2.5.2024 | Svátek má Zikmund


NĚMECKO: O nepovedeném startu nové vlády

19.1.2010

V sousedním Německu se množí kritika vládní koalice z řad předních křesťanských demokratů ze strany CDU, jako je například předseda poslanecké sněmovny, tedy bundestagu, Norbert Lammert, či ministerský předseda z CDU ze Saska-Anhaltska Wolfgang Böhmer, který už svým věkem patří mezi nejzkušenější politiky: je mu totiž třiasedmdesát let.

Nové vládě křesťanských demokratů CDU/CSU a svobodných demokratů FDP se hlavně vyčítá, že při tvorbě společného programu si politici zadělali na problémy, kterým se mohli vyhnout, kdyby byli důslední a méně populističtí. Tato výhrada se týká převážně způsobu, jakým tato vládní koalice chce řešit průmyslový růst. Nejčastěji se kritizuje nesystematický krok snížení daně z přidaného hodnoty pro hoteliéry, který dle těchto politiků představuje typický klientelismus, protože takových oborů, kterým by snížení daní pomohlo, je celá řada. Například snížení daní pro řemeslníky by bylo asi mnohem prospěšnějším krokem než toto rozhodnutí vlády, protože by alespoň částečně odstranilo černou práci, která představuje v Německu velký problém. Dalšími výjimkami se podle politiků z CDU nic nevyřeší. Politika naopak potřebuje znovu získat schopnost říkat nahlas některým lobbistickým požadavkům NE!

Další problém představuje dle kritiků z CDU snižování daní: V koaliční smlouvě se slibuje snížení daní již v průběhu tohoto kalendářního roku ve dvouciferné výši, a to v miliardách eur. Tito politici ale pro takové razantní snížení daní za dané ekonomické situace nevidí žádný prostor, protože už podpora na nastartování ekonomiky stála Německo osm miliard eur, a tím se tato země podle CDU dostala na samou mez únosnosti celkového zadlužení. Víc si už Německo nemůže podle nich dovolit. V tuto chvíli totiž nikdo nedokáže říci, kde je možné uspořit nějaké peníze, které by se mohly lidem vrátit.

Největší problém podle pana Böhmera představuje snaha některých politiků snižovat daně v době hospodářské krize, tedy za situace, kdy země potřebuje každé euro, aby se hospodářství odrazilo ode dna. Křesťanští demokraté mají v současnosti hlavní problém se svobodnými demokraty, protože jim přestávají rozumět: Léta tvrdili, že je nutné zamezit dalšímu zadlužování země, ale v okamžiku, kdy se po jedenácti letech dostali do vlády, se chovají opačně a nemají problém s tím si půjčovat miliardy jen kvůli tomu, aby snížili daně.

Podobný rozpor vidí tito politici v tom, jak chce koalice řešit od roku 2011 financování příspěvků na pojištění proti nezaměstnanosti. Dnes vláda navrhuje zvýšení příspěvků, které v Německu musí platit každý zaměstnanec, a tím ulehčit státní kase. Jenže ještě na stranickém sjezdu v Lipsku to byla právě CDU, která tam prosadila návrh na řešení sociálního vyrovnání pomocí progresivního zdaníění, tedy vyšším zdaněním nejvyšších příjmů: v návrhu se hovořilo hlavně o tom, že se z těchto peněz bude financovat pojištění dětí. Najednou se na toto usnesení zapomnělo.

Základní připomínka kritiků z CDU tedy zní: je mnohem důležitější zachovat stabilní sociální příspěvky než uvažovat o snížení daní.

Vysíláno na ČRo 6, publikováno na www.rozhlas.cz/cro6

Autor je novinář a spisovatel