14.4.2024 | Svátek má Vincenc


NATO: 734. den invaze

27.2.2024

25/02/2024

Ukrajina: Obráncům začal 3. rok, kdy musí čelit ruské invazi. Letectvo realizovalo nálety na 7 lokalit, kde nepřítel soustředil jednotky, zbraně a vojenskou techniku. Současně eliminovalo jeho 2 protiletadlové raketové systémy v palebném postavení. Dělostřelectvo zlikvidovalo okupantům jednotky, vojenskou techniku a zbraně soustředěné ve 3 lokalitách. PVO sestřelila protivníkovi v Charkovské a Dněpropetrovské oblasti 3/11 rakety (3x Ch-59 s plochou dráhou letu) + 16/18 bezpilotních letounů typu Shahed-136/131 a 36/36 průzkumných dronů. Operační situace zůstává složitá. Okupanti dále útočili na linii Kupjansk–Svatove-Kreminna, v prostorech: Bachmut/Avdijivka/Marijnka, v pohraničí Doněcko-Záporožské oblasti a na západě Záporožska. Boje podél celé fronty mají nadále poziční charakter. Nejtvrdší boje proběhly v sektorech: Marijinka (40)/Avdijivka (25)Bachmut (13) - Doněcká oblast; Robotyne-Verbove (6)/Novopavlivka (1) – Záporožská oblast; Kupjansk (6) - Charkovská oblast; Lyman (5) – Luhanská oblast; Krynky (4) – Chersonská oblast. V prostoru Kupjansk (SV fronta) okupanti nasazují jednotky s nedostatečným výcvikem. Složené jsou především z lidí po mobilizaci v září 2022 a trestaných, tj. z věznic. Z prostoru Avdijivka přesouvají síly do zón: Bachmut/Časiv Jar/Vuhledar. Zvýšená aktivita v těchto směrech signalizuje, kde hodlají zahájit další ofenzívu. Posily tam okupační velení posílá také z Rostova, Voroněže a Bělgorodu (RF). Obránci nadále drží své pozice na levém břehu řeky Dněpr (Chersonská oblast). Potvrzují to aktuální satelitní snímky. Krynky jsou stále pod kontrolou ukrajinské námořní pěchoty, Proti ní v prostoru operují ve směru Cherson okupační jednotky 45. gardové brigády a nově zformovaný 337. pluk 104. výsadkové divize (VDV). VV Syrskyj a MO Umerov během návštěvy fronty oznámili posílení některých úseků frontové linie. Za nezbytnou označili především ochranu vojáků před drony a útoky protiletadlových raket. Situaci na frontě označili za komplikovanou. Vedle neustálého monitorování označili za důležité také posílení některých úsecích bojové linie. Kvůli válce byla poškozena cca každá sedmá škola na Ukrajině. Zcela zničeno bylo 400 vzdělávacích institucí. Během války vydaly ukrajinské soudy podle generální prokuratury 80 rozsudků proti Rusům za válečné zločiny.

Rusko: Za posledních 24 hodin agresor provedl 98 náletů a odpálil 11 raket. Současně okupanti vypustili 18 bezpilotních letounů typu Shahed-136/131 + 36 průzkumných dronů. Bombardování doprovodily okupační síly palbou dělostřelectva (129x). Cílem těchto útoků se stalo minimálně 141 město a obce + 87 objektů energetické infrastruktury v 11 oblastech. Během dne proběhlo 95 přímých bojových střetů podél celé fronty. Okupační síly využívají ke vzdušným útokům převážně území RF. Odpálily: 5 balistických raket S-300 (z Belgorodského regionu, RF); 3 řízené střely s plochou dráhou letu Ch-59 (z prostoru Azovského moře (RF); 2 řízené střely Ch-31P (z okupované Záporožské oblasti); 1 balistickou raketu Iskander-M (z okupovaného Krymu). Většina útočných bezpilotních letounů (14) startovala z Kurského regionu (RF). Velení armády výrazně zvýšilo intenzitu bojových operací v Doněcké oblasti. Nejmarkantnější je to aktuálně v prostoru Marijinka. Mezi 3 hlavní priority ruských ozbrojených sil patří vedle lokality Bachmut dále ještě Vuhledar. Ve směru JZ dochází k přesunům posil, zbraní a dělostřelecké munice. A to s cílem proniknout do Kuračova, což je životně důležité logistické centrum ukrajinských jednotek.Moskva se zdržela komentování dvouletého výročí zahájení invaze na Ukrajinu. Vyhnula se tak mj. upozornění na skutečnost, že nedokázala dosáhnout deklarovaných strategických cílů, včetně zmocnit se celé Luhanské a Doněcké oblasti. A to bez ohledu na vysoké ztráty. Průzkum veřejného mínění ukázal, že ruské nálady ohledně války na Ukrajině se v posledních měsících nezměnily a že většina Rusů je vůči válce do značné míry apatická.

USA: Prezident Biden se v úterý (27/02) setká s vedením Kongresu, včetně předsedy Sněmovny reprezentantů (Johnson). Schůzku zahrnuje týdenní plán Bílého domu. Projednávat se bude návrh zákona o financování vojenské pomoci pro Ukrajinu. Očekává se otevřená diskuse obou stran o naléhavosti schválení dodatku ohledně národní bezpečnosti. Začátkem února schválil Senát bezpečnostní balíček ve výši 95 miliard USD, který zahrnoval i pomoc Ukrajině ve výši 61 miliard USD. Návrh zákona nyní čeká ještě hlasování ve Sněmovně reprezentantů vedené republikány.

UK: Král Karel III. ve svém prohlášení na podporu Ukrajiny uvedl, že tato země čelí nepopsatelné agresi. Vyjádřil s ní solidaritu od začátku války, která vstupuje podle jeho slov do 3. tragického roku. Odhodlání a sílu Ukrajinců při obraně před nevyprovokovaným útokem na jejich zemi označil za inspirující. V této souvislosti připomněl svá setkání s prezidentem Zelenským a jeho paní nebo s rekruty ukrajinské armády při jejich výcviku ve Spojeném království.

23/02/2024

Ukrajina: Obránci čelí ruské invazi už 2 roky. Agresi Moskva fakticky začala okupací Krymu před 10 lety. Během uplynulého dne letectvo realizovalo nálety na 6 lokalit, kde nepřítel soustředil jednotky, zbraně a vojenskou techniku. Současně eliminovalo 3 protiletadlové raketové systémy v palebném postavení. Dělostřelectvo zlikvidovalo okupantům jednotky, vojenskou techniku a zbraně soustředěné ve 4 lokalitách, 1 velitelské stanoviště, 1 muniční sklad, 3 raketo/mino-metné systémy v palebném postavení + 2 protiletadlové raketové systémy (země-vzduch) Buk-M3. PVO hlásí sestřelení 1 letadla protivníka (A-50) vybaveného systémem včasné výstrahy a řízení bojových operací (AEW&C - typ AWACS) + 23/31 bezpilotní letouny typu Shahed-136/131, 2/10 rakety a 31/31 průzkumný dron. Operační situace zůstává složitá. Okupanti dále útočili na linii Kupjansk–Svatove-Kreminna, v prostorech: Bachmut/Avdijivka/Marijnka, v pohraničí Doněcko-Záporožské oblasti a na západě Záporožska. Boje podél celé fronty mají nadále poziční charakter. Nejtvrdší boje proběhly v sektorech: Marijinka (44)/Bachmut (16)/ Avdijivka (10) - Doněcká oblast; Robotyne-Verbove (8) – Záporožská oblast; Kupjansk (5) - Charkovská oblast; Lyman (14) – Luhanská oblast; Krynky (8) – Chersonská oblast. Ukrajinské síly plánují operace budoucí protiofenzivy. Primárním cílem je i nadále obrana území. Situaci komplikuje nedostatek zbraní a munice. Zpožďování západní vojenské pomoci vytváří nejistotu a přináší omezení, zejména v Doněcké oblasti, na V frontě. Vynucuje si to těžká rozhodnutí o alokování zdrojů mezi operačně významné protiofenzivní operace a pokračující úsilí o udržení území. Okupační síly skladují rakety a munici poblíž rusko-ukrajinských hranic a na okupovaných územích. Zkracují a posilují tak linie svojí logistiky. Cílem je zlepšeni dodávek pro jednotky ruské armády a podpořit jejich úsilí do konce roku 2025, až budou čelit operacím v rámci ukrajinské protiofenzivy.

Rusko: Od zahájení invaze ztratil ruský agresor za uplynulé 2 roky k tomuto datu celkem 408.240 vojáků (podle informací GŠ UA). Agrese fakticky začala anexí Krymu před 10 lety ((20/02/2014). Po obsazení poloostrova začala invaze armády RF v oblasti Donbasu (12/04/2014). Následně Kreml vyhlásil nezávislost okupovaných území, tj. Doněcké a Luhanské oblast (21/02/2022). O 3 dny později byla zahájena (v 03:40) dosud pokračující invaze. Podle předpokladů Moskvy měla trvat 3 dny/max. týdny.Za posledních 24 hodin provedli okupanti 93 nálety a odpálili 10 raket. Současně vypustili 31 bezpilotní letoun typu Shahed-136/131 + 31 průzkumný dron. Bombardování doprovodily okupační síly palbou dělostřelectva (141x). Cílem těchto útoků se stala minimálně 103 města a obce + 79 objektů energetické infrastruktury v 10 oblastech. Během dne proběhl 101 přímý bojový střet podél celé fronty. Vzdušné síly ztratily v prostoru nad Azovským mořem (Krasnodarský region, RF) další letoun A-50U, vybavený systémem včasné výstrahy a operačního řízení (AEW&C). Armáda letos přišla už o 2.letadlo tohoto typu. (Před rokem se další stalo terčem útoku na letišti v Bělorusku, ke kterému se přihlásilo běloruské hnutí odboje.) Každé bylo v ceně 350 miliónů USD a Rusko už je nevyrábí. Nelze vyloučit, že tentokrát ho sestřelila vlastní PVO, jak uvádějí ruské neoficiální zdroje. Armádě tak zbylo 6/9 letounů tohoto typu, ale pouze 5 bojeschopných. Proto byly všechny podle posledních informací stažené z operačního nasazení.V bitvě o Avdijivku ztratily okupační síly 364 tanky a 748 OT. To odpovídá 2 tankové divizi + 2 divizím motorizované pěchoty. Takové ztráty mají vliv na taktiku, resp. na další operace do budoucna. Velení donutí spoléhat se na pěchotu bez podpory obrněných vozidel na bojištích podél celé fronty.Kreml oznámil zahájení sériové výroby nových hypersonických střel Zirkon. Současně uvedl, že Rusko začalo testovat další blíže nespecifikovaný útočný systém a že ruská armáda obdržela 4 další strategické bombardéry Tu-160M.

Dánsko: PM Frederiksenová podepsala s prezidentem Zelenským na 10 let dohodu o spolupráci mezi Kyjevem a Kodaní v oblasti bezpečnosti. Po UK, Německu a Francii se tak připojila k zemím G7, které se rozhodly pomoci Ukrajině odrazit ruskou agresi na základě smluvních závazků o bezpečnostních zárukách, Dohoda zahrnuje finanční podporu pro Ukrajinu v roce 2024 ve výši 1,8 miliardy EUR. Do roku 2028 Kodaň za tímto účelem vyčlení.8,5 miliardy EUR. Kromě toho předpokládá rozvoj a posílení ukrajinského letectva (US stíhačky F-16) i námořnictva a dodávky dalšího vojenského vybavení (pro odminování, drony, IT, radary apod.), včetně podpory aspirací Kyjeva ohledně členství v EU a NATO.

UK: Vláda se zavázala poskytnout Ukrajině vojenskou pomoc ve výši 311 milionů USD. Podle MO Shappse zahrnuje především dělostřeleckou munici. Od února 2022 uvolnil Londýn v rámci vojenské pomoci pro Kyjev celkem cca 9 miliard USD.

USA: Bílý dům oznámil přes 500 nových sankcí proti Moskvě. Zaměřené jsou především na ruský finanční a vojenský sektor. Dále na subjekty nebo sítě, které pomáhají Rusku obcházet platné sankce. Washington také uvalil vývozní omezení na téměř stovku subjektů, které podporují ruské válečné tažení. Vývozní cla de facto zamezují, aby americké firmy prodávaly cokoliv sankcionovaným společnostem. Nové sankce se týkají 93 subjektů, z toho: 63 z Ruska, 16 z Turecka, 8 z Číny, 4 ze SAE a další z Kyrgyzstánu, Indie a Jižní Koreje. Seznam zahrnuje mj. platební systém Mir (ruský ekvivalent služeb Visa nebo MasterCard). Terčem postihů je také síť, jejímž prostřednictvím Rusko za pomoci Íránu vyrábí a nakupuje drony.

EU: Členské státy definitivně schválily 13. balík sankcí proti Rusku. Obsahuje seznam dalších 106 osob a 88 institucí či firem. Dále zpřísňuje opatření vůči ruskému vojenskému a zbrojnímu sektoru. Zaměřený je i na subjekty ve třetích zemích, které (Rusku) dodávají vybavení, případně jsou odpovědné za nezákonné deportace a vojenskou převýchovu ukrajinských dětí. Na seznamu se nově ocitly ruské společnosti, které vyrábí rakety, drony, protiletadlové raketové systémy, vojenská vozidla či součástky pro zbraně, včetně 10. subjektů zapojených do přepravy zbraní z KLDR do Ruska. • Brusel stojí za Ukrajinou. Ve společném prohlášení to uvedly předsedkyně EK von der Leyenová, předsedkyně EP Metsolaová a předseda Rady EU Michel. Podporu Kyjevu vyjádřili v rámci 2. výročí zahájení ruské agrese. Šéfové unijních institucí zopakovali, že odpovědnost za tuto válku a její globální důsledky nese pouze Rusko.

Kanada: Vláda oznámila nové sankce proti Rusku. Rozšiřují platný seznam o dalších 10 osob a 153 společností. Zaměřené jsou na poskytování vojenského vybavení ruské armádě nebo služeb (pojištění vojáků) a na podporu z finančního sektoru či v rámci logistiky. Od února 2022 poskytla Ottawa Ukrajině pomoc ve výši cca 7,1 miliardy USD.

OSN: Generální tajemník Guterres a více než 50 států vyzvali Rusko, aby ukončilo válku na Ukrajině a okamžitě se stáhlo z jejího území. Je nejvyšší čas na mír, zdůraznili přesně 2 roky ode dne, kdy Rusko na Ukrajinu zaútočilo. • Podle UNICEF strávily ukrajinské děti žijící poblíž fronty za 2 roky války kvůli neustálému ostřelování 3-5.000 hodin v úkrytech, tj. cca 4-7 měsíců čistého času. Jen v Záporožské a v Charkovské oblasti bylo vyhlášeno 3.500 leteckých poplachů, v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny dokonce 6.200. Dopady války na psychiku ukrajinských dětí jsou tak obrovské. Zničující vedle psychického zdraví jsou i na jejich schopnost efektivně se učit. Cca 40 % nezletilých po celé Ukrajině nemá přístup k soustavnému vzdělávání. V některých oblastech u frontové linie je to až polovina školních dětí.

ČR: MO Černochová oznámila, že plán prezidenta Pavla na nákup dělostřelecké munice pro Ukrajinu zafinancují Kanada, Dánsko a další země. Praha po světě identifikovala 800.000 ks ráže 155/125 mm, které by se do Kyjeva mohly dostat v řádu týdnů. Ottawa přispěje až 30 milionů USD.

Německo: Spolkový sněm schválil návrh vládní koalice (SPD/Zelení/FDP) dodat Kyjevu nezbytné zbraňové systémy dlouhého doletu. Pro hlasovali 382 poslanci, 284 proti a 2 se zdrželi. I když to výslovně nezmiňuje, schválený text zahrnuje také rakety Taurus (dolet až 500 km), o které Ukrajina už řadu měsíců žádá. Vyrábí je UK zbrojovka MBDA a mají podobné parametry jako střely Storm Shadow.

KLDR: Od září 2023 dodal Pchjong-jang Rusku nejméně 10.000 kontejnerů s municí a dalšími zbraněmi. Podle US MZV použila Moskva tento vojenský materiál k útokům své armády na Ukrajině, poprvé na přelomu letošního roku. Nejnovější US sankce se týkají i 2 subjektů, které se zapojily do těchto export/import aktivit. Konkrétně na terminálu v přístavu Vostočnyj a námořního zařízení nedaleko Vladivostoku.

