14.6.2024 | Svátek má Roland


Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Nevrkla 15.5.2024 10:54

Bránil se jakékoliv agresi některý ze států předtím, než do NATO vstoupil? Odpověď je nikoliv!

J. Vorlický 15.5.2024 11:28

Ano, bránil! Příklad: Polsko, Belgie, Nizozemí, Dánsko, Norsko.

M. Valenta 15.5.2024 9:40

Všechny americké administrativy tlačily na zbytek NATA, aby navýšil výdaje na obranu. Trump to ovšem udělal brutálním způsobem, za což mu patří uznávání. Za co mu uznání nepatří je jeho vstřícné a tudíž nebezpečné chování vůči Putinovi.

J. Černý 15.5.2024 10:25

Proč nebojuješ na Ukrajině, aby si nás chránil před Putinem ?!

L. Popovský 15.5.2024 13:38

Vstřícné chování vůči Putinovi? To si děláte srandu? Krym obsadilo Rusko za Obamy a na Ukrajinu zaútočilo za Bidena. Co si dovolilo Rusko za Trumpa, když k nim byl tak vstřícný?

J. Černý 15.5.2024 9:29

Nejedná se o společné útoky ?

O. Vašíček 15.5.2024 9:08

Jsme (a většinově jsme chtěli) být členy této aliance. Podmínky, pro zajištění vlastní obrany, jsme přijali při vstupu. A jakožto řádný člen, by se měly plnit. Nemusí se nám líbit "agresivní" politika některých členů, ale jako celek, svoji úlohu plní (tedy plnil). Žádný člen NATO dosud nebyl napaden! Což asi ukolébalo spoustu států, že nemusí řešit vlastní obranu, stačí být členem.

Bohužel, současná situace ve světě ukazuje, že být členem nějaké aliance, může mít výhodu, ale jen potud, pokud je každý člen ochoten se bránit a může se spolehnout na své sousedy. Což právě, aktuální situace, nenaznačuje.

Geopolitická situace není růžová a aktuální blízká válka, není to nejdůležitější, co se ve světě a i v Evropě, děje.

Pro odmítače členství je nutné si uvědomit, co by případné nečlenství znamenalo. Byly bychom schopni vybudovat dostatečně silnou obranou armádu? Vyšlo by nás to levněji než ty 2% HDP? Byly bychom schopni uzavřít nějakou jinou obrannou dohodu se sousedy? Za jakých podmínek?

Pokud jsou odpovědi, alespoň na část otázek, NE, tak je, bohužel, členství v NATO stále výhodnější varianta. Kdyby pro nic jiného, tak pro nucení investovat do vlastní obrany a řešit ji. Protože i kdyby se z nějakého důvodu tato aliance rozpadla, tak schopnost obrany zůstává. Stejně tak, možnost vytvořit obdobné a blízké pakty. Ono totiž v, relativně blízké budoucnosti, nemusí přijít největší nebezpečí pro naši integritu a kulturu z východu! (Stačí, až se vyhlásí Francouzko-Německý chalífát. Pak se budeme rychle domlouvat s Maďary, Poláky a Slováky, jak zajistit obranu. A nacvičená vzájemná součinnost armád a prostředků, bude jen výhodou.) ;-)

PS: Znáte, z historie i současnosti, jediný stát, který kdy existoval bez armády (tedy schopnosti a ochoty se bránit)? ;-) Ta ochota je nejdůležitější!

J. Černý 15.5.2024 9:30

Svazáku ono bylo referendum o členství v NATO ? Převodové páky USA ?

V. Pavelka 15.5.2024 9:46

R^

O. Vašíček 15.5.2024 10:31

Ne vždy je "přímá" demokracie úspěšná a prospěšná. Nepamatuji si nějaké protesty proti vstupu do NATO. Použili jsme zastupitelskou demokracii. Tedy námi zvolení představitelé aplikovali "naše" požadavky. Myslet si o tom můžeme svoje, ale zatím jiný způsob vlády, nemáme. :-/

R. Langer 15.5.2024 10:39

Ne vždy je prospěšná. V totalitě dokonce ani není povolena, soudruzi. ;-D

O. Vašíček 15.5.2024 10:42

Pokud si pamatuji (bohužel). tak se minule presentovalo, že se jedná o PŘÍMOU vládu lidu a proletariátu. ;-)

Takže byla povolena. Dokonce byla základní součástí. :-)

R. Langer 15.5.2024 11:07

Ano. A ani dnes evidentně žádnou jinou vládu nemáme. ;-D

O. Vašíček 15.5.2024 11:35

Dnes tvrdí, že je liberálně demokratická. Dokonce pravicová či konzervativní. Záleží, kdo a před jakým publikem, vystupuje. :-)

Ale co jsme si zvolili, to máme. Tedy tu nejlepší vládu, jakou jsme si mohli vybrat. ;-)

J. Nevrkla 15.5.2024 9:42

Souhlasím, že ochota k boji je na Západě minimální, vlastenectví jako v Rusku neexistuje, taky je v liberální demokracii oficiálně odsuzováno a pomlouváno.

Bylo by samozřejmě nejlepší a nejjednodušší dohodnout smlouvy o neútočení, o přátelství. Rusko ani Čína by s tím neměly problém, ovšem nesměli bychom je zradit a využít to pro další zbrojení a agresí, jak to udělal Západ v případě Minských dohod. Domnívám se, že Rusko tehdy oficiálně zrazeno už na podobné smlouvy na Ukrajině nepřistoupí a bude žádat bezpodmínečnou kapitulaci. Nemůžeme se divit.

O. Vašíček 15.5.2024 10:40

Veškeré dohody o neútočení, jsou historicky profláknuté a nemají hodnotu ani toho papíru. Je jedno, z které strany. Ostatně úplně stejně je na tom údajný paragraf o podpoře napadeného státu NATO. Dokud bude fungovat odstrašení a k žádnému incidentu nedojde, tak NATO plní svoji funkci. V případě incidentu (např. útoku na Slovensko), bych za přímou podporu a vyslání vojsk (např. Německa, Francie či Anglie) na území Slovenska, nedal ruku do ohně. První nápor případného útoku musí nést napadená země sama (ať je, či není v NATO). A jestli je ochotna nebo není ochotna se bránit, bude rozhodující. Pře neochotě, na pomoc nikdo nepřijde (a dost možná ani při ochotě u malého "nepodstatného" státu ;-)). A pokud k tomu, nedej bože, někdy dojde, tak se celé NATO může rozpustit. Veškerý, již nyní dost pošramocený, kredit, by šel do kopru.

(Což je mimo jiné velice důležité v případě přijetí Ukrajiny! Přijímat stát, ve válečném stavu, je nesmysl. Zde původní smysl aliance -odstrašení a zabránění napadení - nejde využít. A následná "přímá" účast dalších členských států = nesmysl, který by "doma" nepřežil žádný politik.) :-/

J. Nevrkla 15.5.2024 11:00

Porušilo už Rusko nějakou dohodu? Na referendum o odtržení od Ukrajiny měl Krym podle ústavy právo, stejně jako Donbas, který byl Kyjevem dlouhodobě napadán. Ukrajina měla být podle dohody neutrální a bezjaderné. Přesto chtěla být v NATO a chtěla mít jaderné zbraně. Rusko dlouho varovalo, že to bude mít vážné následky, Západ to věděl a na konflikt se těšil. Amerika a Británie na tom mají vinu.

O. Vašíček 15.5.2024 11:46

To je složitý problém. Ukrajina byla (a stále doufám je) suverénním státem. Tzn., že uvedené problémy byly vnitrostátního charakteru. (Něco ve větším rozsahu, jako když se v Ústí postavila zeď proti nepřizpůsobivým. Taky to bylo chvíli veřejně propíráno, jak se rasisticky chováme k menšině (tam v podstatě lokální většině).) Je to trochu přemrštěné přirovnání, ale ukazuje rozdíl vnitrostátní politiky a mezinárodní. Pokud má Ukrajina problém s korupcí, tak je to její problém. Pokud má problém s přístupem k menšinám, opět její problém. Jen okolní státy nebo mezinárodní společenství na to můžou poukazovat a tlačit na Ukrajinu, aby se chovala "korektněji". BA co víc, pokud vzniknou nepokoje v důsledku přístupu vlády k menšině a přerostou v občanskou válku, tak je to stále vnitřní problém Ukrajiny!

To co a jak způsobilo otevřený mezinárodní konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou, je již celkem irelevantní. (Taky zastávám názor, že přesvědčit Putina, že Ukrajina pro něj představuje riziko a zahájit "preventivní" válku, byl majstrštyk špionážních služeb a současně jejich největší chyba.) K této válce nikdy nemělo dojít. Nelze ji totiž ukončit. Skončí, až všichni účastníci budou moci prohlásit, že zvítězili a dosáhly svých cílů. (A nejedná se jen o Rusko a Ukrajinu). :-/

V. Pavelka 15.5.2024 9:45

Jsme obsazeni Woke diktatůrou s náboženským podhoubím z USA (demokraté ) , podplácí se , vyhrožuje , nezastaví se před ničím ! Zmanipulují volby ,jak v USA ! Nedělá jim jak Fialově vládě problém populisticky něco síbit , ale udělat všechno diametrálně jinak !Do stran a hnutí nalezli tito lidé , Viz. Charanzová za ANO, hlasovala proti Českým zájmům v Bruselu. ČT je prolezlá Woke absolventy a přisluhovači , ministerstva [>-]EU to stejné !

