12.6.2024 | Svátek má Antonie


OSOBNOST: Rozhlasový král Larry King

28.1.2021

Rozhovorový král televizní stanice CNN, kde jeho hodinový každodenní pořad Larry King Live běžel od roku 1985 do roku 2010, pracoval ještě donedávna v RT America.

Poznali jste ho bezpečně podle toho, že nikdy ve studiu nenosil sako a místo něho měl vždy kšandy. Původně se jmenoval Lawrence Harvey Zeiger – jeho rodiče se přistěhovali do Spojených států z Rakouska, pocházeli ale z Běloruska - a už zpovídal lidi od svých třiadvaceti let. Vzdělání měl jen základní, ale rozhlasem byl tak fascinován, že od pěti let si na moderátora hrál v koupelně, kde mluvil do sprchy jako do mikrofonu. Peníze po škole si začínal vydělávat jako prodavač v obchodním domě a později v dodávkové balíčkové službě.

Larry King

Na svůj dětský sen ale nikdy nezapomněl, když v New Yorku v roce 1957 poznal jednoho zaměstnance CBS a svěřil se mu se svou touhou, dostal následující radu: Odstěhuj se do Miami, tam většina rozhlasových stanic nemá žádné odbory, začátečníci se rychle mění a staří zase dostávají brzy výpověď. Lawrence Zeiger okamžitě poslechl a bez váhání odjel na Floridu a hledal nějakou malou stanici, kde by mohl mít větší štěstí. Jeden z mnoha takových vysílačů našel, vstoupil dovnitř a měl skutečně štěstí. Práce sice pro něj nebyla, ale manager mu oznámil, že se mu jeho hlas zamlouvá. Toho mladý pan Zeiger využil a ze stanice se nehnul: stále se tam motal… Za dva týdny dostal skutečnou šanci. Jeden ze spíkrů dal výpověď.

Později o tom slavný Larry King říkal: „Když jsem si sednul do studia a měl uvádět písničky, myslel jsem si, že po mém tréningu v koupelně jsem zcela cool. Jenže sotva dozněl první song a já měl promluvit, nedostal jsem z hrdla ani hlásku. Za sklem v režii můj šéf řval: Řekni něco! Jsi v komunikačním kšeftu a nesmíš nikdy mlčet! Tehdy jsem udělal právě něco, co dělám dodneška: zcela jsem se otevřel a svému publiku se ke všemu přiznal. Řekl jsem: Hey, to je dneska moje první vysílání v životě, jsem trochu nervózní a můj manažer mně před chvílí dal i nové jméno. Od tohoto okamžiku se jmenuji Larry King, protože mé původní jméno se mu zdálo moc složité a těžko vyslovitelné.“

Z těch, které zpovídal, a bylo to řádově 40 000 lidí, si velice dobře vzpomínal na Marlona Branda, s kterým vedl rozhovor dvakrát v jeho domě. Uvítání začalo vždy šampaňským a od samého počátku byl prý pan Brando zcela přirozený, odložil make-up. Za neúspěch považoval, že se mu nepodařilo vyzpovídat polského papeže Wojtylu a kubánského vůdce Fidela Castra.

Nespokojený byl však v poslední době s kvalitou médií. Týdeníku Der Spiegel řekl: „Dříve manažeři byli ještě lidé z médi a věděli, o čem hovoří. Dnes jsou to jen účetní a účetním jde vždy jen o peníze, o profit. Obsah je nezajímá.“

Larry King zemřel 23. ledna 2021 ve věku 87 let.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus

(převzato z Blog.aktualne.cz se souhlasem redakce)

Autor je novinář a spisovatel