21/02/2024

Ukrajina: Letectvo obránců realizovalo za posledních 24 hodin nálety na 10 lokalit, kde ruský nepřítel koncentroval jednotky, zbraně a vojenskou techniku. Navíc eliminovalo jeho 2 protiletadlové raketové systémy v palebném postavení. Dělostřelectvo zlikvidovalo protivníkovi jednotky, zbraně a vojenskou techniku soustředěné v 5 lokalitách + 3 velitelská stanoviště. Dále zničilo okupantům 2 sklady s pohonnými hmotami, 8 raketo/mino-metných systémů v palebném postavení a 8 mobilních stanici pro elektronický boj. PVO sestřelila ruským vzdušným silám další stíhačku Su-34, 13/19 bezpilotních letounů typu Shahed-136/131, 1/6 raket + 36/36 průzkumných dronů. • Operační situace zůstává nadále velmi složitá. Okupanti útočili na linii Kupjansk–Svatove-Kreminna, v prostorech: Bachmut/Avdijivka/Marijnka, v pohraničí Doněcko-Záporožské oblasti a na západě Záporožska. Podél celé fronty pokračují vleklé poziční boje. Obránci odrazili řadu útoků ze strany okupačních sil. Nejtěžší v sektorech: Marijinka (20)/Avdijivka (13)/Bachmut (2) - Doněcká oblast; Robotyne-Verbove (3)/Novopavlivka (7) – Záporožská oblast; Kupjansk (2) - Charkovská oblast; Lyman (8) – Luhanská oblast; Krynky (4) – Chersonská oblast. • Okupanti výrazně zvýšili intenzitu bojových operací na směru Tokmak. V Záporožské oblasti posilují jednotky, včetně dělostřelectva, ze směrů J+Z u Robotyne a Verbove, aby získali významnou početní převahu. Zároveň odklonili své zálohy ze směru Avdiivka na Bahmut. • Kvůli dělostřelecké palbě ruského nepřítele byla poškozena mj. přenosová síť pro připojení Záporožské JE. Podle MAAE dochází k častým výpadkům elektřiny, které zůstávají zdrojem vážných obav o jadernou bezpečnost v této JE. • PM Šmyhal provedl aktuální bilanci ruské agrese. Podle jeho slov více než 10 milionů lidí muselo kvůli válce opustit své domovy (většina uprchla do ciziny). Země ztratila cca 30 % ekonomiky, 20 % území a 3,5 milionu pracovních míst. Poškozeno bylo 8.400 km silnic. Za nejkritičtější označil škody na domech, postiženy byly nejméně 2 miliony rodin. Podle průzkumu veřejného mínění, který aktuálně provedl Kyjevský mezinárodní sociologický institut (KIIS), 73 % Ukrajinců uvádí, že jsou připraveni vydržet válku tak dlouho, jak to bude nutné. Od května 2022 se tak situace prakticky nezměnila (71 %). Ke zvýšení podílu na 73 % došlo poprvé v prosinci 2023.

Rusko: Agresor provedl během dne celkem 113 náletů a odpálil 6 raket. Současně okupanti vypustili také 19 bezpilotních letounů typu Shahed-136/131 a 36 průzkumných dronů. Bombardování doprovodili palbou svého dělostřelectva (105x). Cílem se tak stalo celkem minimálně 166 měst a obcí + 83 objekty energetické infrastruktury v 10 oblastech. Během dne proběhlo 66 přímých bojových střetů podél celé fronty. • Okupační jednotky přesouvají zálohy směrem na Bachmut a pokračují v pokusech o postup na Časiv Jar. Vojenské velení se snaží vyčerpat kapacity ukrajinských obranných sil v tomto úseku fronty. Na základě počtu vojáků je třeba předpokládat, že těžiště nepřátelského útoku se z oblasti Avdiivky přesune právě tímto směrem. • Ruské vzdušné síly stále častěji nasazují letouny A-50 AEW&C. Tato letadla vybavená systémem včasné výstrahy a řízení bojových operací (typu AWACS) operují podél hranic RF, ve směru na Bělorusko. • Moskva vyzvala k anexi ukrajinských měst Oděsa, Charkov a Kyjev. Z hlediska historie, jazyka a lidí, kteří v něm žijí, je označila za ruská. A proto by bylo třeba je podle ex-šéfa Kremlu dobýt. • Okupační úřady v Záporožské oblasti násilně deportují ukrajinské občany. Důvodem je jejich nesouhlas s ruskou invazí, případně stačí obvinění z urážky okupačních sil, např. za hromadně popravy ukrajinských občanů. Násilné deportace celých rodin byly údajně v jejich vlastním zájmu, protože v budoucnu by se s nimi muselo jednat ještě tvrdším způsobem. Cílem je rusifikovat obyvatelstvo na okupovaných územích prostřednictvím nátlaku a strachu.

