5.5.2024 | Svátek má Klaudie


Diskuse k článku

SVĚT: 70 let od konce války

Je zajímavé, jak oslavy 70. výročí konce druhé světové války byly rozsáhlé. Samozřejmě nejbombastičtější byly v Rusku, ale i u nás jako by se s oslavami a slavnostmi pytel protrhl.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Dvořák 16.5.2015 1:10

Re: Konečně vím, proč byla válka.

To je sice také v článku, ale kvůli tomu si západní demokracie moc starostí nedělaly.

Až to Polsko, to jim tedy hnulo žlučí :-))

P. Mach 16.5.2015 10:54

Re: Konečně vím, proč byla válka.

rusácké impérium zvané sssr si kvůli Československu také moc starostí nedělalo, přesto, že s Československem mělo spojeneckou smlouvu. Naproti tomu Velká Británie s Československem žádnou spojeneckou smlouvu nemělo.

Š. Hašek 16.5.2015 18:20

Re: Konečně vím, proč byla válka.

Pane Kalužíku, Vám zřejmě tak nějak "unikl" začátek  v Mnichově, s tím kníratým, který křičel, že si Evropu "podá". A pak si ji podal, důkladně.

V té době se bolševik Stalin zabýval pšenicí na Ukrajině. No nic. Historie se přepisuje.

P. Mach 16.5.2015 22:25

Re: Konečně vím, proč byla válka.

Bolševik stalin se měl v té době na základě spojenecké smlouvy s Československem zabývat vojenskou pomocí Československu a nikoli vyvyražďování Ukrajinců hladomorem. Vzápětí se vrhnul na pakty s hitlerem a agresivní války. Historie se přepisovala ... zde do roku 1989, v rusácku i nadále.

S. Kalužík 16.5.2015 0:08

Zdánlivě drsné,

ale zoufale pravdivé. To zase bude kvikotu v rudém chlívku.

P. Lenc 16.5.2015 6:39

Re: Zdánlivě drsné,

Tak tak.Pravda bolí.

P. Kmoníček 16.5.2015 8:04

Re: Zdánlivě drsné,

Oni ti duševní bolševici nikdy tato fakta neuznají.Když nedávno obhajoval Putin pakt Molotov-Ribenntrop,tak nikdo z nich nečetl noviny,neposlouchal televizi a rozhlas a dával si dále nad postel sovětskou vlajku.Astone,tito lotři nedají pokoj a nedají.A něco jim vysvětlovat,třeba i fakty?Marné,marné,marné!Někteří z nás se toho už nedočkají,ale musíme spoléhat na přírodu a její zákony.

Š. Hašek 16.5.2015 18:12

Re: Zdánlivě drsné,

Joachim von Ribbentrop. Na okraj.

Putin pakt neobhajoval. Putin pouze podotkl, že když se "na to" v Evropě Francie a Anglie vykvajzly (tváří v tvář tomu nadčlověku nordické rasy, z Němec), Stalin potřeboval čas. Putin nesmí mluvit, když mluví multikulti, zfalšovaný amerikánec, že?

Čekám, že Stalin jest odpovědný i za Lidice, od těch "novohistoriků".

A nebudu ani dodávat, že nejsem z rudochlívku, jak tady píšou jiní znalci všeho. Nemá to cenu.

P. Mach 16.5.2015 22:35

Re: Zdánlivě drsné,

A to sis vycucal odkud? Zločinec putin jen tak na okraj pakt Ribbentrop - Molotov obhajoval. A co se týče vykvajznutí, tak tak se konalo především ze strany stalina, přestože s Československem mělo sssr uzavřenou spojeneckou smlouvy (na rozdíl od GB) a vzápětí se pustil do vyvražďování Poláků, Litevců, Lotyšů, Estonců a FInů. Ano, bestie stalin potřeboval čas ... aby mohl zabrat území na které si dělal zálusk.

Jasně, ty si vystačíš s tím co ses dozvěděl od politruka v padesátých letech. A v jakým chlívě trávíš čas je jen tvůj problém.

