28.5.2024 | Svátek má Vilém


Diskuse k článku

OSN: Ukrajinská chyba

Že je OSN jednostranně protiizraelská, vnímáme jako smutnou realitu. Stejně jako to, že většinově nazírá na konflikt mezi palestinskými Araby a Izraelem optikou Ramalláhu a má značně zamlžený pohled na strůjce teroru.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Chrastina 16.11.2022 16:01

Lipavský příjemně překvapil. Díkybohu!!V [>-]

F. Kopecký 16.11.2022 18:28

Zřejmě dostal nůž na krk. jeho dosavadní postoje byly v souladu s Pirátskými názory protiizraelské.

J. Urban 16.11.2022 20:26

R^

J. Hanzal 16.11.2022 14:33

Ukrajina byla, je a bude jeden z nejzkorumpovanějších států na světě!!

J. Prečuch 16.11.2022 21:59

Ale uniformy a boty pro vojáky jim ze skladů nezmizly. I zbraně měli zakonzervovane v pořádku k použití . Možná je ta válka stmelí a vymýtí korupci . A už víme kde je car nahý. Korupce je všude . Jenom někde je v bílých limečkách a jinde v uniformách .

J. Sládeček 17.11.2022 8:01

👍

M. Martinelli 16.11.2022 12:36

podle mého osobního názoru vytvořeného na základě qui bono (komu dobrý) a velké korupci na ukrajině již před napadením bolševický ruskem to bude malý úplateček pro ukrajinského zástupce v osn (dovolím si tipnout cirka 10 míčů v dolarech) od arabů, pro něž je to kapka v moři, zvláště dnes, kdy se jim zisky z ropy znásobily a ukrajinské pro se jim hodí k nátlaku na izrael...

V. Kučer 16.11.2022 14:23

Asi to tak bude, ukrajinská vláda postojem svého zástupce v OSN moc nadšená není.

P. Brich 16.11.2022 15:51

V každém orchestru se občas někdo ufoukne. I v tom ukrajinsko-osvobozeneckém!![UA];-)

I. Hermanek 16.11.2022 10:45

Myš která řvala..film stary skvělý s Peterem Sellersem...naprosto bezchybně popisuje konání našeho premiéra a hejno stejných zoufalecu nazyvajicich se vláda pekari vyděšená atd. V našem případě bohužel happy end neprijde tak určité bohužel

L. Kuča 16.11.2022 13:26

A jak to souvisí s článkem?

M. Hoblík 16.11.2022 10:06

On to tenkrát někdo těm Ukrajincům předepsal nečitelně... Zelenskyj to dnes dostává z přímo USA i s obrázky a nemůže se mýlit!

P. Sura 16.11.2022 9:40

A potom že politika není svinstvo .....

J. Farda 16.11.2022 9:30

Známý bonmot zní - bylo to horší než zločin, byla to chyba ... :-/

F. Žůrek 16.11.2022 5:06

Ukrajina ještě není pevně zakotvený stát. To se právě teď řeší, a bohužel, válečným konfliktem se svým velkým sousedem.

B. Rudolf 16.11.2022 3:44

Já nevím, jestli si to pamatujete, ale Izrael se nějakou dobu po přepadu Ukrajiny Ruskem choval vůči Ukrajině dost uboze a trapně. Lze to pochopit a omluvit, ale není správné to vytěsnit, jako by se to nestalo.

Postoj České republiky k rezoluci považuji za správný. Ale jsem si vědom toho, že zvnějšku do tragického konfliktu mezi Izraelem a Palestinci není příliš vidět (a obávám se toho, že ani zevnitř) a není jasné, co s tím. Možná proto ta rezoluce.

R. Langer 16.11.2022 7:38

Ehm, a jakpak se Ukrajina chovala k Izraeli před přepadem, neměl byste i o tom nějaké informace? ;-)

H. Lukešová 16.11.2022 9:17

Izrael již nemá žádný důvod Ukrajině pomáhat, Ukrajina ho podtrhla, hlasovala s palestinskými teroristy v jedné s linii s Ruskem a Íránem, kteří na něj útočí. Ukrajinci si vybrali stranu, na které budou stát.

Doufám, že Izraelci nepošlou na Ukrajinu žádní zbraně, ani náboj, ani jednu pistoli. Ukrajina žebrá Izrael o pomoc a takto ho pak zradí. Ovšem na druhé straně Izrael poslal na Ukrajinu humanitární pomoc a polní nemocnici, takže pomáhá až dost.

Navíc Izrael má své strategické zájmy, potřebuje držet vztahy s Ruskem na nějaké udržitelné úrovni, operuje v Sýrii proti teroristům a v Sýrii působí Rusové.

A když se podíváme do historie, Ukrajinci si sebou ve vztahu k Židům nesou ošklivou minulost, během pogromu v 19. až20. století a poté během WW2 povraždili Ukrajinci, za WW2 s Němci přes 1,2 milionu Židů a někteří Ukrajinci sloužili i ve vyhlazovacích táborech a v době SSSR nebyl rozdíl mezi Rusem a Ukrajincem, SSSR byl hlavní silou antisemitismu ve světě. Takže ať se Ukrajinci zastydí a jdou sami do sebe. Respekt by měl být oboustranný, ne po Izraeli pořád něco chtít a sami nic nedat.

P. Sura 16.11.2022 9:47

Napsala jste to paní Lukešová poněkud ostře, ale naprosto věrohodně. Ono totiž je velice těžké hodnotit rozhodnutí jednotlivých států k různým vyjádřením (popřípadě krokům) bez znalosti širších souvislostí těchto rozhodnutí. A to by si měl vždycky svět uvědomovat. A je tedy dobře, že jste jako zde největší znalec izraelské politiky aspoň některé tyto souvislosti uvedla.

V. Čermák 16.11.2022 11:17

R^

R. Langer 16.11.2022 13:03

R^

J. Krejčová 16.11.2022 13:07

Izrael nemá důvod Ukrajinu zrovna milovat. Tak jako všichni i Izraelci vnímali hákové kříže, pochodňové průvody, nacionalismus na Ukrajině dávno před současnou válkou.

P. Brich 16.11.2022 16:00

Když dostali od Volodymyra příkaz, aby dodali protiraketové systémy, odpověděli, že největší bestie v koncentrákách byli Ukrajinci:-P

J. Hanzal 16.11.2022 14:32

Velmi dobře napsáno.R^R^R^

B. Rudolf 16.11.2022 15:50

Myslím si, že se mýlíte. Izrael má čím dál tím jasnější důvody Ukrajině pomáhat.

Pokud jde o antisemitismus na Ukrajině, myslím si, že jsem pochopil jeho příčiny, při shlédnutí jednoho z dílů německého seriálu: "Židé, historie jednoho národa". A tento seriál zcela jistě antisemitský nebyl a to ani náznakem.

V tom dílu vyprávějí o tom, co předcházelo povstání Bogdana Chmielnického na Ukrajině a s ním spojenými pogromy. A to, co tomu předcházelo, je tam popisováno prostřednictvím zápisků jednoho rabína z té doby. Šlo o to (pokud si to pamatuji správně), že polská šlechta vlastnící statky na Ukrajině žila hlavně ve Francii a její statky spravovali židovští správcové. Jestli za to mohli víc majitelé nebo správci statků, nevím, ale ten rabín byl zděšený z toho, jakým způsobem byli v jeho době ožebračováni a ničeni ukrajinští nevolníci, a obával se důsledků v podobě pogromů. Během těchto pogromů se děla skutečná zavrženíhodná zvěrstva, ale jejich aktéři byli zubožení zoufalí lidé na konci svých sil. K tomu nemělo nikdy dojít.

C. Berka 16.11.2022 20:41

takže příčinou ukrajinského antisemitismu v posledních cca sto letech a nyní bylo že za chmelnického povstání kolem roku 1650 se lidé na území části Ukrajiny rozzlobili na Židy a 100 000 jich povraždili ( a k tomu i nějaké Poláky)?

B. Rudolf 17.11.2022 4:33

Nevím, jestli jste to překroutil úmyslně nebo z nedbalosti. Antisemitismus je na naší planetě již velmi dlouho a je motivován do značné míry nábožensky (uvažování typu: "zabili nám Ježíška"), mocensky a rolemi ve společnosti, které byly Židům vnuceny a jichž se ujímali. V neposlední řadě také tím, že, když je když se něco děje, vždycky se hodí mít po ruce nějakého viníka. To, co jsem popisoval, patří do kategorie "rolí ve společnosti". Pogromy nebyly příčinou antisemitismu, ale jeho projevem. V období, které jsem popisoval, byl život prostých lidí na Ukrajině k nesnesení. A protože někteří Židé byli (v dané době na daném místě) správci šlechtických statků (a pravděpodobně v některých případech dost nemilosrdnými), prostí lidé v nich viděli příčinu svého utrpení. Máte pravdu v námitce, že je to již velmi dávno. Ale mohlo to do značné míry ovlivnit další vývoj vzájemných vztahů mezi Židy a Ukrajinci.

