24.6.2024 | Svátek má Jan


Diskuse k článku

NAPĚTÍ: Proč nechceme válku s Íránem

Od doby, co íránští mulláhové napadli 4. listopadu 1979 velvyslanectví USA v Teheránu a drželi v zajetí 66 Američanů, poskytl Írán USA k válce mnoho dalších důvodů. Od té doby útočí Írán na americké cíle prostřednictvím svých proxy spojenců.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Peleška 29.2.2024 17:29

Válku s Íránem nechceme proto, že by Írán snadno potopením několika velkých lodí zablokoval dvě pětiny světového obchodu s ropou a ceny ropných produktů a plynu by poskočily podobně jako při ropné krizi v roce 1973. Důvody jsou ekonomické a pokud skutečně fyzicky nenapadnou Izrael, válka nebude.

J. Černý 27.2.2024 21:13

Americké prasárny ve světě jsou dobře známé.

P. Diviš 27.2.2024 14:28

"Húsíové poškodili podmořské kabely, narušili internetové spojení mezi Evropou a Asií."

Húsiové, protege Iránu ... Bez něj by pásli velbloudy.

I. Klepáček 27.2.2024 13:52

Je to osobní a společenské statečnosti, bojovat účinně s islamistickým nepřítelem, který tlachání považuje za slabost a rozumí jen ztrátám.

Bohužel pro ás, islám je nejen náboženství, ale také ideologie.

Měli bychom to takto chápat.

V. Humble 27.2.2024 12:38

Iran ma moc pochopitelne duvody k nepratelstvi s USA a zapadem. Slibne se rozvijejici zeme byla srazena zpet do stredoveku diky USA and UK kterym se nezamlouvalo ze zeme chce vyvlastnit business kolem fosilnich paliv. Shodili vladu a dosadili sve loutky sem tam nejaka vrazda kdyz neslo podplatit. USA maji s touto praktikou mnoho zkusenosti z celeho sveta. Neni nahoda ze na USA je mnoho zemi alergicka stejen jako je vychodni Evropo alergicka na Rusko.

P. Diviš 27.2.2024 14:29

"Loutky" usilovně pracovaly na technickém i vzdělanostním povznesení země, do středověku Irán vrátili ajatolláhové.

V. Pokorný 27.2.2024 11:54

Na vině je, jako ostatně skoro vždycky, tupá USA sebranka, včetně jejich posluhů a lokajů v Evropě a po světě, i se senilním tzv. prezidentem USA.

P. Diviš 27.2.2024 12:04

Jako kdybych omládl a četl zprávu TASSu :-P

K. Křivan 27.2.2024 9:55

Válku nám nevyhlásil Irán, s tím jsme vycházeli vždy velice dobře, když vládl Réza Páhleví. Nepřítel není Irán, ale jeho ajatoláhové, nepřítel je islám ! Celý islámský svět.

P. Dvořák 27.2.2024 10:31

jj. Do Íránu kdysi jezdili naši montéři velice rádi.

V. Církva 27.2.2024 13:29

Taky se podívejte na fotky ulic v Iránu před rokem 1978. Jako někde v Praze. Dnes oficiálně středověk ale hodně lidí trucuje a jsou proti. Irán je podivná země a pan Křivan má pravdu, nebýt islámu byl by to stát jako my.

Alespoň víme co bude v Německu a pak i u nás. Teda pokud se nepochlapíme a nevykopeme islám a multikulturalismus na smetiště dějin.

M. Grundmann 27.2.2024 9:02

USA vždy odmítly normalizaci vztahů s Íránem. Po roce 2001 jednostranně prohlásily Írán za součást osy zla bez ohledu na vůli Íránu vztahy s USA normalizovat. USA vedou proti Íránu globální válku už 45 let a jako je to u USA nyní pravidlo, nejsou ani schopny, ani ochotny jakýkoliv konflikt rozumně ukončit. USA trvají vždy na bezpodmínečné kapitulaci a podřízení se protivníka. To je ostatně u státu, který se chová a považuje jako vládce světa, i logické. Vládce světa nevyjednává, vládce pouze poroučí a trestá. Proto také počet nepřátel USA neustále rozrůstá a s tím i počet konfliktů.

EU se chová podobně a nyní i Česká republika díky panu Lipavskému.

