23.6.2024 | Svátek má Zdeňka


MAĎARSKO: Uhry drtí inflace a tak se Orbán uchyluje k zoufalým činům

24.5.2023

Jistě jenom nějakým nedopatřením je inflace v Maďarsku nejvyšší v Evropě a tak Maďaři přišli s řešením - zastropují ceny potravin. To je ovšem totální hloupost a cesta do pekel.

Nějak mně to evokuje Švejka. „Každý Maďar nemůže za to, že je Maďar.“ Souhlasím, ale jejich premiér Viktor Orbán je opravdu těžký populista, který vymýšlí absurdní nesmysly. Inflace v Maďarsku dosáhla v dubnu meziročně 24% a byla nejvyšší v Evropě. U nás ve stejném období klesla a byla zhruba poloviční 12,7% . Nic moc, ale proti Maďarům jsme na tom podstatně lépe. Ovšem pro některé méně vzdělané jedince je Orbán vzorem.

Podle článku na iDNES.cz přišli Maďaři s „úžasným“ nápadem. Ministerským nařízením stanoví od 1. června maximální ceny vybraných potravin.

„Velké řetězce budou muset snížit své ceny u klíčových druhů potravin minimálně o deset procent a nabídku takto zlevněných položek budou muset každý týden obměňovat. Opatření má být v platnosti minimálně do 30. září, a týkat se bude všech obchodů s prodejní plochou nad 200 metrů čtverečních. Informoval o tom deník Daily News Hungary.

Podle oficiálního seznamu maďarské vlády by se slevové akce měly týkat kupříkladu hlavních druhů masa včetně ryb, zpracovaných masných výrobků, mléka, zakysané smetany nebo jogurtů…. Kompenzací za tyto slevové akce se ale obchodníci nedočkají. Naopak pokud je nebudou v praxi dodržovat, hrozí jim hrozí pokuta ve výši 500 tisíc až tři miliony forintů (31 tisíc až 188 tisíc korun)…, píše se v článku na iDNES.cz.

To je nesmyslné a netržní řešení, které navíc problém nevyřeší. Pamatuji si, jak Poláci v druhé polovině sedmdesátých let v neblahé éře komunistické diktatury udržovali uměle nízké ceny cukru. Důsledkem pak byl cukr na příděl a stály se na něj hodinové fronty. Tak běžné končí takové amatérské zásahy do ekonomiky. U komunistů to však nepřekvapuje.

V Maďarsku to ovšem dopadne stejně, nabídka se omezí, obchodníci budou hledat cesty, jak tento nesmysl obejít nebo budou zavírat prodejny. Ceny zboží jsou výsledkem mnoha faktorů, hodnoty práce, surovin, dopravy atd. To nejde ošidit a řešit od nařízením od zeleného stolu.

Maďaři už před časem zastropovali ceny nafty a benzínu a všichni víme, jak to dopadlo. Před čerpacími stanicemi se stály fronty a nyní mají ceny srovnatelné s námi, Je faktem, že litr Naturalu 95 u nich stojí v průměru 1,51 EUR, kdežto u nás o málo víc 1,55 EUR. Ovšem naftu máme výrazněji levnější, v průměru 1,33 EUR za litr, kdežto v Maďarsku 1,48 EUR za litr.

Dobrou zprávou také je, že drtivá většina Čechů jsou rozumní a normální lidé a o hloupé maďarské experimenty nestojí. V anketě pod zmíněným článkem na iDNES.cz na otázku měla by česká vláda nařídit obchodníkům povinné slevy na potraviny, 89% respondentů uvedlo, že ne, a pouhých 11% odpovědělo ano. To nepřekvapuje, a tak nějak se to kryje s množstvím příznivců SPD, PRO apod.

V každém případě je nesmyslné dávat nám za vzor Maďarsko, jak to činí šéf PRO Jaroslav Rajchl. Je vidět, že to s jeho odborností, kterou se často rád ohání, nebude tak žhavé.V. Mokrý 19:29 24.5.2023
V. Heidlerová -]"> 20:20 24.5.2023
Z. Linda To nedělá dobře? 6:00 25.5.2023