Sobota 27. července 2024, svátek má Věroslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

RUSKO: Moskva si zaharašila zbraněmi

diskuse (126)
8. května 2008 byl slavnostně uveden do svého úřadu nový ruský prezident Dmitrij Medveděv a hned den nato Moskva oslavila výročí zakončení druhé světové války mohutnou, obavy vzbuzující militaristickou parádou. Bylo to poprvé od rozpadu Sovětského svazu, kdy po Rudém náměstí rachotily tanky a raketové nosiče se svými taktickými střelami. Byl to záchvěv ledového vichru připomínající léta studené války a zároveň vzkaz Vladimíra Putina celému světu, že Rusko se za poslední roky jeho prezidentské funkce opět stalo přední světovou vojenskou silou.

„Není to žádné rachocení zbraněmi,“ ujišťoval Putin už 5. května, „my nikoho neohrožujeme.“ Avšak ten samý den jsme slyšeli z Gruzie, že válka s Ruskem o autonomní oblast Jižní Osetie a o autonomní republiku Abcházii (obě se nachází na území Gruzie) je „na spadnutí“.

Podle novinářů Davida Nowaka a Vladimíra Isachenkova z Associated Press (6.5.2008) se za dobu, co byl Putin v úřadu, výdaje na zbrojení zvýšily osminásobně a dosáhly čtyřiceti miliard USD ročně. Avšak podle expertů musí Rusko ještě ujít dlouhou cestu než dosáhne vojenské síly, kterou mělo za sovětské vlády.

Výroční oslava Dne vítězství nad nacistickým Německem vypadala letos velmi působivě, ale někteří ruští komentátoři si myslí, že skutečná ruská vojenská moc by mohla být daleko výraznější, kdyby značná část výdajů na armádu nebyla promrhána korupcí, kronismem (kamarádíčkovstvím) a špatným hospodařením. Armáda je v lepším stavu, než byla v době po rozpadu SSSR v roce 1991, ale je stále příkladem ruské neschopnosti správně využít obrovských příjmů za prodanou ropu, zejména v oblasti infrastruktury. Sovětský svaz byl před dvaceti lety přiveden do bankrotu centrálním plánováním a státním řízením ekonomiky. Po rozprodeji podstatné části veřejného majetku v devadesátých letech stát za Putina opět rozšířil svoji roli v národním hospodářství a plánuje vytvořit nové mohutné, státem vlastněné vojenské a technologické konglomeráty.

Bývalí ministři Boris Nemcov a Vladimír Milov nedávno vydali publikaci „Putin: The Bottom Line“, ve které píší, že zejména armáda vedle penzijního systému, veřejného zdravotnictví, vyššího vzdělání a silniční sítě za Putina značně v mnoha směrech zaostala, „erodovala“ a potřebuje nákladnou obnovu. Hlavní příčinou, tvrdí autoři, je „ponoření se Ruska do nebývalého bahna korupce“, které protéká vládou.

INDEM, výzkumná nadace se sídlem v Moskvě, uveřejnila informace, podle kterých objem korupčního obchodu v Rusku vzrostl z 36 miliard USD v roce 2001, na přibližně 319 miliard USD v roce 2005.

Vojenský rozpočet tvoří v Rusku asi 4,6 procenta hrubého domácího produktů a je podle Stockholm International Peace Research Institutu zhruba stejný jako podíly HDP na vojenské výdaje v Číně a Spojených státech. Avšak generálové nedovolí, tvrdí specialista na bezpečnost Andrej Soldatov, aby peníze proudily tam, kde jsou nejvíce zapotřebí, a to například „zanechává ozbrojené síly rychlého nasazení ve špatném stavu“. V absolutních číslech je však ruský rozpočet jen malým zlomkem amerického a někteří novináři se domnívají, že Pentagon má na ozbrojené síly USA mnohonásobně víc prostředků než Kreml. (Absolutní čísla mohou však být do jistě míry zkreslující, protože v USA jsou v rozpočtu na ozbrojené síly zahrnuty mimo platů všech vojáků, kteří jsou profesionálové, i náklady na penze veteránů, sociální zabezpečení vdov a sirotků, na nemocnice pro veterány a podobně. V Číně a Rusku jsou s největší pravděpodobností náklady na vojenské stavby, vojenské školy, vojenský výzkum a výrobu zahrnuty v rozpočtu jiných ministerstev.)

Vojenské problémy mohou být jedním z důvodů, proč Medveděv opakovaně vybízí k boji s korupcí, kterou nazývá „smrtelnou nemocí, která zachvátila společnost“. Putinův Kreml investoval do armády 150 miliard USD, ale armáda zůstává převážně vyzbrojena zastaralými zbraněmi a disponuje nemoderním zařízením.

Moskva demonstrovala svoji válečnou sílu nejen na Rudém náměstí 9. května 2008, ale už před mnoha měsíci, když Putin obnovil dálkové hlídkové lety bombardovacích letadel, které pak nejednou směřovaly do blízkosti amerických základen, letadlových lodí a k pobřeží spojenců sdružených v NATO, a vyburcovaly stíhačky Spojených státu a spojenců k obranným manévrům. Putin také posílil vývoj nových strategických zbraní a vyhrožuje rozmístěním raket k srdci Evropy. Olejová bonanza posledních let poskytla Rusku finanční prostředky k znovudosažení obávané vojenské síly a jen morální úpadek ruské společnosti toto úsilí zbrzduje.

Aston Ondřej Neff
27. 7. 2024

Jako zlověstné předznamenání byl teroristický útok na francouzskou železniční dopravu. Sabotáž...

Jakub Michálek
27. 7. 2024

Autoritáři mají jedno společné: odpudivý a nenávistný jazyk, který uměle vyrobila mašinérie...

Marian Kechlibar
27. 7. 2024

Základní příčinu shrnul architekt Jan Kasl slovy „systém tvoří stavebním řízením nepolíbení...

Jan Ziegler
27. 7. 2024

Pro některé jedince v Česku je národovecký maďarský premiér velkým vzorem. Ve skutečnosti však...

Aston Ondřej Neff
25. 7. 2024

Kolik by stálo přemalování červených pruhů sanitek na zelené? Jak se asi přemýšlelo? Představuji si...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Aston Ondřej Neff
26. 7. 2024

Jako uchazeče o post eurokomisaře navrhuje vláda Josefa Síkelu.

Milan Smutný
26. 7. 2024

Co je vlastně ten dnes již jedněmi (spotřebiteli a podnikateli) proklínaný systém, druhými...

přečetl Panikář
25. 7. 2024

Že mají dámské plavky předvádět muži, považovali diskutující, včetně řady ženských sportovkyň, za...

Lenka Štěpánková
27. 7. 2024

Tělesné trestání dětí je nepřípustné. Novela občanského zákoníku, která obsahuje tuto deklaraci,...

Zbyněk Petráček
27. 7. 2024

Leckomu se nelíbí výraz hybridní válka. Je prý moc gumový. Ale to, co se dělo před olympiádou,...

27. 7. 2024

Oficiální název zní aerofobie nebo také aviofobie. Ačkoliv se nám může strach spolucestujících zdát...

Tomáš Kazda
26. 7. 2024

Zahájení, které nemá obdoby. Poprvé v historii se slavnostní ceremoniál přesunul mimo stadion....

Lidovky.cz
26. 7. 2024

Zatímco se na řece Seině v Paříži plavily desítky lodí se sportovci během oficiálního zahájení...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz