23.5.2024 | Svátek má Vladimír


Diskuse k článku

NAPĚTÍ: Proč nechceme válku s Íránem

Od doby, co íránští mulláhové napadli 4. listopadu 1979 velvyslanectví USA v Teheránu a drželi v zajetí 66 Američanů, poskytl Írán USA k válce mnoho dalších důvodů. Od té doby útočí Írán na americké cíle prostřednictvím svých proxy spojenců.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Grundmann 27.2.2024 12:26

Kdepak, Západ rozšiřoval NATO jako nástroj pro budoucí válku s Ruskem. Rusku nikdy nebylo nabídnuto do NATO vstoupit jako plnohodnotnému členu. Tím by NATO ztratilo smysl.

Po pádu komunismu v Evropě v USA existovalo obrovské množství firem a struktur, které bojovaly proti Sovětskému Svazu. Těmto strukturám bylo nutné najít novou náplň. A tak se USA pustily do konfrontační politiky s Ruskem, aby tyto existující struktury měly něco na práci.

P. Diviš 27.2.2024 12:06

A co snaha Iránu zničit Izrael, které se také odmítá vzdát? Jak potom chcete "normalizovat"?

M. Grundmann 27.2.2024 12:29

Izrael je dílo Britů a Američanů. Je to důležitý spojenec nepřítele Íránu, USA. Írán na Izrael útočí jenom proto, že je v konfliktu s USA. Izrael není přirozený nepřítel Íránu, tímto nepřítelem se stal kvůli konfliktu s USA.

Vše se točí jenom kolem zahraniční politiky USA. Ta je zdrojem a příčinou většiny současných konfliktů ve světě.

Z. Lapil 27.2.2024 13:48

Izrael není pro Írán a muslimy vůbec nepřítel, ale obtížný hmyz, který musí být vyhuben.

M. Grundmann 27.2.2024 14:07

Izrael je nepřítelem pouze pro palestinské Araby, protože si nárokuje stejné území jako oni. Je to pouze spor o území, nic jiného. Ovšem takový spor je ten nejtěžší, těžko se hledá řešení. Pro Írán Izrael nepřítelem sám není, ale přes Izrael Írán bojuje s USA. Podobně jako USA bojují přes Ukrajince s Rusy.

Z. Lapil 27.2.2024 15:31

Aha. Takže Írán bojuje proti Izraeli, protože si netroufne na jeho většího bráchu.

Nemůžu říct, že bych to považoval za nějaké íránské plus.

M. Grundmann 27.2.2024 15:41

Írán se neřídí pravidly fair play, která vymysleli britští aristokraté, aby podle těchto pravidel mohli všechny války sami vyhrát. Írán dělá to, co je v jeho silách. Pokud by se choval Írán podle západních pravidel, udělal by z něj Západ sekanou.

Z. Lapil 27.2.2024 16:46

Pak ovšem nemůže chtít, aby se takovými pravidly řídil "Západ".

M. Grundmann 27.2.2024 17:00

Já za sebe nic nechci. Nevěřím, že se dá cokoliv změnit. Lidé jsou od přírody agresivní a jejich touha po boji je natolik silná, že se nedá zkrotit. Dnes se děje to, čeho jsem se bál v roce 1997, kdy se Západ vydal na cestu stupňování napětí na celém světě. Západ dnes už nic jiného neumí, pouze stupňuje napětí, až vyvolá válku. A buď ji vyhraje, nebo spíš ji prohraje. Diplomacie dnes už v podstatě neexistuje. Pouze vyhrožování, ultimáta, jednostranné nepřátelské činy a nakonec se začne střílet.

Někteří politici v EU dnes natolik lační po krvi, že chtějí poslat vojáky do boje na Ukrajinu. 30 let stupňovali na Ukrajině napětí, až se nakonec dočkali konečného cíle : zabíjení. Robert Fico má pravdu, když se od této politiky distancuje. Macron veřejně potvrdil tvrzení Roberta Fica, že řada evropských politiků po válce s Ruskem skutečně touží.

L. Kuča 27.2.2024 18:35

Tento předpoklad je zcela chybný: Pokud rozhodovací pozice v jakémkoliv státě obsadí muslimové (žádní tzv. islamisté !), pokud se tito ve větším rozsahu zmocní výkonných zbraní, je úplně jedno o jakou muslimskou enklávu jde. Toto přesvědčení, že mají vybít nejprve všechny Židy, polyteisty, zastánce východních filosofií, následně i křesťany a pak se zbytkem naložit stejně, pokud tedy nebudou dočasně využitelní jako pracovní síla zdarma. Je to tak dáno obsahem zelené knihy Velkého Pedofila. To, že dejme tomu nějaká jednotlivá muslimácká frakce má jiné priority na tom nic nemění. V tom arabském škváru je to prostě napsané a kdykoliv tenhle démon může být vyvolán. Izrael je cíl k likvidaci No.I - USA jsou až druhotné a US Army je to ta nenáviděná silná ruka, která je s to srazit machometánské státy, pokud by si něco dovolily a prozatím (alespoň v rovině materiální existence) je tím nejsilnějším důvodem setrvávání Izraele. Hned za ní je velice schopná IDF, trénovaná "stálým kontaktem". Územní požadavky palošů jsou naprosto vedlejší, bez intenzivního hospodaření by to území mělo jen velmi malou hodnotu. A jak by jej pal-arabové provozovali si lehce domyslíme. Z větší části jde o důvod zástupný, pro média a ke ždímání emocí přihlouplých západních vysokoškolaček. Ničení a zabíjení je hlavním cílem, vlastnění je takový drobný bonus. Irán s Izraelem nesousedí, územní požadavky vůči němu nemá ani nejmenší a v minulosti dokonce jako Persie za Kýra Izrael velice silně existenčně podržel, ale co se tam rozlezla ta tupá arabská ideologie, tak úplně otočili. Už jsem tam dvakrát byl, obyvatelé by se svého establishmentu zbavili ve většině velmi rádi, ale v dnešní době není reálné to čistě občanským odporem provést. Proto bych se nebál ten režim totálně vykolejit, věrchušku shodit, ale pak už správu věcí jejich ponechat místním. Měl jsem i dojem, že do toho by si nechali kecat jen velice neradi, pokud vůbec. Jsou to velice zdatní technici a pokud by padly sankce,rozvoj by byl rychlý.

P. Diviš 27.2.2024 12:07

"Díky panu Lipavskému"? Pak to dělá dobře, jinak by to totiž bylo "vinou pana Lipavského". :-P

J. Novotny 27.2.2024 8:44

Iran muze zablokovat Hormuzsky pruliv a vytvorit jeste vetsi energetickou krizi, nez jsme videli v poslednich letech.

Jinak by ho uz davno US vybombily.

P. Diviš 27.2.2024 12:13

To mohly USA udělat mockrát, ale neudělaly. Naopak Irán nejenže vyhrožuje, ale ještě i rozjebává Blízký východ.

J. Novotny 27.2.2024 14:31

US ekonomika potřebuje nízké ceny ropy. Ekonomika rozhoduje o prezidentovi. A prezident o nasazení armády...

Takže to je ta brzda, proč skutek utek.

J. Smola 27.2.2024 8:00

Ta americká velkopanská zpupnost a nadutost je neuvěřitelná. Že pan Dershowitz začíná rokem 1979 a rukojmími na ambasádě, kteří byli většinou příslušníky CIA. Proč nezačne operací Ajax ze strany CIA a násilným převratem proti v Íránu oblíbenému předsedovi vlády Mosaddekovi, který znárodnil íránský ropný průmysl, takže si britské a americké společnosti íránské ropy už ani nelízly ? Soubor násilných akcí vojenského charakteru, které provedly USA vůči Íránu by vydal na minimálně stejně dlouhý článek. Ale "právo" jak se zdá má jen jedna strana.