P. Hák 27.2.2024 9:46

Je zde ale jistý drobný rozdíl. USA uplatňují v mezinárodních vztazích sílu, kterou mají. Proto budí strach.

ČR v mezinárodních vztazích ukazuje svaly, které nemá. Co takové počínání budí, je zřejmé.

M. Grundmann 27.2.2024 9:52

ČR vystupuje v mezinárodních vztazích jako globální hráč, ale sama globální zájmy ani nemá. Politika ČR jde proti zájmům České republiky. Naši politici ve skutečnosti hájí zájmy jiných mocností, ne naše národní zájmy. Je to absurdní politika.

P. Hák 27.2.2024 12:09

Přesně tak.

V. Církva 27.2.2024 10:16

O se týká EU a ČR, nějaká blbost ne? Před začátkem okupace Ukrajiny Ruskem v EU nikdo nez rojil a nechystal válku.

Jen pravda do všeho lidskoprávně a demokraticky rýpali. Jenže už s Afghánistánem a Irákem se částečně poučili. Mimochodem i pro to se do Iránu nikdo nehrne.

Pravda ale je že Iránci jsou poměrně šikovný národ, který si ale bohužel nainstaloval do vedení islámskéfanatiky. A to problém je. Že ale měli z historických důvodů pifku na USA se pochopit dá.

Jednat se s nimi ale mělo. Jenže po válce v Iráku osudu a zásahu NATO v Lybii ale i přepadení Ukrajiny Ruskem dnes těžko někomu vysvětlíte že se má vykašlat na jadernou bombu.

M. Grundmann 27.2.2024 10:19

To vůbec není pravda. Západ hrozí Rusku už přes 30 let. Rusko je oficiálně nepřítelem Západu od roku 1997. Tento rok bylo rozhodnuto o rozšiřování NATO a o přípravě války s Ruskem. Válka nakonec přišla o 20 let později, kdy už bylo Rusko přitlačeno tlakem Západu do kouta.

V. Církva 27.2.2024 10:38

Jasně to jsem si 24.2.2024 všimnul jak NATO Rusko ohrožuje. 😀NATO hrozí leda a proto dávají státy EU na zbrojení pod 1% DPH leda pěstičkama😀😀😀. Musíte posuzovat realitu, ne hloupé řeči nějakých. doktrín které polovinu politiků v USA nezajímají.

Rusko samozřejmě se svými válkami v Čečně moc důvěryhodné nebylo, navíc po desetiletích zkušeností s ním. Proto USA vymysleli Wolfowitzovu doktrínu a dle Friedmana bylo v jejich zájmu Rusko oslabit s čímž jsem nesouhlasil, ale dnes se to ukazuje jako dost rozumné.

Co se týká rozšíření NATO zeptejte se v Litvě i Estonsku jak tam spěchali. Jistě chtěli Rusko napadnout a ukrást jim ropu a suroviny.😀😀😀

M. Grundmann 27.2.2024 11:23

Pobaltské státy mají problém v tom, že se jejich jazyky nikdo učit nechce. Estonsko propaguje používání angličtiny a tím tento handicap omezuje. Lotyšsko je ve zvláštní situaci. Má tam velmi silnou ruskou menšinu, která tvoří téměř polovinu obyvatel. Tato menšina sama o sobě pro Lotyšsko problém není. Není Lotyšsku nepřátelská a tito Rusové zpátky do Ruska nechtějí. Problém s touto menšinou mají Lotyši samotní. Ruská menšina je ekonomicky úspěšná a Lotyši by chtěli pro ně pracovat nebo s nimi podnikat. Tito Rusové však hovoří rusky a ne lotyšsky. Lotyšsky mluvící lidé mají handicap, protože se s Rusy špatně domluví a Rusové zcela logicky dávají přednost spoluobčanům, se kterými se mohou domluvit rusky. Proto se Lotyši snaží nejrůznějšími nátlaky donutit místní Rusy, aby používali lotyštinu. To je však snaha marná, protože lotyšsky se žádný člověk učit dobrovolně nebude chtít.

Na Maltě se hovoří maltsky a anglicky. Anglicky mluví všichni, maltsky pouze jenom někteří. Maltština nemizí, je to naopak jazyk, kterým mezi sebou místní s radostí mluví, aby jim ostatní nerozuměli. Lotyši se však rusky učit nechtějí a ani neakceptují, aby s rusky mluvícími spoluobčany mluvili anglicky. Za takových podmínek mohou jen těžko očekávat, že je budou Rusové zaměstnávat, pokud trvají na používání lotyštiny.

P. Diviš 27.2.2024 12:11

Když pominu to, jak se Rusové do Pobaltí "nasáčkovali" (jako okupanti), pak občan nějakého státu by měl ovládat jeho jazyk. Což platí i na Rusáky v Pobaltí.

M. Grundmann 27.2.2024 12:19

Jazyk státu musí odpovídat jazykům, kterými se v zemi mluví. Pokud v nějaké zemi mluví polovina obyvatel rodným jazykem ruštinou, podle všech mezinárodních i evropských pravidel by v dané zemi měla být ruština úředním jazykem. Lotyšsko porušuje evropská pravidla o ochraně menšin. Dá-li se vůbec o Rusech jako o menšině mluvit, když je jich v Lotyšsku tolik.

P. Diviš 27.2.2024 14:30

Polovina? :-P

Měla by, ovšem nebýt těch historických reminiscencí ruské (sovětské) okupace.

V. Církva 27.2.2024 14:21

Pane Grundmann chvíli jsem si myslel že si děláte legraci, pak že jste to okopíroval z ruského tisku. Nebyl jsem tam, zeptám se kamaráda nebo manželčiny známé Litevky.

Nevidím ale důvod proč by byli Rusové na Litvě úspěšnější nebo lepší podnikatelé leda díky kapitálu z Ruska. To je ale cesta do pekla, nechci u nás ani čínský a i ruský kapitál. Natož abych se učil Rusky protože u nás žijí Rusové. Jako Lotyš nebo Litevec bych samozřejmě chtěl aby všichni Rusové co přišli v rámci okupace se vrátili domů kromě těch co mluví mým jazykem a chtějí být Lotyši či Litevci.

Zbytek jsou naprsoto bezpředmětné blbosti a v roce 1987 když můj otec s Litevci jednal byli schopnější než Rusové.

P. Diviš 27.2.2024 14:31

Souhlas.

V. Církva 27.2.2024 14:35

No vy jste zmiňoval spíš Lotyše tak tam neznám nikoho, ale kamarád tam byl, zeptám se

M. Grundmann 27.2.2024 14:48

V Litvě je Rusů málo. Mluvím o Lotyšsku. Každý se chce samozřejmě zbavit všech lidí, kteří do země přišli. To je přirozená lidská vlastnost.

Lotyšsko má specifický problém v tom, že je tam Rusů tolik, že jsou v podstatě soběstační. Nemusí se otravovat s lotyštinou a mohou žít mezi sebou se svou ruštinou. Vycházím z názorů Lotyšů, kterým vadí, že je pro ně lotyština handicap ve srovnání s ruštinou. Proto tak tlačí na to, aby se Rusové učili jejich jazyk, který je jinak úplně nanic.

M. Grundmann 27.2.2024 11:26

Realita je taková, že USA vydávají na zbrojení víc peněz než celý zbytek světa dohromady. V roce 1997 bylo veřejně řečeno, že Rusko pro Západ nebezpečí nepředstavuje. Západ však pokračoval v tlaku na Rusko, kdyby se náhodou v budoucnu mohlo pro Západ nebezpečím stát. Tím automaticky vyvolal nepřátelství Rusů a současnou situaci.

Za konflikt s Ruskem může jednoznačně Západ.

P. Diviš 27.2.2024 14:32

Zase ta ruská propaganda.

Rusákům vadí, že na členy NATO, v čele s USA, nemohou. Tak útočí na sousedy.

M. Grundmann 27.2.2024 14:52

Ruská propaganda ? S tou jsem se v životě nedostal do styku. Analyzuji situaci Rusů za ně sám. Pouze odhaduji, jak oni sami vnímají situaci. Ukazuje se, že je můj odhad obvykle velmi přesný. A to o jejich názorech vím velmi málo. S Rusy se osobně téměř nestýkám.

P. Diviš 27.2.2024 12:09

Válku s Ruskem nepřipravoval nikdo, naopak Rusko bylo součástí různých smluv a organizací, válku odvracejících. Ze všeho vystoupilo a zaútočilo na Ukrajinu.