Sobota 27. července 2024, svátek má Věroslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

PALESTINCI: Zaslouží si samostatný stát?

diskuse (53)


Již téměř sto let zuří konflikt o Svatou zemi mezi Židy a palestinskými Araby, kteří si ji při přivlastňují pouze pro sebe a to navzdory skutečnosti, že jim nikdy nepatřila, jaktěživ neexistoval v dějinách samostatný Palestinský arabský stát, ani nebyly nalezeny žádné důkazy, které by jakkoliv prokazovaly pravdivost palestinského tvrzení, zatímco na druhé straně celá Země izraelská vypovídá o tisícileté židovské historii, je poseta židovskými památkami ze starověku, což potvrzují archeologické nálezy, a proto se tzv. Palestinci snaží zničit všechny archeologické lokality v Judeji a Samaří, které nade vší pochybnost vyvracejí pravdivost jejich argumentace, a aby popřeli židovská historická práva vztahující se k Izraeli, tak se z toho důvodu uchylují se k barbarskému ničení všeho, co dokazuje oprávněné židovské nároky na Zemi izraelskou. Za odstrašující příklady palestinského vandalismu vztahujícího se k posvátným židovským objektům uvedu případy Rácheliny hrobky v Betlémě, Josefovy hrobky v Shechemu a synagog Hurvy v Jeruzalémě a Jerichu.

Ráchelina hrobka, známá také jako Kever Rachel, leží jižně od Jeruzaléma, poblíž Betléma kontrolovaného Palestinskou samosprávou (PA). Betlém se nachází v oblasti A, která je podle oselských „mírových dohod“ plně pod palestinskou kontrolu. Kever Rachel je podle židovské náboženské tradice místo, kde byla pohřbena jedna z pramatek židovského národa Ráchel, a proto ho Židé mají v náležité úctě, ačkoli na druhé straně tzv. Palestinci tento židovský nárok zarputile odmítají a prohlašují ho výhradně za muslimský svatostánek.

Smutnou, do očí bijící, skutečností je kontrast mezi tím, jak tato památka vypadala předtím, než Stát Izrael předal kontrolu nad Betlémem Palestinské samosprávě v čele s Jásirem Arafatem.

Tehdy to byla zvláštní, jednoduchá stavba s bílou kopulí a velkou menorou na střeše. Vstup do areálu byl možný branou, kterou lemovaly dva impozantní osmanské sebily. Nad branou visel nápis v hebrejštině „Kever Rachel Imeinu“, což v překladu znamená Hrobka Ráchel, naší matky.

Dnes tato původní historická stavba připomíná pevnost a je prakticky k nepoznání. Její zabezpečení bylo nutné kvůli několika násilným pokusům palestinských Arabů o její likvidaci a snaze ublížit židovským poutníkům navštěvující tuto svatyni. Palestinská touha zničit Ráchelinu hrobku je poněkud ironická vzhledem k jejich tezi, že je svatým muslimským místem.

V roce 1995 Izraelci předali kontrolu nad Betlémem palestinským představitelům v mylném přesvědčení, že jednají s rozumnými lidmi. Ráchelin hrob, který se nalézá na okraji Betléma, si však nechali. Současně s tímto převodem se Izrael vzdal i kontroly nad městem Shechem (Nábulus). Na území Shechemu se nachází další židovská svatyně místo známá jako Kever Josef neboli Josefův hrob, o němž někteří věří, že je místem Josefova posledního odpočinku. Palestinci tvrdí, že i tato lokalita je pro ně posvátná, ale důkazy o tom zůstávají kusé.

Kever Josef, kde stála také synagoga, si Izrael rovněž ponechal a na ochranu místa a zajištění bezpečnosti věřících zde byla umístěna malá posádka izraelských vojáků. V říjnu 2000, po vypuknutí extrémních palestinských násilností, však Izrael postoupil Kever Josef Palestinské autonomii v mylné snaze uklidnit výtržníky.

Palestinští násilníci pak podle očekávání brzy nato vtrhli do hrobky, poničili její vybavení a zapálili tamní modlitební knížky. Poté natřeli její bílou střechu na zeleno, což symbolizuje dokončení islámského převzetí moci.

Kever Josef se vrátil pod izraelskou kontrolu o dva roky později po operaci Obranný štít a posléze se zde obnovily sporadické židovské bohoslužby, i když pod silnou ozbrojenou ochranou a obvykle v noci.

Na rozdíl od Kever Rachel, Kever Josef leží ve strategicky nejistější pozici, protože se vyskytuje v Shechemu, zatímco Kever Rachel je na okraji Betléma a byla od města oddělena zdí.