V. Církva 27.2.2024 8:22

Pokud myslíte Mohhammada Mossadeka tak ten je už 55 let mrtev. Británie i USA v době kdy ještě dávaly smysl pochopitelně prosazovaly svoje obchodní zájmy a to i "přes mrtvoly". Jistě to není morálně obdivuhodné a i proto se pomalu západní společnost v lecčems mění. Bohužel to občas přehání na druhou stranu.

A mimochodem. Zde jste zapomněl přidat, že se to (Ajax) stalo za studené války, dokonce za Stalina, tedy v době studeného boje mezi Západem a komunismem. Mossadek byl tak trochu komunistický.

Pokud pak v 78 na ambasádě v Teheránu drželi příslušníky CIA, tím spíš se divím se že USA Irán nerozmetali.

Je pak jistě na pováženou, jestli je humánnější dnes rozbombardovat v Iránu nějaké zbrojní továrny a obohacování Uranu nebo čekat až to udělají oni v Izraeli.

Bohužel zkušenosti s USA posledních let jsou zbytečně mrtví civilisté v Iráku i Afghánistánu bez nějakých výrazných výsledků. Takže propadák který stál životy. Irán ale na BV binec dělá, ne že ne.

V. Kučer 27.2.2024 8:41

Mrtví civilisté v Iráku a v Afghánistánu jsou dávno nahrazeni, jejich počet stoupá geometrickou řadou. Írán má na rozvojovou zemi nízkou porodnost kolem 1,6 dítěte na ženu přitom ještě v 80. letech to bylo 6,5 dítěte na ženu.

V. Církva 27.2.2024 10:26

Hmm to je zajímavé s porodností v Iránu. Pravda klesli na naši zvýšenou úroveň 1.71

L. Kuča 27.2.2024 19:04

Jo, je to tak, jen bych podotkl, že on ten Mossadek nebyl nijak prokomunistický. Ale ajatoláhům vadilo, že to byl podle jejich mínění příliš vlídný politik a že v případě vnitřního konfliktu komunistům spíš podlehne než aby je rozdrtil. Tihle islámští papaláši měli vždy tu zásadní schopnost ve správný moment přeběhnout na výhodnou stranu. Kashaniho banda se spoluúčastnila převratu a když bylo třeba, hned byli v ulicích. (Ajax m.j. spustil na vlastní pěst agent CIA, který se utrhl ze řetězu. Tento scénář kdosi navrhl a vypracoval, ale rozhodnutí z Langley znělo "odvolat, nerealizovat". Dotyčný tu zprávu ztopil a vlastně tím umožnil převrat, na nějž měla zálusk především GB, USA chtěly jít na dohodu.) Výsledku převratu se západ tehdy pochopitelně nijak nebránil, bylo to finančně velmi výhodné. Když ale došlo ke spontánnímu lidovému svržení neschopného a tvrdého diktátora Pahlavího, ajatoláhové zase stáli na správných značkách a usilovně hráli na nacionální strunu. Lid si hmotně příliš nepolepšil a v oblasti svobod si naopak silně pohoršil. Zajímavé je, že dnes jsou USA démonizovány, zatímco GB má dodnes v Teheránu velkou, vysokou zdí obehnanou ambasádu, přestože se do perských záležitostí vměšovala jednoznačně nejvíce.

M. Grundmann 27.2.2024 9:07

USA vedou proti Íránu globální válku už 45 let a jako je to u USA nyní pravidlo, nejsou ani schopny, ani ochotny jakýkoliv konflikt rozumně ukončit. USA trvají vždy na bezpodmínečné kapitulaci a podřízení se protivníka. To je ostatně u státu, který se chová a považuje jako vládce světa, i logické. Vládce světa nevyjednává, vládce pouze poroučí a trestá. Proto také počet nepřátel USA neustále rozrůstá a s tím i počet konfliktů.

Vládce se nikdy míru nedočká, protože ho chce každý zabít a tak se ho zbavit. USA jako vládce světa jsou v podobné situaci. Dokud budou vládnout světu, budou v neustálé válce s tímto světem.

P. Diviš 27.2.2024 12:15

Další, kdo mne vrací do mládí a připomíná sovětské agitky.

M. Grundmann 27.2.2024 12:22

Váš příspěvek je komický. V samotných USA dnes probíhá veřejná debata, zda se mají USA chovat jako vládci světa nebo zda se naopak mají starat jenom o sebe samotné. Předvolební souboj Biden Trump se soustřeďuje na toto téma. Biden chce vládnout světu a Trump pouze USA.

J. Nevrkla 27.2.2024 7:47

Mantry Západu - současný svět by byl bezpečnější bez Ruska, Íránu, Číny a jejich režimů. Většina světa už celkem rychle dochází k poznání, že svět by byl bezpečnější bez USA, NATO a jejich režimů. A toto poznání je snadno doložitelné.

J. Smola 27.2.2024 8:01

R^

V. Církva 27.2.2024 8:01

Většina pritmitivů v KLDR, Rusku, Zimbabwe, Horní Voltě, Dajákové - lovci lebek, komunisté, Slováci, Lidojedstvo k poznání, že by svět byl bezpečnější bez USA, NATO a jiných režimů přišla už dávno.

Bohužel jsou sami mnohem horší a tak každý rozumný informovaný člověk ví, co jsou zač a že se mýlí a ještě dlouho budou mýlit.

Jinými slovy, je naprosto jasné co je islám i Irán zač pokud bys četl korán, hadísy a podíval se co muslimové dělají, totéž je jasné když se podíváš co dělají komunisté, totéž co lidojedi, no a Rusko, to že ti někdy dala Nataša, nabo v tvém případě Vladimír neznamená že Rusko není fašizující mafiánský stát řízený vorem v zákoně.

F. Navrátil 27.2.2024 7:38

Západ na jedné straně otevřel dveře islámské invazi a na straně druhé bombarduje arabské státy, svrhává vlády a organizuje občanské války. Čína postupuje opačně. Doma tvrdě zasáhla proti islámským teroristům v Ujgursku a Džungarsku. V zahraničí rozvíjí diplomatické a obchodní vztahy s islámskými státy.

J. Nevrkla 27.2.2024 7:48

R^

V. Církva 27.2.2024 8:08

Ano to je z velké části pravda. Leccos dělá Čína líp než Západ, především v ekonomice, ale i v tom bombardování a potlačování muslimů a migrace.

Na druhé straně, na rozdíl od Ruska se USA mění a posouvají, bombardují už míň, občanské války které nejvíc organizovaly když je organizovali i Rusové už taky omezují.

I tak se až divím jak islámské státy zobou Číně z ruky a nevadí jim, jak se doma chovají muslimům. Mají i výhodu že je svět moc nezná, Číňané nekolonizovali Afriku.

F. Navrátil 27.2.2024 18:45

Nedivte se. Většina islámských států má potíže s radikály a podobně jako Čína se s nimi musí vypořádat. USA na rozdíl od Číny podporuje právě ty islámské radikály proti nepohodlným vládám. Tak tomu bylo v Afghanistánu, Iráku, Sýrii, Lybii, Egyptě a dalších zemích.

P. Hák 27.2.2024 9:53

Já v tom nic nelogického nevidím.

1) Příval migrantů je podle oficiální západní ideologie pozitivní (doktoři a inženýři, džihádisté láskyplně pečující o německé penzisty apod.). Podporuje etnickou diverzitu a demokracii.

2) Západem podporované převraty destabilizovaly Maghreb a Blízký východ, což vedlo k zesílení vlny migrace.

Západ tedy dosáhl toho, po čem touží - má více kulturně obohacujícíh imigrantů, kteří zajistí jeho prosperitu a upevní demokracii.