3.6.2024 | Svátek má Tamara


RAFAH: Jde o peníze

20.5.2024

Není divu, že jsou Egypťané i Hamás na IDF kvůli obsazení palestinské strany hraničního přechodu Rafah rozhořčení. Palestinci snažící se opustit Pásmo Gazy již několik let tvrdí, že je vždy potřeba podplatit Hamás i egyptské úředníky. Hamás i Egypt se nyní bojí, že o tuto palestinskou dojnou krávu přijdou.

Izraelské obranné síly (IDF) dobyly 6. května 2024 hraniční přechod Rafah mezi Pásmem Gazy a Egyptem, což Egypt i Íránem podporovaná teroristické skupina Hamás silně odsoudily.

IDF uvedly, že mají „informace o tom, že teroristé využívají hraniční přechod k teroristickým účelům.“ O den dříve odpálili teroristé Hamásu z blízkosti terminálu Rafah rakety směrem ke kibucu Kerem Šalom, přičemž zabili čtyři izraelské vojáky a několik dalších zranili.

V reakci na izraelskou vojenskou operaci Hamás a Egypt okamžitě vydaly prohlášení odsuzující dobytí hraničního přechodu Rafah a prohlásily, že tento krok „ohrozí“ životy Palestinců a zdrží dodávky humanitární pomoci do Pásma Gazy.

V prohlášení egyptského ministerstva zahraničních věcí se uvádí: „Egypt co nejdůrazněji odsuzuje izraelské vojenské operace v palestinském městě Rafah a obsazení hraničního přechodu Rafah Izraelem.“

„Tato nebezpečná eskalace ohrožuje životy více než milionu Palestinců, kteří jsou na tomto hraničním přechodu primárně závislí, protože tudy jsou ranění a nemocní převáženi k ošetření a dopravuje se tudy do Pásma Gazy humanitární pomoc našim palestinským bratrům.“

Hamás i další palestinské teroristické skupiny působící v Pásmu Gazy také nad krokem Izraele vyjádřily rozhořčení a uvedly, že obsazení hraničního přechodu kýmkoliv jiným než Palestinci nebudou akceptovat.

„Kontrolu hraničního přechodu Rafah jakoukoliv jinou stranou nepřijímáme,“ varovaly teroristické skupiny. Vyzvaly arabské a muslimské státy, aby „odmítly jakékoliv plány a pokusy ovlivňující palestinsko-egyptskou suverenitu nad hraničním přechodem Rafah.“

Není divu, že jsou Egypťané i Hamás na IDF kvůli obsazení palestinské strany hraničního přechodu Rafah rozhořčení. Palestinci snažící se opustit Pásmo Gazy již několik let tvrdí, že je vždy potřeba podplatit Hamás i egyptské úředníky. Hamás i Egypt se nyní bojí, že o tuto palestinskou dojnou krávu přijdou.

V roce 2015 egyptský novinář Ahmed Moussa odhalil, že Hamás vybírá od Palestinců za průchod přes hraniční přechod Rafah až 6 000 dolarů.

O rok později palestinská novinářka Noha Abu Amr na svém Facebooku napsala o strastech své 50leté matky, která žádný úplatek Hamásu nezaplatila a přes hraniční přechod Rafah ji nepustili. Řekla, že její matka seděla na podlaze a líbala na hraničním přechodu úředníkům ruce i nohy před zraky ostatních cestujících a prosila je, aby jí umožnili vycestovat. „Chovali se k ní jako zvířata,“ vyprávěla Abu Amr. „Máme právo cestovat bez úplatků a bez korupce. Žijeme pod diktaturou Hamásu.“ Abu Amr byla později zatčena bezpečnostními složkami Hamásu, byl jí zabaven mobilní telefon a příspěvek na Facebooku byla nucena smazat.

