23.6.2024 | Svátek má Zdeňka


RUSKO: Putinovo zdraví a „tajné“ úniky informací

2.6.2022

Západní rozvědky přiživují spekulace o zdraví ruského prezidenta Vladimira Putina. MI6 dokonce tvrdí, že už je po smrti a má dvojníka. Jiné zprávy mu dávají „maximálně tři roky“. Spekulace o zdraví ruského prezidenta Vladimira Putina dotáhla do „dokonalosti“ britská tajná služba MI6. Ruský prezident Vladimir Putin je možná už týdny či měsíce po smrti a na veřejnosti za něj může vystupovat dvojník. Podle médií o tom spekulují zdroje z britské tajné služby MI6, podle kterých by Rusové Putinovu smrt asi delší dobu tajili. Je to další z řady mediálních spekulací, z nichž jiné tvrdí, že je Putin vážně nemocen a léčí se s rakovinou. Pokud by takováto „informace“ byla pravdivá, válka na Ukrajině není Putinova válka, ale jeho dvojníka a rozkaz k útoku na Ukrajinu musel vyjít z jiných míst než od Putina. To by mimochodem znamenalo, že všechny zaručené zprávy o tom, že Putin „ztrácí podporu“ v Kremlu, jsou „pravdivé“- protože Putin je mrtvý a zastupuje ho dvojník, podpora Putinovi je skutečně na nule. Spekulace ve stylu MI6 jen nahrávají ruské propagandě a mají tu samou „hodnotu“ jako termíny invaze Ruska vyhlašované CIA včetně památného data 16.2.2022, kdy se nic nestalo a dokonce se i náš prezident Miloš Zeman „nachytal“ a obvinil CIA z neprofesionality.

Davší zprávy od údajně „dobře informovaných zdrojů“ přímo v ruské tajné službě FSB hovoří o tom, že má Putin rakovinu. Nejmenovaný člen ruské tajné služby FSB, ze které už v minulosti unikly zmínky o prchající podpoře Putina, teď prozradil, že lékaři poprvé určili, jak dlouho může ještě ruský prezident žít – tři roky. S informací přispěchal britský list The Mirror.„Má vážnou a pokročilou formu rakoviny. Nemá před sebou více než dva nebo tři roky života,“ měl říci ruský špeh. Podle časopisu New Lines by ale v takovém případě Putin podstupoval chemoterapii a ztrácel by vlasy, což na snímcích a videích viditelné není.

Vzhledem k tomu, že se údajně jedná o „zaručené informace“ přímo z ruské tajné služby, měli bychom údajně tuto informaci brát naprosto vážně. Problém je v tom, že tyto tak zvané úniky mohou být další zdařilou akcí FSB, která živí v západních médiích zprávy o rakovině s tím, že Putin už vlastně dávno nevládne a zemi řídí někdo úplně jiný. O tom, kdo by to byl, se také vedou spekulace. Je přinejmenším pozoruhodné, že se podobné spekulace o výměně Putina za „silovika“ objevovaly v médiích již po okupaci Krymu a jeho anexi Ruskem v roce 2015. Odborníci na ruskou politiku se shodují, že v okolí Vladimira Putina během posledního roku získali navrch představitelé silových složek, kteří prosazují tvrdý postup na Ukrajině. Oslabili naopak byznysmeni a liberální technokrati. Kdo je kdo v nejvyšších kruzích Kremlu se pokusíme zmapovat v novém seriálu nazvaném Putinovi muži.

Putin ale „přežil“ dalších sedm let a po napadení Ukrajiny jen stoupnul počet článků, které považují Putina buď za vážně nemocného rakovinou, psychicky vyšinutého, nebo rovnou za mrtvého. Vůbec nelze vyloučit, že spekulace v západních médiích šíří ruská tajná služba a přispívá tak k chaosu, který v západní politice vůči Rusku vládne. Zatímco Německo tvrdí, že panuje „všeobecná shoda“ na tom, že Ukrajina nebude dostávat těžké zbraně, Velká Británie tvrdí pravý opak.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj také přispívá svou troškou do mlýna a tvrdí, že se Ukrajina nevzdá žádného svého území a že ukrajinské jednotky hrdinně bojují. Pak odjede na frontu a odvolá šéfa tajných služeb charkovské oblasti za „nedostatečnou obranu Charkova“. Ukrajinští velitelé připouštějí, že se budou muset vojska stáhnout z Luhanské oblasti, aby nebyla obklíčena ruskými silami. A Západ vytrvale podporuje válku na Ukrajině a názory ostřílených stratégů, jako Henry Kissinger, jsou zesměšňovány jako „hlouposti“. Víra v zázračné zbraně a vítězství Ukrajiny je ostatně typická pro Zelenského rétoriku.

Pokud připustíme, že je Putin na konci s dechem, vůbec to neznamená žádnou výhru. Podle médií se mezi jeho nástupce řadí lidé, kteří by z pohledu Ukrajiny byli ještě horší než Putin a usilovali by o úplnou porážku Ukrajiny a její samostatnosti. Ukrajina nyní evidentně ztrácí a pokud by se snad v budoucnosti chtěla pokusit okupovaná území dobýt, může to být úkol nad její kapacitní možnosti. A bude-li u moci Putin nebo jeho dvojník či někdo „horší“ než Putin na tomto faktu nehraje žádnou roli.