13.6.2024 | Svátek má Antonín


OSN: Kytarista advokátem Ruska

15.2.2023

Bývalý frontman skupiny Pink Floyd Roger Waters nedávno vystoupil v Radě bezpečnosti OSN a prohlásil, že ruská agrese proti Ukrajině byla sice nelegální, ale vyprovokovaná Západem. To je samozřejmě lež, protože ruský vpád má jediný cíl, obnovení velkoruského impéria.

Velmi nelichotivé však pro Moskvu je, že její pře se neujal žádný špičkový advokát. Roger Waters je sice dobrým kytaristou, ale s jeho lidskými kvalitami je to horší. On totiž nenávidí Židy a stát Izrael. Takovým jako on se právem říká antisemité. Pan hudebník zcela nesmyslně obvinil Izrael ze zločinů apartheidu a etnických čistek. Vyzval rovněž umělce k jeho kulturnímu bojkotu a velmi nevybíravě napadá ty, kteří jej odmítají poslechnout.

Waters to má ovšem hodně popletené. Izrael je jedinou demokratickou zemí v oblasti Blízkého východu, která svým obyvatelům zajišťuje základní lidská práva. Židé jaksi nejsou nebezpečím pro své okolí, oni chtějí žít s Araby v míru. Jsou to naopak mnozí Arabové, kteří neuznávají právo Izraele na existenci, veřejně oslavují teroristické útoky a vraždy Židů, a hlásají jeho zničení. Arab se klidně může procházet po Jeruzalémě a nic se mu nestane, jestliže by však Žid v tradičním obleku přijel do Betléma, tak by to byla jeho poslední cesta, protože by naživu vydržel jen několik minut. A takové stoupence terorismu Roger Waters hájí.

Avšak možná to zase tak podle některých politologů překvapivé není. Je fakt, že prezident Vladimír Putin nikdy nevystupoval protižidovsky, mnozí z jeho okolí však ano. Tak otevřeně proruský web Aeronet omlouval Hitlera z rozpoutání II. světové války a obvinil Židy, že ji vyprovokovali. V Rusku je antisemitimus na vzestupu a desítky tisíc Židů v posledním roce opustilo Rusko a odcestovalo do zahraničí převážně do Izraele z obav o svoji budoucnost. Antisemitské nadávky na veřejnosti jsou v Rusku zcela běžné. Židé také mají také strach z toho, že pokud by Kreml neuspěl ve válce proti Ukrajině, tak by se lidový hněv mohl obrátit proti nim, jako viníkům neúspěchu. Koneckonců by to nebylo v ruské historii poprvé.