Arabská a západní média informovala, že od začátku války mezi Izraelem a Hamásem v říjnu 2023 jsou Palestinci, kteří chtějí opustit Pásmo Gazy přes terminál Rafah, nuceni uplácet egyptské úředníky tisíci dolarů. Válka vypukla poté, co teroristé Hamásu napadli Izrael a 7. října 2023 zmasakrovali, sťali, znásilnili a rozřezali 1 200 Izraelců. Navíc bylo teroristy uneseno a odvlečeno do Pásma Gazy více než 240 Izraelců. Teroristická skupina tam stále drží v zajetí 132 rukojmích, z nichž mnozí byli mezitím zřejmě zabiti.

„Za opuštění Pásma Gazy platí lidé egyptským úředníkům 5 000 dolarů,“ napsal 23. listopadu 2023 na platformě X palestinský novinář Hind Khoudary z Pásma Gazy.

Britský deník The Guardian 8. ledna 2024 napsal, že, pokud chtějí Palestinci opustit Pásmo Gazy přes hraniční přechod Rafah, tak musí makléřům zaplatit úplatky až do výše 10 000 dolarů.

„Opustit Pásmo Gazy přes hraniční přechod Rafah dokázalo jen velmi málo Palestinců, ale ti, kteří se snaží dostat na seznam lidí, kteří přes něj mohou jezdit každý den, říkají, že po nich síť zprostředkovatelů a kurýrů s údajnými vazbami na egyptské zpravodajské služby požaduje vysoké ‚koordinační poplatky‘.“

Deník The Guardian citoval jednoho Palestince žijícího v USA, který uvedl, že za to, aby dostal svou ženu a děti na seznam, zaplatil 9 000 dolarů. V den cesty mu bylo řečeno, že jména jeho dětí na seznamu nejsou uvedena a bude muset zaplatit další 3 000 dolarů. Řekl, že makléři „obchodují s krví Gazanů.“

„Je to velmi frustrující a smutné,“ řekl. „Snaží se zneužít lidi, kteří trpí a snaží se dostat z pekla v Pásmu Gazy.“

Podle deníku The Guardian:

„Síť zprostředkovatelů z Káhiry pomáhající Palestincům opustit Pásmo Gazy funguje v Rafahu léta. Ale ceny od začátku války prudce vzrostly, dříve se platilo kolem 500 dolarů za osobu.“

Deník The Guardian vyzpovídal řadu Palestinců, kteří vypověděli, že by za opuštění Pásma Gazy museli zaplatit 5 000 až 10 000 dolarů, přičemž někteří kvůli tomu spustili crowdfundingové kampaně.

Palestinec žijící ve Spojeném království uvedl:

„Vydělávají peníze na neštěstí druhých. Lidé se zoufale chtějí dostat ven, aby si zachránili život, a oni se místo pomoci na nás snaží vydělat. Pokud existuje způsob, jak lidi dostat ven, tak proč nám prostě nepomohou?“

Britský zpravodajský web Middle East Eye (MEE) 1. května 2024 napsal, že společnost vlastněná vlivným egyptským podnikatelem a spojencem prezidenta Abd al-Fattáha as-Sísího vydělává na Palestincích prchajících z Pásma Gazy až 2 miliony dolarů denně.

„Společnost Hala Consulting and Tourism Services vlastněná sinajským kmenovým vůdcem a obchodním magnátem Ibrahimem al-Organim účtuje Palestincům přecházejícím skrz Rafah z Pásma Gazy do Egypta nejméně 5 000 dolarů za dospělého a 2 500 dolarů za děti do 16 let.“

„Společnost má na hraničním přechodu Rafah monopol na poskytování transferových služeb. Rafah je pro Palestince jediným východem z Pásma Gazy, který nevede do Izraele, a tudíž je v současné době pro Palestince jedinou možností, jak se z pobřežní enklávy dostat.“

Podle webu Middle East Eye (MEE) tato společnost jen za poslední tři měsíce od zoufalých Palestinců snažících se opustit Pásmo Gazy vyinkasovala odhadem minimálně 118 milionů dolarů.

