusku například pracují 3 miliony Ukrajinců, pokud porovnáme počty Rusů a Ukrajinců u nás, tak je Ukrajinců cca 4× víc, což vynikne ještě více pokud zohledníme velikosti jejich zemí.

To, že konfrontace vede k posílení preferencí vůdců platí nejen pro Putina, ale i pro politiky EU. Co takhle Vaši tirádu obrátit a napsat, že popularita současného vedení EU strmě padá, zadluženost roste, ekonomiky stagnují a politici potřebují vnějšího nepřítele, aby před blížícími se EUvolbami sehnali ovce do stáda?

M. Kosejk 22.3.2014 14:39

Re: Ruska je třeba se bát!

1. odstavec - Putin vlítl na Krym - a nikoho se neptal. Nechápu, o čem hovoříte.

2. odstavec - To Rusko celé roky považuje paranoicky Západ za svého nepřítele. Vzpomeňte, jak se Rusko stavělo k radaru v Brdech - prý ČR leží v sféře jeho vlivu (to vnímám dost blbě) A bylo to Rusko, kdo neumožnilo Ukrajině fungovat mezi EU a Ruskem - a postavilo ji před výběr. 

3. odstavec - Životní úroveň obyvatel Ruska dlouhodobě stagnuje - a v některých regionech i klesá (že je na tom Ukrajina ještě hůře, je dost pitomý argument)

4. odstavec - Nemyslím, že EU vlítla vojensky obsadit část Ukrajiny. Proto tuhle Vaši demagogii nebudu dále komentovat.

J. Vyhnalík 22.3.2014 15:09

Re: Ruska je třeba se bát!

Takže fakta:

ad 1. Ruská armáda na Krym nevletěla, ona tam prostě už dávno byla. Podle Budapešťské deklarace až 25 000 vojáků. Nechápu o čem hovoříte.

ad 2. Máte pravdu, výstavbu radaru jsem podporoval a podporuji. To, že radar nemáme je společným dílem komunistů eurosocialistů (včetně Ashton a Schulze) a USsocialistů (Obama). Ovšem jenom půl pravdy. Rusko Ukrajině nabízelo plyn za zvýhodněnou cenu a úvěr, pokud bude přidruženým členem SNS. EU Ukrajině nabídla kecy a náklady na přestavbu ekonomiky podle norem EU.

ad 3. Vnímání životní úrovně je relativní věc, lidé vnímají spíš změnu, než absolutní hladinu. Dnešní životní úroveň u nás je nejvyšší v celé historii, ale přesto jsou lidé naštvaní, protože neroste. Jak je to se životní úrovní v Rusku nedokáži posoudit, každopádně je mnohem vyšší, než byla před 20 roky a Rusové neutíkají ze země kvůli životní úrovni tak, jako Ukrajinci.

ad 4. Nikdo nikam "nevlítl" ani Rusko, ani Ukrajina, takže kde je demagogie? Na své straně hřiště ji nevidím. Podívejte se do Vaší branky.