21.6.2024 | Svátek má Alois


KRIZE: Konzervativně pravicové neštěstí Izraele

16.10.2023

Pokud si shrneme celou tu tragickou událost a pokusíme se ji posoudit bez emocí a bez kategorického dělení na dobro, zlo a podobně, tak nějak ve stylu, jak to bude dělat umělá inteligence, zjistíme, že se Hamásu podařilo udělat naprosto nečekaný a zároveň obrovský tah, jehož dosahy budou podle mne zcela devastační pro morálku Izraelců, ať to již všechno dopadne jakkoliv. Srovnat Gazu přes noc se zemí se schovanými teroristy, s jejich rukojmími a s veškerým civilním obyvatelstvem naštěstí není tak jednoduché, jak by si i tady mnozí přáli. Izrael to možná mohl a možná měl udělat ihned po teroristické akci, s přibývajícími dny se situace stává složitější, neboť si stále více lidí začíná uvědomovat, co to všechno může rozpoutat. Zcela pochopitelně zjitřené emoce navíc den po dni postupně chladnou a nastupuje jak světové veřejné mínění, tak vliv nejrůznějších mocností a s tím vším spojená zvětšující se racionalita Izraelců.

Izrael za jednoho propuštěného vojáka ze zajetí recipročně propustil tisíc vězněných Palestinců, mezi nimi i současného šéfa teroristického hnutí Hamás. Hamás z pátku na sobotu z Izraele unesl sto, možná dvě stě rukojmí, no a drží je v zajetí někde v hustě osídleném pásmu Gazy. A jsou to hlavně civilové, mezi nimiž se nachází i ženy a děti. Pásmo Gaza je momentálně obklíčené a odřízlé od světa, od elektřiny, od zásob vody a od jídla. Nebudou Izraelci brát ohled na světové veřejné mínění, na varovné signály OSN a svých spojenců a srovnají Gazu se zemí i s veškerým civilním obyvatelstvem, bojovníky Hamásu a zadrženými rukojmími? Těžko říct, osobně si myslím, že sice na to mentálně mají a jsou schopni tuto obrovskou tragédii v dlouhodobém horizontu unést a vyrovnat se s ní, stejně jako se Američané vyrovnali s atomovým útokem na Nagasaki a Hirošimu, ale zároveň bych řekl, že tento extrémní způsob nepoužijí. Asi by tím navždy ztratili tu jejich právem používanou nálepku obětí genocidy a zařadili by se mezi stejné válečné zločince, jako byli kdysi za Hitlera Němci s jejich cíleným a až průmyslově řízeným vyhlazováním Židů.

Myslím si, že to dopadne tak nějak půl na půl, kdy armáda sice vstoupí do Gazy, ale jen tak nějak částečně, neboť žijeme v on-line světě a video záznamy každého přešlapu, každé tragické události na civilním obyvatelstvu budou okamžitě všude na globální síti a v masových médiích. No a to ani nepíši o schovaných teroristech Hamásu, kteří budou jistě zcela mistrovsky hrát na city Izraelců s emotivně laděnými video reportážemi zachycujícími osudy jejich zajatých spoluobčanů strádajících někde v podzemních temnotách bez vody a jídla. Mám pocit, že neexistuje dobré řešení, ale jen řada o něco méně, či více špatných a nešťastných variant. I když bude Hamás totálně zničen, tak již vlastně vzato objektivně a bez emocí vyhrál.

Izraelský premiér Netanyahu nejen svou reformou Nejvyššího soudu zbytečně rozložil společnost, ale hlavně naprosto bezprecedentně podcenil nebezpečí na hranici s Gazou, kde nebyla armáda a teroristé z Hamásu byli sami překvapení, jak jednoduše se jim podařilo vniknout do Izraele. Hotová nakba (arabský výraz pro katastrofu používaný pro označení dne vzniku státu Izrael) pro Izrael tedy bohužel bylo zejména nastolení pravicově konzervativní Netanyahuovy vlády, jak to tak z nadhledu vypadá.

https://marakweb.wordpress.com/