15.4.2024 | Svátek má Anastázie


SITUACE: Jak ji vidí Rusové

20.3.2024

Poznej svého nepřítele: S Rusy o válce

Jejich odpovědi přináším v nekorigované a nekomentované formě. Obsahují ruskou válečnou propagandu a citlivějším jedincům nemusejí udělat dobře na duši. Sama jsem do jejich odpovědí nijak nezasahovala, nesnažila se je ovlivnit.

Každé dva až tři měsíce dělávám rozhovory s náhodnými Rusy, které potkávám ve válečně zaměřených skupinách na Telegramu (dřívější rozhovory: 1, 2). Samozřejmě se jedná jen o perspektivu konkrétních lidí, výzkum není nijak reprezentativní, ovšem takto uvažují Rusové, kteří se o dění na frontě zajímají a čerpají z ruských zdrojů.

Tentokrát se seznámíme s názory Ivana z Krymu, Grigorije z Bělgorodské oblasti, Kirilla z Moskvy, Sandjara z Ussurijsku a Nikiho z Nižněkamsku, toho času na Ukrajině. Všichni dostali stejný dotazník:

1) Jste spokojen se současnou efektivitou ruských ozbrojených sil? Jak dlouho si myslíte, že může válka ještě trvat? A jakým výsledkem pravděpodobně skončí?

2) Co vedlo k válce? Bylo to nutné? Udělalo i Rusko nějaké chyby?

3) Jak válka změnila váš život? Dotkly se vás sankce? Máte obavy z budoucnosti?

4) Jak byste popsal své politické názory? Jste konzervativec, liberál, komunista, nacionalista? Podporujete prezidenta Putina, nebo byste dal přednost jinému kandidátovi? Jaké jsou podle vás Putinovy klady a jaké zápory?

5) Považujete Rusko za součást Evropy nebo za součást Asie? Myslíte si, že je možné obnovit vzájemné vztahy? Nebojíte se vlivu Číny?

6) Změnily se vaše vztahy s Ukrajinci za poslední dva roky? Co si o nich myslíte? Je možné usmíření po válce?

7) Co je podle vás největším problémem současného Ruska? Vyberte si libovolné téma, které vás trápí. Může to být válka, ale také ekonomické problémy, imigrace atd.

8) Měli jste někdy nějaký názor na nás Čechy? Víte něco o České republice? Co si o nás myslíte?

Ivan, 37 let, bývalý voják, provozuje taxi službu, žije na Krymu

1. Vedení mé země dělá vše pro obranu vlasti. Během těch dvou let SVO se armáda hodně proměnila, podle mého názoru se opravdu zlepšuje. To je i názor mých přátel v armádě. Nepřísluší mi posuzovat, jak dlouho ještě, ale myslím si, že pokud Západ, konkrétně Anglie a Amerika, přestanou dodávat zbraně a Ukrajina zruší své přání vstoupit do NATO a bude ochotná k jednání, válka skončí.

2. Naše země neudělala žádnou chybu. Ukrajinci 8 let zabíjeli ruské obyvatele Donbasu.

3. Jediné, co nás znepokojuje je, aby se nerozpoutala třetí světová válka. Nechceme umřít.

4. Současného prezidenta plně podporuji a moji přátelé také. Žádného jiného důstojného kandidáta na prezidenta nevidíme. Vytáhl zemi z naprosté prdele, promiňte mi ten výraz. K žádné ideologii se nehlásím. Uznávám tradiční hodnoty, ale je mi jedno, co dělají jiní lidé, když to nepropagují. Myslím, že by stát měl hlavně podporovat malé podnikatele a že bychom měli být co nejvíc soběstační. Myslel jsem, že třeba odchod západních fast foodů pomůže rozvoji našich rychlých občerstvení, jenže oni nikam neodešli.

5. Rusko není ani Evropa, ani Asie, ale euroasijský kontinent. Jsme mnohonárodnostní a nikoho neponižujeme ani nepovyšujeme na základě rasy. Domnívám se, že je třeba držet kurz na spřátelené země a rozvíjet s nimi vzájemně výhodné vztahy.

6. Osobně žiji na Krymu. Kdysi jsem se tu narodil, po rozpadu SSSR jsme se ale přestěhovali do Permu. Potom jsem si našel ruskou ženu z Krymu a žijeme tu i s našimi dětmi. Ale mám tu mnoho známých z Ukrajiny. Jsou mezi nimi i tací, kteří mají odlišné názory, ale to nám nebrání ve vzájemné spolupráci. Jsme bratrské národy a je to takříkajíc rodinná roztržka, do které se nesmyslně zapojují cizinci.

7. Jsou tu problémy jako v jiných zemích, ale já nejsem ten, kdo by o nich měl diskutovat. Každý by se měl postarat sám o sebe, spíš než jen kritizovat jiné. Kdo pracuje a je ochotný se učit novým věcem, může mít dobrý život. Samozřejmě máme problémy s migrací z některých zemí. Ale kde nejsou?

8. Česká republika se mi vždycky líbila. Chtěl jsem ji navštívit ještě před tím vším. Jelikož jsem sloužil v Kaliningradské oblasti, místní říkali, že Česká republika je velmi pěkná. Podíval bych se na středověké hrady. Proti Čechům nic nemám. Samozřejmě, že tam vaše úřady dělají něco špatně, ale to je jiný příběh.

Grigorij, 49 let, majitel restaurace, bydlí v Ukrajinci ostřelované Bělgorodské oblasti

1. Jsem spokojený. Ozbrojené síly RF získaly zkušenosti a poučily se z chyb. Efektivita naší armády se zlepšila. Cítím se bezpečně, a pokud mě vlast zavolá, jsem připraven podílet se na zničení nacistické nákazy podle svých nejlepších schopností a dovedností. Zatím si naši bojovníci poradí s omezeným kontingentem, což nám dává možnost žít normálně. Cítím vděčnost za jejich dobrou práci při obraně ruských občanů a adekvátních občanů světa (nikoliv natofašistů). Jak dlouho ještě? To není jasné. Věci se vlečou, možná budeme muset vstoupit do přímého boje s natofašisty. To by však vedlo k jaderné válce, což by nebylo žádoucí. Natofašisté však vedou válku k tomuto smutnému rozuzlení pro velkou část lidstva. Moje optimistická předpověď: 2,5 roku do úplné kapitulace Ukroreichu. Moje pesimistická předpověď: jaderná válka s devastací části Ruska a totálním zničením natofašistických zemí.

2. Natofašistické země mohou za válku. Aby bylo jasno, jde o všechny země NATO a jejich sympatizanty (jako Izrael, Japonsko). Pokud bude spuštěn pesimistický scénář, ponesou přímou vinu za jadernou válku. Rusko se snažilo všemi prostředky, i za cenu obětování vlastních zájmů, tomu všemu zabránit. Bohužel teprve nyní jsou ruští občané skutečně jednotní. Hlavní chybou Ruska bylo, že důvěřovalo natofašistům a snažilo se je uklidnit diplomatickými metodami. Natofašisté nás chtějí zabít a zmocnit se našich zdrojů. Nyní to říkají přímo a otevřeně, přestali být pokrytečtí. To je jediné plus, které lze z chybné důvěry ke šmejdům vytěžit.

3. Celkově se toho moc nezměnilo, kromě toho, že natofašisté zabíjejí mé spoluobčany. To je ovšem podstatný bod, který sice nezměnil můj život, ale můj postoj k životu jako celku. Nicméně věci mohly být mnohem horší. Všechno má svůj čas a ti šmejdi se budou za svá zvěrstva zodpovídat. Opět se otevřeně přiznávají k teroristickým útokům s cílem zabít naše občany (což je plus, protože poměrně dost ruských občanů se probudilo a odhodilo růžové brýle „západních hodnot“). Nyní je každému jasné, co natofašisté chtějí a o co usilují. Chtěl bych žít v krásné budoucnosti z fantasy knih nebo filmů. Máme však realitu, jakou máme. Je zřejmé, že natofašisté takovou budoucnost nepřipustí. Proto tito šmejdi zničili SSSR a podplatili naše tehdejší stranické funkcionáře. Je to z tohoto důvodu, že nechtějí pro lidstvo dobrou budoucnost, chtějí z nás mít své otroky. Ze své natofašistické verbeže udělali otroky tím, že většině této verbeže vymyli mozky tak, jak jim to vyhovovalo. Ale Rusko, Čína, země Blízkého východu, Indie, mnohé africké země atd. jsou pro ně kostí v krku – protože se jim nepodařilo je zotročit, alespoň ne trvale. Uvidíme, kam tato konfrontace povede. Pro lidstvo by bylo lepší, kdyby se věci měly jinak. ALE máme to, co máme.

4. Putin má liberálnější názory než já. Je dost měkký na Ukrajince s vymytými mozky, kteří podporují Ukroreich. Protože je považuje za prvé za ztracené lidi a za druhé za nám blízké občany Ruska. Ve skutečnosti není daleko od pravdy, ale v některých chvílích bych jednal tvrději. Putin je příliš měkký a natofašisté to vnímají jako slabost. Mé názory nelze popsat jednoznačnou nálepkou. Je to trochu složitější. Pokud se však zaměříme na „klasické“ chápání politiky před válkou, pak jsem centrista. K volbám ale nechodím.

5. Rusko má svou vlastní cestu. Není to ani Evropa, ani Asie. Oba tyto civilizační póly jsme absorbovali a recyklovali. To je hluboké téma, ale stručně řečeno – prolínání kultur a národů nám prospělo. Proto velké množství lidí v Rusku disponuje fenoménem „široké ruské duše“. I to je dost obsáhlé téma. Nejde o etnickou příslušnost, ale o kulturní zvláštnosti.

6. Všechno končí mírem. Dokonce i jaderná válka skončí, až budou vystříleny všechny rakety, a ti, kdo přežijí, tu budou muset poté nějak koexistovat. Natofašisté, jak jsem již řekl, vedou lidstvo k tomuto smutnému konci. Uvidíme. V každém případě to dříve či později skončí. Adekvátní Ukrajinci už chápou, o co jde, jsou jen rukojmími situace. Mnozí z nich nemohli z různých důvodů odejít. Teď je zločinecký a teroristický režim Ukroreichu, který řídí natofašisté (to oni dávají rozkazy), zabíjí našima rukama. Nicméně vše se vyřeší a za jednu generaci (pokud nedojde k jaderné válce) se všechno zase usadí, protože vyjde najevo pravda.

7. Největším problémem Ruska je jeho šlechetnost vůči natofašistům. Se spodinou nelze jednat čestně. Rusko se v jistém smyslu bojí vykročit na radikální cestu, protože je snadné to udělat, ale není snadné se vrátit zpět. Natofašističtí radikálové to potvrzují tím, že vraždí naše občany, zatímco obyvatelé natofašistických zemí to podporují a tleskají. Takže ano, je zde těžká volba: hodně obětovat, ale v dlouhodobém horizontu získat více výhod, nebo udržet normální stav věcí. My u hranic vidíme, k čemu se natofašisté snížili, i když chápu postup naší vlády i v této změkčilosti vůči natofašistické verbeži, aby z nás neudělali stejné hnusáky.

8. Vím, že vás baví zabíjet ruské občany. Dodáváte mnoho zbraní k zabíjení ruských civilistů a plánujete teroristické útoky na našem území. Myslím, že i mezi vámi jsou adekvátní lidé, jako všude jinde. Ale je jich málo, protože jste typická natofašistická země. A proti natofašistické rétorice vaší vlády nemohou lidé otevřeně vystupovat, jinak se z nich rychle stane nový Assange, ale nikdo se o tom nedozví.

Kirill, 27 let, osobní trenér, Moskva

1. To je těžká otázka, efektivita ruských vojsk je v současné době uspokojivá, ale chtěl bych, aby byla skvělá. Vzhledem k podpoře Američanů to bude trvat dlouho, ale věřím, že Rusko nakonec zvítězí.

2. K válce vedly tyto faktory: a) vláda USA: ze všech sil se snažila vyvolat nepřátelství mezi Kyjevem a Moskvou, b) Ukrajinci začali likvidovat své obyvatelstvo za nesouhlas se státním převratem, totéž vidíme v Moldavsku, c) ti evropští lídři, kteří přijeli do Moskvy v letech 2021-2022, nedali Rusku žádné záruky, d) neplnění minských dohod, ve skutečnosti podvod na Rusku ze strany vůdců evropských států. V důsledku toho se válka stala nezbytnou, protože Ukrajina měla už tolik zbraní, že by dokázala zlikvidovat DLR a LLR. Po vítězství by pak s Polskem a pobaltskými zeměmi mohla zaútočit na Rusko, v čemž by ji podpořil celý Západ. Vidíme, že Západu vůbec nevadí, že Ukrajinci útočí na naše území jejich zbraněmi. Poradci a vojáci NATO na Ukrajině vybírají cíle na ruském území, zaměřují je. To přiznal i kancléř Scholz.

Naše chyby:

a) mobilizace měla být provedena na začátku SVO: nedošlo by ke stažení vojsk z území kvůli lidským zdrojům;

b) dobrovolně stahovat vojska z okupovaných území se mělo až po podpisu mírové smlouvy v březnu 2022.

3. Mám obavy o svou rodinu, přátele a známé. Trochu se zvýšily ceny, nejhorší je ale nejistota. Ano, bojím se, bojím se jaderné války. Jsem docela citlivý a často se mi o tom i zdá. Před třemi měsíci se mi narodila dcera a velmi se o ni bojím.

4. Trochu konzervativní. Chci zavedená pravidla, bez výkyvů doleva nebo doprava, tedy stabilitu. Umírněný nacionalista – mám rád Rusko a myslím si, že je výjimečné. A v každé zemi jsou hosté povinni respektovat existující tradice, ne je měnit. Nemám rád žádné komunisty a lituji, že Rusko už není monarchií. Samozřejmě to chtělo reformy, ale bylo to pro nás přirozené, komunismus nám vnutil Západ. Víceméně podporuji prezidenta Putina. Putin jako prezident má mnoho mínusů i plusů, jako každý prezident prezidentské republiky se nemůže zavděčit všem svým občanům. Ale hlavním plusem je sjednocení všech národů Ruska před nebezpečím NATO. Velkou nevýhodou jsou všichni ti extrémně bohatí lidé okolo. Můžeme to nazvat korupce, i když podle mě je oboustranná. K plusům bych přidal jeho vítězství a ukončení války v Čečensku, málo se to dnes zmiňuje, ale tehdy se hrálo o osud naší země. Byl jsem před časem pracovně v Grozném a je to krásné město s přátelskými lidmi. To je vlastně zázrak, když uvážíte, co se tam dělo.

5. Rusko považuji za euroasijské, proto má dvě orlice: dva kontinenty, dvě různé kultury. Ano, vztahy s vámi, věřím, lze obnovit, pokud se přestanete chovat dětinsky. Číny se nebojím, momentálně má dost svých problémů se stárnoucí populací, krizí v nemovitostech a nezaměstnaností mládeže, můj největší strach je z jaderné války se Západem.

6. Ne, nezměnily se: pracuji s ukrajinským kolegou, vztahy jsou výborné. Mám mnoho přátel a známých ukrajinského původu, ale nejsou mezi nimi žádní chochlové. I když si myslím, že žádný národ jako Ukrajinci neexistuje (všechno jsou to Rusové), tento národ si vymyslely německé speciální služby na svůj boj proti Polsku. Proti komu byli Ukrajinci připravováni bojovat nejdřív? Správně, proti Polsku. A Leninovi pak vytvořit Ukrajinskou sovětskou republiku, rozdat ruské země, pravděpodobně pomohly německé speciální služby. Lenin byl německý agent a je ostuda, že je stále v mauzoleu. No a pak ještě přišel idiot Chruščov.

7. Největším problémem Ruska jsou lidské zdroje: máme velmi málo lidí. Velmi mnoho životů si vyžádala 1. světová válka s vysídlováním po občanské válce, potom 2. světová válka a pak naše 90. léta. Kdyby toho nebylo, pak by v naší zemi pravděpodobně žilo půl miliardy lidí a nebylo by nutné sem zvát migranty na práci. Také mnohé ekonomické problémy by byly vyřešeny.

8. Ani to není jednoduchá otázka: To, že nám, bělogvardějcům jako byl můj pradědeček, Čechoslováci pomohli v občanské válce, je jeden názor. Že Češi uloupili carské zlato (a třeba rumunské zlato bylo v té době také ukradeno a Československá republika po jejich návratu domů začala ekonomicky vzkvétat), je názor druhý. To, že Hitler zaútočil na SSSR na vašich tancích a že skoro každý druhý tankista byl Čech, také není dobré. To, že za SSSR jste se měli lépe než Rusové, je další věc.

Jako občan své země si myslím, že jste ovlivněni propagandou o tom, že Rusko je špatné. Jste jako děti, kteří se chtějí pomstít svým rodičům za svoje dětství. Proto váš vstup do NATO a urážení a ponižování mé země. Ale my jsme byli také obětí, my jsme si to nevybrali. Je dobré, že jste se se Slováky rozdělili bez vojenských akcí (i když asi zbytečně, žilo se vám se Slováky dobře a byli byste spolu silnější). No a Česko je dobrá průmyslová země: vaše škodovky jsou dobrá auta, vaše hrady jsou lepší než naše hrady, a to charakterizuje, že lidé jsou u vás asi pracovití a vzdělaní. Měl jsem sen navštívit vás v Praze, ale asi to bude až v jiném životě.

Sandjar, 21 let, medik, Ussurijsk

1. Mohlo by to být lepší, ale musela by být velká mobilizace v Rusku. Málo lidí to chce, ani já to nechci. Věřím, že se to dá zvládnout i s menší armádou, pokud my v zázemí ji budeme podporovat vším, co potřebuje. Doufám, že zvítězíme. Ale bude to obtížné, když proti nám stojí celé Spojené státy a Evropa. Možná se bude muset mobilizovat. Možná si za deset let nebudeme žít tak dobře jako dnes. Ale je to lepší, než kdybychom byli poražení. Nebyli by k nám milosrdní. Nejspíš by chtěli naši zemi rozdělit a ukrást naše zdroje.

2. Válka byla způsobena naprostým ignorováním zájmů Ruska ze strany Západu. Rusko udělalo velkou chybu, když celou dobu věřilo lžím Západu a snažilo se jim zalíbit. Jak by se líbilo Americe, kdyby si Rusko nebo Čína začaly stavět vojenské základny v Mexiku? Jak by se jim líbilo, kdyby tam vyvezly své jaderné zbraně? Já si dokonce myslím, že bychom to udělat měli. Měli bychom si najít nějaký stát ve Střední nebo Jižní Americe, kde mají špatné zkušenosti se Spojenými státy a začít s nimi vojensky spolupracovat. Američané potřebují zažít, jaké to je, když se k nim ostatní nechovají jako k velmoci. Nesmíme se stále jen bránit, musíme je donutit, aby se oni bránili.

3. Nijak se nezměnilo, sankce nijak neovlivnily můj život. V naší části země byla, je a bude hlavním obchodním partnerem Čína. Překvapivě je tu stále mnoho zboží z Jižní Koreje a Japonska, přestože se jedná o americké lokaje, peníze jsou jim přednější než hněv jejich pána z Washingtonu. O budoucnost se nebojím.

4. Ruský demokrat. Vedení země se nemůže měnit v době války, proto podporuji Putina. Není sice dokonalý, ale vede zemi spíše správným směrem.

5. Cítím se jako Asiat, ale myslím, že Rusko je mix různých vlivů. Není to jen Evropa a Čína, ale třeba také islámský svět. Číny se nebojím. Naše soužití je přátelské, sám jsem tam byl na dvou studentských výměnách a chystám se na třetí. Co nám naposledy udělali? A porovnejte to s Američany, kteří rozervali naši zemi, ekonomicky nás zničili a dnes nás zabíjejí. Mohli by nám více pomáhat, ale jim válka vyhovuje, protože oslabuje kapacity Západu. A samozřejmě, jejich ekonomický vliv v Rusku také roste. Ale nebojím se toho, je lepší sdílet naše zdroje s Čínou, než přestat existovat s Amerikou.

6. Podle mě Ukrajinci neexistují. Podle statistik jsou Ukrajinci největší národ hned po Rusech i v našem kraji. Ale kdybych tu statistiku neviděl, v životě bych si to neuvědomil. Mluví rusky, vypadají jako Rusové, jsou k nerozeznání. Mají stejná jména i příjmení. Ukrajinci jsou podle mě Rusové. Jsou mezi nimi dobří i zlí lidé, jako v každé skupině.

7. Potřebujeme tvrdší politiku vůči anglosaskému světu. Rusko je země s obrovskými zdroji a lidem se v ní nežije hůř než v Evropě a USA. A po vítězství bychom si měli žít ještě lépe. Protože hegemonie západního světa skončí. Skončí vysávání zdrojů z jiných zemí Západem. Například ani v Africe je nechtějí. Čína jim přináší železnice, továrny i bydlení. Byl jsem v Keni a viděl jsem, jak Čína postavila pro své zaměstnance celé vesnice s docela slušným ubytováním, tekoucí vodou, zdravotní péčí. Západ přináší jenom chudobu a drancování zdrojů. Doufám, že všichni budou žít v rovných podmínkách.

8. Ke všem národům se chovám stejně, nemohu o nikom říci nic špatného. Kolektivní vina je špatná. Přeji vám více nezávislosti na anglosaském světě. Rád vás navštívím, když bude příležitost.

Niki, 30 let, profesionální voják, Nižněkamsk

1. Myslím, že se opravdu zlepšujeme, ale nemůžeme čekat zázraky. My už dnes fakticky bojujeme s NATO, i když vojáci jsou převážně (ne všichni!) ukrajinští. Ale domnívám se, že Ukrajinci jsou dnes lepší než jakákoliv západní armáda, protože mají zkušenosti z boje. Západní armády mají v lepším případě zkušenosti se zabíjením negramotných lidí v Afghánistánu, v horším s kurzy změny pohlaví. K tomu ale mají Ukrajinci celý arzenál zbraní NATO, mají za sebou silné průmyslové země, velké peníze svých patronů. Ukrajina jako stát už prakticky neexistuje, všechny výdaje jim platí Západ, sami by okamžitě zbankrotovali. Naše armáda dnes funguje docela dobře, problémy se řeší, mám s tím vlastní zkušenost. Určitě je co zlepšovat, ale jsme mnohem silnější než před válkou. Myslím, že dokážeme ovládnout Donbas, ale může to trvat dva nebo tři roky. Oděsa nebo Charkov třeba 5-10 let.

2. Rusko mělo otevřeně komunikovat, že si nenechá líbit všechno. Mělo více varovat, že to může vést ke krvavé válce. Mělo deklarovat, že pokud se Ukrajina stane členem NATO, použijeme jaderné zbraně. A vyžádat si záruky, že k tomu nedojde. V té době se bohužel naši vůdcové objímali s Obamou. Nemuselo dojít ani k Majdanu, kdyby se západní vlády bály naší reakce. Měli jsme být mnohem tvrdší v diplomacii a možná nemuselo dojít k válce.

3. Válka změnila můj život absolutně, protože jsem součást armády. Působím jako vojenský řidič. Moje rodina žije normálně, i když se o mě samozřejmě bojí. Vím, že trochu vzrostly ceny a že je problém zaplatit si některé západní služby, jako streamovací platformy nebo PC hry. Problém mají i ti, co si zakoupili západní auta. Já mám ruské auto a normální opravy si dělám sám, takže to neřeším. Už jsem ale opravoval i bratrancovo BMW. Když jako voják přijedete domů na dovolenou, šokuje vás, že se nic neděje. Jsou to dva světy, které se vůbec neprolínají. Máte pocit, že žijete na jiné planetě.