NATO: Podle GenSec Stoltenberga má Ukrajina právo na sebeobranu ve válce s Ruskem, včetně úderů na legitimní vojenské cíle na území RF. Prohlásil to v souvislosti s dodávkami US stíhaček F-16 pro Kyjev. Letouny přislíbily 4 z členských zemí Aliance (Nizozemsko, Dánsko, Norsko a Belgie). Zatím bez upřesnění termínu.

OSN: Podle UNHCR se podíl uprchlíků, kteří se chtějí vrátit na Ukrajinu, snížil ze 77 % na 65 %. Zároveň vzrostly údaje ohledně nerozhodnutých z 18 % na 24 %. Navíc se vyšplhal z 5 % na 11 % také počet osob, které nemají naději na návrat nebo návrat neočekávají.

USA: Podle Pentagonu může Washington začít dodávat vojenskou pomoc Ukrajině, jakmile Kongres schválí příslušný zákon. Senát už odhlasoval 61 miliard USD pro Kyjev. Předseda Sněmovny reprezentantů (Johnson) to zatím odmítl předložit k hlasování a vyhlásil do konce února prázdniny.

G7: Skupina expertů na mezinárodní právo (10) z celého světa se shoduje, že použití zmrazeného ruského majetku na obnovu Ukrajiny je zákonné. Toto stanovisko zaslali písemně. Svůj názor opírají o skutečnost, že Moskva pokračuje v protiprávním jednání vůči Kyjevu, tj. v porušování nejzákladnějších pravidel mezinárodního práva. Doporučili, aby zmrazená ruská aktiva (cca 300 miliard USD) státy převedly do mezinárodního mechanismu ve své jurisdikci. A pak by je bylo možné přidělit na podporu programů ke zmírnění škod a pomoc Ukrajině při obnově (podle WB: ve výši 486 miliard USD).

Švýcarsko: Bern zvyšuje intenzitu postupu proti obcházení mezinárodních sankcí uvalených na Rusko. Současně poskytuje Ukrajině humanitární a ekonomickou pomoc. Vláda oznámila, že za uplynulý rok bylo vyšetřováno 230 případů porušení sankcí. To vedlo k 47 řízením a 9 z nich skončilo pokutami. Banky zmrazily cca 7.7/150 miliard CHF. ruských aktiv držených na švýcarských účtech.

UK: MO (na základě informací vojenského zpravodajství) došlo k závěru, že k obsazení Avdijivky okupační ruskou armádou vedl nedostatek dělostřelecké munice ukrajinských sil. Následně ruské pozemní síly značně zvýšily intenzitu své ofenzivy v několika sektorech frontové linie. Zejména u Robotyne (Záporožská oblast) ve směru Tokmak a Melitopol, což jsou klíčové uzly pro logistiku ruské armády na jihu Ukrajiny.

Írán: Teherán podle aktuálních informací (vojenského zpravodajství) poskytl Rusku 400 balistických raket krátkého doletu (typ: země-země), včetně Fateh-110 a Zolfaghar - s doletem až 700 km. Dodávky (4) začaly počátkem ledna 2024, další jsou plánováné v nadcházejících týdnech. Do Ruska se dostaly letecky a loděmi přes Kaspické moře. Vedle toho získala ruská armáda tisíce íránských bezpilotních letounů typu Shahed-136/131 používaných při náletech na Ukrajinu prakticky každý den.

19/02/2024

Ukrajina: Obránci sestřelili ruskému nepříteli další 2 stíhací letouny (Su-34 a Su-35). Za poslední 3 dny tak ztratili okupanti v prostoru východní fronty (Doněcká oblast) celkem 6 bojových letadel. Kromě toho PVO zlikvidovala 23/25 bezpilotní letouny typu Shahed-136/131, 3/7 rakety + 38/38 průzkumných dronů. Za posledních 24 hodin dále realizovalo letectvo nálety v 10 lokalitách, kde agresor koncentroval jednotky, zbraně a vojenskou techniku. Současně eliminovalo protivníkovi 1 velitelské stanoviště a 10 protiletadlových raketových systémů v palebném postavení. Dělostřelectvo zničilo okupantům 1 velitelská stanoviště a 4 muniční sklady. Zároveň zlikvidovalo jejich jednotky, zbraně a vojenskou techniku soustředěné ve 2 lokalitách + 5 raketo/mino-metných systémů v palebném postavení. Operační situace zůstává obtížná. Okupanti útočili na linii Kupjansk–Svatove-Kreminna, v zónách: Bachmut/Avdijivka/Marijnka, v pohraničí Doněcko-Záporožské oblasti a na západě Záporožska. Obránci odrazili řadu útoků v sektorech nejtěžších bojů: Marijinka (21)/Bachmut/ (14) Avdijivka (9) - Doněcká oblast; Robotyne-Melitopol (11) – Záporožská oblast; Kupjansk (4) - Charkovská oblast; Lyman (10) - Luhanská oblast; Krynky (16) - Chersonská oblast. V zóně Avdijivka boje pokračují, a to na úseku obranné linie u Novobachmutivky (SZ) + Sieverne (Z). Poté, co okupační síly obsadily centrum, obránci se stáhli z prostoru koksovny. V zóně aktuálně operují jednotky ruské 41. vševojskové armády (Střední vojenský okruh), včetně 55., 35. a 74. motostřelecké brigády, a 6. tankového pluku (90. tanková divize). Spolu s nimi jednotky 9. motostřelecké brigády (1. armádní sbor Doněcké lidové republiky - DLR) + 110. samostatné motostřelecké brigády (1. armádní sbor DLR). Okupační úřady před prezidentskými volbami aktuálně posílily speciální jednotky, které dorazily z Ruska. Jejich úkolem je sbírat informace o nespolehlivých občanech. a do 10/03/2024 propagovat mobilní hlasovací systém v zájmu usnadnění i navýšení volební účasti ve prospěch Moskvy. Podle aktuálně zveřejněných výsledků průzkumu sociologické skupiny Rating (provedený ve dnech 10-11. února) vyjádřila naprostá většina respondentů (85 %) přesvědčení, že se Ukrajina dokáže ruské invazi úspěšně bránit. Kromě toho 19 % respondentů věří, že Ukrajina by mohla zvítězit bez mezinárodní pomoci. Zatímco 79 % z nich pochybuje, že by bylo možné se ubránit bez pomoci Západu.

Rusko: Agresor provedl celkem 87 náletů a odpálil 7 raket. Bombardování doprovodili okupanti silnou dělostřeleckou palbou (137x). Cílem se stala minimálně 102 města a obce + 57 objektů energetické infrastruktury v 9 oblastech. Během dne došlo podél celé fronty k 81 přímému bojovému střetu. Za poslední 3 dny ztratila okupační armáda v úseku východní fronty celkem 6 bojových letadel (4xSu-34 + 2xSu-35). Všechny tyto bojové letouny byly sestřeleny v prostoru Doněcké oblasti, kde operovaly v rámci ofenzivy v lokalitě Avdijivka. Aktuálně velení zareagovalo výrazným omezením nasazení vzdušných sil. Nic nenasvědčuje tomu, že by po osazení obce došlo k prolomení frontové linie. Boje během 4 měsíců (od poloviny října 2023) na tomto úseku fronty prokázaly neschopnost ruských sil dosáhnout významného operačního průlomu a provádět rychlé operační přesuny mechanizovaných jednotek na větším území. To ukázaly boje u Avdijivky i jinde podél fronty, např. na SV úseku fronty ve směru Kupjansk. Tam usilují o přesun na levý břeh řeky Oskil a postup u obce Orichiv. Vyhlídky v tomto směru se však zatím zdají být značně omezené. Moskva pokračuje v násilných deportacích dětí z okupované Ukrajiny do Ruska, konkrétně např. z Luhanské lidové republiky (LNR). Současně hlásí, že ruské úřady vrátily 11 ukrajinských dětí z okupovaných území a z Ruska příbuzným na Ukrajině z Mariupolu (Doněcká oblast), z Luhansku (Luhanská onlast), ze Simferopolu (Krym) a z Krasnojarsku. Návrat těchto dětí zprostředkovaly úřady a diplomacie Kataru.

USA: Prezident Biden vyjádřil ochotu setkat se s předsedou Sněmovny reprezentantů (Johnson), aby projednali návrh zákona o financování vojenské pomoci pro Ukrajinu. Pokud ho schválí i 2. komora Kongresu, po 4 měsících tak skončí patová situace ohledně 61 miliard USD do konce letošního roku. Aktuálně se však ještě čeká těžký politický boj ve Sněmovně reprezentantů vedené republikány. Bílý dům je připravený poskytnout Ukrajině raketové systémy dlouhého doletu (ATACMS). Podmínkou je, že Kongres schválí nový finanční balíček na vojenskou pomoc pro Kyjev. V říjnu 2023 dodal Washington na Ukrajinu rakety ATACMS staršího typu s doletem 165 km. Novější varianta má maximální dolet cca 300 km. Ukrajinské armádě však dosud nebyly poskytnuty.

Estonsko: Podle PM Kallasové by měla EU vydat 100 miliard EUR v eurobondech na podporu zbrojního průmyslu. A to kvůli oživení výroby pro potřeby své vlastní i Ukrajiny. Myšlenku společné půjčky finančních prostředků na podporu evropského průmyslu již podpořila Francie (prezident Macron) a Rada EU (předseda Michel). Ale další členské země (Nizozemsko a Německo) jsou v tomto ohledu zdrženlivé.

EU: Mezi členskými zeměmi vzrostla intenzita rozhovorů o společné obraně. Vedle ruské agrese proti Ukrajině se impulsem aktuálně stalo vyjádření US ex-prezidenta Trumpa ohledně NATO. Z neformálních jednání prosákla idea vytvořit kontinentální doplněk Aliance. Fungovat by mohl v souladu s transatlantickými bezpečnostními zárukami, ale zároveň by také sloužil jako důvěryhodná alternativa, pokud by došlo ze strany Washingtonu ke zrušení US záruk. Jako klíčová se ukazují 2 témata: financování a obranné priority.

Maďarsko: MZV Szijjártó oznámil, že Budapešť nebude blokovat 13. balíček sankcí Evropské unie proti Rusku. Podle jeho slov byly odstraněny všechny prvky, které poškozovaly maďarské zájmy a aktualizované sankce neovlivňují základní ekonomické zájmy jeho země. Nicméně znovu kritizoval Unii a zopakoval, že sankce představují neúspěšnou strategii. Vláda PM Orbána se obávala, aby se sankce nedotkly také jaderné energie. A to kvůli realizaci rozšíření (jediné) JE Paks s podílem Ruska.

Kanada: MO Blair oznámil, že vláda pošle na Ukrajinu více než 800 víceúčelových dronů Sky Ranger-R70 v celkové hodnotě 70 milionů USD. Tyto bezpilotní letouny vybavené autonomním navigačním systémem jsou určené pro průzkum a sledování. Současně je lze použít i k přepravě např. munice - užitečné zatížení cca 3,5 kg. Kromě toho Ottawa daruje Kyjevu 44 milionů USD na podporu budoucí ukrajinské flotily stíhaček F-16. Od února 2022 poskytla Ukrajině pomoc v celkové výši cca 7,2 miliardy USD.

Japonsko: Vláda vyčlení 1,34 miliardy USD na podporu investic na Ukrajině. Tokio to oznámilo během konference na podporu hospodářského růstu a poválečné obnovy Ukrajjiny za účasti 300 zástupců podnikatelských kruhů a 80 nadnárodních společností. Od začátku ruské invaze přispělo Japonsko humanitární a finanční pomocí ve výši cca 8 miliard USD.

ČR: V rámci projektu Nemesis investoval soukromý sektor na podporu pro Ukrajinu 2 miliony USD. A to na výrobu 10.000 dronů (typ FPV).I. Teren Ukraine is fooked. 17:35 27.2.2024