J. Nevrkla 15.5.2024 8:21

Nezpochybnitelným faktem je, že žádný stát NATO ještě nikdy nebyl nikým napaden ani ohrožen. Státy NATO napadly a bojovaly v desítkách invazí do cizích zemí, s následkem milionů úmrtí.

NATO je daleko nejagresivnější a nejnebezpečnější spolek světa. V zájmu svého rozšíření vyprovokovalo válku, ve které už padlo na Ukrajině přes půl milionů lidí, v současnosti tam umírá kolem tisíce lidí denně.

NATO evidentně o žádný mír nestojí, chce další peníze pro zbrojaře, chce pokračování války, kdo mluví o míru, je zrádce.Tak je to odpudivě zvrácené.

Vlhké sny, jak ovládnou Rusko, blízký východ či Čínu, jsou už směšné. Byl bych rád, kdybychom z NATO odešli, je pro nás jediným nebezpečím.

M. Kocián 15.5.2024 8:54

Třeba jsem cynik, ale raději budu žít v zemi patřící ke společenství, v němž ještě nikdy nebyl žádný stát napaden, než tam, kde války probíhají ustavičně a tu a tam do nich zasáhne někdo zvenčí - a není to ani zdaleka pouze USA, to by byl svět mnohem bezpečnější.

F. De Winter 15.5.2024 9:11

Ve světě, kde vás plánují zbavit majetku, svobody a možná i života protože chtějí vybudovat Komunismus 2.0. Nebo spíš Fašismus 2.0, protože majetek má vlastnit pouze úzká skupina lidí a ostatní mají být chudí a tudíž šťastní...

To není cynismus, to je hloupost. ;-)

M. Kocián 15.5.2024 9:24

Svět je jaký je. Předpokládám, že ve většině světa by to jen neplánovali, ale už by to udělali. Můžete mi říct, kde leží ta vaše země zaslíbená?

F. De Winter 15.5.2024 10:02

Ale oni to jen neplánují? Realizace probíhá. Probíhá metodou krájení plátků salámu, aby si ovce nevšimly. Země zaslíbená neexistuje. V roce 1990 jsem si myslel, že je to ta naše. Teď ale vedu děti, aby se učily jazyky, protože to tu možná nebude k žití. Rád bych se mýlil, ale zatím žádné světlo na konci tunelu nevidím.

M. Kocián 15.5.2024 11:13

Pokud neexistuje země zaslíbená, pak bude třeba udělat něco s tou, kterou máme. Nazývat svoje spoluobčany ovcemi jen proto, že necítí potřebu vykřikovat to, co je očividné, to není.

R. Langer 15.5.2024 10:40

Spíš kde žijete vy, když nevidíte, co se děje tady kolem vás? :-P

M. Kocián 15.5.2024 11:10

Pořád se něco děje a dělo. Jen nejsem takový pesimista.

J. Nevrkla 15.5.2024 9:32

Kdo by nás bez NATO napadl? Snad Rusko, Čína nebo Írán? To nemá žádnou logiku, nic by z toho nikdo nemohl mít. Vidím jedinou možnost napadení našeho státu, bohužel opět jediné kvůli NATO a Americe. Že nám Američani dají ty drahé neviditelné stíhačky, či si tady udělají základnu, a budou vyhrožovat Rusku, jak už se začíná leckde dít. Pak se opravdu staneme legitimním terčem, který to po prvním útoku dokonale odskáče. To chceme?

J. Vorlický 15.5.2024 10:16

Kdo by nás bez NATO napadl?

On se vždy někdo najde. Naposled (bez NATO) republiku napadly všechny sousední státy. Dokonce se k nim přidala i část republiky. Stačí jako odpověď?

A protože jsme byli nepřipravení, tak jsme to rovnou vzdali, zbraně prodali nepříteli, armádu rozpustili a navíc v potu tváře pro něj vyráběli další (údajně kvalitní). Stačí?

R. Langer 15.5.2024 10:41

No, Ukrajina se nevzdala. Měnil byste, po zkušenostech, co máte? 8-o