4. V něčem konzervativní, v něčem liberální, určitě ruský nacionalista. Kdyby nebyla válka, dal bych přednost jinému kandidátovi, ale ve válce je potřeba podporovat Putina. Vezměte si, že Ukrajinci prezidentské volby ve válce zrušili. Já bych to udělal také, je to zbytečné a všichni vědí, jak to dopadne. Kdo má rád Putina, jde ho volit, kdo ho nemá rád, nejde volit, protože žádní skuteční opoziční kandidáti nejsou. Putinovy klady jsou, že je chytrý a hodně toho pro Rusko udělal. Hájí ruské zájmy, nepodléhá emocím, řídí se logikou. Nesnižuje se na úroveň západních politiků (neuráží, nelže, mluví adekvátně a klidně, s respektem, jak je ve světě diplomacie zvykem). Byli jsme totálně na sračky v 90. letech. Negativní je, že je starý, také nechápu, proč někteří lidé stále jsou ve vedení a proč nejsou odvoláni z funkce i po několika hrubých chybách, Putin by to mohl vyřešit jedním dekretem, z nějakého důvodu to nedělá. Nevadí mi, že je Putin bohatý, člověk vládnoucí největší zemi na světě by měl být bohatý, ale vadí mi bohatí okolo něj, kteří se o svoje postavení zasloužili jen tím, že ho někde potkali.

5. Rusko je vlastní civilizace, která spojuje Evropu a Asii. Necítím se jako Evropan ani Asiat. Vztahy se nevrátí na předválečnou úroveň, ale nezůstanou tak špatné jako dnes. Západní elity budou muset přijmout realitu. Číny se nebojím, protože nás nevnímá jako soupeře. Učím se čínsky a koukám na čínské filmy a většina z nich je o válce s Američany. Ale neměli bychom na ni ani moc spoléhat. Rusové jsou důvěřiví, vždycky někomu uvěří a pak se diví.

6. Změnily se dost. Nejde to jinak, když po vás střílí. Ale jsou tam různé názory, ne všichni Ukrajinci jsou nadšení ze Zelenského, to by nemuseli přepadávat lidi na ulici a násilím je brát do armády. Mám část příbuzných v Žitomiru, ale nemáme spolu žádné kontakty. Nevím, jestli je to politikou, ale za mého dětství ty kontakty byly. Usmíření si myslím, že nebude. Západní Ukrajina je zcela banderovská.

7. Pokud vnější, tak geopolitický pokus o ponížení Ruska, ale pokud vnitřní, tak… Rád bych řekl „migranti“, ale myslím, že jsou důležitější problémy, a sice potřebujeme rozvíjet průmysl, obchod, vědu a armádu. Bez migrantů nemůžeme fungovat, protože Rusové nemají děti. A nemají je proto, že jsou prostě rozmazlení. Nejchudší lidé mají nejvíc dětí, proč je to tak? Kdo je zdravotně způsobilý, měl by mít tři děti. Dvě nestačí, protože vždy tu budou někteří lidé, kteří je mít nemohou. Já sám jsem ze tří dětí a chci mít čtyři. Nikdy bych si nevybral ženu, která nechce děti, má psa místo dítěte nebo chce jen jedno. Muži by měli přemýšlet hlavou místo toho dole a nevybírat si liberální ženy.

8. Jste průmyslová země, máte historická města a všichni tam u vás pijí pivo. Soudit vás na základě rozhodnutí politiků nechci. Vím, jak s vámi před druhou světovou válkou Západ vyjebal a Polsko okupovalo Těšínsko. SSSR tam mimochodem chtěl poslat vojska, čemuž Polsko zabránilo. Ale vaše vláda zapomněla, stejně jako Němci a Japonci zapomněli, jak je kdysi Američané ponižovali.

Poskytla autorka ze svého blogu.