J. Farda 16.5.2015 9:34

Re: Zdánlivě drsné,

Už je, viz výše Heusinger a spol., kde chytrák Seidl píše, že Poláci po Mnichovu na ČSR zaútočili. Zamlčel ale, pokud to vůbec ví, že s Poláky jsme měli r. 1918 spor o Těšínsko, sice historicky knížectví Koruny České, ale s nadpolovičním počtem polských obyvatel, kteří se domáhali téhož sebeurčení, kterého Beneš úspěšně využil při zdůvodňování práva Slováků na separaci od Uher. Pro historické země Koruny se úspěšně domáhal práva historických hranic, takže na Těšínsku tyto dvě práva na sebe narazily. Poláky v následující válce hnal gen. Šnejdárek na půl cesty do Waršavy, ale ofenzivu zastavil na zásah Dohody/Francie. ČSR pak Polákům v životním zápase s Rudou armádou nejen odmítla prodávat zbraně, ale naši železničáři ani neodbavovali a nepropouštěli do Polska zbraně od jiných dodavatelů. Pilsudski naštěstí Tuchačevského pod Varšavou zastavil i bez těchto zbraní. Byla to snad česká pomsta za ztrátu většiny Těšínska? Poláci to tak vnímali, a pak se nelze příliš divit tomu, že po tehdejších zkušenostech byly vztahy z jejich strany velmi chladné. A že využili příležitosti po Mnichovu velkopolským "Ostravica naša granica"? K nepolskému (československému) obyvatelstvu se prý při záboru chovali značně brutálně, ale na druhou stranu zase stovky našich vojáků prchající po r. 1938 do Polska našli na zabraném území Těšínska a Slezska pomoc zbylého moravskoslezského obyvatelstva. Frapantní paradox, není-liž pravda? A aby byla míra dějinné ironie dovršena, Němci po porážce Polska prohlásili tamní oblasti za Alt Reich a muži slezské národnosti (předválečného československého občanství) museli rukovat do Wehrmachtu. Ví o tom páni Seidlové? Nicméně, tedy víceméně, je pro dnešní "komentátory" neznalé tehdejších událostí, mentality lidí a politické praxe té doby pak snadné národovecky plivnout.

P. Mach 16.5.2015 11:27

Re: Zdánlivě drsné,

Doplnil bych, že Poláci v otázce Těšínska uplatňovali dvojí metr, zatímco na východě při sporech o území s Ukrajinci zdůvodňovali svůj nárok historicky, přičemž poláci tam tvořili menšinu, tak na Těšínsku se zase oháněli polskou většinou. Navíc ta "polská většina" na Těšínsku měla velmi krátkou historii. POláci se začali v rámci RU stěhovat do horního Slezska především z Haliče až v okamžiku kdy se naplno rozjela průmyslová revoluce a doly a hutě potřebovaly levnou pracovní sílu. Do té doby, tj. přibližně do konce 19. století měli v zemědělském Těšínsku a Ostravsku převahu Češi.

K těm železničářům je nutno podotknout, že v té době na železnici probíhaly stávky a patologické levičáctví doposud zažrané v českém obyvatelstvu jako rakovina se v té době projevovalo v tom, že dělnické profese fandily především komunistickým bestiím, které v té době ohrožovaly Evropu. Je velmi smutné, že benešovo bezprecedentní předválečné lezení do řitě stalinovi a polské hraní si na velmoc zabránilo vytvoření spojenectví mezi Československem a Polskem. V opačném případě se historie mohla vyvíjet jinak.

J. Farda 16.5.2015 12:25

Re: Zdánlivě drsné,

Zcela s Vámi souhlasím, a děkuji za věcné doplnění.

R. Szewczyk 16.5.2015 13:28

Re: Zdánlivě drsné,

a protože jsem přímo skoro z Českopolského Těšína, tak události WW2 chápu jinak  než kavárenští povaleči z Prahy, pan Farda to zhruba vyjádřil ,jen doplním, že tady nebyli proti sobě češi,němci,poláci,slováci atd, ale katolíci ,evangelíci, pravičáci, levičáci, fašisti, nacisti, atd

P. Mach 16.5.2015 15:24

Re: Zdánlivě drsné,

Problém je, že ty nacházíš nikoli na Těšínsku ale v rusácký řiti, a podle toho "chápeš" události druhé světové války.

R. Szewczyk 16.5.2015 13:33

Re: Zdánlivě drsné,

fakticky pojem národ vznikl tak nějak koncem 19 stol,řekněme plus mínus, takže tato věta je silně zavádějící,přibližně do konce 19. století měli v zemědělském Těšínsku a Ostravsku převahu Češi. No a spojovat těšínsko s ostravskem je zajímavé, ale v podstatě nemožné

P. Mach 16.5.2015 15:22

Re: Zdánlivě drsné,

To je fakt a tvoje uvalené teorie na tom nic nezmění. Vzhledem k tomu, že leží vedle sebe je to stejně možné jako hovořit o Těšínsku a zároveň Třinecku a opět na tom nic nezměníš.

J. Kanioková 16.5.2015 23:28

Uff....

""Je velmi smutné, že benešovo bezprecedentní PŘEDVÁLEČNÉ lezení do řitě stalinovi""

A na to jste přišel vlastní hlavou ???

F. Svoboda 16.5.2015 13:16

Re: Zdánlivě drsné,

Krásně zhodnoceno, bohužel většina živočichů z rudého chlívku takový článek si nepřečte nebo pokud ano, tak střízlivě neposoudí skutečnosti v něm obsažené.