Pondělí 2. prosince 2024, svátek má Blanka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

MUZEUM: Výlet do Peenemünde

Peenemünde je známé jako místo, kde se vyráběla tajná zbraň třetí říše. Obec leží na břehu Baltského moře na ostrově Usedom, kam jsme jezdívali v dobách DDR, abychom se otužili ve studeném moři. Zatímco tehdejší turisty do Peenemünde nikdo nelákal, nyní je na místě bohatá nabídka zajímavostí.

Vývoj a výrobu raket připomíná Historicko-technické muzeum Peenemünde, umístěné v obrovské budově bývalé elektrárny. Tato elektrárna zásobovala dříve celý rozsáhlý areál vojenského experimentálního ústavu, který zde byl vybudován koncem 30. let minulého století a rozkládal se na území 25 km2. Nacisté investovali do výzkumu raket velké prostředky. V odlehlých končinách ostrova Usedom vyrostly dílny, výrobní haly, testovací stanoviště, odpalovací rampy. Pro dopravu zaměstnanců a materiálu byla vystavěna železnice S-Bahn, třetí v Německu. Intenzivní práce přinesla brzy výsledky. Raketa A4, později nazvaná V-2, pronikla v říjnu 1942 jako první lidmi zkonstruovaný objekt do vesmíru.

Peenemünde 1 

Expozice zdejšího muzea ukazuje jednak touhu člověka po dosažení vesmíru (například sci-fi román Kurda Lasswitze „Na dvou planetách“, který vyšel i česky), jednak historické události – nástup národního socialismu v Německu. Nacistické propagační plakáty na chodbě muzea hovoří jasnou řečí: vůdce slibuje dělníkům zaměstnání, vůdce chce čestný mír, vůdce je pro motorizované Německo a lidové vozy Volkswageny. Když se k tomu přidal ještě slib laciné rekreace u moře (známý komplex Prora na Rujaně), lze pochopit, jak se vyspělý národ dostal na zcestí.

„Zázračné zbraně“ V-1 a V-2 měly Německu přinést vítězství ve válce. Propaganda hovořila o zbrani odplaty (Vergeltungswaffe) a líčila strach obyvatel v nepřátelských zemích. Přesto nebyl vojenský význam raket ve druhé světové válce velký. Avšak zájem o rakety byl vzbuzen a inženýři z Peenemünde byli po válce přijati vítěznými mocnostmi, aby pokračovali v raketovém výzkumu. Nejvíce jich přešlo do USA, kde pak tým pod vedením Wernera von Brauna dále testoval V-2 a vyvíjel další typy raket.

Peenemünde 2

Expozice v Peenemünde zdůrazňuje význam vojenských raket v druhé polovině dvacátého století až do dneška. Názorně: uprostřed sálu stojí šachovnice a na ní kovové šachové figurky ve tvaru raket a radarů. V těchto souvislostech působí až ironicky Kantův citát, nápadně vystavený v další místnosti: „Dvě věci naplňují mysl vždy novým a rostoucím obdivem a úctou, čím častěji se jimi zabývá:hvězdné nebe nade mnou a mravní zákon ve mně.“

Kdo je touto vážnou tematikou příliš zneklidněn, může pak načerpat optimismus u příležitostné výstavy „Jurij Gagarin“, která má trvat do 10. července 2011. Tato výstava shrnuje historii dobývání kosmu člověkem. Uvidíme zde nadšené novinové články, vítající úspěchy kosmonautů, dokumentární filmové záběry a různé předměty denního života v kosmu. Gagarinovy fanoušky jistě potěší hlína z místa přistání Jurije Gagarina. Na konec výstavy zařadili zkušení kurátoři dětské hračky na téma rakety a kosmonauti.

Peenemünde 4

Na území bývalého výzkumného ústavu je dodnes možné vidět pozůstatky původních budov. V areálu byla zřízena okružní trasa s informačními tabulemi, dlouhá 22 kilometrů. Protože byl na místě v dobách DDR vojenský prostor, některé oblasti jsou nepřístupné kvůli zbytkům munice. Zájemci se mohou zúčastnit okružní jízdy do nepřístupných oblastí (začátek jízdy je u letiště), kde uvidíte bažiny osídlené kormorány a zbytky otočné odpalovací rampy.

Kdo přijede do Peenemünde s dětmi, neměl by si nechat ujít interaktivní výstavu Phänomenta, hned vedle historického muzea, kde jsme si celá rodina vyzkoušeli množství fyzikálních pokusů. A když už jsme byli na místě, nakonec jsme vlezli i do sovětské ponorky z roku 1961, která kotví v nedalekém přístavu. Až uvnitř jsme zjistili, že v ponorce je těsno.

Přes tento drobný nedostatek můžu návštěvu Peenemünde doporučit všem zájemcům o historii, kteří ovládají německý jazyk. V historicko-technickém muzeu jsou také popisky v angličtině.

Peenemünde 5

Bližší informace na http://www.peenemuende.de
Parkování u muzea 1 euro na hodinu, 5 eur na den.
Další podrobnosti k tématu lze najít také v knize Dietera K. Huzela: Z Peenemünde na mys Canaveral, nakladatelství Ivo Železný 1996.

www.mentzl.webz.cz

Aston Ondřej Neff
2. 12. 2024

Jeden rok končí, druhý brzy začne a je zjevné, že ho budeme moci úplně odepsat.

Konzervativní noviny
2. 12. 2024

V Evangeliu svatého Marka je popsán jeden z mnoha biblických příběhů.

Konzervativní noviny
2. 12. 2024

Strana Právo a spravedlnost (PiS) si v neděli vybrala historika Karla Nawrockého.

Milena Kozumplíková
2. 12. 2024

Státní rozpočet je v deficitu a shání peníze, kde se dá.

Ladislav Jakl
2. 12. 2024

Pryč se zahrádkami a pejsky. Bude to stačit?

Aston Ondřej Neff
29. 11. 2024

Petr Fiala by se měl modlit, aby mu voliči neskočili na špek s německými platy.

Aston Ondřej Neff
2. 12. 2024

Jeden rok končí, druhý brzy začne a je zjevné, že ho budeme moci úplně odepsat.

Aston Ondřej Neff
30. 11. 2024

V Česku vyrostl v Radě pro rozhlasové a televizní vysílání orgán, který má ambici stát se cenzurní...

Tomáš Fürst
29. 11. 2024

Prestižní německý institut se stěhuje do propadliště dějin

Marian Kechlibar
29. 11. 2024

Za posledních pět let vzrostl počet Indů přistupujících na internet zhruba tak „o půlku celé...

Pavel Kohout
2. 12. 2024

S postupem vzbouřeneckých islamistických jednotek v Sýrii se zdá, že režim Bašára Asada končí. V...

elh Eliška Hovorková
2. 12. 2024

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek chce na jednání Rady ministrů zdravotnictví EU prosadit...

Lenka Muzikantová
2. 12. 2024

Z Brna do Jeseníku utekli poté, co se jim sesunul svah na dům, který si zrovna dostavěli. A když už...

Michal Klíma
2. 12. 2024

Dnešní rostoucí nedůvěra v celý politický a vládnoucí systém není důsledkem dezinformací vnášených...

Martin Rychlík
2. 12. 2024

S profesorem Zdeňkem Strakošem o slabinách české vědy, nedostatku získaných grantů, potřebě...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz