29.2.2024 | Svátek má Horymír


Diskuse k článku

KUBA 2023: Dolarizace a vidina restitucí

Úterý 28. listopadu 2023 dopoledne, letiště kubánského města Santa Clara. Nákupy v bezcelní zóně provedeny, do odletu zbývají více než tři hodiny. S manželkou a dvěma přáteli zamířím do salónku.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
F. Navrátil 11.12.2023 15:35

V různých zemím panují různé zvyky. Přijet na návštěvu a rozčilovat se, že to tam není jako doma, je projevem regionální nabubřelosti.

L. Písařík 11.12.2023 16:21

Letiště,milý pane, je přece jen trochu jiným prostorem a obzvláště mezinárodní a tak je na místě očekávat, že služby budou fungovat tak, jak mají. Já už ve svém věku moc necestuji, ale asi před měsícem se vrátila moje rodina ze Španělska s velkou spokojeností, že objednané služby fungovaly nejen tam,ale i na pobřeží Afriky Prostě jiná země jiné mravy. Již něco pamatuji, na Kubě jsem byl před cca 15ti lety a tehdy nám USD byly vyměněny za Feccy, kterými bylo možno platit ve speciálních obchodech pro turisty, nikoliv pro místní obyvatelstvo - přesto však tam domorodců bylo plno. Jelikož jsme nic nechtěli nakupovat, brzy došlo k mimotržní nabídce - za feccy bylo na černém trhu možno nakoupit pravý kubánský rum - byl výborný a spíše s chutí koňaku a u nás proslulý rum s plachetnicí mu nesahal ani po paty. A tak jsem si vzpomněl na podobý obchod u nás s názvem Tuzex. s kvalitou zboží zcela srovnatelnou se zbožím na vídeňském Mexikoplatzu. Ale to už je zase jiná historka.

J. Lukavsky 11.12.2023 12:17

Ještě za doby Fidéla jsme z ženou odlétali z Havany, měli jsme čas tak jsme zapadli na kafe. No a pak jsem chtěl zaplatit a vrchní pravil už nevím kolik dolores... pravil jsem, že jsem Čechoslovák a mám jenom psy a kolik jich chce.... nafrněl se řekl, "jen dolary" a odešel. Tak jsme měli kafe zadarmo. J.L. end

R. Meišner 11.12.2023 11:41

dobrá rada: pokud je autorovi líto dát 30 dolarů za salónek na Kubě, proč tam vůbec jezdí? člověk má být velkorysý, a turista obzvlášť. hnidopichů je na světě ažaž. 8-o

J. Jurax 11.12.2023 13:17

Jste turista ideál. Všude Vás rádi oberou a mají Vás proto rádi.

Z. Lapil 11.12.2023 15:05

Osobně jsem smířen s tím, že jako turista jsem lovná zvěř. A jako vzdělanec vím, že i ty ovce opakovaně stříhají, leč nestahují z kůže.