Na začátku dubna letošního roku rozzuření palestinští chuligáni opět zdemolovali Josefovu hrobku, roztříštili náhrobní kámen, vytrhali elektrická zařízení a spálili modlitební knížky.

Celá akce se odehrála před zraky palestinských policistů, kteří neudělali nic, aby tuto spoušť zastavili, a možná ji dokonce podporovali. Izraelští opraváři pod ochranou izraelských obranných sil Josefovu hrobku o několik dní později renovovali.

To je palestinský modus operandi, zhoubný vzorec, který je důkazem naprostého pohrdání starověkem a náboženskými památkami.

Dne 12. října 2000 vtrhli palestinští výtržníci v Jerichu do starobylé synagogy Shalom Al-Yisrael z byzantské doby s úmyslem rozbít její dobře zachovalý centrální medailon s nápisem „Shalom Al-Yisrael“. Vzácnou mozaikovou podlahu se jim sice zničit nepodařilo, ale to nepopírá jejich zločinný záměr.

Když jeruzalémská židovská čtvrť v roce 1948 padla do rukou jordánsko-palestinských vojsk, všechny židovské instituce - včetně působivé synagogy v Hurvě - byly buďto srovnány se zemí pomocí výbušnin, nebo přeměněny na skládky odpadků či ohrady pro zvířata.

V tomto ohledu se metody palestinských Arabů neliší od těch z Talibanu a ISIS. V roce 2001 Taliban zničil jedinečné sochy Buddhy v Bamijánu. V roce 2015 pak ISIS zlikvidoval starobylé a nenahraditelné starožitnosti v Palmýře. Palestinské řádění v Josefově hrobce a jejich snahy poškodit další kulturně a nábožensky významné židovské památky odhalují jejich pravou tvář.

Propalestinští propagandisté neodsoudili palestinské barbarství vůči Josefově hrobce.

Amnesty International a Human Rights Watch, organizace až příliš ochotné šířit antisemitské urážky na cti proti židovskému státu, neprotestovaly proti tomuto palestinskému vandalství.

Josefův hrob, Ráchelin hrob, synagogy v Hurvě a Jerichu nejsou symboly tzv. „izraelské okupace“, ale jedná se o výsostné symboly judaismu, a už to stačí k tomu, aby vzbudily hněv těch, kteří usilovali a dodnes usilují o genocidu Židů.

Není pochyby, že Palestinci, kteří cítí zuřivou nenávist a nesnášenlivost vůči jiným náboženstvím a kulturám a jednají na základě této nenávisti násilným a destruktivním způsobem, si nezaslouží státnost.

Aston Ondřej Neff
27. 7. 2024

Jako zlověstné předznamenání byl teroristický útok na francouzskou železniční dopravu. Sabotáž...

Jakub Michálek
27. 7. 2024

Autoritáři mají jedno společné: odpudivý a nenávistný jazyk, který uměle vyrobila mašinérie...

Marian Kechlibar
27. 7. 2024

Základní příčinu shrnul architekt Jan Kasl slovy „systém tvoří stavebním řízením nepolíbení...

Jan Ziegler
27. 7. 2024

Pro některé jedince v Česku je národovecký maďarský premiér velkým vzorem. Ve skutečnosti však...

Aston Ondřej Neff
25. 7. 2024

Kolik by stálo přemalování červených pruhů sanitek na zelené? Jak se asi přemýšlelo? Představuji si...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Aston Ondřej Neff
26. 7. 2024

Jako uchazeče o post eurokomisaře navrhuje vláda Josefa Síkelu.

přečetl Panikář
25. 7. 2024

Že mají dámské plavky předvádět muži, považovali diskutující, včetně řady ženských sportovkyň, za...

Milan Smutný
26. 7. 2024

Co je vlastně ten dnes již jedněmi (spotřebiteli a podnikateli) proklínaný systém, druhými...

Tomáš Kazda
26. 7. 2024

Zahájení, které nemá obdoby. Poprvé v historii se slavnostní ceremoniál přesunul mimo stadion....

Lidovky.cz
26. 7. 2024

Zatímco se na řece Seině v Paříži plavily desítky lodí se sportovci během oficiálního zahájení...

Stanislav Kučera
26. 7. 2024

Roli čestného vůdce výpravy zažil už při hrách v Riu, kde slavnostní zahájení probíhalo na...

Jaroslav Veis
26. 7. 2024

Fotbal nemá logiku, zněl počátkem léta co chvíli z televize oblíbený citát slavného fotbalisty a...

Luboš Jirsa
26. 7. 2024

V Paříži v pátek oficiálně začaly 33. letní olympijské hry. Zúčastnit se jich má pod neutrální...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz