Sobota 1. 6. 2024Laura polojasno10 °C

Diskuse k článku

RUSKO: Likvidace Memorialu

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

  • Příspěvků: 112
  • Poslední: 6.1. 2022 10:51
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
P. Molík 3.1.2022 12:22

Carská říše byla větší než území nástupnického bolševického režimu, tedy území pozdějšího SSSR se všemi patnácti svazovými republikami. Bylo by dobré, aby si každý znalostí chtivý člověk přečetl Dějiny všesvazové komunistické strany (bolševiků). Carský režim měl k dokonalosti nekonečně daleko, ale on stmeloval národy, které už v dobách počátků Kyjevské Rusi a v pozdějších historických etapách zachránily tehdy slaboučkou evropskou křesťanskou civilizaci před nájezdy mongolských nájezdníků a dalšími uzurpátory. Rusko vícekrát zachránilo evropskou civilizaci, naposledy v souboji s Hitlerem. Je možné, že přijde doba, kdy zase budeme muset prosit Rusko o pomoc. Ještě nyní se veze mnoho mocipánů na módní vlně protiruské hysterie.

Š. Hašek 3.1.2022 13:20

R^

J. Lukavsky 3.1.2022 14:33

"Carský režim měl k dokonalosti nekonečně daleko," asi stejně daleko jako ostatní státy. Tady se líčí car jako psychopatický vrah, ale za poslední rok jeho vlády bylo popraveno prý 12 lidí za politický delikt, nejčastěji za pokus o atentát na cara. Troškař že? Takový Stalin to byl jinačí kabrňák. A ze zaostalého Ruska vzešli Čajkovskij, Mendělejev, Lomonosov... J.L. end

J. Kindl 3.1.2022 15:05

Rusko má jeden problém. Neví, kde má hranice. Původní příměstský stát se za pár let dokázal imperiálními válkami roztáhnout se od Baltského moře až ke Kanadě. Svá území získávalo na úkor Švédska, Osmanské říše, Finska, Japonska, Číny a dalších zemí. Podrobovalo si jeden národ za druhým a ničilo jejich kulturu. Po druhé světové válce, kterou pomohlo rozpoutat získalo východní Evropu. Žádný stát nemá tak v sobě zakořeněn imerialismus jako Rusko.

J. Jurax 3.1.2022 15:36

To máte těžký s těmi úkory

Kupříkladu český stát dosáhl své velikosti na úkor Charvátů, Doudlebů, Lučanů, Slavníkovců ... Francie na úkor Bretonců, Burgunďanů, Provensálců, o Německu bych radši nemluvil a o státech obou Amerik tuplem ...

A to "Původní příměstský stát se za pár let dokázal ... " je vtip nebo projev kolosální neznalosti?

M. Vojta 4.1.2022 11:42

Kindl a Diviš, to je dvojka, která přijímá jen jeden názor, jejich intelekt víc nepojme. Jen pravda Západu, všechno ostatní je zrada. Proč musím takové voly zažívat podruhé.

J. Kindl 3.1.2022 15:10

Rusko vícekrát zachránilo evropskou civilizaci, naposledy v souboji s Hitlerem. To myslíte jako humor. Kdo pomohl rozpoutat druhou světovou válku. Nebylo to náhodou SSSR. Kdo v době, kdy byla bombardovaná V. Británie dodával pro německé bombardéry palivo, mazadla, a další nutné věci k vedení války.Kdo pomohl významně SSSR v době, kdy bylo nacistickým Německem. Dostávalo od vše od onucí až po tanky a ocel k výrobě tanků. Máte pocit, že nás SSSR osvobodilo. Já jsem přesvědčen, že jedna okupace, vystřídala druhou.

J. Durda 3.1.2022 15:52

A kdo se celá 30. léta (marně) snažil přesvědčit západoevropské mocnosti k vytvoření protihitlerovské koalice? Kdo jediný nám nabídl v roce 1938 vojenskou pomoc?

Jako nechci dělat ze SSSR nějakého svatouška, ale takhle jednoduše interpretovat dějinné události je ošidné. Zvláště, když ta následná okupace byla v podstatě důsledkem rozdělení sfér vlivu mezi Západem a Stalinem.

J. Kindl 3.1.2022 17:59

Pane Durdo, . V Británie a Francie měla snahu uzavřít se Stalinem dohodu o společném postupu proti Německu. Stalin si kladl takové požadavky, které nemohli spojenci přijmout. Dochoval se dokument, kde Stalin nadiktoval Klimentu Vorošilovi pokyny, jak postupovat při jednání s cílem nedohodnout se. Jak to vyjádřil k otázce paktu se Stalinem Hans von Herwath " , který jednal za Německo. Byli jsme schopni dosáhnout dohody se Sověty, protože jsme mohli bez problémů ze strany německé veřejnosti nabídnout Rusku pobaltské státy a východní Polsko. To Britové a Francouzi s jejich veřejným míněním udělat nemohli " To je přesně to, co chtěl Stalin po Francii a V. Británii, aby souhlasila s anexí východního Polska a pobaltských států, stejně tak Finska. Jak se Stalin vyjádřil dne 7. září 1939 v rozhovoru s Molotovem, Dimitrovem Ždanovem: Nemáme nic proti tomu, aby se pěkně poprali a oslabili jeden druhého. Nebylo by zlé, pokud by německé ruce zatřásly postavením nejbohatších kapitalistických zemí (především Anglie) Aniž by si to Hitler uvědomoval nebo po tom toužil, podlamuje a podrývá kapitalistický sytém. Můžeme manévrovat, podporovat jednu stranu proti druhé, aby se ještě lépe servali, až servou a vyčerpají nastoupíme my.

P. Hák 3.1.2022 18:31

"V Británie a Francie měla snahu uzavřít se Stalinem dohodu o společném postupu proti Německu."

Můžete upřesnit, kdy tu snahu měly?

J. Václavík 3.1.2022 20:48

Vykládáte pitomosti, bylo to přesně naopak. Velká Británie a Francie se dohodnout NECHTĚLY. Viz například Bůh synergie.

J. Jurax 3.1.2022 16:02

Ano.

Avšak pravíte-li A, musíte dodat i B. Totiž proč se tak stalo, proč vznikl pakt Molotov-Ribbentrop a co mu předcházelo.

Rovněž byste měl ozřejmit, proč tatáž Británie bombardovaná i pomocí sovětské ropy (a posílající pomoc Finsku sověty napadenému) ihned po přepadení SSSR začala vysílat do SSSR konvoje s pomocí? První britský konvoj PQ-0 doplul do sovětského přístavu Archangelsk již 31. srpna 1941. A proč vůbec bylo odpudivému Stalinovu režimu masivně pomáháno, byt ne až tak masivně, jak si možná myslíte?

A nakonec - porovnejte si počet zničených divizí Německa i jeho spojenců na všech západnich frontách včetně severní Afriky a na východni frontě. Obdobně porovnejte počet německých ztrát na všech západních frontách včetně bitvy o Atlantik a bombardovací ofenzívy a počet německých ztrát na východní frontě.

Pokud o tom všem nemáte pojem, gúgl Vám pomůže.

Svět opravdu není černobílý ...

J. Kindl 3.1.2022 17:36

Stalin v době, kdy sovětská armáda ustupovala, obrátil se na USA a Spojené království o pomoc. Churchill, i když bylo Spojené království svíráno letadly Luftwaffe, pomoc slíbil a stejně tak pomoc slíbilo USA a Kanada. Pomoc do SSSR šla z 25 procent arktickou cestou, z 25 procent pomoci šlo přes Irán a 50 procent pomoci přes Vladivostok. První konvoj arktickou cestou vyrazil 12 srpna a pak 21 srpna 1941. Byl velmi malý a tvořilo jej šest obchodních lodí. Vezl rozebraná letadla Hawker Hurricane, pryž, cín. Konvoj dorazil 31 srpna do Archangelska. Při sestavování konvojů Britové od sovětských spojenců očekávali víc, než byli ochotní poskytnout. Chtěli, aby od Medvědích ostrovů poskytovali letecké krytí. Na podporu ze vzduchu vůbec nedošlo. Krytí konvojů sovětským loďmi se ukázala také nemožná. Ruské torpédoborce, byly těžké, pomalé a na moři těžko ovladatelní.Do Ruska bylo arktickou cestou vypraveno 811 lodí. Z nic h plavbu dokončilo 720, 33 se z různých důvodů vrátilo a 58 jich bylo potopeno, což představovalo ztrátu 7,2 procenta. Zpět se jich vrátilo 717 z důvodu, že lodě byly předány Sovětům. Ze 717 vracejících se lodí jich bylo potopeno 29, což představuje ztrátu 4 procent. Z tuto cenu dostalo Rusko arktickou cestou 4 miliony vojenského materiálu, z toho 5 000 tanků, a 8 000 letadel. Celková pomoc Sovětskému svazu mezi léty 1941 až 1945 představovala 21 621 bitevních letounů a 12 439 tanků a samohybných děl. Většina pomoci přicházela z USA. Mimo zbraní poskytlo USA SSSR 4, 4 miliony tun potravin, dalších 200 000 tun potravin poskytla Kanada. Dostalo 15, 4 milionů párů vojenských bot, 2 000 lokomotiv určených pro sovětské tratě, 11 000 nákladních automobilů, 90 nákladních lodí, 98 milionů metrů bavlněných tkanin, 57 milionů metrů vlněných tkanin, k tomu benzín, suroviny a další věci.

J. Jurax 3.1.2022 19:38

Ano.

Jen detail - bitevní letoun je terminus technicus označující letouny kategorie Il-2 nebo Hs-123 a 129. Západní spojenci letouny této kategorie nedisponovali, k témuž účelu užívali stíhací bombardéry, typicky Typhoon nebo Hurricane Mk. IIC a D, a stíhačky vůbec. Tudíž nedodali do SSSR ani jeden. Měl jste patrně na mysli bojové letouny.

Jinak pozoruju, že citujete Málo známou historii z druhé světové války z vlastního blogu, omlouvám se tedy za uštěpačnou poznámku "Pokud o tom všem nemáte pojem, gúgl Vám pomůže". Nicméně s tím tam napsaným by se dalo polemizovat (letadlo JU 88 nebylo zastaralé, nýbrž naopak, a ovšem nebylo dálkový bombardér, nýbrž Schnellbomber), ale to se sem nevejde.

J. Kindl 3.1.2022 20:22

Do SSSR byly dodána letadla hurricany, tomahawky a kittyhawky, aircobry. spitfiry.Trojnásobný hrdina Sovětského svazu A. I. Pokryškin létal od jara 1943 na Na spitfiru létal dvojnásobný hrdina Sovětského svazu A. V. Vorožejkin.

J. Jurax 4.1.2022 12:47

Ale no jo, taky Bostony a Mitchelly a Hampdeny a Kingcobry a Cataliny a taky pár Thunderboltů a aircobra je Airacobra; to ví každý kluk co lepí letadýlka, já s tim začal v půli šedesátých let ... starýho vorla budete učit lítat ... ;-D

M. Vojta 4.1.2022 11:44

Kindl, Kindl. Mlčeti zlato, vždyť ze sebe děláte před lidmi, kteří mají znalosti, úplného hlupce.

P. Diviš 3.1.2022 18:20

V souboji s Hitlerem, kterého podporovali tak dlouho, dokud jim to sám nezatrhl.

Čert vem takové zachránce.

J. Kindl 3.1.2022 18:46

Pane Diviš na to jste přišel kde ??

J. Jurax 3.1.2022 19:47

Ehm ... vždyť píše v zásadě to co Vy ... :-)