Sobota 27. července 2024, svátek má Věroslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Diskuze

PALESTINCI: Zaslouží si samostatný stát?

Již téměř sto let zuří konflikt o Svatou zemi mezi Židy a palestinskými Araby, kteří si ji při přivlastňují pouze pro sebe a to navzdory skutečnosti, že jim nikdy nepatřila, jaktěživ neexistoval v dějinách samostatný Palestinský arabský stát.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
KK

Palestinci nejsou národ.

Člen výkonného výboru Organizace pro osvobození Palestiny (OOP) Zahír Músejn v rozhovoru pro nizozemský deník Trouw, v roce 1977:

„Žádný palestinský národ neexistuje. Vytvoření palestinského státu je pouze prostředkem pokračování našeho boje proti státu Izrael za naši arabskou jednotu. Ve skutečnosti dnes není žádný rozdíl mezi Jordánci, Palestinci, Syřany a Libanonci. O palestinském lidu mluvíme dnes pouze z politických a taktických důvodů, protože národní zájmy Arabů vyžadují, abychom jako účinný prostředek boje proti sionismu vyzvedli existenci zvláštního 'palestinského národa'. Jordánsko jako suverénní stát s definovanými hranicemi nemůže uplatňovat nároky na Haifu a Jaffu. Jako Palestinec si však mohu nepochybně nárokovat Haifu, Jaffu, Beer-ševu i Jeruzalém. Jakmile jednou prosadíme naše právo na celou Palestinu, nebudeme váhat ani minutu a spojíme ji s Jordánskem.“

0 0
možnosti
KK

Po porážce Osmanské říše došlo k jejímu rozpadu. Společnost národů pak přidělila území na Blízkém východě do správy vítězných mocností. Konference v San Remu v roce 1920, svěřila Velké Británii mandát nad částí bývalé Otomanské říše nazývané jako Palestina (dnešní Jordánsko, Izrael, pásmo Gazy, Západní břeh Jordánu). Hlavním důvodem a cílem, proč toto území bylo svěřeno Britům, bylo vytvořit tam národní domovinu pro židy na základě Balfourovy deklarace z roku 1917, která vznikla mimo jiné jako výraz uznání a ocenění zásluh židovských vojáků v bojích proti Turkům.

100 % území britského mandátu Palestina tehdy zabíralo plochu 118 000 km2. Území určené pro židovskou domovinu bylo však v průběhu času postupně dále děleno a zmenšováno. Dělení britské mandátní Palestiny proběhlo v několika fázích.

První dělení Palestiny 16. září 1922

Velká Británie představila Spojeným národům memorandum, podle kterého se nadále slib o národní domovině pro Židy neměl týkat Zajordánska, které bylo předáno Hášímovcům. Z původního Britského mandátu Palestina, tvořilo Zajordánsko celých 77 %, což je 91 000 km2

Po prvním dělení Palestiny zbylo pro vytvoření židovské domoviny: 100 % – 77 % = 23 % z původního území Palestiny.

Druhé dělení zbytku Palestiny 7. března 1923

Z původního území Palestiny tedy zbylo 23 %, které se dále dělilo.

7. března 1923 byly z území vyčleněny Golanské výšiny. Ty byly předány na základě francouzsko- britské dohody Sýrii, tehdy pod francouzským mandátem. Po skončení francouzského mandátu v roce 1944 se Golanské výšiny staly součástí Sýrie. Jednalo se o území o přibližné rozloze 1 176 km2, tedy zhruba 1 % původního Britského mandátu.

23 % – 1 % = 22 %

Po druhém dělení zbylo tedy 22 % původního území Palestiny.

0 0
možnosti
KK

Třetí dělení zbytku původní Palestiny 29. listopadu 1947

29. listopadu 1947 byla na 128. schůzi generálního shromáždění OSN přijata rezoluce č. 181 o rozdělení Palestiny.

Znamenala rozdělení zbývajícího území na tři části:

a) Oblast pro budoucí židovský stát činila zhruba 12,3 % původního Britského mandátu. Jednalo se přibližně o 14 461 km2. Z toho více než 75 % pak tvořila, v podstatě téměř neobyvatelná, poušť.

b) Oblast pro arabský stát tvořila asi 9,2 % z původního Britského mandátu Palestina, tedy 10 846 km2.

c) Asi 2 % území pak měla spadat pod mezinárodní správu, jednalo se zejména o oblasti okolo Jeruzaléma o celkové rozloze 516 km2.

Podle plánu OSN v důsledku vstřícného postoje mezinárodního společenství k rozdělení zbytku Palestiny tedy situace měla vypadat takto:

Židovské území – 12,3 % původního mandátu,

Arabské území – 77 % + 9,2 % = 86,2 %

Pod mezinárodní správou - 0,5 %.

0 0
možnosti
RL

Palestinci si zaslouží, zaslouží - Palestinci si rozhodně ZASLOUŽÍ! ;-)

0 0
možnosti
KK

Dostat pořádně na (_!_) !

0 0
možnosti
OM

Ne, nezaslouží. Nemluvě o faktu, že případný palestinský stát nemá s jejich přístupem ani v nejmenším na to, aby existoval.

0 0
možnosti
KZ

Tzv. Palestinci už svůj stát mají. Jmenuje se Jordánsko a vznikl v roce 1948 rozdělením Mandátního území britské Palestiny na Izrael a Jordánsko. Izrael získal 18% a Jordánsko 82% z tohoto území. Mimochodem, nikdy dříve v dějinách, a to až do konce 60 let minulého století se Arabové, žijící na tomto území nenazývali "Palestinci". Ještě pamatuji, jak se Arafat sám označoval za Syřana.

0 0
možnosti
BB
KK

Tak šup tam s nima !

0 0
možnosti
LD

A co jiného čekat od zlosynů, jejichž základní motivací je samotným satanem inspirovaný Korán?

0 0
možnosti
KK

Co od nich čekat ? To co spáchali 11.9.2001 a od té doby páchají podobné vraždy nás bélochů !

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz