Sobota 27. července 2024, svátek má Věroslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

MIGRACE: Přijde milion Ukrajinců?

diskuse (64)

Východ EU přijímá nové běžence. Ale společný postoj k migraci z toho nevznikne

Česká média přinášejí reportáže působící povědomě. Líčí fronty běženců na hranicích i to, jak o ně jiní pečují. Jednotlivci, firmy i humanitární spolky pořádají sbírky a věci vozí na místo. Třeba do Vyšného Nemeckého na slovensko-ukrajinské hranici. Později snad do Košic, shromáždí-li se tam dost lidí z Ukrajiny.

Kde už jsme to viděli? Před šesti lety v Německu. Když Spolková republika otevřela hranice pro běžence z Blízkého východu, když je pouštěla bez kontroly a vyhlásila heslo „Zvládneme to“, za rok jich dorazilo přes milion. Čeká teď něco podobného část Evropy blízko Ukrajiny?

Na jasnou odpověď je brzy, ale pondělní odhady z OSN přinášejí vysoká čísla. Ukrajinu prý opustilo již půl milionu lidí (281 tisíc do Polska, 84 tisíc do Maďarska, 36 tisíc do Moldavska, 32 tisíc do Rumunska, 30 tisíc na Slovensko). Čísla budou ještě narůstat. Ale už teď se nabízejí postřehy k zamyšlení i přípravě na příští měsíce. Co a jak se může změnit?

Opravdu utíkají před válkou

Před šesti lety, když mířili do Německa běženci z Blízkého východu, postkomunistické země dostaly nálepku nevstřícných společností. Takových, které odmítají přijímat běžence. Naopak Německo se v pomoci jim našlo a budovalo si pověst „morálního majáku“ či – v biblickém příměru – „světla národům“.

Jenže už v březnu 2016 bulharský intelektuál Ivan Krastev, žijící ve Vídni, napsal zásadní esej do Frankfurter Allgemeine Zeitung. Vyšel z hypotetického srovnání – koho by tehdy napadlo, že v roli utíkajících muslimů budou Ukrajinci – a tvrdil, že milion Ukrajinců v Německu by nikdy nevyvolal takovou vlnu solidarity, jaká vznikla k Syřanům, Afgháncům či Afričanům. „Soucit s muslimy,“ napsal, „lze předvádět právě proto, že jsou tak jiní než my – a tím demonstrovat morální nadřazenost.“ Běženecká krize podle něj upevnila klišé, která si vůči sobě navzájem pěstují západ a východ EU.

Uplynulo šest let a Krastevovo tvrzení lze otestovat. Reportáže z hranic dokládají vstřícnost postkomunistické Evropy k postiženým Ukrajincům. Ale i tady může být dvojí výklad.

Jeden výklad přináší časopis Der Spiegel: „Z Ukrajiny prchají statisíce lidí a východní Evropa je šlechetně přijímá. Mohlo by to vést ke společné pozici EU v otázce migrace?“ Jinými slovy, prestižní médium hájí naději, že je-li východ EU vstřícný k Ukrajincům, mohl by se napravit i vůči migrantům obecně, rozuměj hlavně těch z Blízkého východu či Afriky.

Jiný výklad jen potichu visí „v luftě“. A zdůrazňuje rozdíly. Ukrajinci utíkají ze suverénního státu, který byl brutálně přepaden jiným suverénním státem. Utíkají před okupací, ne před džihádisty. Muslimové i Ukrajinci utíkají v počtech, jež přinášejí problémy i společenské patologie. Jenže ty ukrajinské jsou pro nás jaksi „stravitelnější“. Před šesti lety to ilustroval vousatý vtip. Britský lord sleduje z okna proud běženců a ptá se komorníka: „Johne, před čím ti lidé utíkají?“ – „Před islámem, Vaše Lordstvo.“ – „A co přinášejí?“ – „Islám.“

I u nás se objevovaly otázky. Jsou-li mezi běženci hojně zastoupeni lidé z Maroka, Tuniska či Bangladéše, před jakou válkou utíkají? Vždyť jsou ze zemí, s nimiž běžně obchodujeme a do kterých jezdíme na dovolenou. V případě Ukrajiny jsou takové otázky zbytečné a vlastně až urážlivé. Tam je to přece jasné.

