17.4.2024 | Svátek má Rudolf


Diskuse k článku

SVĚT: Evropa sestupující k válce

Vladimír Putin ztotožnil ve svých představách sám sebe s Ruskem. Vůdcům velkých států se to občas stává. Jeden z největších amerických psychologů Robert J.Lifton to pojmenoval syndromem supervelmoci. Patří k tomu narativ ať už reálného nebo smyšleného kolektivního traumatu, jaderné zbraně, a to, čemu profesor Lifton říká "mentalita Armagedonu". Nedá se to léčit.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Boleslav 23.3.2014 12:25

Re: Přesně dle pravidla dvou metrů

Nestrašte, to snad ani není možné.

A. Reček 22.3.2014 20:15

Je na tom hodně pravdy.

Jak mám mnohokrát zjištěno, občané Ruska v naprosté většině si nepřejí návrat totalitně tyranského bolševismu, který nebyl pro tehdejší SSSR žádným pokrokem. Ale jsou citliví na svůj vlastenecký postoj k své zemi, která už za carů byla něčím co sousedé respektovali.  Bude to u nich trvat ještě asi další generaci, než přivyknou běžnému demokratickému způsobu řízení své země.

M. Stuchlik 23.3.2014 8:29

Re: Je na tom hodně pravdy.

S takovouto vládou dřív vymřou než přivyknou demokratickému způsobu řízení země.

J. Boleslav 23.3.2014 8:40

Re: Je na tom hodně pravdy.

Není to jenom vládou, je to v nich jako v koze.

J. Sládeček 22.3.2014 19:52

Havlista, co po něm

chtít??? Jenom lži a demagogie. Kosovo ti nevadí, prasátko jedno???

J. Boleslav 23.3.2014 8:47

Re: Havlista, co po něm

Velmi úderné. S p. Urbanem jsem dost často polemizoval, tentokrát má ale naprostou pravdu. Můžete uvést nějakou jeho lež?

J. Šejnoha 22.3.2014 18:41

Urban vàlečník

Kvůli Krymu, kterÿ byl poslední století Ruský, a nedopatřením protivůli obyvatel se stal částí Ukrajiny, by Urban nejradêji rozpoutal 3 WW. Ale Kosovo bylo určitě OK.

Nezaujatý pozorovatel nemůže popřít, že NATO poslední desetiletí

výraznê expaduje do blízkosti Ruska. Jeho zisk Krymu je proti tomu marginální.

Vím, že je to těžké, ale chce to trochu objektivity Urbane.

A nehysterčit !

P. Vaňura 22.3.2014 20:41

Od Hitlera, přes Stalina a Brežněva k Putinovi je to

pořád o tomtéž, diktatura chce mít svou výlučnou sféru zájmů bez ohledu na vůli obyvatel dotčených zemí, zda to chtějí nebo nechtějí.

K. Pavlas 22.3.2014 17:39

Pane Urban, žasnu nad nenávistí

jako takovou, která z Vašeho článku plyne. Jste opravdu vysokoškolský učitel???

J. Kulišek 22.3.2014 17:44

Re: Pane Urban, žasnu nad nenávistí

Ne nemuze byt cesky vlastenec, kdo nemiluje Rusko.

J. Šejnoha 22.3.2014 18:42

Re: Pane Urban, žasnu nad nenávistí

Takoví hysteričtí furianti zpravidla rozpoutávají největší války

M. Stuchlik 23.3.2014 8:36

Re: Pane Urban, žasnu nad nenávistí

Války rozpoutávají agresivní gauneři za pomocí zmanipulovaných pitomců. Putinova agresivita a množství ruských nácků jsou velmi nebezpečná kombinace pro celý svět.

J. Boleslav 23.3.2014 8:49

Re: Pane Urban, žasnu nad nenávistí

Přesně tak.

J. Brunner 23.3.2014 10:34

Re: Pane Urban, žasnu nad nenávistí

Vy dva jste zmanipulovaní, až hrůza.

J. Boleslav 23.3.2014 12:22

Re: Pane Urban, žasnu nad nenávistí

Nikdo mě nemanipuluje, není třeba. Mám s rusáckými bastardy a jejich zdejší bolševickou pátou kolonou svoje bohaté zkušenosti.

Z. Sohorova 22.3.2014 13:31

Pucista M. Šejna

LŽE JAK KDYŽ TISKNE

J. Svoboda 22.3.2014 17:05

Re: Pucista M. Šejna

Koho tím myslíte Zofie?

J. Sládeček 22.3.2014 19:53

Re: Pucista M. Šejna

Tak co Kááárl, jak dneska kakal?

M. Urban 22.3.2014 13:17

Dotaz

Zajímalo by mě kdy, kolik a za podmínek vrátil Putin majetek církvím? To byl počátek přípravy na jeho osvobozovací snahy. Tato akce není od našich komoušů axeptovatelná, ale v rusku je klíčová.

J. Kulišek 23.3.2014 7:40

Re: Dotaz

O kom, ze Putin se prohlasil za vericiho pravoslavneho krestana a pravoslavi za ideologii ruskeho naroda, komuniste neradi mluvi

L. Orlita 22.3.2014 11:28

Pobaltské státy by měly požádat Německo

o vojenskou základnu na svých území. Jasně, přispěje to k vyhrocení vztahů s Ruskem. Ale jen tak dá Evropa najevo, že není podělaná až za ušima. Estonci a Lotyši by měli dát ruským obyvatelům na svém uzemí občanství. Divím se, že to neudělali dávno. Takhle dávají Putinovi záminku k okupaci.

M. Šejna 22.3.2014 12:29

Orlitovy nulové znalosti?

u litevského města Šiauliai je letecká základna NATO. Dříve to byla sovětská základna. Po vstupu Litvy do NATO se to změnilo. Působí tam dokonce naše stíhačky Gripen. V Estonsku je letecká základna NATO v Ämari. V Lotyšsku je letecká základna Lielvārde. Všechny tyto základny byly nebo jsou přebudovány z finančních proštředků NATO.

Německo nesmí mít na cizích uzemích své základny. A ani nemusí, protože působí v rámci NATO a nikoli samostatně. To by mohly pobaltské země požádat o vojenskou základnu i Maďary, Poláky nebo Česko.

J. Slanina 22.3.2014 16:39

Re: Pobaltské státy by měly požádat Německo

K tomu udělení občanství rusákům. Pokud by se chovali ke svému občanskému státu následně nepřístojně, nic by nebránilo je obvinit a patřičně potrestat z vlastizrady. Pokud by občanství nechtěli, měli by být zbaveni veškerých práv vyplývajících z občanství.

J. Kulišek 22.3.2014 17:38

Re: Pobaltské státy by měly požádat Německo

Tu diskriminacni podminku, ze musi umet rec zeme o jejiz obcanstvi pozadaji, ma i Ceska republika. Takze by jste mel se nejdrive zasadit o zruseni tohoto zakona v cesku a pak radit jinym

M. Šejna 22.3.2014 17:57

ne tak úplně

Umět musejí buďto Česky, nebo Slovensky. Slovenština je v Česku postavena na roveň Češtiny. Pokud Slovák žádá o české státní občanství, jazykové zkoušky dělat nemusí.

M. Šejna 22.3.2014 10:20

pane Urbane

možná by vám prospělo napsat všechno a nikoli jen to, co se Vám hodí.

Máte pravdu, že v roce 1994 garantovalo Rusko Ukrajině územní celistvost za to, že se vzdá jaderných zbraní (Budapešťské memorandum). Jenže jste zapomněl napsat, že tuto garanci tehdy podepsaly i USA a V.Británie. Jenže všechny mocnosti jaksi zapoměly tuto smlouvu ratifikovat. Takže současné politické špičky Ruska, USA a GB ji nemusejí respektovat. Je to sice lumpárna, ale z právního hlediska je Budapešťské memorandum nezávazné.

Ukrajina požadovala od mocnosti garanci jejích tedejších hranic, což je od Ukrajiny lumpárna také. Ukrajina totiž v rámci SSSR ukradla Polákům část Volyně a Haliče, Československu ukradla Podkarpatskou Rus, Rumunsku ukradla severní Bukovinu a jižní část Besarábie. K tomu dostala darem Krym. Ukrajina v roce 1991 vystoupila ze SSSR a od té doby se distancuje od čehokoli, co souvisí s jejím bývalým členstvím v SSSR. Výjimkou jsou ale její sovětské územní zisky na úkor sousedů. O jejich vrácení nechce ani slyšet a ještě požaduje garance, že nebude muset nic vrátit.

Nic není černobílé, pane Urbane. Nakonec i ta anexe Krymu byla Putinem potvrzena včera, tedy přesně v den, kdy pučistická vláda podepsala začátek začlenění zbytku Ukrajiny do EU.

L. Orlita 22.3.2014 11:31

Re: pane Urbane

Vy ale černobílý jste. Území ukradl Sovětský svaz a Ukrajina v tom měla nulové slovo. Nikdo dosud nepodal žádost o vrácení oněch území. Přesťaňte laskavě lhát.

M. Šejna 22.3.2014 12:09

Orlito

umíte číst, vy zmetku hloupej?

Vždyť to sám píšu, že Ukrajina získala tato území v době, kdy byla součásti SSSR. Mimochodem, pokud jde o Podkarpatsko, tak naši tehdejší exiloví politikové tvrdili, že nátlak na odstoupení Podkarpatska a jeho přečlenění k Ukrajinské SSR byl prováděn z Kyjeva a nikoli z Moskvy. Ta tenkrát řešila dobytí Berlína a Podkarpatsko ji nezajímalo.

J. Kulišek 22.3.2014 17:43

Re: Orlito

Je mi skutecne lito Stalina. Ten slibil Benesovi obnoveni Ceskoslovenske Republiky v predvalecnych hranicich. Takze ti zli Ukrajinci to udelali a chudak Stalin, byl prinucen porusit tuto dohodu. Urcite jako cestny clovek zuril, ale co mohl delat.

M. Šejna 22.3.2014 17:54

pane Kulíšku

Samozřejmě, že Stalin posvětil krádež Podkarpatska, Volyně a Haliče. Vůbec Vám ho nemusí být líto. Jenže požadavek na Podkarpatsko, Volyň, Halič, Bukovinu a Besarábii nevzešel od ruských bolševiků, ani od gruziňce Stalina, ale od ukrajinských bolševiků sídlících v Kyjevě. Rusákům byla tato území u zadnice a Stalinovi také. Teprve na žádost ukrajinských soudruhů jim Stalin vyhověl.

Znovu opakuji, že Ukrajina se všemožně snaži distancovat od SSSR, ale sovětské územní zisky ve prospěch Ukrajiny jí vůbec nevadí a nopak požaduje od mocností garance, že tato území nebude muset nikdy vrátit.

Pokud jde o Krym, tak to byl dar od Ruska a dary se nemají požadovat zpět. Z tohoto pohledu vidím připojení Krymu k Rusku jako mírně řečeno velmi "neslušnou akci".