14.4.2024 | Svátek má Vincenc


RUSKO: Mučení zadržených jako běžná praxe

27.3.2024

Proč je dobře zdokumentovat případ mučení zadržených podezřelých z moskevského teroristického útoku?

1) Rusové se tím sami chlubí. Není nejmenší pochybnost že to udělali a je docela dobře vidět co udělali.
Je tohle zacházení pro ně něco jako běžná praxe? Polní telefon TA-57 asi nebudou mít na policejní stanici v Moskvě proto, protože by si s ním ještě dneska někomu telefonovali. A spousta lidí, co měla tu smůlu padnout jim do zajetí a to štěstí, že byli pak vyměněni a ze zajetí se vrátili, vypověděla o tom, že tohle je u Rusů něco jako běžná pohostinnost. Aby jí na vás aplikovali vůbec nemusíte zastřelit stovku civilistů někde v obchoďáku. Takže tady máme potvrzení těch výpovědí, které nám sami Rusové nabídli.

2) Cokoliv Rusové zveřejní, že jim ti Tádžikové vypověděli, má téměř nulovou váhu. Rusové mají zadání politicky tenhle případ zneužít a najít v něm nějakou „ukrajinskou stopu.“ Bude jasné, co si o tom myslet.
Je naprosto zcestné říkat, že Rusové se mučením chtějí dozvědět pravdu. Toho člověka, kterému uřízli ucho a nutili ho to ucho sníst, se vůbec na nic neptali. Ten člověk, kterému pouštěli elektřinu do genitálií, jim ve videu, které před tím zveřejnili, odpovídal úplně na všechno, co se ho zeptali. Oni ani nepředstírají, že to mučení používají jako prostředek jak se dozvědět pravdu. Dělají to a zveřejňují to kvůli tomu, aby uspokojili nějaké prahnutí po pomstě a pak taky proto, aby získali materiál pro politicky nadiktovanou linii vyšetřování, která nemá s nalezením pravdy nic společného.

3) Tohle bude obecný filosofický bod a asi nejdůležitější. Výslech útrpným právem byl během osvícenectví zrušen z nějakého důvodu. Zpět ho přivedly dost hnusné totalitní režimy dvacátého století a právě to, jak se v nich policejní složky chovaly k podezřelým nebo obviněným byla jedna z charakteristik toho, proč jsou ty režimy tak zlé.

Takovou policii chceme?

Vážně chceme systém, kde policajti mají možnost po zatčení člověka zmlátit, řezat mu uši, vydloubat oči a mučit ho elektrickým proudem do genitálií? Ať už je podezřelý z toho, že udělal cokoliv, tak pravidla, která tohle zakazují tu jsou proto, že chrání i nás před policejní zvůlí. A že pokud by takové praktiky byly povolené, tak by policejní práce přitáhla přesně ten typ lidí, kteří si libují v tom, že mohou někoho beztrestně pořádně zmučit.

Představte si, že vás bude za nějaké podezření zatýkat a vyslýchat člověk, který před tím na videu jinému podezřelému odřezal uši, pouštěl mu elektrický proud do přirození, to video si nahrál a pak ho sám pyšně vystavil na sociální sítě a dostal za to od prezidenta medaili a pochvalu. (Ta jednotka, co dotyčné Tádžiky zadržela a kde byl ten chlap, co tam jednomu odřezal ucho, teď byla oficiálně vyznamenaná). Jak by vám asi bylo?

Jaký typ lidí se asi bude hlásit v náborové kampani k policii, která má reklamu: když se k nám přidáte můžete beztrestně lidi mlátit, řezat jim uši a mučit je elektrickým proudem. Budou pak v tom policejním sboru převažovat normální, duševně vyrovnaní jedinci nezneužívající svých pravomocí nebo brutální sadisté, které přilákají právě tyhle možnosti „naplnění“?

Zkušenost po 11. září

Poté, co začala válka s terorem po 11. 9. 2001, tak v USA a obecně na Západě se začala vést velká diskuse, jestli tím, že se chycení teroristé věznění na Guantanamu podrobují metodám výslechu typu spánková deprivace nebo waterboarding nejsme taky náhodou na šikmé ploše. A ta debata se vyvinula tak, že možná jsme. A lidi, kteří se účastnili nějakého mučení zajatců v Iráku a v Afganistánu byli potrestáni a nikoliv odměněni. Protože v západním civilizačním okruhu je větší svoboda projevu a lepší nalézání rovnováhy ve složitých otázkách.

Protože na Západě na každého, kdo ve veřejném prostoru volá: „s teroristy se zachází příliš mírně. Musíme přitvrdit.“ připadá jeden aktivista volající: „už jsme až příliš tvrdí, musíme to zacházení zhumanizovat“ tak tu vůbec ta možnost nalezení nějaké rovnováhy existuje.

V Rusku právě teď všichni propagandisté a všechna média jedou linku: musíme přitvrdit. Musíme cítit nenávist, vztek a zášť a tu nenávist musíme přetavit do těch nejtvrdších opatření. Musíme jim uřezat uši, uřezat genitálie, zabít jejich rodiny a to všechno je naprosto v pořádku. Tady se podívejte, co jsme už udělali a buďte na to pyšní. Neexistuje tam ve veřejném prostoru žádný balancující hlas, který by volal: zacházíte příliš daleko. Chceme trest pro viníky, ale ne slepou pomstu na rodinách.

To je jeden z mnoha důvodů, proč si Rusko nezaslouží mít nějakou pozici „světového pólu.“

Vláďa Krupa, Konzervativní noviny