L. Kuča 16.11.2022 23:49

Já vám nevím, jakkoliv můžeme z WW2 vyvodit mnoho historických, psychologických a dalších jiných ponaučení, tak dnes je jako politický argument irelevantní a jako sjednocující narrativ celkem 'na oči v sloup'. Prostě proto, že už žije málokdo, kdo by si to z perspektivy dospělého pamatoval a už prakticky nikdo, kdo byl za to svinstvo zodpovědný. A nebudeme přece přenášet vinu otců na syny a event. další pokolení. Samozřejmě by bylo hezké udělat z ukrajinské strany alespoň symbolické gesto, sesumarizovat z dostupných zdrojů zločiny, na kterých se jejich předkové podíleli, event. z toho pro budoucí generace vytvořit nějakou expozici historické sebereflexe a oficiálně předat zástupci Izraele omluvu, byť současné generace za to nejsou zodpovědné (i když v tuhle chvíli mají asi jiné starosti). To rozhodně.

Jinak ale mi přijde tento způsob mezinárodní politiky poněkud nešťastný. "Vy jste nám nepodpořili rezoluci o nároku na reparace ze strany Ruska - my vás nepodržíme při hlasování o rezoluci popírající vaše historické nároky" ... jak malí kluci. Asi jsem naivní, když si myslím, že by se internacionální politika měla řídit poněkud vyššími a dospělejšími idejemi a ne po sobě házet hračkami. Ukrajinci by si měli uvědomit, že je to přinejmenším netaktické a odhalující absenci velkorysosti, a že takto svou mezinárodní podporu nejspíš nezlepší. Co se týče Izraele ... no, řekl bych, že v poslední době zažívám trochu něco jako deziluzi z Izraele, byť dřívější postoj hraničil s bezvýhradnou podporou. Tedy - ani na jedinou vteřinu nezpochybňuji jeho speciální status vyvoleného národa, bez sebenepatrnějšího náznaku závisti, už proto, že vyvolení znamená nejen požehnání, ale i extra tvrdé tresty. Deziluze pramení spíše z prospěchářské politiky, onoho přežvykování WW2 a už trochu únavného akcentování výjimečnosti holokaustu - jakkoliv byl zrůdný a děsivý - nicméně některé národy v historii byly 'zvláštně uzacházeny' až k naprostému zániku, zbytky se rozplynuly v národech okolních.

L. Kuča 17.11.2022 0:05

Také za mnoho vděčí USA, ale příliš hlasitou vděčnost jim neprojevují. Tato výpomoc směřuje téměř výhradně jedním směrem. I proto mi přijde, že Izrael pomoci Ukrajině se zbraněmi mohl - ne, nic jí nedluží, ale to USA nedlužily Izraeli také. Udělaly to prostě proto, že to bylo správné a etické. Ona by asi Ukrajina byla sotva s to Izraeli něco výměnou nabídnout. (Ale třeba se pletu.) Nedělá mi to úplně radost, spíš mě to až bolí, ale musím konstatovat, že by izraelská politika taky snesla citelné zlepšení (ovšem ne ve smyslu ustupování palarabům, jak se mu snaží vnutit levicoví progresoři). No nic, budu doufat, že mne budoucnost příjemně překvapí. Teď si raději půjdu projít zpravodajství z iránských protivládních demonstrací. Je super, že po 2 měsících stále trvají, nicméně trochu mě znervózňuje fakt, že za tu dobu nevytvořili nějaký seznam základních požadavků a nezorganizovali se. A přitom Irán potřebuje změnu režimu jako sůl. Tedy, snad to napíšu správně: להתראות ולילה טוב

J. Ganaur 16.11.2022 9:40

Ano, i Izrael má máslo na hlavě!A Ukrajinci se omluvili, narozdíl od Židů!:-/