„Pokud bude situace stejná jako v dubnu, může společnost do konce letošního roku jen z takzvaného VIP seznamu lidí, které společnost Hala převádí přes hranici z Pásma Gazy do Egypta vydělat hodně přes půl miliardy dolarů...“

„Palestinské a egyptské zdroje webu MEE uvedly, že do koordinace výjezdu Palestinců z Pásma Gazy bylo nahodile zapojeno několik zprostředkovatelů.“

„Předtím, než společnost Hala získala monopol a standardizovala poplatky, bylo dospělým Palestincům za opuštění Pásma Gazy účtováno až 11 000 dolarů.“

„Před válkou společnost Hala účtovala každému, kdo opustil Pásmo Gazy přes Rafah 350 dolarů za osobu, nyní se pro Palestince tento poplatek zvýšil 14krát.“

Podle palestinského velvyslance v Káhiře Diaba Allúha uprchlo od začátku války z Pásma Gazy do Egypta odhadem 80–100 000 Palestinců.

Začátkem roku 2024 web MEE oznámil, že platit za vpuštění do Pásma Gazy musí i mezinárodní charitativní organizace s rozsáhlými zkušenostmi s poskytováním nouzové pomoci ve válkách, hladomorech a zemětřesení na Blízkém východě a v Afghánistánu. Za jeden kamion s humanitární pomocí musí zaplatit 5 000 dolarů společnosti napojené na egyptskou zpravodajskou službu.

„Charitativní organizace, která nechce být jmenována, aby se vyhnula překážkám v poskytování pomoci v Pásmu Gazy vyjádřila webu Middle East Eye své rozhořčení nad tím, že musí zaplatit to, co otevřeně označila jako úplatek státnímu úředníkovi.“

Tiskový mluvčí charity webu MEE řekl:

„Pracovali jsme v dobách válek, zemětřesení a jiných katastrof po celém světě, ale dosud jsme se nesetkali s tím, že by se stát snažil těžit z doručení humanitární pomoci. Když musíme platit úplatky za každý kamion, tak to vyčerpává naše zdroje.“

Podle MEE:

„Tato informace poskytnutá charitativní organizací našemu webu je prvním konkrétním důkazem o tom, že Egypt a subjekty napojené na egyptskou vládu požadují snížení objemu humanitární pomoci směřující do Pásma Gazy...“

MEE uvedl, že jeho spolupracovníci hovořili s pěti palestinskými rodinami, které všechny potvrdily, že za zprostředkování odchodu z Pásma Gazy zaplatily poplatky v řádech tisíců amerických dolarů nebo eur.

Egypťanka Nadia Atawy, která v Pásmu Gazy uvázla po vypuknutí války, na videu uvedla, že se přes hraniční přechod Rafah nemůže vrátit ke své rodině v Egyptě, protože není schopna zaplatit úplatek 650 dolarů. „Nemám peníze na zaplacení,“ postěžovala si paní Atawy. „Mám s sebou děti a úplatek si nemohu dovolit zaplatit. Nevím, co mám dělat.“

Za to, že z palestinské strany hraničního přechodu Rafah vyhnal Hamás, by Palestinci měli být Izraeli vděční. Hamás tento hraniční přechod kontroloval od roku 2007, kdy tato teroristická organizace ovládla Pásmo Gazy. Hamás hraniční přechod využíval k vybírání peněz pro své zkorumpované úředníky a jejich rodiny. Nyní jsou za útěk z Pásma Gazy Palestinci nuceni platit tisíce dolarů Egypťanům.

Důvody, proč Egypt a Hamás tak halasně protestují proti obsazení hraničního přechodu Rafah Izraelskými obrannými silami, jsou tedy nabíledni: jak jedni, tak druzí přijdou o miliony dolarů. Zdá se, že Egyptu a Hamásu je utrpení Palestinců uvězněných v Pásmu Gazy ve skutečnosti lhostejné. Záleží jim jen na tom, aby co nejvíce vydělaly na lidech, kteří se Pásmo Gazy zoufale snaží opustit.

Bassam Tawil je arabský muslim, který žije na Blízkém východě.

Překlad původního textu: The Real Reason Hamas and Egypt Oppose Israel’s Control of Rafah, the Only Border Out of Gaza
Překlad: Libor Popovský, Helena Kolínská

Poskytl server Gatestone institute