Společný evropský postoj k otázkám typu proudů běženců či masové migrace se prosadí fakt těžko. Vždy tu budou různé brýle tvořené různou historickou zkušeností či kulturou.

Ilustrativní je to ve vztahu k vině za kolonialismus. Je to oblíbené téma na západě EU, má své konkrétní dopady na exponáty v muzeích (rozuměj ukradené artefakty). Ale není to problém Evropanů od Šumavy na východ.

Nebo vztah k vině za otrokářství. Brýle evropských států, které obchodovaly s otroky, ukazují model běloch = otrokář, černoch = otrok. Brýle na východě, v zemích, jež byly do roku 1663 cílem osmanských Turků, ukazují jiný model: turecký nájezdník = otrokář, středoevropský domorodec = otrok či potenciální otrok. Ta zkušenost (poslední nájezd se konal na podzim 1663) se uchovala i v moravském folkloru.

Jasně, toto se vysvětlovat nemusí

Podobné brýle zafungují i teď. Ty západoevropské jsou citlivější vůči běžencům z Orientu. Spatří-li Francouz Syřana, vidí člověka z bývalé kolonie. Ukrajince zařadí spíš na indiferentní postkomunistický východ.

To našinec, spatří-li Ukrajince prchajícího před ruskou invazí, vidí někoho, kdo má zkušenost jako Češi a Slováci (1968), Maďaři (1956) či Poláci (1981, i když tam to pak Moskva nechala na Jaruzelském). Vidí běžence před agresí Moskvy, což se nemusí vysvětlovat. Kdežto proud muslimů prchajících před radikálními islamisty si vysvětlení žádá.

Doufejme, že Ukrajinci tu budou nadále přijímáni vstřícně. Ale to neznamená, že se vstřícnost automaticky rozšíří na všechny lidi, kteří do EU přicházejí. Brýle stále ještě fungují.

LN, 2.3.2022

Aston Ondřej Neff
27. 7. 2024

Jako zlověstné předznamenání byl teroristický útok na francouzskou železniční dopravu. Sabotáž...

Jakub Michálek
27. 7. 2024

Autoritáři mají jedno společné: odpudivý a nenávistný jazyk, který uměle vyrobila mašinérie...

Marian Kechlibar
27. 7. 2024

Základní příčinu shrnul architekt Jan Kasl slovy „systém tvoří stavebním řízením nepolíbení...

Jan Ziegler
27. 7. 2024

Pro některé jedince v Česku je národovecký maďarský premiér velkým vzorem. Ve skutečnosti však...

Aston Ondřej Neff
25. 7. 2024

Kolik by stálo přemalování červených pruhů sanitek na zelené? Jak se asi přemýšlelo? Představuji si...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Aston Ondřej Neff
26. 7. 2024

Jako uchazeče o post eurokomisaře navrhuje vláda Josefa Síkelu.

přečetl Panikář
25. 7. 2024

Že mají dámské plavky předvádět muži, považovali diskutující, včetně řady ženských sportovkyň, za...

Milan Smutný
26. 7. 2024

Co je vlastně ten dnes již jedněmi (spotřebiteli a podnikateli) proklínaný systém, druhými...

Tomáš Kazda
26. 7. 2024

Zahájení, které nemá obdoby. Poprvé v historii se slavnostní ceremoniál přesunul mimo stadion....

Lidovky.cz
26. 7. 2024

Zatímco se na řece Seině v Paříži plavily desítky lodí se sportovci během oficiálního zahájení...

Stanislav Kučera
26. 7. 2024

Roli čestného vůdce výpravy zažil už při hrách v Riu, kde slavnostní zahájení probíhalo na...

Jaroslav Veis
26. 7. 2024

Fotbal nemá logiku, zněl počátkem léta co chvíli z televize oblíbený citát slavného fotbalisty a...

Luboš Jirsa
26. 7. 2024

V Paříži v pátek oficiálně začaly 33. letní olympijské hry. Zúčastnit se jich má pod neutrální...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz